από metereologos.gr
Κυριακή 25 Φεβρουαρίου 2018
 

Δήμαρχος Σκοπίων: Ο Μ.Αλέξανδρος δεν είναι κομμάτι της Ιστορίας μας

Δήλωσε ότι «εντάχθηκε τα τελευταία χρόνια»
Δήμαρχος Σκοπίων: Ο Μ.Αλέξανδρος δεν είναι κομμάτι της Ιστορίας μας
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

«Ο Μέγας Αλέξανδρος δεν ήταν ποτέ κομμάτι της κανονικής ιστορίας μας. Εντάχθηκε στην ιστορία μας τα τελευταία δέκα χρόνια» τονίζει ο δήμαρχος των Σκοπίων και στενός συνεργάτης και φίλος του πρωθυπουργού της ΠΓΔΜ, Πέτρε Σιλέγκοφ.

Σε συνέντευξή του στην εφημερίδα Documento, ο Σιλέγκοφ εξηγώντας την άποψή του, λέει πως όταν μιλά κάποιος για τέτοιου είδους εθνότητες, κράτη και λαούς, αναφέρεται στα τελευταία τριακόσια χρόνια, ενώ ο Μέγας Αλέξανδρος υπήρξε δυο χιλιάδες τριακόσια πριν, και υπογραμμίζει πως ο ίδιος προτιμά να τον βλέπει περισσότερο ως τον ηγέτη που εκπολίτισε όλο τον κόσμο.

Ο δήμαρχος των Σκοπίων και αντιπρόεδρος των Σοσιαλιστών στην ΠΓΔΜ εκφάζει τη βούληση τόσο του ίδιου όσο και του φίλου του, όπως τον αποκαλεί, Ζόραν Ζάεφ, να λύνουν προβλήματα και όχι να δημιουργούν. «Αυτή είναι η συμπεριφορά, η στάση μας, εκείνου ως πρωθυπουργού κι εμένα ως δημάρχου Σκοπίων: είναι καλύτερο να λύνεις προβλήματα παρά να τα αγνοείς» αναφέρει χαρακτηριστικά. Σε αυτό το πλαίσιο, διέκρινε διάθεση και βούληση να λυθεί το ζήτημα και από τις κυβερνήσεις τόσο των Σκοπίων όσο και της Αθήνας.

Αναφερόμενος στον πρώην πρωθυπουργό της ΠΓΔΜ Νίκολα Γκρούεφσκι, χαρακτήρισε τον λόγο του εθνικιστικό και σημείωσε πως ίσως στην αρχή της πολιτικής του καριέρας να φαινόταν κατά έναν τρόπο ελκυστικός, αλλά σύντομα κατάλαβαν ως κοινωνία ότι αποτελεί πρόβλημα και ακόμη περισσότερο ότι αυτός έχει μετατραπεί σε δικό τους πρόβλημα που πρέπει να λύσουν.

Ερωτηθείς για τις αλυτρωτικές διαθέσεις της ΠΓΔΜ, ο δήμαρχος των Σκοπίων υποστηρίζει πως η χώρα του άλλαξε το Σύνταγμα όσον αφορά αυτό το θέμα το 1992 και ότι δεν υπάρχει άρθρο που να υποστηρίζει κάτι τέτοιο για καμιά χώρα. Μάλιστα, προσθέτει, υπάρχει άρθρο που λέει ότι δεν υπάρχουν εδαφικές απαιτήσεις προς τις γειτονικές χώρες.

Τέλος, ο κ. Σιλέγκοφ αναφερόμενος στα οφέλη από την εξεύρεση λύσης στο ονοματολιγικό με την Ελλάδα, τόνισε πως θα βοηθήσει τη χώρα του να συνεχίσει τις διαπραγματεύσεις για να γίνει πλήρες μέλος της ΕΕ.


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (17)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Η κουβέρτα είναι κοντη | 13/02/2018 05:01
    Αν είχα δυο παλτά θα έδινα ευχαρίστως το ένα για να μην κρυώνει τον χειμώνα . Αν σου δώσω το μοναδικό μου παλτό θα κρυώνω εγώ .Καταλαβενωμαστε τώρα θα έλεγαι και ο Μεγάλος Μίκης .Αλλα δεν μιλάμε Την ίδια γλώσσα .Για την ώρα ο κάθε κατεργάρης στον πανγκο του.
    Νικωλαος
    απάντηση24
     
     
    Επίθετο με υπογραφή | 13/02/2018 04:42
    Καλοί μου Σκοπιανοί μπορειται να ονομαζεσται ότι επιθυμειται.Αν αναγνωρίσω με υπογραφή το επίθετο μου δεν σας δίνω δικαιώματα κληρονομικά ;Δενμπορει να επισπεύσω τον θάνατο μου;ποιος μου το εγγυάται ;Αυτά σας λέω γιατί δεν εισται σε θέση να εγγυηθηταιτιποτε εκτός από τις αγαθές σας προθέσεις
    Νικωλαος
    απάντηση13
     
     
    Aπαντηση στο Σκοπιανό και στην παγκοσμιοποίηση | 13/02/2018 03:57
    Οποίος άνθρωπος η έθνος δεν έχει και δεν σέβεται την ιστορία του δεν είναι κανείς η τίποτε .Για την αλήθεια στην Ελλάδα του 1960 δεν διδάσκονταν το αρχαίο ελληνικό πνεύμα οι φιλόσοφοι αλλά μόνο μεταφράσεις 10 γραμμών και εγκλήσεις ρημάτων . Δεν ήμαστε Ελληναράδες αλλά στο πετσί μας θα μαίνεται και δεις ελεύθεροι . Ναι η ιστορία εξελίσσεται αλλά χωρίς ηθικές και πραγματικές αξίες . Ναι έχουμε ακόμη διαμάντια και πετρέλαιο και θέλουν να μας αφανίσουν σαν σκεπτόμενο ακόμη λαό που χρησιμοποιεί ακόμη την μαιευτική σκέψη.Δεν έχουμε τώρα Αλέξανδρο στη ζωή αλλά και οι δυνατοί λαοί πολεμικά δεν έχουν ηθικό δικαίωμα να εφαρμόζουν το δίκαιο του ισχυρού .Λυπαμαι που οι πλούσιοι λαοί πείνανε .Μπρανο σο
    Ανώνυμος / η
    απάντηση22
     
     
     
    Oι κατ' ευφημισμόν Ελληνες -άλλως Ελληναράδες- έχουν τόσες φορές στο παρελθόν - ξεδοντιάσει και τσακίσει την Ελλάδα που τόοσο...υπεραγαπούν! Το ίδιο επιχειρούν και τώρα! | 12/02/2018 16:49
    Ναι, αυτή η φάρα της-κυριολεκτικά- συμφοράς, που νομίζουν ότι ό,που ευδόκισε κατά καιρούς ο ελληνικός πολιτισμός, είναι εδάφη δικά τους που δυστυχώς τα νέμονται πλέον κάποιοι παρείσακτοι εισβολείς! Που νομίζουν ότι η Ιστορία σταμάτήσε πρίν δύο χιλιάδες χρόνια που η Μακεδονία ήταν Ελληνική! Αρα ανήκει εσαεί στους Νεοέλληνες που έχουν -ω ναι!- ΜΕΓΑΑΑΛΗ σχέση με όσα εκπροσωπούσε ο αρχαίος ελληνικός πολιτισμός! Απο φιλοσοφία και επιστήμες μέχρι θρησκεία και έθιμα! Σαν γέννημα θρέμα Ελλην ΕΝΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ καθόλου δεν εκπλητομαι! Στο φασισμό και την ψευτοεθνολατρεία γαλουχείται ο "Ελλην" από τη πρώτη Δημοτικού! Και μετά εκπλήτονται κάποιοι που τόσοι πολλοί προσκυνούν παπάδες και ανύπαρκτα λάβαρα!
    anti
    απάντηση1027
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Ντροπη! | 12/02/2018 12:30
    Κανένα κράτος δεν έχει κάνει τοσες και τοσο μεγαλες υποχωρήσεις σε άλλοι χώρα όσο αυτοι. Η ταπείνωση που τους έχουμε επιβάλλει μονο με τις ταπεινώσεις που μας επέβαλαν οι Αγγλοι τον 19ο αιώνα μπορουν να συγκριθουν. Αν δεν ανταποκριθουμε συντομα στις κινησεις τους να τελειώνει το θέμα, θα είναι ντροπή μας
    νικος
    απάντηση837
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Τα παχια λογια ειναι φθηνα... γιατι ειναι αερας! | 12/02/2018 12:03
    Αφου φιλτατε σκοπιανε δημαρχε, ο Μ.Αλεξανδρος δεν ειναι κομματι της Ιστοριας σας τοτε γιατι αγωνιζεστε με νυχια και με δοντια να κρατησετε το ονομα 'Μακεδονια' που ουτε αυτο σας ανηκει και ουτε αποτελει την κυρια εδαφικη σας εκταση? Τα συνορα της αρχαιας Μακεδονιας σταματουν καπου στο Μοναστηρι ('η Βιτολα) οπως κακως το εχετε ονομασει. Απο εκει και πανω οπως και δυτικα των Σκοπιων ειναι ΕΔΑΦΗ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΔΑΡΔΑΝΙΑΣ ΚΑΙ ΙΛΛΥΡΙΑΣ! Η πονηραδα σας κε πρεσβη ειναι οτι προσπαθειτε να παρετε το ΟΛΟΝ της ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ βασιζομενοι στη νεωτερη Ιστορια οταν οι Οθωμανοι διοικητικα διαιρεσαν την αυτοκρατορια τους σε μεγαλα 'θεματα' ενα εκ των οποιων ονομασαν 'ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ' και περιελαμβανε τα μισα Βαλκανια!!!
    Σπυρος
    απάντηση4112
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    όνομα | 12/02/2018 11:54
    ο Αλέξανδρος ήταν Έλληνας και ένωσε την Ελλάδα που διατήρησε το όνομα της μαζί σήμερα εξ άλλου το αρχαίο ελληνικό πνεύμα θαυμάστηκετε και κληρονομηθηκε από τους πολιτισμένους λαούς. Είμαστε όλοι Έλληνες λένε στο εξωτερικό. Κάνεις δεν λέει είμαι Σπαρτιάτης ,Αθηναίος, ηπειρωτης,κρητικός ,μυκηναιος ροδιος,Μακεδόνας, Θρακιωτης ,Δηλαιος και τα λοιπά .Μεγάλος στρατηλατης,πολιτικός ,ένωσε τους λαούς που περνούσε κατακτώντας, ενώνοντας εαυτόν χωρίς να λέει πας μη Έλληνας βάρβαρος. Αξιόλογη η αναγνώριση του ιδίως από τους γείτονες του μέχρι του σημείου να αρνούνται το μεγαλείο που εκφράζει η λέξη Ελλάς θέλοντας να καλούνται Μακεδόνες .Ευτυχώς πολλοί γείτονες σωφρονες όπως και ο δημαρχος Σκοπίων δεχον
    Νικωλαος36727
    απάντηση304
     
     
    Ότι νάναι λέει ο καθένας... | 12/02/2018 09:44
    Όπως βρίζουμε εμείς τον Φίλη που αποδέχεται την ύπαρξη σλαβομακεδονικής γλώσσας, έτσι θα βρίζουνε και οι Γιουγκοσλάβοι τον δήμαρχο τους. Ας μην εστιάζουμε στις δηλώσεις Γιουγκοσλάβων που μας συμφέρουν και καλά, έχουμε κι εμείς αρκετούς δικούς μας που δεν θα είχαν πρόβλημα να χαρίσουν το όνομα. Ειδικά στο χώρο της σημερινής κυβέρνησης.
    Μίλτος Πορφυρογέννης
    απάντηση2613
     
     
    Με το ζόρι erga omnes | 12/02/2018 09:40
    Αν ρωτούσαν τους πολίτες της Vardaska «Συμφωνείτε στην ονομασία Vardaska προκειμένου να μπείτε στην ΕΕ;». Το 80% θα συμφωνούσε. Αν ρωτούσαν τους πολίτες της Vardaska «Συμφωνείτε στην ονομασία Βόρεια ή Άνω ή Νέα Μακεδονία προκειμένου να μπείτε στην ΕΕ;». Το 80% θα συμφωνούσε. Αν ρωτούσαν τους πολίτες της Vardaska «Συμφωνείτε στην ονομασία Βόρεια ή Άνω ή Νέα Κωλοπετινίτσα προκειμένου να μπείτε στην ΕΕ;». Το 80% θα συμφωνούσε. Δεν τους καίγεται καρφί η ονομασία και όλες οι αλυτρωτικές βλακείες που προωθούν-προβάλλουν οι πολιτικοί της Vardaska, κατόπιν εντολών των ΗΠΑ. Θέλουν να μπουν στην ΕΕ και τίποτα άλλο. Εμείς με το ζόρι να τους ονομάσουμε «Μακεδονία» και με ότι αυτό συνεπάγεται.
    H Vardaska στην ΕΕ
    απάντηση416
     
     
    ΕΞΑΙΡΕΤΙΙΚΟΣ | 12/02/2018 02:22
    Ο ΠΕΤΡΟΣ ΣΥΛΛΈΚΤΗΣ ΜΕ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΑΡΑΚΗΝΟΥΣ ΠΈΛΛΑΣ,ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΕΞΥΠΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΔΙΚΗΓΌΡΟΣ.ΓΙΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΑ ΜΑΣ ΝΑ ΤΟΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΟΔΕΥΕΙ.ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΘΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΑ ΤΟΥ ΟΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.ΤΕΛΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΦΙΛΛΕΛΗΝΑ,ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΟΤΙ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΤΟΥ,ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.
    Κώστας...
    απάντηση261
     
     
    Αγάλματα | 11/02/2018 23:36
    Προτείνω στους κυρίους Δημάρχους Θεσσαλονίκης και Αθηνών και εντέλει στην κυβέρνηση , να αγοράσουν οι Δήμοι τα αγάλματα των Σκοπίων άν οι ίδιοι αδυνατούν να τα απομακρύνουν λογω υψηλού κόστους.
    chch
    απάντηση381
     
-