από metereologos.gr
Δευτέρα 21 Μαΐου 2018
 

Διαφωνεί με το άκουσμα της Ρωμιοσύνης στο συλλαλητήριο η κόρη του Γιάννη Ρίτσου

Με ανάρτησή της στο Facebook
Διαφωνεί με το άκουσμα της Ρωμιοσύνης στο συλλαλητήριο η κόρη του Γιάννη Ρίτσου
(File: 269098.jpg )
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Εναντίον των διοργανωτών του σημερινού συλλαλητηρίου εκφράστηκε η Έρη Ρίτσου μέσα από τον λογαριασμό της στο Facebook.


Η κόρη του ποιητή ανέφερε μεταξύ άλλων: «Ο Ρίτσος όταν έγραφε τους στίχους αυτούς δεν είχε υπ’ όψιν του τη συγκεκριμένη σημερινή χρήση από τα πάσης φύσεως παλληκάρια που γίνανε μαλλιά κουβάρια…» έγραψε χαρακτηριστικά για να συνεχίσει: «Εκτός και αν η χρήση από πλευράς διοργανωτών είναι μια συμβολική χειρονομία συμφιλίωσης με τη γείτονα χώρα. Επί μακεδονικού εδάφους όλοι μαζί, το χώμα της Μακεδονίας είναι δικό τους και δικό μας! Οπότε, πάσο!».

Η Έρη Ρίτσου στη συνέχεια επανήλθε με ένα αναλυτικό κείμενο για τον χρόνο και τις συνθήκες που γράφτηκε το συγκεκριμένο ποιήμα. Η ανάρτηση ολοκληρώθηκε με στίχους του ποιήματος.







Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΑΝΕΛ: Ο λαός δεν κατέβηκε στο συλλαλητήριο για τα κόμματα 
 
 
σχόλια (13)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Όπως το πάρει κανείς... | 05/02/2018 14:22
    Είναι όπως το εκλαμβάνει κανείς...για μένα η ποίηση του αειμνήστου Πατέρα της είναι εξόχως Εθνική και ταιριάζει απόλυτα με την καταθλιπτική κατάσταση στην οποία βρίσκεται το Εθνος των Ελλήνων.Στίχοι όπως την Ρωμιοσύνη μην την κλαις εκεί που πάει να σβήσει νάτη πετιέται αποξαρχής ...μας δίνουν κουράγιο σαν Έλληνες να συνεχίσουμε..και το σώπα όπου ναναι θα σημάνουν οι καμπάνες αυτό το χώμα είναι δικό τους και δικό μας υποννοεί τους νεκρούς μας ήρωες που θυσιάστηκαν για την ελευθερία της πατρίδος μας...
    georgios
    απάντηση70
     
     
    Μακεδονία | 05/02/2018 13:59
    Η Μακεδονία κ. Ρίτσου απελευθερώθηκε απο τον οθωμανικό ζυγό με τη θυσία του Παύλου Μελά και χιλιάδων Ελλήνων που έχυσαν το αίμα τους στα άγια χώματά της. Συγκινητική η γεναιοδωρία σας εάν επρόκειτο να μοιραστήτε με τους Σκοπιανούς μιά πίτσα. ΄Ο,τι κερδίσαμε με αίμα δεν θα το παραδώσουμε με μελάνι
    Ι. Μπουναρτζής
    απάντηση111
     
     
    Αλλού | 05/02/2018 13:33
    Μιά σχολιαστής γεγονότων και έξω από τη σκιά του μπαμπά της, δεν έχει λόγο σε λαϊκές συγκεντρώσεις τέτοιας σημασίας. Τί τη νοιάζει; Ας συνεχίσει την αστική βολεμένη ζωή της. Άλλωστε η δύναμη του ελληνικού λαού ξεπερναει τους ποιητές.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση72
     
     
    Τι Λωζάνη τί Κοζάνη | 05/02/2018 13:09
    Πρέπει να ενωθούμε κ Ρίτσου έστω καί τώρα.Αλλιώς είτε αριστεροι αυτοαποκαλούμαστε είτε φασίστες η ζωή μας κυλάει μέσα στό μίσος καί στην αλογία. Καί στο βάθος δέν διαφέρουμε σέ τίποτα.Το ξέρετε φαντάζομαι. Ας κανουμε ένα μικρό βήμα μπροστά.
    M,
    απάντηση91
     
     
    2 παρατηρησεις προς την Ερη Ριτσου | 05/02/2018 12:42
    Κοπελια, οτι εισαι συμπαθουσα των αναρχικων το ξερουμε απο παλια. Οι δηλωσεις σου γενικα ειναι ξεκαθαρες για τη θεση σου και χωρις να συμφωνω ακουω την αποψη σου. Στο προκειμενο, 1ον συμφωνω οτι ηταν κακη επιλογη να βαλουν το συγκεκριμενο ασμα στη συγκεκριμενη μεγαλειωδη συγκεντρωση. Τελειως αταιριαστο το υφος και το πνευμα του ποιηματος με αυτο της συγκεντρωσης! Εδω εχεις δικιο! 2ον, διαφωνω στο οτι ο λογος σου εχει βαρυνουσα σημασια που θελουν να σου δωσουν μερικοι. Το οτι εισαι κορη του Ριτσου ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΛΟΓΗ ΑΞΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΣΟΥ! Η αξια κοπελλα μου δεν ειναι κληρονομικη αλλα προσωπικη και τη φτιαχνει καθεΙς για τον εαυτο του, ΔΕΝ του τη ΔΙΝΕΙ ο δικηγορος με τη ΔΙΑΘΗΚΗ!
    Σπυρος
    απάντηση102
     
     
    Οταν εισαι πατριοτης εισαι και χουντικος; | 05/02/2018 11:31
    Με σπουδες στην Γαλλια και την Αγλλια η μοσχοαναθρεμενη υπαλιλος της Εθνικης τραπεζης, δηκαιοματικα εχει το καθηκον να προστατευει την πολυτιστκη κληρονομια του Μπαμπατης. Και προφανος κατα αυτην ο Ελληνικος λαουτσικος που προσπαθει να προστατευσει την κληρονομια του ειναι πατριδοκαπιλος φασιστας.
    Σ. Παπασταθοπουλοs
    απάντηση95
     
     
    "Είναι δικοί σας και δικοί μας"!... | 05/02/2018 10:31
    Δεν χρειάζεται κανείς άλλος και τίποτε άλλο να πούμε στην κ. Ρίτσου: Ας βάλει την κασέτα να ακούσει κι΄ αυτή, αυτά που μάς είπε ο άλλος Μεγάλος μας εθνικός οραματιστής ο Μίκης Θεοδωράκης!... Τώρα πια και ο Ρίτσος και ο Θεοδωράκης δεν ανήκουν αποκλειστικά σε κανέναν. "Είναι δικοί σας και δικοί μας"!... Το πνεύμα τους και ο λόγος τους δεν πρέπει να χωρίζει τους Έλληνες αλλά να μας ενώνει!...
    Τισούτος
    απάντηση113
     
     
    Τι εννοητε Μανταμ Σουσου???? | 05/02/2018 09:44
    Με την ωδη του μπαμπα σας "αυτο το χωμα ειναι δικο τους και δικο μας " οτι δηλαδη αυτο το χωμα ειναι και των κατοικων του Μπαφουν αλλα και των Ελληνων??????? .Κατ αρχην βλεπωντας τα οικοσημα που εχετε βαλει στο φατσοβιβλιο φαινετε οτι εχετε ψυχολογικα τερτιπια οποτε παμε εμεις.......πασο...καλυτερα Εχει επιστημονες στο Δαφνι να ασχοληθουν με την περιπτωση σας.......
    Σαφριδης
    απάντηση104
     
     
    η ποίηση και ...ο διχασμός | 05/02/2018 08:18
    Γιατί πρέπει να ξαναμπούμε σε αυτή την διχαστική λογική;Το ποιημα αντίθετα μιλά γιά ρωμιοσύνη,άρα γιά ενότητα,δέν εχει παραταξιακή λογική.Μήπως και ο στόχος καθε αληθινής τεχνης δέν είναι η ενότητα;εκτός κι άν δεχθούμε ότι η ποίηση εχει αλλότριους σκοπούς . Μπορούμε ν αναχθούμε στήν ενότητα,να υπερβούμε τους εαυτούς μας.Ας έχουμε επίγνωση τών συνεπειών τού κατακερματισμού .
    Ε.Λ
    απάντηση110
     
     
    Δλδ κ.Έρη δεν ήρθες...... | 05/02/2018 07:26
    Και όμως ήμασταν όλοι εκεί, δεξιοί, αριστεροι, ταλλαντευόμενοι, εκνευρισμένοι όλοι μαλιά κουβάρια.. Είναι μεγάλο χάρισμα η ανεξαρτησία σκέψης κ δράσης Στα εθνικά θέματα δεν χωρά η κομματική μικροψυχία. Σας το λέγω ως φαντάρος που υπηρέτησα 30μήνες στην μεθόριο επί επιστρατεύσεως Αν καταλαβαίνετε..
    A.Katsikis
    απάντηση142
     
     
    Διαφωνίες επιγόνων . | 04/02/2018 22:48
    Καταρχάς πιστεύω πώς ο Γιάννης Ρίτσος δέν θά διαλεγόταν ποτέ σε φέιςμπούκ! Δεύτερον καί σημαντικότερον στήν τέχνη ισχύει κατεξοχήν η πολυσημία:Δηλαδή γιά την ποίηση, εν τώ προκειμένω, ισχύουν οι πολλαπλές ερμηνείες .Γιά να μήν μιλήσουμε γιά τό άπειρο άνοιγμα τής μεταμοντέρνας συνθήκης..".Επίσης η ποίηση δέν είναι ξεκαθάρισμα λογαριασμών'(Νάσος Βαγενάς) Ο μεγάλος μας ποιητής Γιάννης Ρίτσος θά ηταν ευτυχής πιστεύω,γι αυτήν τήν σημερινή ομοψυχία όλης της Ρωμιοσύνης.
    Mαρία Π.
    απάντηση236
     
     
    Και λοιπόν | 04/02/2018 21:44
    Πρόβλημά της αν διαφωνεί ή όχι η κόρη του. Ποιό είναι το δικό σας το πρόβλημα στο ΒΗΜΑ;
    Πρόβλημά της και μόνο πρόβλημά της
    απάντηση233