από metereologos.gr
Δευτέρα 28 Μαΐου 2018
 
 

Κλειδί για το «Μακεδονικό» οι αλλαγές στο σύνταγμα της πΓΔΜ και το Gornamakedonija

Πυρετός διαβουλεύσεων σε Αθήνα και Σκόπια
Κλειδί για το «Μακεδονικό» οι αλλαγές στο σύνταγμα της πΓΔΜ και το Gornamakedonija
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Η εφαρμογή των συνταγματικών αλλαγών στην Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας (ΠΓΔΜ) σε φάσεις, με μία σπονδυλωτή μορφή, θα μπορούσε να είναι η φόρμουλα ώστε να ξεκλειδώσει η λύση του Μακεδονικού.

Αυτό σημείωναν χθες το απόγευμα ανώτερες πηγές του υπουργείου Εξωτερικών μετά τις συνομιλίες με τον Μάθιου Νίμιτς, ξεκαθαρίζοντας ότι η Αθήνα επιδιώκει μία συνολική λύση που θα αφορά όλες τις χρήσεις. Ωστόσο, η εφαρμογή των διεθνών χρήσεων (σε πολυμερές και διμερές επίπεδο) και της εσωτερικής χρήσης (άρα της αλλαγής της συνταγματικής ονομασίας) ίσως να χρειαστεί να γίνει σε φάσεις ώστε να λυθεί το «συνταγματικό σταυρόλεξο» στα Σκόπια.

Πάντως, ενημερωμένοι κύκλοι σημείωναν ότι κάποια συνταγματική αλλαγή θα πρέπει να έχει πραγματοποιηθεί πριν ολοκληρωθεί η ένταξη της ΠΓΔΜ στο ΝΑΤΟ. Η σύνδεση μιας συνταγματικής αναθεώρησης με την ένταξη στην ΕΕ ανοίγει πολύ τον χρονικό κύκλο. Οι ίδιοι κύκλοι ανέφεραν ότι είναι πολύ πιθανή νέα συνάντηση των υπουργών Εξωτερικών Νίκου Κοτζιά και Νίκολα Ντιμιτρόφ την προσεχή εβδομάδα, ενδεχομένως στη Θεσσαλονίκη, ώστε να συζητηθούν εις βάθος αυτά τα περίπλοκα ζητήματα.

Αλλωστε, ο υπουργός Εξωτερικών έσπευσε να κάνει μία σημαντική διευκρίνιση αναφορικά με τη διαδικασία συνταγματικής αναθεώρησης στη γειτονική χώρα. «Το πρώτο που θα χρειαστεί να κάνει η σκοπιανή κυβέρνηση είναι να ανοίξει τις διαδικασίες της αλλαγής σύντομα. Μετά, θα δούμε πώς θα πάει», ανέφερε (ΕΡΤ). Σύμφωνα με το άρθρο 130 του Συντάγματος της ΠΓΔΜ, η πρόταση για αλλαγή μπορεί να κινηθεί «από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, την κυβέρνηση, τουλάχιστον 30 βουλευτές ή με τη συγκέντρωση 150.000 υπογραφών».

Gornamakedonija. Σύμφωνα με ορισμένες πληροφορίες που είδαν χθες το φως της δημοσιότητας, οι δύο χώρες εμφανίζονται να έχουν ήδη συμφωνήσει στο όνομα Gornamakedonija (ενιαίο), καθώς και σε άλλες πτυχές της λύσης. Κυβερνητικές πηγές με τις οποίες συνομίλησαν «ΤΑ ΝΕΑ» χθες το απόγευμα δεν επιβεβαίωναν την πληροφορία αυτή. Σύμφωνα με ξένες διπλωματικές πηγές, το όνομα Gorna Makedonija (σ.σ. στα ελληνικά μεταφράζεται «Ανω Μακεδονία») είναι το όνομα που χρησιμοποίησε στο πλαίσιο της «δέσμης ιδεών» του ο Μάθιου Νίμιτς ως παράδειγμα για να εξηγήσει το σκεπτικό του για το πώς θα έβλεπε μια λύση. Οι ίδιες πηγές έλεγαν ότι το «Gorna Makedonija» έχει το πρόσθετο μειονέκτημα ότι εγείρει ανησυχίες στη Βουλγαρία, καθώς και ότι στη σύσκεψη που πραγματοποιήθηκε το περασμένο Σάββατο στα Σκόπια υπό τον πρόεδρο της Δημοκρατίας Γκιόργκι Ιβανόφ μεγάλο μέρος της συζήτησης επικεντρώθηκε γύρω από το όνομα «Nova Makedonija».

Το Σύμφωνο. Νωρίτερα, ο υπουργός Εξωτερικών Νίκος Κοτζιάς είχε εμφανιστεί σε καλή διάθεση μετά το πέρας των συνομιλιών του με τον ειδικό μεσολαβητή του ΟΗΕ. Μιλώντας επί του Συμφώνου το οποίο θα μπορεί να συμπεριλάβει «όλα τα θέματα που είναι ανοιχτά σε σχέση με το όνομα, ειδικό κεφάλαιο για τον αλυτρωτισμό, αλλά και θέματα που έχουν να κάνουν με το μέλλον αυτής της χώρας, την ένταξή της σε διεθνείς οργανισμούς καθώς και πολιτικές», ο Κοτζιάς σημείωσε ότι δεν θα είναι μίας μορφής «take it or leave it». Ωστόσο, όσα είπε για το Σύμφωνο προκάλεσαν την αντίδραση του σκοπιανού υπουργείου Εξωτερικών το οποίο σχολίασε ότι «η δημόσια ανακοίνωση τελικών θέσεων θα μπορούσε να περιορίσει τα περιθώρια για συνομιλίες».

Η «ευκαιρία». Ο Νίμιτς από την πλευρά του διέγνωσε απλώς ότι «υπάρχει ευκαιρία» για λύση, ενώ σχολίασε ότι «η ελληνική κυβέρνηση φαίνεται ειλικρινής» σχετικά με την επιθυμία της για λύση. Ο ειδικός απεσταλμένος είχε χθες το πρωί συνάντηση και με τον τομεάρχη Εξωτερικών της ΝΔ Γιώργο Κουμουτσάκο, ο οποίος σημείωσε ότι η ενημέρωση που έλαβε από τον Νίμιτς «δεν αμβλύνει τις ανησυχίες μας» και ότι «η λύση πρέπει να είναι ενιαία και αδιαίρετη».

«Το εθνικό συμφέρον επιτάσσει μία λύση στο εκκρεμές πρόβλημα»


«Στον εθνικολαϊκισμό πρέπει να αντιτάξουμε την πολιτική βούληση, την ευθύνη και τον ενσυνείδητο πατριωτισμό» αναφέρει ο Κώστας Σημίτης σε παρέμβασή του για το Σκοπιανό, που συζητήθηκε ευρέως χθες και στους κόλπους της Κεντροαριστεράς. Ο πρώην πρωθυπουργός τονίζει πως «προϋπόθεση ευημερίας της Ελλάδας είναι η καλή της επικοινωνία με τον βαλκανικό της περίγυρο», καταλήγοντας πως «το εθνικό συμφέρον επιτάσσει μια λύση στο εκκρεμές πρόβλημα που βαραίνει τη σχέση μας με την ΠΓΔΜ». Για τον Σημίτη, η συγκυρία ανοίγει την «πιθανότητα επιτυχίας» και επίλυσης του ζητήματος που εκκρεμεί πάνω από είκοσι χρόνια – με την προϋπόθεση, ωστόσο, ότι θα υπάρξει «μια σοβαρή και υπεύθυνη διαπραγμάτευση, έχοντας ως βάση την ενδιάμεση συμφωνία».


* Δημοσιεύθηκε στην εφημερίδα Τα Νέα στις 31 Ιανουαρίου 2018.


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Πιτσιόρλας: Θα εξαντλήσουμε τα περιθώρια λύσης για πΓΔΜ 
Παπανδρέου: Εθνικό συμφέρον να απαλειφθεί κάθε αλυτρωτική αντίληψη 
Νίμιτς: Ο χρόνος δεν είναι με το μέρος μας στη λύση για την ονομασία της πΓΔΜ 
 
 
σχόλια (24)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Για... | 01/02/2018 19:58
    Για : α.) το Απαραβίαστο των Συνόρων β.)το Ιστορικό δίκιο Στο βιβλίο ιστορίας της ΕΣΣΔ για την Αρχαία Ελλάδα περιλαμβανεται και η ιστορία της Μακεδονίας. Οπότε καμμια κουβέντα για "ονομα",είναι σαν να πούμε στο ΚΚΕ οτι δεν ήταν η ψυχή του ΕΑΜ-ΕΛΑΣ!Οι λαοί που κατοικούν σήμερα στα όρια της Α.Μ πρέπει να ζήσουν ειρηνικά στα υφιστάμενα σύνορα,αυτό δεν γίνεται αν οι γείτονες αναγνωριστουν απο Ελλάδα ως "Μ",έστω και αν άρουν συνταγματικά τους αλυτρωτισμους,κάποια μελλοντική τους κυβέρνηση αλλάζει εκ νέου το σύνταγμα και έχοντας στα χέρια της το όνομα,αιματοκυλά τον τόπο (Δεν θα χαριστούμε αν κάποιοι σύγχρονοι ταγματασφαλιτες ενδώσουν).
    Νικος Καλληνικιωτης
    απάντηση00
     
     
    Σταματηστε τις βλακειες ηλιθιοι πατριωταραδες | 01/02/2018 17:59
    Το Γκοραμακεντονιγια εαν επιβληθη διεθνως σε ολες τις χρησεις δεν εχει ουτε ιχνος σχεσης με τον ορο Μακεδονια. Μπραβο στον Νιμιτς και στον Κοτζια. Αρκετα με τις μαλακιες ας δουμε πως θα επιλυσουμε το οικονομικο. ΥΓ.....ποιος ξερει τι σημαινει Μπουρκινα ΦΑΣΟ η Ζαϊρ????
    George S. Kent
    απάντηση10
     
     
    Ο εθνικισμός του ΣΥΡΙΖΑ | 01/02/2018 09:16
    Ο Τσίπρας, ο Κοτζιάς, ο Κατρούγκαλος και οι άλλοι εθνικιστές, θέλουν να διαλύσουν τη συνοχή της γειτονικής χώρας, δημιουργώντας ένα ψεύτικο έθνος. Αυτό θα δημιουργήσει τεράστια προβλήματα ταυτότητας στους κατοίκους της Vardaska, καθώς με την είσοδο της χώρας στην ΕΕ, η παιδεία θα αρχίσει να εξευρωπαΐζεται και ο λαός θα αποκτήσει πρόσβαση σε μελέτες και συγγράμματα που δεν είναι αποκυήματα φαντασίας. Τι θα συμβεί όταν ο λαός της Vardaska μάθει την αλήθεια; Γιατί θέλει η σημερινή ελληνική "κυβέρνηση" να διαλύσει τη Vardaska και το μέλλον της;
    H Vardaska στην ΕΕ
    απάντηση86
     
     
    Παλυνδρόμηση | 01/02/2018 04:40
    Θυμήθηκα το "Σκήπτρο του 'Οτοκαρτ"! Τεν τεν διάβαζα πολύ αλλά και πατριδογνωσία, θρησκευτικά, ιστορία.. ..τότε την δεκαετία του '60. Μετά έγινα κυνικός.
    'Εκτορας
    απάντηση11
     
     
    Αλλη πρόταση ... | 31/01/2018 23:25
    Νομίζω μια καλή πρόταση για το όνομα είναι το FakeMakedonija. Τι νομίζετε μόνο ο Νίμιτς θα εφευρίσκει ονόματα ...
    Ανώνυμος / η
    απάντηση112
     
     
    Χθες έστειλα τις δικές μου 6 προτάσεις στον κ. Νίμιτς | 31/01/2018 20:29
    για όλες τις χρήσεις, και αναμένω απάντηση: Samaroskopia, Karamanlia, Kammedonia, Koulidonia, Makedora, Tsiproskopia. Και στις 6 αυτές δεν απαιτείται αλλαγή συντάγματος.
    Michail Leon
    απάντηση79
     
     
    είναι αναγκαία, λοιπόν | 31/01/2018 19:48
    η ισοπέδωση - και της κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ, που "τρέχει" την προετοιμασία του πολέμου, ξεπλένει τη ΧΑ, και αφήνει τα φασιστικά τάγματα να αλωνίζουν στη Θεσσαλονίκη, με την βοήθεια των ΜΑΤ -και της σοσιαλπροδοτικής σπείρας που λυμαίνεται την ηγεσία του ΚΚΕ (Κουτσούμπας, Παπαρήγα, Γόντικας και η ΚΥΠατζίδικη σαύρα Λ. Κανέλλη), η οποία κάνει κουρέλι τον προλεταριακό διεθνισμό, απαιτεί, σαν κοινός νταβατζής, αλλαγή στο Σύνταγμα της FYROM και βάζει ως πρώτο ζήτημα τον "αλυτρωτισμό της FYROM" -και της σοσιαλπροδοτικής σπείρας που λυμαίνεται την ηγεσία της ΛΑΕ (Λαφαζάνης, Στρατούλης, Ήσυχος), η οποία μαιμουδίζει τη γραμμή του ΚΚΕ, και μάλιστα ακόμη πιο έξαλλα/ψηφοθηρικά.
    τα περιθώρια στενεύουν, ο χρόνος τελειώνει
    απάντηση112
     
     
    εν ολίγοις | 31/01/2018 19:47
    ο λαός , εάν θέλει να διασώσει τις ζωές των παιδιών του, πρέπει να τελειώσει ΟΛΑ τα κόμματα του αστισμού. σε αυτά συμπεριλαμβάνονται και τα κόμματα της ψευτο-"αριστεράς" . τα ψέματα τελειώσανε , όλες οι μάσκες έπεσαν. η ζωή του λαού και των παιδιών του προϋποθέτει την ισοπέδωση
    ΚΑΙ ΤΗΣ ΨΕΥΤΟ "ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ"
    απάντηση67
     
     
    η σφαγή της ελληνικής νεολαίας | 31/01/2018 19:45
    για την προετοιμασία της οποίας δουλεύουν στο φουλ οι μηχανές του αστισμού είναι επιλογή ΚΑΙ της ψευτο "αριστεράς". η ψευτο "αριστερά" (ονομαστικά: ΣΥΡΙΖΑ, ΚΚΕ, ΛΑΕ) είναι ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΟΛΠΟ. Συνδράμει στον ΠΟΛΕΜΟ συνεπώς, και η ψευτο-"αριστερά"
    πρέπει να τσακιστεί
    απάντηση35
     
     
    είναι τραγικό, είναι προδοτικό | 31/01/2018 19:44
    αλλά είναι και αληθινό. τα ψευτο -"αριστερά" κόμματα ΥΠΑΚΟΥΟΥΝ ΣΤΙΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΤΟΥ ΑΣΤΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ. τα ψευτο-"αριστερά" κόμματα ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΑΣΤΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ τα ψευτο-"αριστερά" κόμματα ενισχύουν την ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΤΟΥ ΑΣΤΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ
    είναι μαριονέτες του αστικού κράτους
    απάντηση44
     
     
    μια υπεραναγκαία και άκρως επίκαιρη διευκρίνιση | 31/01/2018 19:43
    τον εθνικισμό/φασισμό τον αβαντάρουν αυτές τις κρισιμότατες βδομάδες και τα ψευτο-"αριστερά" κόμματα!!!!!!!!!!!! ο μεν ΣΥΡΙΖΑ, ως κυβέρνηση, αφήνει τους φασίστες ανενόχλητους να καίνε στη Θεσσαλονίκη και τα ΜΑΤ τους κάνουν πλάτες. το ΚΚΕ δεν χρησιμοποιεί ούτε καν τον όρο "εθνικιστικά" για τα συλλαλητήρια και βάζει σε πρώτο πλάνο τον αλυτρωτισμό της FYROM (;;;), κάνοντας γαργάρα τον αλυτρωτισμό του ελληνικού αστικού κράτους και του Φράγκου ΣΕ ΒΑΡΟΣ της FYROM. η ΛΑΕ μια από τα ίδια, μαϊμουδίζει τη γραμμή του ΚΚΕ με ακόμα πιο έξαλλο τρόπο
    ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΣΟΣΙΑΛΣΩΒΙΝΙΣΤΕΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ
    απάντηση09
     
     
    Ανω=Gorna | 31/01/2018 18:59
    Το Gorna/γκορνα>άνω Μακεδονία, μπερδεύει τα πράγματα, διότι υπάρχει αρχαία ορολογία άνω Μακεδονία αναφερόμενη στην δυτική Μακεδονία, δηλ. βορειοδυτική Ελλάδα (Αιανή, Γρεβενά, Βόιον, Καστοριά, Φλώρινα, π.χ.). ΩΣΤΕ το πρόβλημα με το Gorna Makedonija=άνω Μακεδονία αφήνει κενό, με το σκεπτικό ότι μέρος της υπό Ελληνική κυριαρχία. Δεν ξέρω, απλώς ο μύλος αλέθει. Ερρωσθε
    από Μακετία
    απάντηση61
     
     
    επειγουσα συσταση | 31/01/2018 17:40
    αν ακουει ο Μητσοτακης,ας αποσυρει ΤΑΧΙΣΤΑ την αδελφη του απο το προσκηνιο,διοτι η παρουσια της και τα οσα ασυναρτητα λεει,μονον την ΝΔ βλαπτουν και εναν καταρρεοντα Τσιπρα στηριζουν. Αν καταλαβε ,καταλαβε και εαν οχι ας παραιτηθει και ο ιδιος!
    αλεξανδρος
    απάντηση67
     
     
     
    ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ | 31/01/2018 17:22
    ΑΝ , ΛΕΩ ΑΝ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΣΕ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΤΟΡΘΩΜΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ !! ΙΣΤΟΡΙΑ , ΓΛΩΣΣΑ , ΕΘΝΟΤΗΤΑ , ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΑΚΡΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΕΜΑΤΗ ΑΠΟ ΛΑΘΗ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΝΤΑΙ ΟΙ ΣΚΟΠΙΑΝΟΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΟΙ ΒΟΥΛΓΑΡΟΙ,. ΤΕΛΙΚΑ ΑΝ ΘΕΛΗΣΟΥΝ ΑΛΒΑΝΟΙ ΚΑΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΙ ΛΥΣΗ !!
    omiros
    απάντηση519
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    OXI OXI,min biazesai,emeis den exoume to problima autoi theloun na pane mporsta | 31/01/2018 16:37
    Oxi kalitera Gornadinnija etsi den uparxei tipota pou na thimizei to onoma mas. Kotzia asto loipon gia tis alles poio isxires genies ton Ellinon pou erxonte. O Staling Kai o Tito itanDiktatores eglimaties tou 2ou pagkosmiou Polemou,tote ekoba Kai erawan opos oi Germanoi.Emeis katestramenos laos den mporousame n antidrasoume. Ola prepei na allaksoun uparxei Kai pagkosmio Europaiko Dikastirio
    Ellin
    απάντηση134
     
     
    καλα τα ειπε ο Αναστασιαδης της Κυπρου | 31/01/2018 16:35
    Παντως ουδεμια ισχυρη χωρα δεν φοβαται. Φαινεται ομως οτι μεγαλος αριθμος των Ελληνων αντι να κοιταζει πως θα αναπτυχθει ωστε να μην εχει τοση μεγαλη εξαρτηση η πατριδα του απο τριτες χωρες εφθασε στο σημειο να τρεμει ενωπιον και μικρων κρατιδιων.
    Δαφνη
    απάντηση358
     
     
     
    Απροσμετρη ανοησια! | 31/01/2018 13:53
    Gorna Makedomija δηλ. Ανω Μακεδονια!! Αλλα η Ανω μπορει να διεκδικησει την Κατω οπως η Βορεια τη Νοτια η η Περα τη Δωθε!! Αμυαλοι και Αμαθεις!! Μονο η Νεα ( Ζηλανδια, Καληδονια, Υορκη, Ορλεανη κλπ.) δεν διεκδικει ποτε την αρχικη, την Παλαια και Ιστορικη!! Αφου λοιπον εχεται ηδη ενδωσει, κανετε μιας καλης μερας δουλεια,σκεφτειτε, και τελειωνετε με Νεα, η δικη μας θα μεινει η Μακεδονια οπως η Ορλεανη εμεινε η Ορλεανη.
    Δωριευς
    απάντηση3419
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    κε Κοτζια, το Ονομα ειναι ο Αλυτρωτισμος!!! | 31/01/2018 13:31
    Κοτζια, το συνταγμα των χωρων οπως ξερεις αλλαζει σε καθε αναθεωρητικη Βουλη των κρατων 'η κατα το δοκουν με την απαραιτητη πλειοψηφια (συνηθως των 2/3). Αρα και να δεχτουν οι σκοπιανοι καποια αλλαγη στο συνταγμα τους σημερα ποιος εγγυαται για καποια αλλη συνταγματικη αλλαγη αυριο? Ουδεις! Ομως το προβλημα δεν ειναι στο συνταγμα τους, γιατι ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΣΗΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ 'ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ' ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΟΘΕΜΑ, θα διεκδικουν εσαει το ΑΠΑΝ! Ιστορια, πολιτιστικη κληρονομια, αποκλειστικοτητα της χρησης του ονοματος (θα το δουμε και αυτο) και τελικα τα εδαφη σε μια μελλοντικη κοσσοβοποιηση της Μακεδονιας! Νομιζω οτι τα καταλαβαινετε αυτα γιαυτο και ΥΠΟΨΙΑΖΟΜΑΙ ΤΑ ΧΕΙΡΙΣΤΑ!!!
    Σπυρος
    απάντηση4610
     
     
     
    Super! | 31/01/2018 13:31
    Όπως λέμε Άνω Κωλοπετινίτσα, Κάτω Κωλοπετινίτσα. Αλλά έτσι κι 'αλλιώς ουδόλως με ενδιαφέρει το όνομα οι Ποιότητες έχουν αξία και εντάξει έχουν λίγο πολύ κοινά γούστα με τους "γνήσιους" νοτινούς. Εύχομαι κάποια στιγμή να φύγουν οι φράχτες και τα σύρματα και να γίνει Δήμος λαμπρός η "Κωλοπετινίτσα"!
    κάτω απ τ' αυλάκι
    απάντηση930
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
-