από metereologos.gr
Παρασκευή 17 Αυγούστου 2018
 

Τσίπρας - Ιερώνυμος: Ανάγκη εθνικής συναίνεσης για την πΓΔΜ

Αρχιεπίσκοπος: Αυτή την ώρα δεν χρειάζονται συλλαλητήρια και φωνές, αλλά εθνική συναίνεση, συνεννόηση και ομοψυχία - Συναντήθηκε με τον Πρωθυπουργό
Τσίπρας - Ιερώνυμος: Ανάγκη εθνικής συναίνεσης για την πΓΔΜ
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Για την πορεία των των διαπραγματεύσεων σχετικά με την ονομασία της Πρώην Γιουγκοσλαβικής Δημοκρατίας της Μακεδονίας, ενημέρωσε τον Αρχιεπίσκοπο Αθηνών Ιερώνυμο ο πρωθυπουργός Αλέξης Τσίπρας σε συνάντησή τους στην Αρχιεπισκοπή το βράδυ της Πέμπτης, η οποία ολοκληρώθηκε λίγο πριν τις 21:00.

Υπήρξε συμφωνία ως προς την ανάγκη να υπάρξει εθνική συναίνεση και υπευθυνότητα, ενώ σύμφωνα με την Αρχιεπισκοπή ο κ. Τσίπρας επανέλαβε το σεβασμό του στις τοποθετήσεις και στις ευαισθησίες της Ιεράς Συνόδου για το ζήτημα και διαβεβαίωσε ότι θα κρατά ενήμερο τον Αρχιεπίσκοπο.

Σημειώνεται ότι η συνάντηση αυτή έρχεται μετά την ανταλλαγή επιστολών μεταξύ του Αρχιεπισκόπου Αθηνών και του πρωθυπουργού για το ζήτημα της ονομασίας της ΠΓΔΜ, μέσω των οποίων έπεσαν οι τόνοι, με την κυβέρνηση να δείχνει ότι δεν θέλει την Εκκλησία απέναντι για αυτό το θέμα.

Άμεση ήταν η αντίδραση του προέδρου της ΝΔ, Κυριάκου Μητσοτάκη, που εξέφρασε την έντονη ενόχλησή του για το γεγονός ότι ο κ. Τσίπρας ενημερώνει για τις εξελίξεις στο ζήτημα της ΠΓΔΜ τον Αρχιεπίσκοπο, ενώ έχει αγνοήσει το αίτημα των πολιτικών αρχηγών προκειμένου να τους ενημερώσει για τη διαπραγμάτευση της κυβέρνησης με την κυβέρνηση των Σκοπίων.
«Ο πρωθυπουργός άκουσε με μεγάλη προσοχή τις απόψεις Ιερώνυμου»

Μετά την ολοκλήρωση της συνάντησης, η Ιερά Αρχιεπισκοπή Αθηνών εξέδωσε ανακοίνωση όπου αναφέρει πως ο πρωθυπουργός ενημέρωσε τον αρχιεπίσκοπο για την πορεία των διαπραγματεύσεων σχετικά με την ονομασία της Πρώην Γιουγκοσλαβικής Δημοκρατίας της Μακεδονίας.

«Ο πρωθυπουργός άκουσε με μεγάλη προσοχή τις απόψεις του αρχιεπισκόπου, ενώ έδειξε ιδιαίτερο ενδιαφέρον για την εκκλησιαστική πτυχή του όλου ζητήματος, που αφορά στην ονομασία της σχισματικής Εκκλησίας των Σκοπίων» αναφέρει η Αρχιεπισκοπή και συμπληρώνει πως ο κ. Τσίπρας «επανέλαβε τον σεβασμό του στις τοποθετήσεις και στις ανησυχίες της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος και διαβεβαίωσε τον αρχιεπίσκοπο ότι θα τον κρατά ενήμερο για την πορεία των διαπραγματεύσεων».

«Του ζήτησε δε να συμβάλει, ώστε να διασφαλιστεί κλίμα εθνικής ομοψυχίας και υπευθυνότητας, χωρίς κραυγές και άγονες αντιπαραθέσεις.

Από την πλευρά του, ο Αρχιεπίσκοπος διετύπωσε τις θέσεις της Εκκλησίας της Ελλάδος και δεν παρέλειψε να επισημάνει την εμπιστοσύνη του προς τους, εκ του Συντάγματος, καθ’ύλην αρμόδιους, να χειριστούν τα εθνικά μας ζητήματα με αίσθημα ευθύνης. Υπογράμμισε μάλιστα ότι αυτή την ώρα δεν χρειάζονται συλλαλητήρια και φωνές, αλλά εθνική συναίνεση, συνεννόηση και ομοψυχία».




Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Ενημέρωση Κοτζιά σε Τσίπρα για τις διαπραγματεύσεις με πΓΔΜ 
Σπυράκη: Ανεύθυνοι χειρισμοί της κυβέρνησης στο θέμα της πΓΔΜ 
Ποια είναι τα πέντε ονόματα της πρότασης Νίμιτς για την πΓΔΜ 
Τζανακόπουλος για πΓΔΜ: Λύση που δε θα θίγει τα εθνικά μας συμφέροντα 
Παππάς: Το συλλαλητήριο για την πΓΔΜ δε βοηθάει 
Κυβέρνηση πΓΔΜ για προτάσεις Νίμιτς περί «Μακεδονίας»: Υπάρχουν προϋποθέσεις να πάει η διαδικασία μπροστά - Αδειάζει τον διαπραγματευτή της χώρας 
Πρέσβης πΓΔΜ: Οι προτάσεις Νίμιτς δεν αποτελούν αξιοπρεπή λύση 
Νίμιτς: Αισιόδοξος μετά τη συνάντηση για την πΓΔΜ στη Νέα Υόρκη 
Στόλτενμπεργκ: Χωρίς λύση η πΓΔΜ δεν παίρνει πρόσκληση για το ΝΑΤΟ 
πΓΔΜ: Νέες αποστάσεις του ΥΠΕΞ από τον διαπραγματευτή 
Μητσοτάκης: Ενόχληση για την συνάντηση Τσίπρα - Ιερώνυμου για πΓΔΜ 
Δημοψήφισμα για την ονομασία της πΓΔΜ θέλουν οι Έλληνες 
Νίμιτς: Η πρότασή μου ενισχύει την ταυτότητα και το έθνος της πΓΔΜ 
 
 
σχόλια (12)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Μας πήραν χαμπάρι ..ολοι . | 20/01/2018 04:38
    Ότι είμαστε βλίτα .και φοβητσιάρηδες ..τι δουλειά έχει η εκκλησία στην πολιτική του τόπου .τι ξέρουν από Αλέξανδρο .η θεολογία τους κατέστρεψε τον ποιο ωραία πολιτισμό ..εκγρεμηςαν ναούς να κτίσουν εκκλησίες ..έλεος ..
    Christos
    απάντηση01
     
     
    ο φόβος φυλάει τα έρμα | 19/01/2018 14:01
    Αφού έβρισε τώρα πάει μήπως και σωθεί. Θέλει ομοψυχία ηρεμία και δικά του αναχώματα. Όταν μπαίνουν στα υπουργεία οι "κουκουλοφόροι" δεν τολμάει να μιλήσει για παρακράτος. Όταν μιλάει για λερωμένα χέρια " δεν αφήνει του θεσμούς να κάνουν τη δουλεία τους (άσυλο , τράπεζα Ελλάδος , εκκλησία κλπ) . Όταν μιλάει για ονόματα , σύνθετα για δήθεν συμφωνίες κουνάει το δάκτυλο όχι δεν πρέπει , δεν είναι δημοκρατικό. Είναι όλοι για ομαδικοί απόσυρση
    Ανώνυμος / η
    απάντηση140
     
     
    Εθνική συναίνεση... | 19/01/2018 13:09
    Εθνική συναίνεση,όχι στα συλλαλητήρια,ψυχραιμία...Ε ρε και να ήταν η ΝΔ στην εξουσία και να προσπαθούσε να λύσει το πρόβλημα εκεί να βλέπατε ψυχραιμία, συλλαλητήρια και πύρινους λόγους...και επί τή ευκαιρία αφού το θέμα πρέπει να επιλυθεί επειδή μας ταλανίζει 25 χρόνια-που δεν θα μας απασχολούσε άν είχε αφεθεί από τα παπαδαριά ,την αριστερά και την άκρα δεξιά να το λύσει ο Μητσοτάκης το 1991-γιατί δεν λύνετε και το Κυπριακό που μας ταλανίζει 70 χρόνια...
    georgios
    απάντηση82
     
     
    Η εκκλησία | 19/01/2018 13:03
    που θα έπρεπε να πρωτοστατεί σε τέτοιου μεγέθους εθνικό θέμα, συντάσσεται με τη γραμμή των ναι σε όλα!!!!! Κανένα έθνος δεν εξαφανίστηκε από οικονομικά προβλήματα, πολλά όμως εξαφανίστηκαν από χειρισμούς πολιτικών αγυρτών.
    Κώστας
    απάντηση122
     
     
     
    α ρε τραγοπαπα... | 19/01/2018 12:06
    πως και πως περιμενες να βγαλουν απο την μεση οι αμερικανοι τον πραγματικο ιεραρχη μας, τον Χριστοδουλο, για να μπορεσεις να αναρριχηθεις στην εξουσια της εκκλησιας και εκτοτε το μονο που βλεπουμε ειναι ενα παρε δωσε με την πολιτικη εξουσια που μονο επι Βυζαντιου ειχαμε δει! Στην αρχη βγαζεις μερικα ξεφωνητα επειδη σε πιεζουν αλλοι μητροπολιτες (Αμβροσιος, Ανθιμος, Φλωρινης, κλπ) και μετα αρχιζεις τους βυζαντινισμους σαν σαραφης (που εισαι) με τα δουναι και λαβειν της εξουσιας! Τα εκανες επι ΠΑΣΟΚ τα κανεις και τωρα με ΣΥΡΙΖΑ. Αντε ναρθει ο χαρος καποια στιγμη να γλυτωσουμε...
    Σπυρος
    απάντηση715
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΚΚΕ Εσωτερικού - νυν ΣΥΡΙΖΑ | 19/01/2018 11:37
    Τι εννοείτε «δεν θα τολμήσουν να αναγνωρίσουν μακεδονικό έθνος και γλώσσα»; Οι άνθρωποι που έχουν πορτραίτα του Κλάρα σε υπουργικά γραφεία ; Ξέρετε πόση Ελλάδα και πόσους Έλληνες ήθελε ο Κλάρας να απομείνουν; ΔΕΝ ξέρει ο Έλληνας, γιατί έμαθε επι 44 μεταπολιτευτικά χρόνια ότι οι κομμουνιστές έκαναν ταχαμου αντίσταση , δεν έμαθε ότι σκότωναν κυρίως Έλληνες σοσιαλιστές. ΔΕΝ ξέρει ότι το κόμμα υποσχέθηκε εθνική αυτοδιάθεση σε Αλβανούς και Σλαβομακεδόνες για να ενταχθούν στον ΔΣΕ. Ευτυχως τα έχει το κόμμα σε αρχείο όμως, τα μολογάει ξερά, ότι ήθελαν να δώσουν την μισή Ελλάδα : https://www.rizospastis.gr/story.do?id=3630694 Αλλά και για το ΚΚΕ Ες. , τους Τσαουσεσκικούς, ήξερε ότι μέχρι πρόπερσι πήγαιναν μέσα στην πόλη των Σκοπίων για να διαδηλώσουν μαζί με τα ταξικά αδέρφια . Αυτά είναι φρέσκα ! Ήξερε ο Έλληνας ότι θέλουν να αναγνωρίσουν την Μακεδονίγια και να της δώσουν την Θεσσαλονίκη. Ήξερε ότι ήθελαν Μη Σύνορα. Ήξερε ότι δεν αναγνωρίζουν καν ελληνικό έθνος και γένος. Ήξερε ότι ήθελαν να δώσουν νησιά και Αιγαίο και Τσαμουριά. Ήξερε . Αλλά ήθελε να μην πληρώσει ...διόδια. Ο δε Τσιπρας θα παραδώσει ακόμα και το ίδιο το χωριό του στους Τσάμηδες , τους ορίτζιναλ γερμανοτσολιάδες, εσείς περιμένετε να λυπηθεί την Θεσσαλονίκη ; Οι άνθρωποι δεν πιστεύουν στο ελληνικό έθνος και θέλουν να διαμελιστεί η χώρα , το λένε ανοιχτά σε όλους τους τόνους , τι άλλο πρπει να κάνουν για να τους πιστέψετε; Ήδη έχουμε χάσει δυο νησιά, ακόμα να το χωνέψετε; Έχουμε κυβέρνηση ανθελλήνων.
    ....
    απάντηση193
     
     
    Μη καπηλεύεστε την Εκκλησία του Λαού!... | 19/01/2018 10:34
    Το κρατάμε αυτό: το ότι δηλαδή "ο κ. Τσίπρας επανέλαβε το σεβασμό του στις τοποθετήσεις και στις ευαισθησίες της Ιεράς Συνόδου" της Εκκλησίας!... Μόνο που αυτό πρέπει να το πει και στους άλλους, στους εκκλησιοφάγους και Ιεροφάγους συντρόφους του:στο ΣΥΡΙΖΑ !... Για να μην είναι ο "σεβασμός" τους αυτός επιλεκτικός και καπηλευτικός, μόνον όταν έχουν ανάγκη από την στήριξη της Εκκλησίας!... Αυτή η Εκκλησία βρέθηκε ανέκαθεν μπροστά, σε όλους του Εθνικούς Αγώνες και βρίσκεται και σήμερα κοντά στο Λαό, με όλες τις δυνάμεις της, σε όλες τις ανάγκες του!... Γι' αυτό και ο σεβασμός του προς την Εκκλησία δεν είναι περιστασιακός, όπως ο σημερινός του Τσίπρα και των εκκλησιοφάγων συντρόφων του!...
    Τισούτος
    απάντηση63
     
     
    Ιερώνυμος - Τσίπρας | 19/01/2018 09:09
    Ο Ένθεος με τον Άθεο κολλητάρια. ΟΥΣΤ
    Γιώργος
    απάντηση212
     
     
    ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ | 19/01/2018 08:41
    ΚΟΤΑ ο " επαναστάτης " που θα άλλαζε την Ευρώπη . Χα Χα Χα Χα !!!
    ANTONIO
    απάντηση211
     
     
    Πως αλλάζουν οι καιροί... | 19/01/2018 06:54
    Το 1944 η Αμερικανική κυβέρνηση θεωρούσε την ψευτομακεδονία του τιτο ως μια απάτη: https://history.state.gov/historicaldocuments/frus1945v08/d258 παρακάτω το κείμενο και η μετάφραση: «…This Government considers talk of Macedonian “nation,” Macedonian “Fatherland,” or Macedonian “national consciousness” to be unjustified demagoguery representing no ethnic nor political reality, and sees in its present revival a possible cloak for aggressive intentions against Greece….» Μεταφραση: «Η κυβέρνηση αυτή θεωρεί τις συζητήσεις περί Μακεδονικού “κράτους”, Μακεδονικής “πατρίδας”, και Μακεδονικής “εθνικής συνείδησης”, αβάσιμη δημαγωγία, η οποία δεν έχει καμία σχέση με κάποια εθνική ή πολιτική πραγματικότητα, και διακρίνουμε στις προσπάθειες αυτές, κεκαλυμμένες επιθετικές διαθέσεις κατά της Ελλάδος» Περριτό να θυμίσουμε ότι αι ΗΠΑ κ η Ρωσία ήταν οι πρώτες χώρες που αναγνώρισαν τους σκοπιανούς ως < Μακεδονία >. Στις 21-1-18 14:00μμ. όλοι οι Έλληνες με πολιτισμένο κ δημοκρατικό τρόπο θα συμπαρασταθούμε στους Μακεδόνες αδελφούς μας.
    Katsikis
    απάντηση222
     
     
    Μακαριωτατε σας χρησιμοποιει | 18/01/2018 22:55
    Μακαριωτατε, χανετε τον χρονο σας και επενδυετε κεφαλαιο σε ενα ανθρωπο απο τον οποιο λειπει καθε ηθικος φραγμος. Δεν πρεπει να επιτραπει σε εθνομηδανιστες να διαπραγματευθουν. Το αποτελεσμα θα ειναι αναλογο εκεινου των διαπραγματευσεων του 2015. Η καταστροφη. Σας χρησιμοποιει για να ξαναεκλεγει.
    From NY with poisonous Love!!
    απάντηση252
     
-