από metereologos.gr
Δευτέρα 22 Ιανουαρίου 2018
 

MRB: Με 9,4 μονάδες προηγείται η ΝΔ του ΣΥΡΙΖΑ

Οι τάσεις από την 1η έως τις 8 Δεκεμβρίου - Στο 10,1% το Κίνημα Αλλαγής
MRB: Με 9,4 μονάδες προηγείται η ΝΔ του ΣΥΡΙΖΑ
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Μεγάλο ενδιαφέρον παρουσιάζουν οι τάσεις της MRB που δόθηκαν την Τετάρτη στη δημοσιότητα. Η συγκεκριμένη μέτρηση αποτελείται από την πανελλαδική έρευνα σε 2.000 πολίτες με δικαίωμα ψήφου, με τη μέθοδο των προσωπικών συνεντεύξεων (face to face) και καταγράφει τη σημερινή πολιτική κατάσταση της χώρας . Ο χρόνος διεξαγωγής της έρευνας εαίναι από 1 έως 8 Δεκεμβρίου 2017.

Στην πρόθεση ψήφου και στα στοιχεία που καταγράφηκαν στις τάσεις της MRB, η ΝΔ προηγείται με διαφορά 9,4 μονάδων έναντι του ΣΥΡΙΖΑ.

Συγκεκριμένα, καταγράφει ποσοστό 30,7% με τον ΣΥΡΙΖΑ να ακολουθεί με 21,3%. Ακολουθούν: Κίνημα Αλλαγής 10,1%, Χρυσή Αυγή 6,8%, ΚΚΕ 6,5%, Ένωση Κεντρώων 2,8%, Ανεξάρτητοι Ελληνες 2,2%, ΑΝΤΑΡΣΥΑ 2,1%, Πλεύση Ελευθερίας 1,5% και Λαϊκή Ενότητα 1%.

«Άλλο Κόμμα» επέλεξε το 2,2% των ερωτηθέντων, ενώ το ποσοστό της «Αδιευκρίνιστης Ψήφου» αγγίζει το 12,8%. Το ποσοστό της «Αδιευκρίνιστης Ψήφου» αναλύεται ως εξής: 3,3% Δεν Αποφάσισα-Δεν Απαντώ και 9,5% Λευκό-Άκυρο-Αποχή.


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (19)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
     
    Be χάπι! | 14/12/2017 04:28
    Σχεδόν ψευδή η μέτρηση. Λέω ότι ο Συριζα (και ΧΩΡΙΣ τους Ανέλιδες) θα κερδίσει τις εκλογές. Το στυλ του οποίου ειναι trendy/easygoing και ελαφρώς παλαβό συγκριτικά με τους "μουλιασμένους" στην σαλαμούρα
    ο εξαποδώ
    απάντηση95
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    αφιερωμενο στο 21,3% | 13/12/2017 22:13
    Ενας πολιτικος και πολιτικος κρατουμενος που απεδρασε απ τον παραδεισο του μαδουρο ο κ Ντελεσμα περιεγραφε το καθεστως που ειχαν και εχουν περι πολλου και παινευουν τα στελεχη του συριζα.Ενα καθεστως εξαθλιωμενων υποχειριων χωρις τα στοιχειωδη ατομικα δικαιωματα.Και αρα γιατι οχι και εδω;;;;; Ετσι καιτοι η οικονομικη εξαθλιωση ειναι γεγονος,το καθεστως πανηγυριζει την ανακαμψη της οικονομιας. Το ΚΑΘΕΣΤΩΣ
    DKK
    απάντηση710
     
     
    ραντεβου στις καλπες | 13/12/2017 20:02
    στις εκλογες δεν θα ειναι ετσι τα αποτελεσματα ομως...
    λατομος
    απάντηση116
     
     
    Ακόμα μια φορά, Μπράβο στην ΜRB..! | 13/12/2017 19:44
    Με επήρανε και εμένα τηλέφωνο κατά λάθος από την MRB και τους το έκλεισα για να μην τους βρίσω. Τελικά ποιοι είναι αυτοί οι 2.000 που έδωσαν συνέντευξη και βγάλανε αυτά τα φωτογραφικά αποτελέσματα...; Οι βουλευτές και οι συγγενείς τους είναι..; Φαίνεται δεν έχουν όλοι τους το ίδιο μεγάλο σόι, για αυτό βγήκε μια μικρή διαφορά με τις σημερινές έδρες στη βουλή. Κάποιοι έχουν πολλά βαφτιστήρια, κουμπάρους και ρουσφέτια και προηγήθηκαν αισθητά. Ακόμα μια φορά, Μπράβο στην ΜRB..!
    Μπράβο στην ΜRB..!
    απάντηση95
     
     
    ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ ΠΑΠΑΛΑ! | 13/12/2017 18:36
    Φίλοι μου, τα νέα είναι θαυμάσια! Βλέπω τα τρολ του Καρανίκα (όσα του έμειναν, γιατί ως γνωστόν τα ποντίκια...) να μπαίνουν και να λένε βλακείες (τι άλλο να καρτερείς από τέτοια μυαλά!). Έχουν σαλτάρει! Μέχρι τις εκλογές έτσι θα σέρνονται. Και την επόμένη θα πάνε ομαδικά για Δαφνί! Δεν θα το αντέξουν οι ταλαίπωροι!
    ΑΚΑΚΙΟΣ
    απάντηση810
     
     
    η μπάλα είναι στο γήπεδο.... | 13/12/2017 18:10
    Λοιπόν θα πρέπει να δούμε τα εξής:πέρα από το γεγονός της μείωσης της ψαλίδας η αλήθεια είναι πως στα ποιοτικά χαρακτηριστικά είναι εμφανής η τάση μείωσης της απαισιοδοξίας...η οποία αποτυπώνεται στην αύξηση των ποσοστών του ΣΥΡΙΖΑ. Από την άλλη μεριά η ΝΔ δείχνει μια κόπωση στην αύξηση των ποσοστών της πέρα από ένα 33-35%. εκτιμώ πως η τάση μείωσης της ψαλίδας θα συνεχίσει να γίνεται όσο η οικονομία ανακάμπτει καθώς μετρήσιμο ποσοστό των αναποφάσιστων θα επανέλθει στο ΣΥΡΙΖΑ. Όσο για την κεντροαριστερά η τάση είναι να αυξήσει τα ποσοστά τις γύρω στο 10%. Συμπερασματικά η ΝΔ δεν θα κάνει περίπατο όπως κάποιοι εύχονται και επιπλέον η κεντροαριστερά θα κληθεί να απαντήσει. ΔΕΞΙΑ Ή ΑΡΙΣΤΕΡΑ
    loco
    απάντηση94
     
     
     
    ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ | 13/12/2017 17:35
    ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΕΔΙΝΕ 50.2 ΣΤΟ ΝΑΙ ΚΑΙ 49.8 ΣΤΟ ΟΧΙ, ΣΤΟΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ,
    ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΓΑΡΜΠΗΣ
    απάντηση2724
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    MRB, η πιο 'αξιοπιστη' εταιρεια δημοσκοπησεων που (δεν) εχει βρει κανενα αποτελεσμα! | 13/12/2017 17:08
    Ολοι θυμομαστε στις 2 προηγουμενες αναμετρησεις οπου η ΝΔ εμφανιζοταν ανετα νικητρια μπροστα απο τον ΣΥΡΙΖΑ ενω οι ΑΝΕΛ και οι ενωση κεντρωων ηταν κατω απο το 3% και δεν εμπαιναν στη Βουλη ενω αντιθετα σε διψηφια νουμερα ηταν ΠΟΤΑΜΙ και ΠΑΣΟΚ με καπου τελευταια την ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ καταιδρωμενη! Τα θυμαστε ολα αυτα? Τελικα σε 3 εκλογικες αναμετρησεις η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ βγηκε πανηγυρικα 3η (χωρις τις μετεκλογικες συνενωσεις της 'δημοκρατικης παραταξης' μη χεσω), ο ΣΥΡΙΖΑ πανηγυρικα 1ος στις 2 τελευταιες αναμετρησεις ενω οι ΑΝΕΛ και η ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ ανετα πανω απο το 3% και μεσα στη Βουλη! Τι μας λεει ολο αυτο? Οτι το παλιο κομματικο συστημα συνεχιζει να προσπαθει να βαψει αυγα με κλανιες (και ψεμματα)!
    Σπυρος
    απάντηση2423
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Η διαφορά θα μειωθεί... | 13/12/2017 15:30
    ... και η ΝΔ θα βρεθεί προ εκπλήξεων αν δεν κάνει κάτι. Ο κόσμος έχει πεισθεί ότι με τον ΣΥΡΙΖΑ θα περάσουν και τα πιο οδυνηρά μνημονιακά μέτρα πιο "αναίμακτα". Έχει σιχαθεί τις διαδηλώσεις και τις καταστροφές και δεν θέλει να 'χει κι αυτά πέραν των όσων ήδη αναπόφευκτα πληρώνει και θα πληρώνει. Το ίδιο σκέφτονται και οι "εταίροι". Και δυστυχώς κάτι πρωτότυπο, κάποια σκέψη, κάτι διαφορετικό, κάτι πειστικό βρε αδελφέ επιτέλους... δεν βλέπω από τον Μητσοτάκη. Τα ίδια και τα ίδια με διαφορετική διατύπωση. Και λυπάμαι που τα γράφω αυτά, αλλά η ΝΔ πρέπει να ΚΟΥΝΗΘΕΙ αν θέλει να γίνει κυβέρνηση!!!
    ΜΙΚ
    απάντηση4215
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Den mporw | 13/12/2017 15:22
    na katalavw me pia logiki to 52% PASOK kai NDimokrates psifizoun kommata ta opia twn katestrepsan,kai oxi mono einai kai xreokopimena....ti perimenoun ap`ayta ta kommata?
    mipws mazoxepsame kai den to katalavame?
    απάντηση2432
     
     
    σταθερά η ΝΔ... | 13/12/2017 14:31
    είναι πρωταθλήτρια στις δημοσκοπήσεις...
    βέβαια τις εκλογές σταθερά τις χάνει...
    απάντηση2443
     
     
    ELLAS | 13/12/2017 13:24
    ..ena aperanto mazoxotrofeio. Den Mporei name kati alloi ti stigmi pou psifizei kommata pou tin katestrepsan Kai malista xreokopimena....
    Papaladias
    απάντηση1927
     
     
    ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΙΑ | 13/12/2017 13:09
    ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΤΟΥ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΧΡΩΚΟΠΙΑΣ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΗΣ ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΝΟΥ ΔΟΥ ,ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ ΑΥΤΑ,ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΗΣ, ΝΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΘΥΤΕΣ ΤΟΥΣ.ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ ΑΥΤΗ Η ΔΗΜΟΣΚΟΠΙΣΗ ΕΙΝΑΙ BIDON KAI BOURDA MONSIEUR KOULI.
    N.
    απάντηση2544
     
     
    Μόνο Πασόκ , τίποτα άλλο χα χα χα χα | 13/12/2017 12:57
    Κίνημα αλλαγής ..μάλιστα .....με το ζόρι τρίτο κόμμα για να γίνει "μπαλαντέρ" του Κυριάκου ή πιο σωστά "ντόπερμαν" της ΝΤΠ για να μην εκτρέπεται από τα συμφωνημένα.
    Νίκος
    απάντηση2445
     
-