από metereologos.gr
Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου 2017
 

Στο 8,5% η διαφορά ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ - Εντυπωσιακή άνοδος για Κίνημα Αλλαγής

Έρευνα της Prorata
Στο 8,5% η διαφορά ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ - Εντυπωσιακή άνοδος για Κίνημα Αλλαγής
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Με 8,5% προηγείται η ΝΔ έναντι του ΣΥΡΙΖΑ στη δυνητική εκλογική επιρροή (δηλαδή στους πολίτες που δηλώνουν πιθανότητα πάνω από 50% να ψηφίσουν ένα κόμμα) ενώ το Κίνημα Αλλαγής καταγράφει εντυπωσιακή άνοδο και εκτοξεύεται στο 18%.

Τα συγκεκριμένα συμπεράσματα δημοσιεύονται στην Εφημερίδα των Συντακτών στο δεύτερο μέρος της έρευνας της Prorata. Εκτός από τη διαφορά που χωρίζει τα δύο κόμματα της ΝΔ και του ΣΥΡΙΖΑ, ξεχωρίζει η άνοδος στα ποσοστά του Κινήματος Αλλαγής καθώς η δυνητική εκλογή επιρροή αυξάνεται στο 18% από 14% τον Σεπτέμβριο, εξέλιξη που σαφέστατα συνδέεται με τις πρόσφατες διαδικασίες ενοποίησης του χώρου της Κεντροαριστεράς. Και το ΚΚΕ όμως, αυξάνει την επιρροή του, καταγράφονταας ποσοστό 14,5% έναντι 11% το Σεπτέμβρη.

Οι πολίτες εμφανίζονται ελάχιστα ικανοποιημένοι από την κυβέρνηση αλλά και από την αξιωματική αντιπολίτευση ενώ δηλώνουν συνολικά απογοητευμένοι από τα κόμματα. Μόλις το 13% των ερωτηθέντων δηλώνει ικανοποιημένο από την κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ ενώ το αντίστοιχο ποσοστό προς το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης ανέρχεται σε 22% του δείγματος.

Αναλυτικά, στο σύνολο του δείγματος που αφορά τη δυνητική εκλογική επιρροή των κομμάτων προηγείται η ΝΔ με ποσοστό 33%, ακολουθεί ο ΣΥΡΙΖΑ με 24,5% και έπονται το Κίνημα Αλλαγής με 18%, το ΚΚΕ με 14,5%, η Ένωση Κεντρώων με 7,5%, η Χ.Α με 7% και η Πλεύση Ελευθερίας με 6%. Όγδοο κατά σειρά στη μέτρηση είναι οι Ανεξάρτητοι Έλληνες με 5%.

Η έρευνα διεξήχθη σε δείγμα 1.000 ατόμων και πραγματοποιήθηκε με προσωπική συνέντευξη και χρήση ερωτηματολογίου σε γενικό πληθυσμό άνω των 17 ετών στο σύνολο της επικράτειας. Η έρευνα διεξήχθη στο διάστημα μεταξύ 28 Νοεμβρίου έως 1 Δεκεμβρίου.


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (42)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    ΝΟΥΔΟΥΛΑΚΙΑ | 11/12/2017 11:58
    Κάθε μέρα τα παπαγαλάκια της νουδούλας στο ράδιο στην τηλεόραση να βρίζουν τον Τσίπρα.... Κάθε μέρα οι εφημερίδες της νουδούλας να κατηγορούν τον Τσίπρα. Και παρ όλα αυτά 8 μονάδες διαφορά μόνο;;;;;; Οτι και να κάνετε νουδουλάκια πάλι σφαλιάρα θα φάτε στις εκλογές
    ....
    απάντηση00
     
     
    Πάλι κουτσουρεμένα ποσοστά για την Χ.Α | 06/12/2017 23:33
    Επιτέλους το παραμύθι του 7% για την Χρυσή Αυγη πρέπει να σταματήσει. Μόνο αν ανακοινώνονται τα αληθινά ποσοστά θα σταματήσει η άνοδος.
    nikolas
    απάντηση00
     
     
    Λάθος όνομα | 06/12/2017 23:03
    Όχι Prorata. Mάλλον PROTARA.
    Μικιος
    απάντηση00
     
     
    Υπολογισμός αθροίσματος | 06/12/2017 12:13
    Από τον ερωτώμενο που θα απαντήσει 30% Α, 40% Β και 40% Γ (αν δώσει άθροισμα μεγαλύτερο από 100 γίνεται αναγωγή), παίρνουμε το 0,3 της ποσοστιαίας μονάδας και την προσθέτουμε στο Α κόμμα. Καλή η προσέγγιση με τον τρόπο αυτό, αλλά χρειάζεται περισσότερη δουλειά.
    Sakis_P
    απάντηση02
     
     
    Η efsyn εξηγεί | 05/12/2017 23:04
    Η δημοσκόπηση έχει αυτή την υποσημείωση: "το άθροισμα των ποσοστών δυνητικής εκλογικής επιρροής όλων των κομμάτων στον τελικό πίνακα είναι μεγαλύτερο του 100%, γιατί πολλοί επιλέγουν να δηλώσουν ως ίση ή μεγαλύτερη του 50% την πιθανότητα να ψηφίσουν δύο ή περισσότερα κόμματα". Προφανώς η μεθοδολογία αυτής της δημοσκόπησης διαφέρει από τις άλλες.
    Joe Sixpack
    απάντηση102
     
     
    ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ | 05/12/2017 22:55
    ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΠΡΟΒΑΛΛΕΤΕ ΤΗ ΦΩΦΟΥΛΑ?ΚΑΙ Ο ΛΕΒΕΝΤΗΣ ΝΑ ΞΕΠΕΡΝΑΕΙ ΤΗ Χ.Α.?ΕΙΣΤΕ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ....
    ΧΑΡΗΣ
    απάντηση1210
     
     
    Ρε μας δουλεύεται...;; | 05/12/2017 19:53
    Δηλαδή αν κάτσω και μαζέψω αυτούς που ευθύνονται για το χάλι μας, δηλαδή αυτούς που έχουν συμμετάσχει στις κυβερνήσεις της συμφοράς (ΝΔ 33%, ΣΥΡΙΖΑ 24,5%, Κίνημα Αλλαγής 18%, Πλεύση Ελευθερίας με 6% και Ανεξάρτητοι Έλληνες με 5%), Σύνολο 86,5% του λαού τους θέλει και τους προτιμάει…;; Ποια είναι αυτά τα τυχαία 1.000 άτομα που ρωτήσατε…; Τους βουλευτές και τους συγγενείς τους ρωτήσατε…;; Τέτοιες δημοσκοπήσεις ξέρετε τι να τις κάνετε....
    Α να χαθείτε.
    απάντηση109
     
     
    Μόνο χιουμοριστικός μπορεί να είναι ο σχολιασμός της δημοσκόπησης - μαϊμού τεραστίων διαστάσεων... | 05/12/2017 19:03
    Ξέρουμε πολύ καλά το παιχνίδι εντυπώσεων που παίζεται και έχουμε ξαναδεί και στο παρελθόν μαϊμού δημοσκοπήσεις, αλλά το να βγει ο ίδιος ο... Κινγκ Κονγκ από το κλουβί για χατίρι της Φώφης πρώτη φορά το βλέπουμε!
    Φάγος Σανός
    απάντηση135
     
     
    ΣΥΝΟΛΟ ΠΟΣΟΣΤΩΝ 115,5% | 05/12/2017 16:01
    Θα μας τρελάνουν! Όλα τα κόμματα μαζί βγάζουν ποσοστό 115,5%.
    vass
    απάντηση93
     
     
    δεν είναι η πρωτη φορά | 05/12/2017 15:55
    Που η εφημερίδα των συντακτών τρομάρα τους δίνει αναξιόπιστο ποσοστό όποτε θέλω να πιστεύω ότι σοβαροί αναγνώστες δεν την παίρνουν στα σοβαρά.
    Γιάννηςκ
    απάντηση596
     
     
    Τώρα η μαϊμού δημοσκόπηση, προκειμένου να ικανοποιήσει ολόκληρο το αμαρτωλό κατεστημένο δίνει (κρατηθείτε…): | 05/12/2017 15:38
    33% στην ΝΔ, 24,5% στο Σύριζα, 18% στο ΠαΣοΚ, 14,5% στο ΚΚΕ, 7,5% στον Λεβέντη, 5% στον Καμμένο και για όσους πείτε ότι έχει ήδη ξεπεραστεί το 100% να σας πούμε πρώτον ότι έχει κι άλλο και δεύτερον ότι μην αφήνετε την αριθμητική να χαλάει την προπαγάνδα του Ψαρρά.
    Δημήτρης Χατζησάββας-Κιλκίς
    απάντηση507
     
     
    ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ | 05/12/2017 15:35
    Οσοι ειναι βαθυς συριζα να γραφουν τα σχολια τους στην Αυγη
    Manos
    απάντηση485
     
     
    Ονειρα | 05/12/2017 15:34
    Τώρα που φαίνονται ενωμένοι πιάνουν το 18%. Οταν αρχίσουν να φυλλορροούν οι διάφοροι αρχηγίσκοι, να δούμε αν θα πιάσουν το διψήφιο ποσοστό. Γιατί ένα κόμμα χωρίς καμία πολιτική αλλά με πολλούς αρχηγούς δεν μπορεί να ζήσει. Τα υπόλοιπα φαντασιώσεις κάποιων που ονειρεύονται το πάλαι ποτέ φαγοπότι.
    Ζήνων
    απάντηση1941
     
     
    τι δεν καταλαβαίνεις????? | 05/12/2017 15:27
    πρόφαν΄΄ως και το αθροισμα είναι πάνω από 100 τοις εκατό καθ΄ως δυνητική ψήφος σημαίνει, τι θα ψηφίσεις στις επόμενες εκλογές?έστω ποτάμι(λεμε τώρα)αλλά μπορεί και να ψηφίσω Ε.Κ...ΑΥΤΌΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΚΟΜΜΑΤΑ...τόσο δύσκολο είναι????????
    loco
    απάντηση1811
     
     
    Το πραγματικά θλιβερό | 05/12/2017 15:19
    είναι που το 75% ψηφίζει όσους μας έφεραν και μας κρατούν εδώ ... στον πάτο του πηγαδιού. Ξύπνα Βασίλη...
    Οδυσσέας
    απάντηση1625
     
     
    Σύντομα θα έχουμε και υπέρ- γεννητικότητα. | 05/12/2017 14:03
    Αυτό δεν βλάπτει -φαίνεται ότι μας χρειάζονται ακόμη για την υπέρ-ανάπτυξη που μας αναμένει . Η μήπως προσμετρήθηκαν κατά λάθος και οι πρόσφυγες? Τότε η αριθμητική βγαίνει στο περίπου.
    Michail Leon
    απάντηση162
     
     
     
    TO MEGALO LATHOS | 05/12/2017 13:55
    O FYSIKOS XOROS TOY TSYRIZA EINAI 10% KAI TON ANEL-PSEKASMENON 0,5%. ETSI TA PRAGMATA ERXONTAI STH THESH TOYS KAI TO SYNOLO STO 100%.
    APLA PRAGMATA
    απάντηση553
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΕΝΑ ΓΕΛΟΙΟ ΤΡΙΚ ΤΗΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑΣ ΤΩΝ ΚΟΚΚΙΝΩΝ ΣΥΝΤΑΚΤΩΝ | 05/12/2017 13:40
    Το ανωτέρω μαγείρεμα αριθμών είναι πρόδηλο ότι δεν αποτελεί κανενός είδους δημοσκόπηση αλλά ένα τρικ της κόκκινης εφημερίδας των μοντάζ και της εικονικής πραγματικότητας. Μοναδικός στόχος του τρικ αυτού είναι η μαζοχιστική ικανοποίηση των ψυχοπαθολογικά βεβαρημένων συντακτών της και του αναλόγου χαρακτήρος ολίγιστων αναγνωστών της, που ζουν με το ζωτικό ψεύδος ότι η Αριστερά πάσης απόχρωσης έχει στην πατρίδα μας ποσοστό άνω του 50%. Οι ιδεοληπτικοί διαχειριστές του εν λόγω ρυπαρού εντύπου δεν έχουν ως καθήκον την ενημέρωση ούτε καν την πληροφόρηση, αλλά την συστηματική διαστρέβλωση της είδησης, χάριν ενός ευάριθμου ακροαριστερού ακροατηρίου και της αναρχοσυμμορίτικης πολιτικής μελίγκρας.
    ΙΩΝ ΦΙΛΙΠΠΟΥ
    απάντηση525
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ESEIS STI VIMA | 05/12/2017 13:30
    SAS DIABAZO PANTOTE KAI SAS THEORO TO PIO SOBARO ENTYPO STIS SYMERINERS HMERES . ALLA EKEI STO BIMA SE ENAN DEN EKOPSE TO NIONIO NA SOUMARI KAI NA DI OTI TA POSOSTA MAZEBONTE SE 115%
    denis
    απάντηση343
     
-