από metereologos.gr
Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου 2017
 

Έκτακτη συνέντευξη Τύπου ΝΔ-Βορίδης: Πλαστά τα έγγραφα Καμμένου

Για τον Παπαδόπουλο στη Βουλή
Έκτακτη συνέντευξη Τύπου ΝΔ-Βορίδης: Πλαστά τα έγγραφα Καμμένου
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Σε εξέλιξη η έκτακτη συνέντευξη Τύπου στα γραφεία της Νέας Δημοκρατίας, με θέμα τις νέες αποκαλύψεις στο σκάνδαλο της πώλησης αμυντικού υλικού στη Σαουδική Αραβία στο οποίο εμπλέκεται ο κ. Πάνος Καμμένος. Τα στοιχεία παρουσιάζουν οι τομεάρχες Εσωτερικών κ. Μάκη Βορίδη και Δικαιοσύνης κ. Νίκο Παναγιωτόπουλο.

Τα έγγραφα που παρουσίασε στη Βουλή ο Πάνος Καμμένος δεν είναι γνήσια, δήλωσε ο Μάκης Βορίδης. Οπως είπε το έγγραφο της Σαουδικής Αραβίας για τον Βασίλη Παπαδόπουλο «είναι μια απλή εξουσιοδότηση, ένα κείμενο το οποίο δεν έχει καμία σφραγίδα επικυρώσεως». «Ζητήσαμε από τη Σαουδική Αραβία να μας βεβαιώσει ότι αυτό το κείμενο είναι αυθεντικό και από πουθενά δεν προκύπτει ότι ο κ. Αντέλ Αλ Σαϊφ έχει τη δυνατότητα να ορίζει πληρεξουσίους. Ο πληρεξούσιος είναι κάποιος και η εξαγωγική οντότητα είναι κάποια άλλη». Είχε πει ψέματα, είπε ο Μάκης Βορίδης για τον Πάνο Καμμένο και συνέχισε αναρωτώμενος: Τώρα κάνει και χρήση πλαστών;

Θα έκανε και διάφορες δουλειές, είπε ο κ. Καμμένος για τον κ. Παπαδόπουλο. Ο πληρεξούσιος δεν κάνει δουλειές, εκπροσωπεί, είπε ο βουλευτής της ΝΔ.

Ο κ. Βορίδης κατηγόρησε τον κ. Καμμένο ότι έχει πει σωρεία ψεμάτων για την υπόθεση.

«Αυτό που έχει αποδειχθεί είναι ότι ο κ.Παπαδόπουλος έπαιρνε αμοιβές, ότι δεν ήταν καθόλου πληρεξούσιος, ότι ο κ. Παπαδόπουλος ήταν ενδιάμεσος-μεσάζων. Γιατί ενώ υπάρχει νόμος, τον παραβίασε; Γιατί χρησιμοποιεί ψευδοέγγραφα στο κοινοβούλιο; Ποιον θέλει να ωφελήσει και ποιον να βλάψει;» συνέχισε ο κ. Βορίδης.



Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (19)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    kyriakos | 03/12/2017 13:50
    Δύο χαρακτηριστικοί εκπρόσωποι της ελληνικής βλακείας έκαναν κυβέρνηση. Δύο αλήτες μας δείχνουν ότι αν αφήσεις το κοινωνικό κομμάτι των καθυστερημένων στοκων (60-90%) να πάρει την εξουσία θα τιναξει το Έθνος (όχι απλά τη χώρα) στον αέρα.
    kyriakos
    απάντηση10
     
     
    ΥΠΟΘΕΣΗ ΤΡΑΒΗΓΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ | 01/12/2017 17:13
    Μια ακόμη απόδειξη ότι το κομματικό κράτος καλά κρατεί. Μια υπόθεση ασήμαντης διάστασης, που ένας ανίκανος σαν τον Καμμένο προσπαθώντας να την διαχειριστεί την έκανε μούσκεμα από καθαρή ανεπάρκεια (είναι βλαξ αλλά όχι τόσο ώστε να προσφέρει μίζες τέτοιες εποχές...), η αντιπολίτευση την τραβάει σαν λάστιχο προσπαθώντας να αποκομίσει πολιτικά οφέλη. Αντί να ασχοληθούν με τα μεγάλα και σοβαρά, ασχολούνται με τα μικρά και ασήμαντα, διότι αυτό είναι το πολιτικό τους διαμέτρημα, σπιθαμιαίο. Αν ο Κυριάκος διέθετε το αναγκαίο ανάστημα δεν θα περιεπλέκετο από τον Λοβέρδο και τα κύμβαλα των ΜΜΕ σε μια υπόθεση χωρίς ουσία αλλά θα μετακόμιζε στην Μάνδρα για παράδειγμα, κάνοντας ό,τι δεν έκανε ο Τσίπρας.
    ΙΩΝ ΦΙΛΙΠΠΟΥ
    απάντηση132
     
     
    Τσιπροκαμμένοι... | 01/12/2017 14:39
    Δεν φταίει μόνο ο Καμμένος, φταίει για όλα και ο Τσίπρας! Αυτός τον ανέχεται, τον στηρίζει και τον θεωρεί αδελφό του... Αν δεν ταιριάζανε δεν θα συμπεθεριάζανε... Καραγιόζηδες και οι μεν (δήθεν δεξιοί πατριώτες) και οι δε (δήθεν αριστεροί κοινωνικά ευαίσθητοι)! Μαζί κόψανε το ΕΚΑΣ από τους χαμηλοσυνταξιούχους και τις συντάξεις από τις χήρες...
    Αθηναίος Πολίτης
    απάντηση79
     
     
     
    trollares sirozopsekasmenoi | 01/12/2017 13:02
    exete mpei ke kanete like san treloi...kiriaki konti giorti lene sto xorio mou,8a ta poume stis kalpes.
    ego
    απάντηση611
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ασχοληθείτε με τα σοβαρά και επίκαιρα. | 01/12/2017 09:44
    Το ζεύγος Κυριάκου είναι κατ’ επάγγελμα μεσίτες, ποτέ όμως δεν θα φτάσουν στο επίπεδο του αείμνηστου επίτιμου με τις μεγάλες μεσιτικές επιτυχίες, ΑΓΕΤ Ηρακλής, Καλτσεστρούτσι, Lockheed, EAB, κτήριο ΟΑ στη ΝΥ κλπ, και μάλιστα χωρίς να χρειαστεί ποτέ να χωρίσει την σύζυγό του. Από την άλλη ο Βορίδης ένας σοβαρός δικηγόρος που άφησε καλό όνομα σαν υπουργός, τι θέλει και ασχολείται με πεθαμένες μπίζνες πυρομαχικών που δεν θα υλοποιηθούνε ποτέ, τη στιγμή που στον Τομέα του (Εσωτερικών) γίνονται κοσμογονικά γεγονότα και η τρόϊκα ζητάει αποκοματικοποίηση της δημόσιας διοίκηση. Τα πυρομαχικά είναι δουλειές για κανένα Κικίλια του Τομέα Άμυνας και για κανένα βουλευτή υπό προθεσμία σαν τον Λοβέρδο.
    Μη μας πογοητεύετε
    απάντηση1512
     
     
     
    Γνωρίζαμε ότι είναι ψεύτες, απατεώνες, μιζαδόροι. Αποδείχθηκαν και πλαστογράφοι... | 01/12/2017 07:47
    Χθες, η Νέα Δημοκρατία αποκάλυψε με συντριπτικά και αδιάσειστα στοιχεία ότι είναι και πλαστογράφοι!!! Για να γίνει αντιληπτό το μέγεθος του αδικήματος, σημειώνω μόνον το εξής: Ο κατηγορούμενος γιαμ πλαστογραφία μπορεί να προσφύγει στα αστικά δικαστήρια με αγωγή ζητώντας τέραστια αποζημίωση. Προφανέστατα δεν πρόκειται να γίνει αυτό, διότι οι ένοχοι πιάστηκαν "με τη γίδα στην πλάτη"...
    Πέτρος
    απάντηση1418
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Δεν χρειάζεται να εκτιθέμεθα ως Έθνος ... | 30/11/2017 23:57
    Δεν χρειάζεται, κατά την γνώμη μου, να επιμείνει η Αντιπολίτευση σε αυτό το θέμα. Μπορεί "Εθνικό να είναι το Αληθές", και είναι, αλλά όποιος κατάλαβε, κατάλαβε . Δεν χρήζουν αποδείξεων οι αθλιότητες του κ. Καμμένου! Είναι η Φύση του. Ας μην δώσει άλλη έκταση Αντιπολίτευση. Οι ευθύνες του κ. Τσίπρα είναι δεδομένες. Εκκινούν δε από την συγκρότηση των Κυβερνήσεων από το 15. Έλεγα από την πρώτη στιγμή ότι ακαταλληλότητά του αποδεικνύεται, πέρα από τις ιδεοληψίες του, και από τις επιλογές του στα υπ. Οικον. (Βαρουφάκης) , εξωτερικών (Κοτζιάς) , Άμυνας (Καμμένος) . Ποιος μπορεί να προκαλέσει την μεγαλύτερη βλάβη δεν είμαι σε θέση να πω. Ελπίζω ο κ. Βαρουφάκης με τα 86 δις στην οικονομία !
    Έκτωρ
    απάντηση716
     
     
    είναι πλαστά, πλαστά, πλαστά... | 30/11/2017 21:20
    μην επιμένετε τώρα, ξέρω τι λέω εγώ. Αφού αυτό υποψιάζεται ο Βορίδης, είναι βέβαιο πως είναι πλαστά. Εμένα μου αρκεί. Είμαι απόλυτος και δεν το συζητάω. Τελεία και παύλα.
    κούλης
    απάντηση1613
     
     
    KAMENH GH | 30/11/2017 18:16
    KAMENOS:: BRE POS EXOYME MPLEKSH ME AYTOYS THS N.D. KAI PASOK NA MHN MAS AFHNOYN GIA NA PAROYME KAI EMEIS TIS MIZES MAS , PANTOS EGO ME TON ALEKSH THA TOYS AFHSOYME KAMENH GH DIOTI KAMENO ME LENE.
    gianis
    απάντηση914
     
     
    ΦΩΤΟ.... | 30/11/2017 17:22
    ΗΘΕΛΕ ΤΟ ΚΑΤΙΤΙΣ ΤΟΥ.....ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟΣΗ ΚΟΙΛΙΑ ΝΑ ΘΡΕΨΕΙ....
    ΕΛΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΓΥΡΙΖΕΙ....
    απάντηση1712
     
     
    όταν μια είδηση μπαίνει στα ψιλά... | 30/11/2017 16:00
    τότε παύει να είναι είδηση...
    άλλο ένα φιάσκο της ΝΔ
    απάντηση1713
     
     
    νισάφι πια, άρες μάρες κουκουνάρες... | 30/11/2017 14:27
    αφού είδαν πως δεν τους βγήκε απ' την πόρτα, τώρα προσπαθούν να το βγάλουν απ' το παράθυρο. Όταν τα επιχειρήματα τους είναι μπουρδουκλωμένα αντί να είναι σαφή και ξεκάθαρα, όταν τα συμπεράσματα είναι του τύπου ίσως-μπορεί-πιθανόν κλπ αντί να είναι συγκεκριμένα και αδιαμφισβήτητα («και συνέχισε αναρωτώμενος: Τώρα κάνει και χρήση πλαστών;») τότε προφανώς πρόκειται για άλλη μια κατασκευασμένη απόπειρα κατασυκοφάντισης και σπίλωσης. Ώστε ο Βορίδης αναρωτιέται μήπως τα έγγραφα είναι πλαστά, έτσι; Ώστε τούτο σημαίνει πως τα έγγραφα τελικά είναι πλαστά! Ώστε η γη είναι επίπεδη και το άσπρο είναι μαύρο. Και βέβαια αυτή δεν είναι η πρώτη φορά για τους σκευωρούς της δεξιάς. Αν πιστεύουν πως τα στοιχεία τους φτουράνε, αντί να τα παρουσιάζουν άνευ αντίλογου μπροστά σε φίλια προσκείμενους δημοσιογράφους, γιατί δεν τα πάνε στον εισαγγελέα, δική τους εξ άλλου είναι η δικαιοσύνη, αυτοί έχουν διορίσει όλους τους δικαστικούς από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο, και όπου βέβαια ακόμα και αν παρ' ελπίδα καταρριφθούν και πάλι δεν θα μπορέσουν να χρησιμοποιηθούν σε βάρος τους, καθότι κρύβονται κάτω από τα βρακιά
    της βουλευτικής ασυλίας...
    απάντηση1710
     
     
     
    Παρατέθηκαν αδιάσειστα και συντριπτικά στοιχεία... | 30/11/2017 13:45
    Παρακολούθησα από το διαδίκτυο τη συνέντευξη τύπου και τις ερωτήσεις - απαντήσεις που την ολοκλήρωσαν. Το συμπέρασμά μου είναι ότι παρουσιάστηκαν αδιάσειστα και συντριπτικά στοιχεία τα οποία στοιχειοθετούν πλήρως την ενοχή του τσίπρα και του καμμένου. Τελικά, η Νέα Δημοκρατία τους κρατάει από τα "ούμπαλα" και σφίγγει συνεχώς.
    Πολίτης
    απάντηση1116
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    κοιτάξτε τους καραγκιόζηδες δεξιούς... | 30/11/2017 13:32
    πάλι ότι θέλουν λένε, too much wishful thinking. Διότι από που κι' ως που, μια εξουσιοδότηση είναι πλαστή πάνω στη βάση πως είναι εξουσιοδότηση. Δηλαδή τι θα έπρεπε να είναι; ραπτομηχανή; Και ποια η σχέση του πληρεξούσιου με την εξαγωγική οντότητα; Άλλος ο ένας και φυσικά άλλη η άλλη, η εξουσιοδότηση συμπληρώνεται από τον ένα προκειμένου να χρησιμοποιηθεί ενώπιον της άλλης. Τι είδους δικανικές αλχημείες είναι αυτές; Για να καταλάβετε το γελοίο της υπόθεσης, ενώ ακόμα και ο Βορίδης όπως μας λένε απλά 'αναρωτιέται ως προς το αν είναι πλαστό το έγγραφο', που πάει να πει πως ο ίδιος δεν είναι σίγουρος, μ' όλα ταύτα οι επικεφαλίδες του δεξιού τύπου λένε με βεβαιότητα πως είναι 'πλαστά τα έγγραφα του Καμμένου'. Δικολαβίες του φασίστα με το τσεκούρι, σε συνδιασμό με έναν απελπισμένο και απαξιωμένο κατακίτρινο τύπο που βλέπει πως χάνει τη μπάλα και εκτίθεται διαρκώς με τις λάθος κινήσεις του. Κάντε στην πάντα βρε γελοίοι...
    με τις πορδές δεν κερδίζεται η εξουσία βλαμένοι
    απάντηση1615
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων