από metereologos.gr
Τρίτη 22 Μαΐου 2018
 
 

ΝΔ: Ο Κ. Μητσοτάκης διέγραψε την βουλευτή Κ. Παπακώστα

Είχε εκφραστεί υπέρ των θέσεων Καμμένου και κατά του Αδ. Γεωργιάδη - Τι αναφέρει σε δήλωσή της
ΝΔ: Ο Κ. Μητσοτάκης διέγραψε την βουλευτή Κ. Παπακώστα
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Ο πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας Κυριάκος Μητσοτάκης διέγραψε την βουλευτή της Β' Αθήνας κυρία Κατερίνα Παπακώστα η οποία στη σύγκρουση μεταξύ του αντιπροέδρου του κόμματος Αδωνη Γεωργιάδη και του υπουργού Αμυνας Πάνου Καμμένου πήρε θέση υπέρ του υπουργού.

H διαφοροποίηση της κ. Παπακώστα έγινε κατά τη διάρκεια της συζήτησης, στην Ολομέλεια, του νομοσχεδίου του υπουργείου Εθνικής Άμυνας που αφορούσε «ρυθμίσεις περί σταδιοδρομίας και εξέλιξης στελεχών και οικονομικής μέριμνας και λογιστικού των Ενόπλων Δυνάμεων».

Συγκεκριμένα, η κ. Παπακώστα υποστήριξε πως «έγιναν προσωπικές αναφορές στον κύριο υπουργό που είναι άσχετες με το νομοσχέδιο», συμπληρώνοντας πως ορισμένες από τις διατάξεις του νομοσχεδίου, που καταψηφίζει η ΝΔ, κινούνται προς τη σωστή κατεύθυνση.

Η κυρία Παπακώστα κλήθηκε να δώσει εξηγήσεις στον γραμματέα της Κοινοβουλευτικής Ομάδας του κόμματος κ. Τσιάρα και η στάση κρίθηκε ανεξήγητη καθώς την ίδια ημέρα που εκφράστηκε υπέρ του κ. Καμμένου στη Βουλή, συνεδρίαζε η ΚΟ όπου θα μπορούσε να εκφράσει τις όποιες διαφωνίες της.

Η ανακοίνωση της Νέας Δημοκρατίας

«Ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας, κ. Κυριάκος Μητσοτάκης, με επιστολή του, που εστάλη σήμερα, Πέμπτη 26 Οκτωβρίου, στον Πρόεδρο της Βουλής κ. Νίκο Βούτση, του γνωστοποιεί ότι θέτει εκτός Κοινοβουλευτικής Ομάδας της Νέας Δημοκρατίας, τη βουλευτή Β’ Αθηνών, κυρία Αικατερίνη Παπακώστα - Σιδηροπούλου».


Παπακώστα: «Αναίτια η απόφαση διαγραφής μου από την ΝΔ»


Δήλωση με την οποία χαρακτηρίζει αναίτια την απόφαση του Κυριάκου Μητσοτάκη για διαγραφή της από την Κοινοβουλευτική Ομάδα της ΝΔ εξέδωσε η Κατερίνα Παπακώστα, λέγοντας πως παραμένει «πιστή στις αρχές στις οποίες θεμελιώθηκε η Νέα Δημοκρατία από τον ιδρυτή της Κωνσταντίνο Καραμανλή».

Ειδικότερα, στην ανακοίνωσή της η κ. Παπακώστα με τίτλο «Αναφαίρετον όπλον αρετή», σημειώνει πως επιλέγει να μην επηρεάζεται «από τις Σειρήνες των καιρών».

«Ο Κωνσταντίνος Καραμανλής ποτέ δεν δίστασε να ταράξει τα θολά νερά προκειμένου να θεμελιώσει μία Κοινωνία ενωμένη, δημοκρατική, φιλελεύθερη και με σεβασμό στην αξιοπρέπεια όλων των πολιτών, έχοντας στον πυρήνα της πολιτικής τον άνθρωπο» υποστηρίζει η κ. Παπακώστα και συμπληρώνει πως ο κοινοβουλευτικός της λόγος στην Βουλή των Ελλήνων «διατρέχεται από το μέτρο και την μετριοπάθεια και θεωρώ πως αναίτια και ανυπαίτια ελήφθη η απόφαση διαγραφής μου από την Κοινοβουλευτική Ομάδα».

«Εμφορούμαι, λοιπόν, από αυτές τις αρχές, δεν τις προδίδω και δεν τις παραδίδω, όσο και αν κοστίζουν. Παραμένω αμετακίνητη από την υπεράσπισή τους. Αυτά προς το παρόν» καταλήγει η ανεξάρτητη, πλέον, βουλευτής.

ΑΝΕΛ: Υποταγή του Κ. Μητσοτάκη στον αντιπρόεδρό του


Τη μεταμόρφωση της ΝΔ σε Λαϊκό Ορθόδοξο Συναγερμό, σημειώνουν οι Ανεξάρτητοι Έλληνες στο σχόλιό τους για τη διαγραφή της Κατερίνας Παπακώστα από την Κοινοβουλευτική Ομάδα της Νέας Δημοκρατίας, προσθέτοντας πως με αυτόν τον τρόπο δήλωσε υποταγή στον Άδωνι Γεωργιάδη ο Κυριάκος Μητσοτάκης.

Συγκεκριμένα, η ανακοίνωση του κυβερνητικού εταίρου αναφέρει πως ο Πάνος Καμμένος «πρότεινε στην κ. Κατερίνα Παπακώστα τη συμμετοχή της στη νομοπαρασκευαστική επιτροπή για τα ΑμεΑ, η οποία θα εισηγηθεί νομοθετικά μέτρα για θέματα που αφορούν τα τέκνα με ειδικές ανάγκες στρατιωτικών, λόγω της βιωματικής της εμπειρίας και βαθιάς γνώσης της στα θέματα που απασχολούν την επιτροπή».

«Δεν περιμέναμε στο βωμό της μεταμόρφωσης του κόμματος της Νέας Δημοκρατίας σε Λαϊκό Ορθόδοξο Συναγερμό, ο επίσημα πλέον επίτιμος Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας Κυριάκος Μητσοτάκης να τη διαγράψει προκειμένου να δηλώσει υποταγή στον αντιπρόεδρό του» καταλήγει το σχόλιο των Ανεξάρτητων Ελλήνων.




Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (53)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Η απόλυτη αντισυνταγματικότητα και αναξιοπιστία των κομμάτων. | 28/10/2017 09:59
    Η κυρία Παπακώστα εκφράστηκε αντικειμενικά περί του επίμαχου νομοσχεδίου, και όχι προσωπικά. Αυτό είναι και το καθήκον κάθε βουλευτού, ασχέτως εάν το ν/σ προέρχεται από την κυβέρνηση, εφ’ όσον πιστεύει ότι υπάρχουν θετικά στοιχεία σε αυτό. Εάν η Ελληνική Δημοκρατία δεν το κατορθώσει, οι Έλληνες θα παραμείνουν όμηροι μιας σκέτης κομματικής-πελατειακής «Δημοκρατίας».
    Michail Leon
    απάντηση10
     
     
    :( | 27/10/2017 15:34
    Η αληθεια ειναι οτι η τατρακυλα του κομματος που εφερε την δημοκρατια μετα τη χουντα, νομιμοποιησε το ΚΚΕ, και προσπαθησε-οχι χωρις λαθοι- για την δημοκρατια, μονο θλιψη προκαλει!!! Ενας αβουλος προεδρος και ενας ακροδεξιος φελος για αντιπροεδρος. Εαν καταλαβαινε ο προεδρος τη ελεγε στο ΄΄Αβανα΄΄ ο φελος θα επρεπε να ειχε διαγραψει αυτη τη γαγγραινα! P.S. Συγνωμη για την επιστροφη μα οταν η κυβερνηση αποδεικνυεται τοσο λιγη χρειαζετε μια δυνατη δημοκρατικη παραταξη και οχι μια νεα λαογραφια!!!
    INK
    απάντηση10
     
     
     
    ροκφελερ με ακινητα 200001 ευρω και ετησιο εισοδημα 25000 | 27/10/2017 14:09
    Λοιπον καρανικοχολερες,το ποτηρι θα το πιειτε οποτε γινουν εκλογες,και τα ραμματα για τα 100 δις χοντρο ψιλο γαζι ειναι ετοιμα. Εσεις και οι αντιπροσωποι σας δημοκρατες,να σταυρωνετε τον Λαο ΜΟΝΟΚΟΥΚΙ αγκαλια με τους καμμενους,και να δινετε κοινωνικο μερισμα και ΤΣΑΜΠΑ ΔΕΗ στους μπαλαουρεςκλπ αναξιοπαθεις. Πρωτη φορα και τελευταια κομπρεντε??????
    ροκφελερ
    απάντηση714
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΝΟΥΔΟΥΛΑΚΙΑ | 27/10/2017 10:55
    Πόσο μου αρέσει που είσαστε δημοκρατικό κόμμα........ Αυτά θα κάνεις Κούλη και εαν ερθεις στην εξουσία;;;αποφασίζω και διατάζω;;;; ΘΕΛΩ ΑΔΩΝΗ ΥΠΟΥΡΓΟ ΚΑΙ ΜΑΤ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ
    ....
    απάντηση319
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    μα πόσο μεγάλος ηγέτης είναι ο Κούλης... | 27/10/2017 02:50
    Τραβάει μια μολυβιά και σβήνει την Παπακώστα απ’ την κοινοβουλευτική ομάδα. Όμως ανέχεται καθότι δεν μπορεί να διώξει τον Ραφηναίο Κάπρο, γιατί ξέρει καλά πως είναι εκείνος ο ιδιοκτήτης του κόμματος, όσο δε για τον κυριάκο δεν είναι παρά ένας περαστικός ενοικιαστής, κάτι σαν τον Σαμαρά. Ως έχει το πράμα, ο μητσοτάκης είναι όμηρος του καραμανλή, δίχως ελπίδα να ξεφύγει από αυτόν. Το μόνο που θα μπορούσε να τον σώσει είναι να φτιάξει το δικό του, αυστηρά μητσοτακέϊκο κόμμα, εξ άλλου έχει ένα τσούρμο συγγενείς της αγίας οικογένειας να βολέψει. Βέβαια τα ψηφαλάκια δεν τα φέρνει ο κούλης ο φιλελές ή το όργιο με την τσιριχτή φωνή ο Άδωνις, αλλά ο Καραμανλής των 350 χιλιάδων διορισμών, που σημαίνει πως ο κούλης μπορεί να διαλέξει είτε να προσπαθήσει να γίνει πρωθυπουργός με τις ψήφους του Καραμανλή πλην παραμένοντας όμηρός του, είτε να κάνει το δικό του βιλαέτι πλην δίχως πολλές ελπίδες να πάρει την εξουσία.
    ρε τι τραβάνε οι κλεπτοκράτες...
    απάντηση347
     
     
    βρε κακομοίρηδες δεξιούληδες, βρε καρμίρηδες... | 26/10/2017 20:22
    αντί να μου πανηγυρίζετε για την απομάκρυνση μιας 'ΤσιπροΚαραμανλικής' βουλευτού, όπως εσείς την αποκαλείτε, θαρρείς και μου κάνατε κάτι σπουδαίο και ακόμα, αφού νομίζετε πως έχετε κώλο -που δεν έχετε, διότι είστε κιότηδες αλλά και τζάμπα μάγκες, τα στελέχη σας το λένε, όχι εγώ- γιατί δεν πετάτε από το θλιβερό σας κόμμα τον Βούδα της Ραφήνας, αφού τόσο σας κάθεται στο στομάχι; Τι έγινε φοβάστε πως θα πάρει τις ψήφους του και θα σας αφήσει με τις ψήφους του Άδωνη και του Χατζηαβάτη; Μα αν δεν μπορείτε να κάνετε την ρήξη μέσα στο ίδιο σας το μαγαζί, τότε σοβαρά νομίζετε πως μπορείτε να πείσετε τους ψηφοφόρους πως θα κάνετε τις ρήξεις για τις τομές που ευαγγελίζεστε (σαν την επανίδρυση του κράτους, αυτού που πενήντα χρόνια μετά την μεταπολίτευση όχι μόνο δεν μπορέσατε να φτιάξετε αλλά τελικά κατακλέψατε και χρεωκοπήσατε γελοιοδέστατοι); Ελάτε τώρα, όλοι ξέρουμε πως ο μπούλης σας κλάνει μέντες γιατί απλά το άτομο...
    δεν έχει πολιτικούς όρχεις...
    απάντηση318
     
     
    συντομα θα φυγουν κι αλλοι | 26/10/2017 20:19
    ο κυριακος βαδιζει στα χναρια του γιωργακη
    κιδησο...................
    απάντηση286
     
     
    θαλασσοδανεια | 26/10/2017 19:11
    Αν εισαι δημοκρατης Κουλη,θα πληρωση το κομμα σου τα θαλασσοδανεια τωρα,λεφτα εχετε σωρο.και μην κοροιδευετε.Δεν θα παραγραφουν,οπως θελει ο Αδωνακος.Για να δειξετε οτι εισαστε δημοκρατες και νοιαζεστε για την χωρα.Δυσκολα πραγματα για μιζαδορους νταβατζηδες,και τοτε δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα.Ουτε αντιθετες φωνες.
    γιωργος
    απάντηση285
     
     
    Ας είναι η αρχή... | 26/10/2017 17:48
    Το πρόβλημα της χώρας είναι από τη μία το αριστεροακροδεξιό μόρφωμα συριζανελ και από την άλλη το λαϊκοακροδεξιό μεγάλο τμήμα της ΝΔ. Υπό φυσιολογικές συνθήκες, δύο αυτά κόμματα (συριζανελ και λαϊκή δεξιά της ΝΔ) θα έπρεπε να συνενωθούν και μαζί με την ΧΑ να αποτελέσουν τη μεγάλη αεροψεκαζόμενη παράταξη ανεπάγγελτων, άεργων, αμόρφωτων λαμογιών. Ακόμα καλύτερα θα ήταν να χωρίζαμε την χώρα στα δύο: η μισή για τους αεροψεκαζόμενους και η άλλη μισή για τους υπόλοιπους...
    Μελέτης
    απάντηση828
     
     
    Ώρα καλή... | 26/10/2017 17:36
    Ο Άδωνις ψηφίστηκε από το 10% των Νεοδημοκρατών...η συγκεκριμμένη κυρία δεν θα έβρισκε ούτε την ψήφο της...ώρα καλή λοιπόν στην πρύμνη της κι'αγέρα στα πανιά της κι'ούτε πουλί πετάμενο να μην βρεθεί μπροστά της...
    Ανώνυμος / η
    απάντηση934
     
     
    ΚΡΙΜΑ | 26/10/2017 17:36
    αν νομιζει οτι με αυτα που λεει ο Αδωνις στα παραθυρα η αλλου, κανει ζημια στη ΝΔ, να σκεφτει την ζημια που εκανε εκεινη κρινοντας τον αντιπροεδρο και κατ' επεκταση τον προεδρο. Το τιμιο και σωστο ειναι αν εχεις καποιες αντιρρησεις δηλωνεις παραιτηση και δεν λες και κουβεντα, γιατι αυτο που προεχει τωρα ειναι να βγει μια δυνατη κυβερνηση στις επομενες εκλογες και να παει η Ελλαδα μπροστα.
    καλλιθεα125
    απάντηση832
     
     
    EYGE | 26/10/2017 17:13
    MPRABO MHTSOTAKH KATHARISE LIGO TH KOPRO TOY AYGEIA, AYTH HTAN PIO POLY ME TO KAMENO PARA ME N.D. EPI PLEON YPARXOYN KAI ALLOI KARAMALIKOTSIPRAIOI POY PREPH NA TOYS DIOKSHS.
    andreas
    απάντηση834
     
     
    Επιτέλους!! | 26/10/2017 16:32
    Μπράβο στον Μητσοτάκη. Είναι πλέον απαίτηση να εξαφανιστούν από τη ΝΔ τα απομεινάρια του παλαιοκομματισμού. Όσο για την εν λόγω κυρία, ας πάει στο φιλαράκι της το εντελώς καμμένο. Η ορθότητα της απόφασης φαίνεται από τα ακροαριστεροακροδεξιά σχόλια και δάκρυα
    Καιρός ήταν
    απάντηση833
     
     
    ένας-ένας οι Καραμανλικοί... | 26/10/2017 16:30
    καλούνται να μας αδειάσουν την γωνία...
    Σπυρίδων Κουραμπιές
    απάντηση295
     
     
    η Παπακώστα φταίει... | 26/10/2017 16:29
    αυτή μας κατέκλεψε. Αυτή μας χρεωκόπησε. Αυτή άφησε ανοικτή την Κερκόπορτα απ' όπου μας πήραν την Πόλη οι Τούρκοι. Αυτή πρόδωσε τον Λεωνίδα στις Θερμοπύλες. Τώρα που το σκέφτομαι, και για τις καμένες μπάμιες της πεθεράς μου, αυτή θα πρέπει να φταίει...
    κούλης
    απάντηση346
     
     
     
    ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΒΟΥΛΕΥΤΗ-ΚΟΜΜΑΤΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ | 26/10/2017 16:08
    Oι βουλευτές μπορούν να εκφράζονται ελεύθερα. Νομικά με βάση το Σύνταγμα αυτό ισχυει. Πολιτικά, όμως, δεν μπορούν να κινούνται σταθερά αντίθετα στην γραμμή του κόμματος με το οποίο εξελέγησαν. Τότε τα κόμματα δεν λειτουργούν συντεταγμένα αλλά αποτελούν σκορποχώρι, κάτι το οποίο βλέπουμε συχνά στο κυβερνητικό κόμμα, αν και η νομή της εξουσίας και οφικίων λειτουργεί ως συγκολλητική ουσία.Η κ. Παπακώστα δεν θα εκλεγόταν αν δεν πολιτευόταν υπό την σημαία της ΝΔ.Αν κάποιος διαφωνεί δηλώνει ανοικτά την διαφωνία του και παραιτείται, αυτό είναι το ορθό κοινοβουλευτικά.
    nikgeo
    απάντηση8347
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ποιος η ποια εχει σειρα? | 26/10/2017 15:29
    Πολιτικοι με την εν γενει διαδρομη της κας Παπακωστα,ειναι αχρειαστοι πλεον στο συγχρονο πολιτικο συστημα,που εχει στο μυαλο του ο Κυρ.Μητσοτακης..Ευκαιρια δοθηκε με την κυρια αυτη, να το κανει πραξη.Αντιλαμβανομαι οτι εχει δυσκολο εργο μπροστα του, πηγαινοντας προς τις Εκλογες.γιατι παρομοιες καταστασεις και αποφασεις θα κρινουν- και θα κριθουν μαλιστα απο το λαο-αν και κατα ποσον "θα γυρισει σελιδα" η Ελλαδα..Δεν θα ειναι "στρωμενος με ροδοπεταλα,ο δρομος προς την Επανιδρυση του Κρατους..
    Χριστοδουλος(Χρηστος) Δημας
    απάντηση7348
     
     
    ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ | 26/10/2017 15:07
    ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΛΟΓΟ ΝΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΙΣ ΠΑΠΑΚΩΣΤΑ.ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΠΙΣΤΟΣ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΣΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΒΕΒΑΙΩΣ ΝΑ ΜΗ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ.ΑΣ ΠΡΟΣΕΞΕΙ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΝΔ ΔΙΟΤΙ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΦΙΔΙ ΣΤΟΝ ΚΟΡΦΟΤΟΥ. ΜΙΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ Κ. freeman: ΣΥΜΦΩΝΩ, ΠΛΗΝ ΟΜΩΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΤΕ ΑΠΟΤΟ1981. Ο ΑΠΟΘΑΝΩΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΔΕΔΙΚΑΙΩΤΕ, ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΑΔΙΚΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ.
    ANTY PETRAS
    απάντηση4435
     
     
    Another one | 26/10/2017 14:40
    ...bites the dust! Αιντε, τραβα παρεα με τον Τραγακη να κλαφτειτε εκει που ξερετε!
    Λεω εγω ο ασχετος...
    απάντηση9045
     
-