από metereologos.gr
Πέμπτη 23 Νοεμβρίου 2017
 

Τσίπρας για Ευρώπη: Εάν δεν αλλάξουμε θα βουλιάξουμε

«Ψύχραιμη, αλλά αυστηρή στάση απέναντι στην Τουρκία»
Τσίπρας για Ευρώπη: Εάν δεν αλλάξουμε θα βουλιάξουμε
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Οι αλλαγές στην Ευρώπη πρέπει να γίνουν με τη συμμετοχή των πολιτών, «η είδηση είναι ότι μέχρι τον Ιούνη, παρά τις διαφωνίες μας, πρέπει να πάρουμε απόφασεις», ανέφερε ο πρωθυπουργός, Αλέξης Τσίπρας, μετά το πέρας της συνόδου κορυφής της ΕΕ, και επανέλαβε ότι όλοι έχουν καταλάβει πως εάν δεν αλλάξουμε θα βουλιάξουμε.

«Είχαμε τη δυνατότητα να συζητήσουμε για τον μετασχηματισμό και το μέλλον της Ευρώπης, είχαμε την ευκαιρία να συζητήσουμε το Brexit και το μεταναστευτικό ζήτημα, καθώς και τη σχέση ΕΕ-Τουρκίας» δήλωσε ο πρωθυπουργός, Αλέξης Τσίπρας, μετά το πέρας της συνόδου κορυφής της ΕΕ.

Όπως τόνισε ο κ. Τσίπρας, μαζί με τους ομολόγους του της Ιταλίας και της Ισπανίας κατέθεσαν τον προβληματισμό τους για τις προσφυγικές ροές, ενώ για την Τουρκία σημείωσε ότι αποφασίστηκε να κρατήσει η Ευρώπη μία στάση ψύχραιμη αλλά αυστηρή απέναντι στην Άγκυρα, αναφορικα με τις ενταξιακές διαπραγματεύσεις.

Σχετικά με το Brexit, ο κ. Τσίπρας σημείωσε ότι αναγνωρίστηκαν σημαντικά βήματα, αλλά ακόμη έχουν να γίνουν πολλά. Όπως πρόσθεσε, «η στάση μας απέναντι στον βρετανικό λαό δεν είναι τιμωρητική», «μας ενδιαφέρει η επόμενη ημέρα»


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

EE: Πράσινο φως για τη δεύτερη φάση διαπραγμάτευσης του Brexit 
 
 
σχόλια (14)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Μίμηση | 21/10/2017 12:28
    Κάποιος άλλος απο το ΠΑΣΟΚ το είπε αυτο.
    Panos Terz
    απάντηση10
     
     
    Δονκιχωτισμός | 21/10/2017 12:25
    Ηδη έχω γράψει μία εβδομάδα ύστερα από την πρώτη εκλογική νίκη του ΣΥΡΙΖΑ, ότι ο κ. Τσίπρας στο μέλλον θα παριστάνει τον μέγα πολιτικό, τον αναλυτή, ίσως και να εκδώσει το πρώτο "εργο" του γύρω από φιλοσοφικά προβλήματα. Δεν απέκλεισα , ότι κάποτε θα εκδώσει και ποιήματα.
    Panos Terz
    απάντηση20
     
     
    ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ | 21/10/2017 09:38
    Δεν ανήκεις στα άτομα , προσωπικότητας , που σου αξίζει για να αναλύεις και να συμβουλεύεις για τέτοια πράγματα . Ένας άνθρωπος και δύο κόμματα που έχουν κάνει τεράστια ζημιά στο λαό και στον τόπο , με τις μαγκιές τους και τις ψέματά τους δεν αξίζουν να συμβουλεύουν .
    ΛΑΚ
    απάντηση311
     
     
    ---------- | 21/10/2017 08:46
    Θρασύς ,πολύ θρασύς και άσχετος ! Ονειδος για την Ελλάδα αυτός ο πρωθυπουργός .
    min
    απάντηση341
     
     
    Καλημέρααα. | 21/10/2017 05:58
    Ήδη αγάπη μου έχουμε βουλιάξει. Τουμπανισμένα και αγνώριστα πτώματα στον αφρό πια είμαστε!
    Μακαβριό, αλλά έτσι είναι.
    απάντηση281
     
     
    Εαν δεν αλαξεις, | 21/10/2017 02:03
    Θα βουλιαξουμε
    Anonymous
    απάντηση242
     
     
     
    ΠΡΟΣ ΤΣΙΠΡΑ.... | 21/10/2017 00:54
    ...ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΟΥ ΓΥΑΛΙZΕΙ ΠΕΡΙΕΡΓΑ....ΤΡΑΒΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΧΤΕΙΣ...
    ΤΙ ΤΟΝ ΠΟΤΙΖΟΥΝΕ??????????
    απάντηση241
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ο ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΟΣ ΣΩΤΗΡΑΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ | 20/10/2017 23:09
    Τι βαθυστόχαστη διαπίστωση! Η Ευρωπαϊκή Ένωση περίμενε έναν απαίδευτο, ανεπάγγελτο και θρασύτατο πολιτικάντη να τη σώσει. Δυστυχώς πολλά μέσα ενημέρωσης (σκοπίμως;) φιλοτεχνούν το ηγετικό προφίλ του Τσίπρα, προβάλλοντας είτε κοινότοπες και αναμασημένες φράσεις είτε τονίζοντας τις στιλιστικές του επιλογές. Η εκλεκτική συγγένεια με τον Καμμένο, τη νεοκαραμανλική Νεα Δημοκρατία, αγκαλιά με τον εθνικολαϊκισμό, προδίδει το πολιτικό ήθος καθώς και την πολιτική αισθητική. Τέτοια παραδείγματα πολιτικού αμοραλισμού θα έπρεπε να ήταν προς αποφυγή, αλλά.....
    Στάθης Χριστοδουλόπουλος
    απάντηση271
     
     
    Συμφωνώ | 20/10/2017 19:40
    Πρέπει να σλλαξουμε. Αλλά πώς ρε φίλε Τσίπρα; Εχεις καμία καλή πρόταση ; Η μήπως εννοείς σλλαγή στύλ Σύριζα ;
    Λυπάμαι, αλλά χαμένος κόπος και χρόνος.
    απάντηση111
     
     
     
    Τραγωδία | 20/10/2017 17:09
    Είναι φανερό τοις πάσι, ότι η σκληρή αντιπολίτευση που άσκησαν οι απαίδευτοι κύριοι Τσίπρας και Π. Καμμένος τα τελευταία χρόνια αποσκοπούσε αποκλειστικά στην εγκατάσταση ημετέρων σε κυβερνητικά πόστα, στο κομματικό βόλεμα και την ικανοποίηση παρωχημένων ιδεοληψιών. Παρόλα αυτά, τα παλαιότερα κόμματα εξουσίας αρνούνται να αλλάξουν, περιμένοντας την εξουσία να πέσει στα πόδια τους ως ώριμο φρούτο. Εντυπωσιακή είναι όμως και η εμμονή συμπολιτών μας να στηρίζουν αυτό το σύστημα και να δικαιολογούν τους πάντες. Τα επόμενα 30 έτη θα είναι τραγικά για τη χώρα και όσοι μπορείτε διώχτε τα παιδιά σας στο εξωτερικό.
    Κούλα ... Χαράλαμπε!
    απάντηση423
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Μην ανησυχείς | 20/10/2017 17:02
    γουι έιτ δε κάμελ.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση382
     
     
    Εάν δεν αλλάξουμε θα βουλιάξουμε | 20/10/2017 16:49
    Βρε τον αγύρτη!
    Γιώργος
    απάντηση443
     
-