από metereologos.gr
Τρίτη 24 Οκτωβρίου 2017
 

Βραβεύεται για την πρωθυπουργία 2009-2011 ο Γιώργος Παπανδρέου

Η International Leadership Association τον τιμά με το βραβείο Ηγεσίας
Βραβεύεται για την πρωθυπουργία 2009-2011 ο Γιώργος Παπανδρέου
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Στην Ελλάδα είναι πολύ εκείνοι, πολιτικοί και απλοί πολίτες, που κατηγορούν τον Γιώργο Παπανδρέου για την επιλογή του να βάλει τη χώρα στο Μνημόνιο, ανοίγοντας το δρόμο για συνεχή επιτήρηση από τους θεσμούς και μέτρα που οδήγησαν στη μείωση μισθών, συντάξεων και την κατάργηση αρκετών από τις παροχές που λάμβαναν εργαζόμενοι και συνταξιούχοι.

Ωστόσο, υπάρχουν κάποιοι που θα τιμήσουν τον πρώην πρωθυπουργό για τη διετία που βρισκόταν στην ηγεσία της χώρας. Συγκεκριμένα, ο πρόεδρος του Κινήματος Δημοκρατών Σοσιαλιστών και πρόεδρος της Σοσιαλιστικής Διεθνούς θα βρεθεί στις Βρυξέλλες για το 19ο Συνέδριο της International Leadership Association (ILA), όπου θα τιμηθεί με το Βραβείο Ηγετικής Προσφοράς της ILA.

Η International Leadership Association στην απόφασή της να τιμήσει με το βραβείο Ηγεσίας, τον κ. Παπανδρέου, τονίζει πως «ως πρωθυπουργός της Ελλάδας από το 2009 έως το 2011, ο Γιώργος Παπανδρέου συνειδητοποίησε πολύ καλά τι σημαίνει να βρίσκεσαι στην ηγεσία μιας χώρας σε μια ταραχώδη περίοδο. Πολιτικός με πολύχρονη εμπειρία, όταν μετά την παγκόσμια χρηματοπιστωτική κρίση του 2007-2008, ανέλαβε την πρωθυπουργία, είχε την εντολή αλλά και την αποφασιστικότητα να αυξήσει τη διαφάνεια και να μειώσει τη διαφθορά στην ελληνική διοίκηση καθώς και τη βούληση να εργαστεί για τον εξανθρωπισμό της παγκοσμιοποίησης και τις οικονομικές της επιπτώσεις στους Έλληνες πολίτες».

«Αντιμέτωπος με την πίεση του χρόνου και των παγκόσμιων χρηματοπιστωτικών αγορών, πήρε τη δύσκολη απόφαση να προχωρήσει σε προγράμματα λιτότητας και περικοπών στο πλαίσιο της Ευρωζώνης» συμπληρώνει η International Leadership Association.

«Το βραβείο αυτό αποτελεί μεγάλη τιμή για μένα. Αποτελεί καθήκον κάθε πολιτικού που βρίσκεται σε θέση εξουσίας να δίνει το παράδειγμα, επιλέγοντας θαρραλέες αποφάσεις όταν πρόκειται για το κοινό συμφέρον. Οι αγώνες που πρέπει να δώσουμε σε αυτήν τη δύσκολη εποχή, είναι πολλοί. Θα συνεχίσουμε» τόνισε από την πλευρά του ο Γιώργος Παπανδρέου.



Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (30)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
     
    Απάντηση σε «thefurioushost» | 15/10/2017 12:20
    Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να επικροτούμε κάποιον ξεπουλημένο Ελληνοαμερικάνο ψεύτη και επιβήτορα τρίτης γενεάς (όπως συνήθως), ονόματι ΓΑΠ. Η συμφωνία με τον Στράους Καν (του τότε επικεφαλής του ΔΝΤ) είχε κλείσει ήδη τον Νοέμβριο του 2009 και η ξαφνική ανακοίνωση της στο Καστελόριζο έγινε τον Απρίλιο του 2010, χωρίς καμία προηγηθείσα ενημέρωση του Ελληνικού λαού περί τίνος πρόκειται . Και πιστεύω επίσης ότι η Ελλάδα (ενδοχώρια η μη) έχει ανώτερα κεφάλια από κάποιον φαστφουταντζή ονόματι Ραγκούση που κατόπιν αυτού έγινε και "Υπερυπουργός". Αλλά κατανοώ: Όσο και να είναι έχουν και άλλα κοινά συμφέροντα, πέραν από τα σπιτάκια τους στην Πάρο.
    Michail Leon
    απάντηση412
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Για να έχεις γνώμη πρώτα χρειάζεται να έχεις γνώση... | 15/10/2017 01:21
    Ζούμε στη χώρα που οι πολίτες προτιμούν να είναι πελάτες, ανιστόρητοι, να περνάνε καλά χωρίς υποχρεώσεις με πολλά δικαιώματα. Στη χώρα που βάζουν φυλακή τον Κολοκοτρώνη, αποδοκιμάζουν στις εκλογές τον Ελ. Βενιζέλο (που έφτασε την Ελλάδα από τη Λαμία στον Έβρο), αλλά δικαιολογεί τα ψέματα του Τσίπρα και την αύξηση κατά 7,5 δισ. ευρώ του μισθολογικού κόστους του δημοσίου από την κυβέρνηση του Κ. Καραμανλή του επονομαζόμενου και κουρασμένου της Ραφήνας μέσα σε 5 χρόνια. Φαίνεται πως οι κουτόφραγκοι και οι άλλοι κοιτάνε τα στοιχεία και δεν υπολογίζουν τη γνώμη ανθρώπων χωρίς γνώση όπως οι παρακάτω "σχολιαστές"...
    Aristophanes
    απάντηση104
     
     
    Ολοι στις κάλτσες! | 14/10/2017 09:26
    Πραγαμτικός ηγέτης: Αντιπολιτεύτηκε βρώμικα, προσπαθώντας να διώξει τους Κινέζους από τον Πειραιά και μετά έφτιαξε κυβέρνηση από κηπουρούς τους οποίους βόλεψε και σε υψηλόμισθες θεσεις διεθνών οργανισμών. Σπατάλησε το πρώτο εξάμηνο με παροχές και μετά ικέτευσε το ΔΝΤ να επιβάλει μέτρα για να μην φανεί ότι τα θέλει ο ίδιος. Τέλος ξόδεψε από τα ελείμματα ένα σωρο λεφτά για να κρατήσει την προεδρία της σοσιαλιστικής διεθνούς!
    Mind the GAP
    απάντηση2736
     
     
    Του λειεπει το παρασημο | 13/10/2017 19:03
    της ανοιχτης παλαμης ........ Οταν σε επαινει ο εχθρος σου κατι πολυ στραβο εχεις κανει Γιωργο.....
    AZAZEL
    απάντηση2535
     
     
    ILA («International Leadership Association») | 13/10/2017 17:58
    Ένα ακόμη προπαγανδιστικό παράρτημα της εκστρατείας Παγκοσμιοποίησης από την δεκαετία του 80 περί «διεθνούς διοίκησης και εκμάθησης των λαών» με έδρα το Illinois/ΗΠΑ. Ερωτείται κανείς γιατί επέλεξαν τον ΓΑΠ για το φετινό Award? Διαβάστε λίγο περί των ατόμων του συμβουλίου τους και θα καταλάβετε.
    Michail Leon
    απάντηση1935
     
     
    φωτια εχουν παρει τα κομπιουτερ των εμμισθων παπαγαλων του ΓΑΠ και του ΠΑΣΟΚ.. | 13/10/2017 17:40
    ..Ενω τα αρνητικα (φυσιολογικα) σχολια κατα του ηλιθιου και προδοτη ΓΑΠ ειναι συντριπτικα υπερτερα, εντουτοις τα dislike στα σχολια που κριτικαρουν τον ΓΑΠ ειναι πολυ περισσοτερα!? Ρε παιδια για πεστε και σε εμας τους απλους σχολιαστες πως γινεται να χτυπατε dislike κατ'επαναληψη? Εγω ξερω οτι αμα χτυπησεις 1 φορα υπερ 'η κατα μετα δεν μπορεις να ξανα 'ψηφισεις'. Εσεις τι κολπακι εχετε βρει? Πεστε το και σε μας βρε ατιμουλικα? Δεν προκειται να σας παρουμε τη θεσουλα 'η το μισθουλακι του παπαγαλου. Αυτα τα εχετε κερδισει με την αξια σας αφου υποστηριζετε τετοια καθαρματα!
    Σπυρος
    απάντηση2435
     
     
    Θα γελούσα αν είχαμε πρωταπριλιά .... | 13/10/2017 17:20
    Φαίνεται όμως ότι μπόλικοι καλοπερασάκιες ανεγκέφαλοι υπάρχουν σε όλο τον κόσμο.
    Ο προβληματιζόμενος.
    απάντηση3659
     
     
     
    Στην συνέντευξη .του charlie Roos | 13/10/2017 15:40
    Έμεινα έκπληκτος από την τελευταία ερώτηση που έκανε στο Γιώργο ..λίγο -πολύ ήθελε να ξέρει προς τα που κατευθύνεται η ανθρωπότητα ..
    Christos
    απάντηση2026
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ουάου... | 13/10/2017 14:29
    βραβείο ήθους
    στο ρεζίλι των σκυλιών;
    απάντηση4466
     
     
    ?? | 13/10/2017 13:46
    βραβευτηκε απο τον Παγκοσμιο Συλλογο Ηλιθιων ο ΓΑΠ?
    αλεκος
    απάντηση5273
     
     
     
    ... | 13/10/2017 13:23
    Είμαστε στη χώρα όπου βγάλαμε δύο φορές πρωθυπουργό τον μεγαλύτερο ψεύτη στην ιστορία της πολιτικής και όπου ο μεγαλύτερος τεμπέλης πρωθυπουργός θεωρείται ακόμα εθνικό κεφάλαιο. Θα πέσει πολύ γέλιο στα σχόλια.
    thefurioushost
    απάντηση9216
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Καραγκιο(χ)ιλικι, οπως η kolotuba της el pais | 13/10/2017 12:35
    Τι να πει κανεις;;;; και εις ανωτερα.Παντως η βραβευουσα με τον βαρυγδουπο τιτλο (ΜΚΟ η τι αλλο) τη μπιζνα της κανει.Και τοσα ξερει,ετσι βραβευει
    DKK
    απάντηση3357
     
     
     
    η ανακοινωση για την αποφαση της ILA τα λεει ολα... | 13/10/2017 12:33
    ..για το ποιοι εκαναν τον ΓΑΠ πρωθυπουργο και για πιο λογο. Οι λεξεις 'παγκοσμιοποιηση' και 'οικονομικες επιπτωσεις στους ελληνες πολιτες' συνδυαζομενες με καταγγελιες γερμανικων και αγγλικων ΜΜΕ οτι η Ελλαδα αποτελεσε το πειραματοζωο για την προωθηση των οικονομικων πειραματισμων της Νεας Ταξη και σε αλλες χωρες, ΤΩΡΑ πια αποκτουν ΝΟΗΜΑ για εκεινους τους ανοητους που υποστηριζουν τα μνημονια. Ο ΓΑΠ, αμερικανος υπηκοος (ακομη και σημερα) τοποθετηθηκε απο τους αμερικανους ως πρωθυπουργος στη θεση του 'καταραμενου' (για τις ΗΠΑ) Καραμανλη, με ψευτικα συνθηματα (λεφτα υπαρχουν) για να κανει μονο 1 πραγμα, να βαλει την Ελλαδα στο ΔΝΤ και στα Μνημονια, και γιαυτο τον βραβευουν! Ευγε...
    Σπυρος
    απάντηση3465
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Στην εκδήλωση... | 13/10/2017 12:21
    έχουν κληθεί τιμητικά και εκπρόσωποι των οικογενειών των 6.000 αυτοκτονούντων που υπήρξαν θύματα κατά την περίοδο της επιτυχούς αυτής διακυβέρνησης!
    Το φιλί της τσούχτρας
    απάντηση3765
     
     
    Αγριο τρολλαρισμα... | 13/10/2017 12:03
    Εμας τρολλαρουν, τον ΓΑΠ τρολλαρουν, τον ευατο τους τρολλαρουν? Περιεργεια την εχω σε ποιους αλλους εχουν δωσει βραβειο αυτα τα παλλικαρια...
    Ξερολισμος
    απάντηση3350
     
     
     
    Δικαιο | 13/10/2017 11:16
    Δικαιο δεν ειναι? Ειδαμε που οδηγησαν οι λεονταρισμοι Σαμαρα-Τσιπρα! Η ιστορια θα γραψει οτι ο ΓΑΠ εξασφαλισε χρηματοδοτηση για την αποφυγη άτακτης χρεωκοπιας της Χώρας του. Επρεπε να χε κανει εκλογες για να σωσει την παράταξη του, μονο. Αλλα, η χώρα σωθηκε απο την ατακτη χρεωκοπια - Δες τις συνεπειες στην Αργεντινη της ατακτης χρεωκοπιας.
    Αριστειδης, ο δίκαιος
    απάντηση7434
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΣΧΟΛΙΟ | 13/10/2017 11:10
    Ποιοί άλλοι θα τον τιμούσαν?
    Frixos
    απάντηση3247
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
-