από metereologos.gr
Τετάρτη 22 Νοεμβρίου 2017
 

Έντι Ράμα: H Eλλάδα ο μόνος γείτονας με τον οποίο έχουμε διμερή προβλήματα

Οι προγραμματικές θέσεις
Έντι Ράμα: H Eλλάδα ο μόνος γείτονας με τον οποίο έχουμε διμερή προβλήματα
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Την Ελλάδα κατονόμασε ως την μοναδική γειτονική χώρα με την οποία η Αλβανία έχει διμερή προβλήματα, ο πρωθυπουργός Έντι Ράμα, αναπτύσσοντας τη Δευτέρα στο αλβανικό κοινοβούλιο τις προγραμματικές θέσεις της νέας κυβέρνησής του.

Πρόσθεσε επ' αυτού ότι τα Τίρανα επιθυμούν «αμοιβαία φιλία, αντίστοιχη δέσμευση και διμερή συνεργασία».

Αναφερόμενος στην Ελληνική Εθνική Μειονότητα δεσμεύθηκε ότι θα είναι «διαρκώς αυξανόμενο» το ενδιαφέρον της κυβέρνησής του για τον σεβασμό των δικαιωμάτων της και την χαρακτήρισε «μέσο για την προώθηση των καλών σχέσεων μεταξύ των δύο χωρών».

Έσπευσε, δε, να σημειώσει ότι «η Αλβανία, ανεξαρτήτως των προβλημάτων και αναγκών της, δε θα κλείσει ποτέ, ούτε τα μάτια και ούτε το στόμα, σε υπεράσπιση των αληθειών και των δικαιωμάτων της».

Εξέφρασε, τέλος την εμπιστοσύνη του ότι το μέλλον «θα επιφέρει τις επιθυμητές λύσεις για τις δύο πλευρές», προσθέτοντας ότι «οι σχέσεις θα ανέλθουν σε νέο στρατηγικό επίπεδο φιλίας, σεβασμού και συνεργασίας μέσω πραγματικού διαλόγου και όχι με άστοχες δηλώσεις».-


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (16)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Ψηφοθηρικές θωπείες | 13/09/2017 07:22
    Οι αλβανοί που ζούνε εδώ γνωρίζουν πολύ καλά την κατάσταση στην χώρα τους. Εκεί πέρα είναι ξένοι πλέον. Τα παιδιά τους δεν θέλουν να μείνουν στην αλβανία ούτε για μια εβδομάδα. Ουσιαστικά έχουν αφομειωθεί, είναι μια δύσκολη ράτσα ανθρώπων θεωρήστε τους ώς δύστροπους - αμόρφωτους Έλληνες. Ελάχιστοι από αυτούς συμβαδίζουν με τους φανατικούς ηγετίσκους τους. Για σκεφτείτε το οι άνθρωποι αυτοί εγκατέλειψαν μια πάμπτωχη χώρα κ ήρθαν πεινασμένοι, δούλεψαν σκληρά για να ζήσουν καλύτερα, σιγά μη μπούν ξανά σε περιπέτειες για κάποιον που κάνει παιχνίδι. Εκείνο που χρειάζεται είναι μερικές < διορθωτικές > επαναπροωθήσεις (καμιά 200) και αμέσως θα λειτουργήσει εδώ το προσωπικό συμφέρον, δοκιμασμένο..
    Katsikis
    απάντηση20
     
     
    Ουδείς αχαριστότερος του ευεργετηθέντος. | 12/09/2017 14:30
    Όταν οι Αλβανοί ψωμοζητάγανε στη δεκαετία του 90 , και εμείς απλόχερα τους δώσαμε δουλειά, στέγαση, περίθαλψη κλτ δείξαμε ανωτερότητα και Χριστιανική ευσπλαχνία. Σε αντάλλαγμα τώρα συνεργάζονται με τους Τούρκους εναντίον μας… Η αρχή έγινε με την αφαίρεση της Ελληνικής Ιθαγένειας σε κάποιους από αυτούς. Μετά τις εκλογές θα τα πούμε για τα καλά !!!
    Πέτρος
    απάντηση92
     
     
     
    Καποιος επισης να υπενθυμισει στον Ραμα... | 12/09/2017 13:18
    ..οτι με τα Σκοπια εχει πολεμο, με την Σερβια (λογω Κοσσοβου και Πρεσεβου) βρισκονται στο μεταιχμιο του πολεμου, το ιδιο και με το Μαυροβουνιο, ενω δεν συνορευει ουτε με την 'φιλη' Τουρκια ουτε με τη Βουλγαρια! Αρα με ποιους ακριβως γειτονες δεν εχει προβλημα το αλβαναριο? Αλλα δεν φταινε οι γυφτομαφιοζοι της Ευρωπης, φταιμε εμεις που τους ταιζουμε, δεν τους φορολογουμε και δεν τους στελνουμε στη κωλοχωρα τους να θυμηθουν τι ακριβως εστ βερυκοκο!
    Σπυρος
    απάντηση113
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    καποιος πρεπει να 'υπενθυμισει' στον Ραμα με Σαφη τροπο... | 12/09/2017 13:13
    Οτι πλεον του 1 εκατ αλβαναρια ενδημουν στην 'κακη' Ελλαδα και στελνουν καθε χρονο δισ ευρω σκληρο συναλλαγμα απο τις παρανομες εργασιες τους εδω! Πρεπει να του πει καποιος οτι επειδη ειμαστε αχρηστο κρατος που τα δινει ολα στους μεταναστες ενω τα παιρνει ολα απο τους ελληνες, θα πρεπει καποια στιγμη τα αλβαναρια να αρχισουν να πληρωνουν φορους, ΦΠΑ, ΕΝΦΙΑ για τις σπιταρονες που εχουν αγορασει απο τα αφορολογητα χρηματα που κερδιζουν στην Ελλαδα και καποτε θα πρεπει τα καλοπαιδα τους που φοιτουν εδω τζαμπε να δειξουν ευγνωμοσυνη για την Ελλαδα και οχι να κρατανε το κοκκινο κουρελοχαρτο που εχουν για σημαια! Μηπως να τους συμπεριφερθουμε οπως κανει εκεινος στους βορειοηπειρωτες? Πλακα θαχε
    Σπυρος
    απάντηση131
     
     
    NAI ? | 12/09/2017 09:41
    Και τελικά οι αλβανοί είναι ή Α. ΤΟΥΡΚΑΛΒΑΝΟΙ ή Β. ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΧΛΑΜΙΔΕΣ ή Γ. ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟΙ ΜΙΣΘΟΦΟΡΟΙ ΣΟΒΑΡΟΙ ΕΊΝΑΙ ? λέμε τώρα διάφορα για να περνά η ώρα .
    KL
    απάντηση70
     
     
     
    Τόσο μεγάλη ανάγκη τους έχουμε; | 12/09/2017 07:14
    Γιατί χαϊδεύουμε τους Αλβανούς στην Ελλάδα; Γιατί συνειδητά το κράτος εθελοτυφλεί στις παρανομίες τους; Γιατί δεν ελέγχουμε τη φοροδιαφυγή τους τα τελευταία 20 έτη με ενδελεχή καταγραφή της περιουσίας τους και να επιβληθούν τα προβλεπόμενα; Με 50% ανεργία στους νέους, χρειαζόμαστε τόσους πολλούς Αλβανούς στη χώρα; Αν ήταν ευγνώμονες απέναντι στη χώρα που τους ταϊζει , δε θα επηρέαζαν την πολιτική της Αλβανίας προς το συμφέρον μας αντί να στηρίζει Ερντογάν; Γιατί η Ελλάδα χρηματοδοτεί τους εχθρούς της; Ελπίζω να μην αρχίσουν τα Συριζοτρολάκια να με λένε χρυσαύγουλο...
    Κική
    απάντηση142
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων