από metereologos.gr
Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου 2017
 

Βούτσης: Η μεταμνημονιακή Ελλάδα δεν μπορεί να είναι «ταλιμπάν της Ορθοδοξίας»

«Η αξιωματική αντιπολίτευση ξεκινάει από την αμηχανία, περνά στην νευρικότητα και φθάνει στην εξαλλοσύνη»
Βούτσης: Η μεταμνημονιακή Ελλάδα δεν μπορεί να είναι «ταλιμπάν της Ορθοδοξίας»
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Ο Πρόεδρος της Βουλής, Νίκος Βούτσης επιτέθηκε στη Νέα Δημοκρατία για τον τρόπο με τον οποίο ασκεί αντιπολίτευση σημειώνοντας πως η αξιωματική αντιπολίτευση ξεκινάει από την αμηχανία, περνά στην νευρικότητα και φθάνει στην εξαλλοσύνη.

Μιλώντας την Τετάρτη στην ΕΡΤ ο κ. Βούτσης αναφορικά με το ζήτημα της αριστείας που έχει προκύψει σημείωσε: «Όλοι έχουν επίγνωση πως ο συναγωνισμός είναι μία έμφυτη και δημιουργική διαδικασία. Αλίμονο εάν δημιουργούμε «σφραγίδες» για τον άριστο. Λέμε όχι στις σκιαμαχίες μέσα από ταμπέλες.

Η αντιπολίτευση που υπήρξε και για τους 3 υπουργούς Παιδείας ήταν πολεμική. Μιλάμε για πολιτική αντιπαράθεση σε λεπτά ζητήματα που δεν πρέπει να παίρνουν τέτοιες διαστάσεις. Η εποχή δεν μπορεί να είναι βαθύτατα συντηρητική. Η μεταμνημονιακή Ελλάδα δεν μπορεί να βασίζεται σε ατζέντα «Ελλάς Ελλήνων χριστιανών» ούτε «Πατρίς, θρησκεία, οικογένεια». Δεν είμαστε λαός ορθόδοξος. Η θρησκευτική συνείδηση είναι για κάθε άνθρωπο κάτι ιδιαίτερο. Είμαστε ένα σύγχρονο κράτος και όχι «ταλιμπάν της Ορθοδοξίας». Οι παραδόσεις σε πολύ μεγάλο βαθμό κρατούνται όσο τις κρατάει η εποχή τους».

Αναφορικά με τις μαθητικές παρελάσεις σημείωσε: «δεν πιστεύω πως είναι ότι καλύτερο. Δεν είναι τυχαίο που δεν συμβαίνει πουθενά στην Ευρώπη. Πιστεύω πως και σε αυτό το θέμα θα πρέπει να ξεκινήσει ένας ουσιαστικός διάλογος. Δεν το θεωρώ μείζον για την ελληνική κοινωνία σήμερα».



Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (34)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Βλακωδης η συγκριση με τους αιμοσταγεις ταλιμπαν | 19/08/2017 21:16
    Το «Ελλας Ελληνων χριστιανων» και «Πατρις, θρησκεια, οικογενεια» ειναι αιωνια ασπιδα και θεμελιο του ελληνισμου που δεν το κουνανε ουτε 1000 Βουτσηδες. Και οσο για το προτυπο της κοινωνικα εκφυλισμενης δυτικης ευρωπης που μας προτεινει, ας μας λειπει δεν το χρειαζομαστε.
    BremenGreek63
    απάντηση51
     
     
    Μπάρμπα Βούτση, πόσο την πήγες τη φέτα;; | 19/08/2017 20:21
    Πω πω! Ελιές έχεις; Φασολάκια μαυρομύτικα;;
    Εδώ το καλό μπακάλικο
    απάντηση40
     
     
    υπερβολή ο χαρακτηρισμός | 19/08/2017 05:07
    Είναι μεγάλη υπερβολή η χρήση του όρου Ταλιμπάν.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση50
     
     
    Ποια ΅μεταμνημονιακή Ελλάδα΅ από το 1821 και πέρα εννοείτε κ. Βούτση? | 19/08/2017 01:53
    Πάντως μην απελπίζεστε και κρατάτε γερά όσο πάει, διότι σήμερα υπάρχει ένα φάρμακο για τα πάντα, το οποίο ονομάζεται Πουτσοπσολιντίν R (Registered in Greece) και το οποίο θα κάνει καλό σε σας και όλη την παρέα σας.
    Mr. Nobody
    απάντηση40
     
     
    Υποκριτες | 18/08/2017 14:59
    Μπροστά στην δική σας υποκρισία ωχριά αυτή της Ν.Δ. και του ΠΑΣΟΚ. Είναι πραγματικά ντροπή.
    λυκος
    απάντηση30
     
     
    Ξέρει τι λέει | 17/08/2017 12:46
    E όλα ΔΕΝ είναι λάθος στην αριστερά, κάπου έχει δίκιο ΚΑΙ αυτός.
    Zaglos
    απάντηση16
     
     
    Ο πατηρ του ψευδους ειναι ο διαβολος | 17/08/2017 11:16
    Ο κ. Βουτσης ειπε: "Δεν είμαστε λαός ορθόδοξος." Ο πατηρ του ψευδους ειναι ο διαβολος. Αν τολμα οο κ. Βουτσης, να διενεργησει μια δημοσκοπηση για να δει ποσο ορθοδοξοι ειναι οι Ελληνες και σε ποιο ποσοστο.
    ΧΔΣ
    απάντηση61
     
     
    Και όμως κ. Βούτση, | 17/08/2017 09:33
    Είναι τα παραδοσιακά συναισθήματα που συγκροτούν και κρατούν ανά τον κόσμο ένα Έθνος / έναν Λαό, παρά των αντιθέτων προσπαθειών των πρωταγωνιστών της λεγόμενης ΅παγκοσμοιοποίησης΅ Αυτοί έχουν την ακριβώς αντίθετη ατζέντα. Όσο για σας και τους (σήμερα) κυβερνόντες, η ρητορική σας κυμαίνεται από 0 έως 180 μοίρες. Είστε οι μεγαλύτεροι πολιτικοί υποκριτές και ψεύτες που υπήρξαν μεταπολιτευτικά. Φύγετε, διότι το τρίτο μνημόνιο έχει ήδη ταχτοποιηθεί από την ίδια την Τρόικα. Και ο σοφός Ελληνικός λαός θα παραμείνει για άλλα 99 έτη υπόδουλος, καθώς αδίκως και (ακόμη) ματαίως γιορτάζει κάθε 25. Μαρτίου την ΅απελευθέρωση του΅ από την Τουρκοκρατία και με αυτό χειροκροτεί την μετέπειτα υποδούλωση του. Πια ήταν τα 3 πολιτικά κόμματα προ της λεγόμενης ΅Εθνικοσυνέλευσης΅?
    Μιχαήλ Λέων
    απάντηση51
     
     
    ειμαστε νοτιοι Ευρωπαιοι οχι προτεσταντες | 17/08/2017 09:27
    Οι Ισπανοι, Πορτογαλοι, Γαλλοι και Ιταλοι σεβονται τις θρησκευτικες παραδοσεις τους ως Καθολικοι Χριστιανοι ετσι και εμεις τις δικες μας ως Ορθοδοξοι. Μονο οι προτεσταντες του βορρα και τις δυσης δεν εχουν εκκλησιαστικη συνειδηση. Δια ταυτα....κυριε Βουτση μη μας κανετε τον πονηρο αθεο με την ημιμαθεια σας.
    Georgios
    απάντηση70
     
     
    Παραιτηθείτε, άχρηστοι! | 15/08/2017 17:39
    Παραιτηθείτε, ανίκανοι!
    Παραιτηθείτε!
    απάντηση51
     
     
    Μην εμπλέκετε στην πολιτική την Χριστιανική Πίστη!... | 15/08/2017 12:16
    Η Ορθοδοξία, κύριε Βούτση, δεν έχει "ταλιμπάν"!... Αντίθετα αγαπάει και βοηθάει όλους τους ανθρώπους χωρίς διακρίσεις και εξαιρέσεις, ακόμα και τους όποιους "ταλιμπάν", οποιασδήποτε προέλευσης. Αυτό το αποδεικνύει καθημερινά και ιδιαίτερα σήμερα, στις δύσκολες μέρες που περνάει η Πατρίδα μας και ο Λαός μας...Και πάντα στις προσευχές της εύχεται για όλους, ακόμα και για εσάς που την πολεμάτε!... Όσο για το "Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών", αυτό δεν ήταν στην "ατζέντα" της Ορθοδοξίας, αλλά αποτελούσε μια πονηρή και ηλίθια καπηλεία της Χριστιανικής Πίστης του Λαού μας από την δικτατορία. Το έχουν αυτό οι δικτατορίες: άλλες να καπηλεύονται την πίστη στο Θεό και άλλες την απιστία!...
    Τισούτος
    απάντηση61
     
     
    Τι ειμαστε | 15/08/2017 11:54
    Ενταξει δεν ειμαστε ολα αυτα. Γιατι δεν μας λεει τι ειμαστε τελος παντων. Ας ξεκαθαρισουν τη θεση τους, οχι μισολογα ουτε αερολογιες.
    stamos
    απάντηση30
     
     
    Μπουρδολογίες | 14/08/2017 21:16
    Αχ, ναι; Τα πεσκέσια του Αγίου Όρους δείχνουν την απόλυτη ισχύ του Ιερατείου σε τούτη τη χώρα. Α, ρε μπάρμπα, έτσι δεν είναι;
    θεατής
    απάντηση24
     
     
    Aλλος αριστερός επαναστάτης με κοιλιά κρεμάμενη | 14/08/2017 17:13
    Το "μεταμνημονιακή" πού το είδες;;; Αλλά να μου πεις, σανό μοιράζεις, τι να δεις!
    Φύγετε πια χαμένοι!
    απάντηση60
     
     
    To Μεταμνημονιακή πού το είδες;; | 14/08/2017 16:38
    Φύγετε πια! Αχρηστοι, ανίκανοι, γελοίοι!
    Losers
    απάντηση40
     
     
    !!! | 14/08/2017 14:38
    Den eimaste Laos orthodoxos ? E?????? Title eimaste really paideia.... Anorthodoxa kouniomaste h of gyalos mpatarei?
    INK
    απάντηση00
     
     
    Τώρα το "Ελλάς Ελλήνων (αντι)Χριστιανών";!... | 14/08/2017 13:47
    Η Ορθοδοξία κύριε Βούτση δεν έχει "ταλιμπάν!... Αντίθετα αγκαλιάζει με αγάπη όλους ανεξαιρέτως τους ανθρώπους, ακόμη και τους δικούς σας "ταλιμπάν" της αριστεράς!... Ακόμη και σας που την πολεμάτε!... Και αυτό το αποδεικνύει καθημερινά, με την αδιάκοπη προσφορά της, ιδιαίτερα στις σημερινές δύσκολες μέρες για την Πατρίδα μας και για το Λαό μας... Το "Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών" δεν ήταν "ατζέντα" της Ορθοδοξίας μας, αλλά μια πονηρή και ηλίθια προσπάθεια της δικτατορίας να καπηλευτεί την Πίστη του ορθόδοξου Λαού μας... Κάτι αντίστοιχο δηλαδή μ' αυτό που επιχειρείτε να κάνετε τώρα εσείς οι κομουνιστές-προς την αντίθετη κατεύθυνση- εμπλέκοντας στην πολιτική σας τη Χριστιανική Πίστη.
    Τισούτος
    απάντηση30
     
     
    οι αξυριστοι αθεοι | 14/08/2017 12:54
    Τα γουρουνια στον σταυλο και οι Ορθοδοξοι Χριστιανοι στην Εκκλησια.
    Οι αξυριστοι αθεοι
    απάντηση42
     
     
    Απατεώνες μουτζαχεντίν ταλιμπάν φασιστεράν Συριζάν | 14/08/2017 12:22
    Τα περί ταλιμπάν να τα πείτε στον εαυτό σας αθεοκομμουνιστές, όταν στις κομμουνιστικές χώρες όπως Βόρεια Κορέα, Κίνα κ.α. επιβάλλεται απανθρώπως και βιαίως ο αθεϊσμός όπως και παλαιότερα στην Σοβιετική Ένωση! Δηλαδή πολύ χειρότερα και από τους ταλιμπάν! Μέτα θέλετε και να σας σέβονται και να λέγεστε και πολιτισμένοι όταν δεν σέβεστε τίποτα και κανέναν. Το κομμουνιστικό τζιχάντ, και μάλιστα το αγράμματο είναι άπαιχτο. Και ανίκητο σαν τη βλακεία. Ειδικά όταν είναι και τροτσκιστικό "made in agores" ή "made in USA" ή "made in MKO". Η "αριστερά" από την εποχή της πορτοκαλί "επανάστασης" του Πολυτεχνείου, ξέρει πολύ καλά την διαφορά μεταξύ "καριέρας της επανάστασης" και "επανάστασης της καριέρας"
    ΤΣΥΡΙΖΑ
    απάντηση30
     
-