από metereologos.gr
Πέμπτη 21 Σεπτεμβρίου 2017
 

Εντονες αντιδράσεις για την τοποθέτηση της Βασιλικής Θάνου στο νομικό γραφείο του Πρωθυπουργού αμέσως μετά την αποχώρησή της από τον Αρειο Πάγο

Καθήκοντα άμισθης προϊσταμένης - Ασυνήθιστη πορεία για μια τέως Πρόεδρο αν και χωρίς ψήγμα παρατυπίας σύμφωνα με δικαστικές πηγές
Εντονες αντιδράσεις για την τοποθέτηση της Βασιλικής Θάνου στο νομικό γραφείο του Πρωθυπουργού αμέσως μετά την αποχώρησή της από τον Αρειο Πάγο
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Δέκα μέρες μετά την αποχώρησή της από το δικαστικό σώμα, η επίτιμη πλέον πρόεδρος του Αρείου Πάγου Βασιλική Θάνου - Χριστοφίλου, η οποία στο παρελθόν είχε διατελέσει και υπηρεσιακή πρωθυπουργός, παραμένει στην ενεργό δράση και μάλιστα με επίσημο ρόλο στο Μέγαρο Μαξίμου.

Οπως ανακοινώθηκε χθες το βράδυ, «καθήκοντα άμισθης προϊσταμένης του Νομικού Γραφείου της Γενικής Γραμματείας Πρωθυπουργού αναλαμβάνει από σήμερα (σ.σ. από χθες) η επίτιμη πρόεδρος του Αρείου Πάγου Βασιλική Θάνου - Χριστοφίλου».

«Η κυβέρνηση έσπευσε να αξιοποιήσει τη μέχρι πρότινος επικεφαλής στην ηγεσία του Αρείου Πάγου πριν καλά καλά στεγνώσει το μελάνι από τη δημοσίευση του ΦΕΚ για την έξοδό της από το δικαστικό σώμα, ενώ την ίδια ώρα το ανώτατο δικαστήριο της χώρας παραμένει ουσιαστικά ακέφαλο. Προκαλεί εντύπωση το γεγονός ότι η κυβέρνηση δεν έδειξε την ίδια ταχύτητα και σπουδή για την επιλογή τόσο του διαδόχου της κυρίας Θάνου όσο και για την πλήρωση των θέσεων πέντε αντιπροέδρων, που από το τέλος Ιουνίου 2017 μένουν κενές λόγω αποχώρησης ισάριθμων ανώτατων δικαστικών λειτουργών» έλεγαν την δευτέρα σύμφωνα με τα «ΝΕΑ» δικαστικές πηγές, χωρίς μάλιστα - ορισμένες εξ αυτών - να κρύβουν την έκπληξή τους για τη μετάβαση της πρώην συναδέλφου τους από τη δικαστική στην όχθη της εκτελεστικής εξουσίας.

Οι ίδιοι κύκλοι ξεκαθάριζαν σε όλους τους τόνους πως η κυβερνητική αυτή επιλογή σε καμία περίπτωση δεν έχει ούτε ψήγμα παρατυπίας. Παρ' όλα αυτά χαρακτήριζαν την πορεία αυτή ασυνήθιστη για έναν πρόεδρο του Αρείου Πάγου.

ΝΔ: «Μαύρη σελίδα για τη Δημοκρατία η τοποθέτηση Θάνου στο Μαξίμου»

Από το Γραφείο Τύπου της Νέας Δημοκρατίας, εκδόθηκε η ακόλουθη ανακοίνωση:

«Η ανάληψη των καθηκόντων της προϊσταμένης του νομικού γραφείου του κ. Τσίπρα από την μέχρι πριν από μερικές ημέρες Πρόεδρο του Αρείου Πάγου κυρία Θάνου, είναι μια μαύρη σελίδα για τη Δημοκρατία μας.

Αποδεικνύεται έμπρακτα ότι για αυτήν την Κυβέρνηση δεν υφίσταται στην πράξη καμία έννοια διάκρισης των εξουσιών.

Οι κραυγές αγωνίας των δικαστών και των εισαγγελέων δεν συγκινούν την παρέα του Μαξίμου.

Στην αγωνία τους να “εξυπηρετήσουν” και να “εξυπηρετηθούν” δεν κρατούν ούτε τα προσχήματα.

Η συνέχιση των παρεμβάσεων στη Δικαιοσύνη δυναμιτίζει το ίδιο το δημοκρατικό Πολίτευμα της χώρας και αγγίζει πια τα όρια της θεσμικής εκτροπής.

Η Νέα Δημοκρατία, όλες οι δυνάμεις του δημοκρατικού τόξου μαζί με τη συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων πολιτών δεν θα τους το επιτρέψουμε.

Θα σταθούμε απέναντι στα σκοτεινά τους σχέδια
».

Θεοδωράκης: Δικαιωθήκαμε που αντιμετωπίζαμε την Θάνου ως όργανο της κυβέρνησης

«Το Ποτάμι αισθάνεται απόλυτα δικαιωμένο για το γεγονός ότι αντιμετώπισε εδώ και καιρό την κ. Θάνου όχι ως ανώτατη δικαστικό αλλά ως όργανο της κυβέρνησης» αναφέρει ο Σταύρος Θεοδωράκης, σχολιάζοντας τα νέα καθήκοντα της τέως του Αρείου Πάγου.

Αναλυτικά η δήλωση του επικεφαλής του Ποταμιού στο Liberal.gr:

«Η μετακίνηση της κυρίας Θάνου από τη θέση της Προέδρου του Αρείου Πάγου στη θέση της προϊσταμένης του νομικού γραφείου του κ. Τσίπρα εντείνει τις ανησυχίες μας για το πού οδηγείται η χώρα.

» Για άλλη μια φορά αποδεικνύεται ότι οι ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ δεν έχουν κανένα όριο αυτοσυγκράτησης και αδιαφορούν εντελώς για αυτό που αποτελεί θεμέλιο μιας δημοκρατικής πολιτείας, δηλαδή την διάκριση των εξουσιών.

» Το Ποτάμι αισθάνεται απόλυτα δικαιωμένο για το γεγονός ότι αντιμετώπισε εδώ και καιρό την κ. Θάνου όχι ως ανώτατη δικαστικό αλλά ως όργανο της κυβέρνησης. Είναι θλιβερό ότι υπάρχουν δικαστές -ευτυχώς λίγοι ελπίζουμε- που είναι έτοιμοι να δώσουν γη και ύδωρ στην εκτελεστική εξουσία κυνηγώντας θέσεις, αδιαφορώντας για το κακό που προκαλούν στην δικαιοσύνη και τα αρνητικά μηνύματα που εκπέμπουν στην κοινωνία.»


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Θεοδωράκης: Δικαιωθήκαμε που αντιμετωπίζαμε την Θάνου ως όργανο της κυβέρνησης 
Τι απαντά το Μαξίμου στη ΝΔ για την τοποθέτηση Θάνου 
 
 
σχόλια (50)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    ΑΜΙΣΘΙ προσφορά πρώην Πρωθυπουργού σε νυν Πρωθυπουργό | 13/07/2017 20:11
    Μία πρώην υπηρεσιακή Πρωθυπουργός και έμπειρη νομικός προσφέρει ΑΜΙΣΘΙ νομικές υπηρεσίες στον Πρωθυπουργό της χώρας της. Ποιο είναι το πρόβλημα; Πρόβλημα θα υπήρχε αν τις προσέφερε ΜΕ ΜΙΣΘΟ.
    nefeli
    απάντηση30
     
     
    Kapote eniotha sevasmo gia avti tin kyria. | 13/07/2017 08:57
    Tora omos ntrepume gia logariasmo tis. Pote echi televtea kitaxi sto kafrefti? Enoo ochi tin komosi tis , ala sta matia tis? Malon den to tolmai, sigura tha tis erchotan aidia... Oso gia ton k.Tsipra? Ekinos kitazi kathe mera ston kafrefti, den echi ute ntropi, ute psychi. Ta echi pulisi ola gia mia karekla, i ali aplos epofelite.
    bludicka
    απάντηση00
     
     
    Το κατιναριό αυτό | 12/07/2017 13:36
    Θα ελέγχει τη δικαιοσύνη ( προαγωγές , τοποθετήσεις, αποφάσεις δικαστηρίων ) για λογαριασμό των ΣΥΡΑΝΕΛ. Τεράστιο βήμα προόδου για τη χώρα μας. Με τις υγείες μας. Αυτούς ψηφίζει ο σοφός λαός αυτοί μας "πάνε" ταμάμ.
    Idiot buster
    απάντηση111
     
     
    @ Abdul (και γενικη τοποθετηση). | 12/07/2017 11:36
    Ένας κούκος αγαπητέ κ. Abdul δεν φέρνει την άνοιξη! Μην ξεχνάτε τον στενό δικονομικό κορσέ που έπλεξαν τα διεφθαρμένα κόμματα που κυβέρνησαν την χώρα δεκαετίες ολόκληρες. Ήταν τόσο στενός που δεν μπορούσε να υπάρξει παρεκτροπή. Το σύστημα είχε βγάλει τα συμπεράσματα του από την υπόθεση Σαρτζετάκη και έλαβε τα μετρά του ώστε κάτι τέτοιο να μην ξανασυμβεί. Δεν θεωρώ ότι σύσσωμο το εισαγγελικό και δικαστικό σώμα ήταν διαβρωμένο. Πολλοί έβλεπαν την κατάσταση που υπήρχε και σίγουρα προέβλεπαν το αποτέλεσμα. Όμως αυτός ο στενός κορσές του συντάγματος και της νομοθεσίας (ασυλία υπουργών, υπεύθυνων κρατικών λειτουργών κ.λπ.) καθόριζε τις αποφάσεις της δικαιοσύνης. Όποιος παρέκλινε τον έτρωγε η μαρμάγκα. Επίσης λάβετε υπ´ όψιν σας το γεγονός ότι όλες οι αποφάσεις των ανωτάτων δικαστηρίων των τελευταίων ετών, κύρια αυτές με αντιπολιτευτικό πρόσημο, τις όποιες δικαίως καυτηριάζει ο Πολάκης εξήφθησαν κατά πλειοψηφία. Ειδικά η, κατά την γνώμη μου, βασικότερη (για τα ΜΜΕ) αύτη η πλειοψηφία ήταν 13/11. Όσον αφορά την κα Θάνου: Μόνο το γεγονός της λυσσώδους αντιμετώπισης της άμισθου προσφοράς της εμπειρίας της στην κυβέρνηση από τα διεφθαρμένα κόμματα ΠαΣοΚ και ΝΔ συνεπικουρούμενα όπως πάντα από τα διαπλεκόμενα ιδιωτικά κανάλια και γενικά ΜΜΕ, αρκεί για να βγάλει κάποιος σαν συμπέρασμα ότι ο Τσίπρας με την κίνηση αυτή σκοπεύει στην καταπολέμηση της διαφθοράς και στον τομέα της δικαιοσύνης. Εντύπωση μου προξενεί η διαπίστωση ότι και εσείς πέσατε στην παγίδα των νταβάδων του παρελθόντος. Ποια θα ήταν η καλύτερη κίνηση του Τσίπρα στην αναμφισβήτητη προσπάθεια του να εξαρθρώσει την διαπλοκή στην δικαιοσύνη από την χρησιμοποίηση των συμβουλών κάποιου εμπειρου και βασικού Insider του συστήματος! δλδ της κας Θάνου?
    Doros
    απάντηση112
     
     
    Αει | 12/07/2017 08:09
    Μουσιτσα μου την εφερες. Αφησες την θεση της καθαρίστριας που σου προσέφερα και προτιμησες το ομορφόπαιδο.
    Αει
    απάντηση157
     
     
    ΑΜΙΣΘΙ προσφορά πρώην Πρωθυπουργού σε νυν Πρωθυπουργό | 11/07/2017 23:08
    Μία πρώην υπηρεσιακή Πρωθυπουργός προσφέρει ΑΜΙΣΘΙ τις επιστημονικές της γνώσεις στον Πρωθυπουργό της χώρας της. Ποιο είναι το πρόβλημα; Αξίζουν συγχαρητήρια, τόσο στην κα Θάνου, όσο και στον κ. Τσίπρα. Πρόβλημα θα υπήρχε αν τις προσέφερε ΜΕ ΜΙΣΘΟ.
    Ανδρέας Φιλίππου
    απάντηση1135
     
     
    Τριάκοντα και ένας τύραννοι | 11/07/2017 18:03
    Στην εποχή των 30 τυράννων και της ξεφτίλας της δημοκρατίας με κυρίαρχη την συκοφαντία αυτά συνέβαιναν .Πληρη απαξίωση των θεσμών .Αυτος είναι ο στόχος του Τσίπρα .Ετσι κανένας δεν θα μπορεί να τους κρίνει στην φαυλοκρατία τους .Ο λαός ο έξυπνος λαός μας όταν φάει τον σανό του και ξυπνήσει από τον λήθαργο του τότε ίσως καταλάβει τι έχει κάνει
    Ισοκράτης
    απάντηση5813
     
     
    Οσμή Ανακτόρων | 11/07/2017 16:56
    Από το Μαξίμου αρχίζει να αναδύεται οσμή Ανακτόρων εποχής Ιουλιανών.
    PanTsek
    απάντηση4913
     
     
    Τα βλέμματα τους τα λένε όλα! | 11/07/2017 16:47
    Τρια πουλάκια κάθουνταν!!! Ο ένας τα κοιτάζει από δω κι η άλλη τα κοιτάζει από κει! Ξεφτίλα - ξεφτίλα - ξεφτίλα! Φύγετε πια!
    Φύγετε ξεφτίλες!
    απάντηση5610
     
     
    Άξιοι της μοίρας μας! | 11/07/2017 16:44
    Να προσέχατε, εκεί που τη βάζατε! Κι ο Τσίμπλας και οι τσίμπλες του είναι γελοίες αλλο τόσο είναι κι ο λαος που τους ανέχετε! Σκύβει το κεφάλι και μιλιά!! Χειρότερα κι από Μπανανία!
    Φτύνω ξερνάω!
    απάντηση488
     
     
     
    Ουστ "πυλώνες" της Δημοκρατίας | 11/07/2017 16:01
    Πού είναι το πρόβλημα κ.κ.; Ενα άτομο με συσσωρευμένη πείρα σε αυτόν τον τομέα τοποθετήθηκε αμισθί σε ένα πόστο πού είναι το αντικείμενό της και μπορεί να συμβάλλει τα μέγιστα και αμερόληπτα, αν θέλει. Γιατί πρέπει και γι' αυτό να βρείτε ψόγο; Αν ήταν κάποιος από τους μισούς του σημερινού ΣτΕ πού απαλλάσσει τους μεγαλοφαγάδες θα ήταν ΟΚ; ΄Η αν ήταν κάποιος με μισθό θα γινόταν αποδεκτός ή θα μιλούσαν πάλι για δικά παιδιά; Από τη μιά είναι διαβρωμένη η Δικαιοσύνη, από την άλλη να μην την κρίνουμε, ανάλογα με το συμφέρον του καθενός και την πατάτα που αυτή θα διαπράξει. Βαρέθηκα να διαβάζω αντιλογίες εναντίον των κυβερνώντων, όποιοι κι αν είναι αυτοί, εκεί που δεν χρειάζονται.
    DB
    απάντηση1760
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Κωμικοτραγικό | 11/07/2017 15:46
    Είναι τουλάχιστον αστείο να ασχολούμαστε με μία παράφρων (Θάνου) όταν η χώρα κατρακυλάει συνέχεια, ο αποπροσαναλοτισμός του κοσμάκη συνεχίζεται. Πόσα χρωστάς ρε Τσιπράκο και έχεις ξεφτυλιστεί τόσο?
    J.P.
    απάντηση4110
     
     
     
    Η δημοκρατία εχει καταλυθεί ...προ πολλού ! | 11/07/2017 15:11
    Γιατί φωνασκείτε εκεί στο ..." ναό της Δημοκρατίας" ? για ποια μαύρη σελίδα μιλάτε ? Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ στη χώρα μας εχει καταλυθεί και εχει βάναυσα καταπατηθεί ...προ πολλού απο τους ίδιους τους υπερασπιστές της, δηλαδή τη Βουλή και τη δικαστική εξουσία ! Τα αντισυνταγματικά μνημόνια που έγιναν νόμοι του κράτους και το δημοψήφισμα του 62% ΟΧΙ του λαού που μετατράπηκε απο τον Τσίπρα σε ΝΑΙ σε όλα ,συνιστούν ΠΟΛΙΤΕΙΑΚΗ ΕΚΤΡΟΠΗ με απίστευτο ΘΡΑΣΟΣ και αποτελούν ΝΤΡΟΠΗ και το ΤΕΛΟΣ της κοινοβουλευτικής δημοκρατίας στη χώρα που την γέννησε ! απλά τώρα γίνεται αυτό πως μας είπε ο Ιησούς Χριστός " Διεμερίσαντο τα ιμάτιά μου εαυτοίς και επί τον ιματισμόν μου έβαλον κλήρον " Καλή μετάνοια !
    fok
    απάντηση1517
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Η δικαιοσύνη είναι ανεξάρτητη.. | 11/07/2017 14:03
    Αν νομίζετε ότι υπάρχουν πολλοί Έλληνες να το πιστεύουν αυτό, αν νομίζετε ότι μόνον οι χρόνιες επαφές, και κάποια θεία δώρα, αποτελούν την μόνη αποδεκτή/ασφαλή προσέγγιση, τότε ο Τσίπρας, θα σας μάθει και άλλους δρόμους. "Προσλήψεις" καθόλα νόμιμες, αψεγάδιαστη σχέση, σύμφωνα με τους δικούς σας νομικούς, άρα τι? Δεν σας αρέσει, που θα υπάρχει τέτοια προσέγγιση. Ε και ! Υπάρχει κάτι παράνομο? Υπάρχει κάτι αντισυνταγματικό? Μήπως δεν είναι καλή Νομικός, και η Πατρίδα κινδυνεύει από πρόχειρη Νομική κάλυψη? Νομίζω ότι θα την πάρει μαζί του και στο επίσημο ταξίδι στις ΗΠΑ, για να επισφραγιστεί ότι η Ελλάδα αποτελεί παράγοντα σταθερότητας στην περιοχή, και για να μεταφέρουν τα εύσημα των επιτυχιών
    Μετανάστης
    απάντηση183
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Στερνή μου γνώση | 11/07/2017 13:19
    Να μην τους ψηφίζατε, να μήν έχουμε τώρα τέτοια φαινόμενα γελοιότητας, φασισμού κλπ. Αλλά μου θέλατε νταούλια και σκισίματα και χορούς στο Σύνταγμα! Άιντε γίδια...
    anagoula
    απάντηση449
     
     
    ΓΛΥΚΙΑ Η ΚΑΡΕΚΛΑ | 11/07/2017 12:40
    ξεχασατε τις αντιδρασεις των δικαστικων οταν εφερε νομο για τροποποιηση του οριου συνταξιοδοτησης ωστε να παραμεινει 2 χρονια επι πλεον στη θεση της προεδρου του Αρειου Παγου. Τωρα ειναι που θα παραμεινει ισοβιως στην νεα καρεκλα. Αυτο θα πει φ ι λ ο δ ο ξ ι α.
    abitious
    απάντηση392
     
     
    Οταν μια χωρα λεηλατειται ανενοχλητα,σημαινει οτι | 11/07/2017 12:29
    δεν εχει τακτικη δικαιοσυνη. Οταν,ομως,δεν εχει δικαιοσυνη,ομως εχει δικαστες,τι σημαινει; Οτι αυτοι δεν εκτελουν το λειτουργημα ρους! Το οτι,λοιπον,σημερα,καποια απ αυτους γινεται συμβουλος πρωθυπουργου,εκτος του οτι εξηγει διαφορες καταστασεις,δειχνει οτι η πραξη αυτη ειναι ενα συμπτωμα,ενα σπυρι,μιας αρρωστιας! Να ρωτησουμε,λοιπον,την κ.συμβουλο για τους λογους οτι η χωρα λεηλατηθηκε και δεν βρεθηκε ενας δικαστης να σταματησει τους νταβαδες; Να τη ρωτησουμε γιατι,μετα τη λεηλασια,δεν βρεθηκε κανενας νταβας στη φυλακη; Θα τη ρωτουσαμε,ομως η κ.συμβουλος ειναι...απασχολημενη να συμβουλευει τον πρωθυπουργο.Αλλωστε,γιατι ν ασχοληθουμε με τετοιες λεπτομερειες;Μονο το sarvivor εχει σημασια!
    Abdul
    απάντηση272
     
     
     
    Παιδιά τα μάθατε τα νέα; | 11/07/2017 11:41
    Η κυρία Θάνου είναι επί τιμή !
    Γιώργος
    απάντηση604
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ανεπανάληπτο της...πρώτης φοράς | 11/07/2017 11:23
    Απομνημόνευσα την φωτογραφία αυτή και την τοποθέτησα στο μπλογκ που καταχωρώ τις... γελοιογραφίες!
    Ερμόλαος
    απάντηση649
     
-