από metereologos.gr
Τρίτη 24 Οκτωβρίου 2017
 
 

Νίκολα Ντιμιτρόφ στο «Βήμα»: «Όσο συντομότερα προσκληθούμε στο ΝΑΤΟ, τόσο καλύτερες οι προοπτικές για την Ελλάδα»

«Το ερώτημα είναι: τι είδους γείτονα θέλετε να έχετε;» αναφέρει νέος υπουργός Εξωτερικών της πρώην Γιουγκοσλαβικής Δημοκρατίας της Μακεδονίας
Νίκολα Ντιμιτρόφ στο «Βήμα»: «Όσο συντομότερα προσκληθούμε στο ΝΑΤΟ, τόσο καλύτερες οι προοπτικές για την Ελλάδα»
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Έτοιμος να διαπραγματευθεί εποικοδομητικά με την Ελλάδα με σκοπό την εξεύρεση μίας λύσης στο ονοματολογικό εμφανίζεται μιλώντας στο «Βήμα» ο Νίκολα Ντιμιτρόφ.

Ο νέος υπουργός Εξωτερικών της πρώην Γιουγκοσλαβικής Δημοκρατίας της Μακεδονίας (πΓΔΜ), στη συνέντευξη που παραχώρησε ενόψει της επίσκεψής του στην Αθήνα την Τετάρτη 14 Ιουνίου και της συνάντησής του με τον Νίκο Κοτζιά (η οποία θα δημοσιευθεί στο σύνολό της στην κυριακάτικη έκδοση του «Βήματος»), εκτιμά ότι η παραμονή της χώρας του εκτός ευρωατλαντικών θεσμών συνέβαλε στην κρίση δημοκρατίας που βίωσαν τα Σκόπια και την οποία σκοπεύει να υπερβεί η νέα μεταρρυθμιστική κυβέρνηση υπό τον Πρωθυπουργό Ζόραν Ζάεφ.

«Η διαμάχη για την ονομασία κρατάει πολλά χρόνια. Αν και επί της ουσίας διμερής, οι επιπτώσεις της μη επίλυσης μπορούν να θέσουν σε κίνδυνο την περιφερειακή σταθερότητα» σημειώνει ο κ. Ντιμιτρόφ. Και προσθέτει: «Η "Δημοκρατία της Μακεδονίας" έμεινε επί μεγάλο διάστημα στο κενό, παραμένοντας στην αίθουσα αναμονής με τις πόρτες του ΝΑΤΟ και της ΕΕ κλειδωμένες εξαιτίας του πολιτικού αποκλεισμού που είχε επιβληθεί, σε αντίθεση με την απόφαση του Διεθνούς Δικαστηρίου της Χάγης. Αυτό, με τη σειρά του, άνοιξε τον δρόμο για μία κρίση δημοκρατίας στη χώρα».

Ο σκοπιανός υπουργός Εξωτερικών θα έλθει στην Αθήνα μετά από τις Βρυξέλλες, όπου βρέθηκε τη Δευτέρα για συνομιλίες με κορυφαίους αξιωματούχους της ΕΕ και του ΝΑΤΟ στο πλαίσιο της επίσκεψης που πραγματοποίησε ο νέος Πρωθυπουργός των Σκοπίων Ζόραν Ζάεφ.

Ο κ. Ζάεφ συναντήθηκε με τον Πρόεδρο του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου Ντόναλντ Τουσκ, την ύπατη εκπρόσωπο για την εξωτερική πολιτική Φεντερίκα Μογκερίνι, τον επίτροπο Διεύρυνσης Γιοχάνες Χαν, αλλά και τον Γενικό Γραμματέα του ΝΑΤΟ Γενς Στόλτεμπεργκ. Μαζί με τους κκ. Ζάεφ και Ντιμιτρόφ ταξίδεψε και η νέα υπουργός Άμυνας Ραντμίλα Σεκερίνσκα.

Ο κ. Ντιμιτρόφ, ένας από τους καλύτερους γνώστες του ζητήματος της ονομασίας καθώς διετέλεσε στο παρελθόν διαπραγματευτής και μάλιστα στην κρίσιμη περίοδο πριν από τη Σύνοδο Κορυφής του ΝΑΤΟ στο Βουκουρέστι τον Απρίλιο του 2008, δεν παραλείπει να σημειώσει ότι «πρέπει να παραδεχθούμε ότι έχουμε και εμείς το δικό μας μερίδιο στα λάθη».

Ωστόσο, οι δύο χώρες πρέπει να κοιτάξουν μπροστά και να προσέλθουν στις διαπραγματεύσεις με καλή πίστη σεβόμενα τις ευαισθησίες της άλλης πλευράς.

«Για την Ελληνική Δημοκρατία, το ερώτημα είναι: τι είδους γείτονα θέλετε να έχετε; Για τη "Δημοκρατία της Μακεδονίας", το ερώτημα είναι: τι είδους γείτονας θέλουμε να είμαστε;» τονίζει χαρακτηριστικά. Σημειώνει δε ότι «όσο συντομότερα προσκληθεί η χώρα μας να γίνει μέλος του ΝΑΤΟ, τόσο καλύτερες θα είναι οι προοπτικές της Ελλάδος να έχει αυτό το κράτος ως γείτονα. Είμαι όμως αισιόδοξος ότι ίσως λάβουμε σύντομα και ημερομηνία έναρξης ενταξιακών διαπραγματεύσεων με την ΕΕ, έπειτα από τόσες θετικές συστάσεις που έχει κάνει η Ευρωπαϊκή Επιτροπή».

Είναι σαφές ότι στις Βρυξέλλες υπάρχει σοβαρή ικανοποίηση για τη νέα σκοπιανή κυβέρνηση. Σύμφωνα με όσα πληροφορείται «Το Βήμα» από συνομιλίες που είχε με κοινοτικούς αξιωματούχους τις προηγούμενες ημέρες, είναι σαφές ότι υπάρχει η επιθυμία να προχωρήσει η πΓΔΜ σταθερά στην ευρωατλαντική της πορεία και οι δηλώσεις Ζάεφ κατά την επίσκεψή του στην έδρα της ΕΕ εντάσσονται απόλυτα σε αυτό το σκεπτικό.

Ωστόσο, ουδείς θέλει να βιαστεί. Κοινοτικές πηγές σημείωναν ότι η κυβέρνηση Ζάεφ χρειάζεται χρόνο να σταθεροποιήσει την εξουσία της και ενδεχομένως να κάνει απολογισμό του έργου της στις τοπικές εκλογές που θα διεξαχθούν τον προσεχή Οκτώβριο στην πΓΔΜ. Σε σχέση δε με την Ελλάδα και το ζήτημα της ονομασίας, οι ίδιες πηγές τόνιζαν ότι το πρώτο βασικό μέλημα πρέπει να είναι η αποκατάσταση της εμπιστοσύνης μεταξύ Αθήνας και Σκοπίων.





Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Ένταξη στο NATO με την ονομασία πΓΔΜ εξετάζουν, τελικά, τα Σκόπια 
 
 
σχόλια (37)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    οι καλοι μας γειτονες | 13/06/2017 23:22
    Στην περιοχή των σκοπιων δεν έζησαν ποτέ μακεδονες, αλλα παιονες, δαρδανοι και σλάβοι. Όλα αυτά περι μακεδονιας είναι μονο προπαγάνδα. Οι γειτονες είναι απατεωνες και το γνωρίζουν και οι ιδιοι πολύ καλα.
    Ιωνας
    απάντηση300
     
     
     
    Α, ψυχή μου! | 13/06/2017 19:29
    Νόστιμα τα λέει ο γλυκύτατος χαζούλης.
    γιωργης
    απάντηση131
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Δεν Ξεχνούμε και επαγρυπνούμε ! | 13/06/2017 19:02
    Παρ΄ ό, τι παρήλθαν περισσότερο από ...δέκα χρόνια , θυμόμαστε και πρέπει να επαγρυπνούμε . " Δούρειους ΄Ιππους" των Σκοπιανών να μην τους "φέρουμε εντός των τειχών " . Δεν θα αποκτήσουν αυτή ( αμφίβολη ) σταθερότητα σε βάρος της Ιστορίας και της Πατρίδας μας . Δεν ξεχάσαμε , ούτε θα ξεχάσουμε όσα χρόνια και αν περάσουν . Αν χάσουμε το όνομα θα χάσουμε και ό, τι μας απέμενε από την " Ψυχή " μας .
    Έκτωρ
    απάντηση190
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Χαλαρωσε γυφτοσλαβε | 13/06/2017 18:45
    δεν μαπινεις στο νατο ή την εε. Το ψευτοκρατιδιο σου θα διαλυθει, ειναι θεμα χρονου. Θα πρεπει να αρχισεις να σκεφτεσαι αν προτιμας να πας προς βουλγαρια ή σερβια μερια. Αν κρινω απο τη μουτσουνα σου για βουλγαρο σε κανω.
    Monkeydonia
    απάντηση134
     
     
    Φωτιά και τσεκούρι στους Σκοπιανούς | 13/06/2017 17:33
    Η Ελλαδα δεν έχει αναγκη τα Σκόπια όπως και την Αλβανία. Ας μην κανει η Ελλαδα το λάθος που έβαλε στο ΝΑΤΟ την Αλβανία χωρίς καμία εγγύηση και βλέπουμε τα πολλαπλά προβλήματα που εχει η ομογένεια στην Αλβανία. Αν δεν εξαφανισθεί το όνομα Μακεδονία από τους Σκοπιανούς θα είναι προδότες όσοι τους βαλουν στο ΝΑΤΟ και στην ΕΕ. Γιατί δεν κάνει πρόταση η Ελλαδα να λέγοντε Δαρδανία, έτσι δεν λεγόταν η περιοχή των Σκοπίων. Κανονικά να αλλάξουν το όναμα και μετά να πηγαινοέρχοντε στην Ελλαδα.
    Α. Παναγιωτίδης
    απάντηση191
     
     
     
    Εσυς κρατατε το μαχαιρι, εσυς και το καρπουζι | 13/06/2017 17:27
    Δεν αλαζετε το ονομα σε Βαρνταρσκα, λογω οτι ηταν μια Σερβικη επαρχια!!!! Αλλαξτε την ονομασια συνταγματικα, καθοριστε επισης συνταγματικα τα συνορα σας και οταν σας αναγνωρισουν οι Σερβοι που υπαρχη το προβλημα συνορων, οταν σε αναγνωρισουν οι Αλβανοι λογω μειονοτιτας, οταν σε αναγνωρισουν οι Βουλγαροι λογω γλωσας. Αφου δεν θα υπαρχουν τα προβληματα με ολην την γιτονεια. Για να μην πεταν την μπαλα στην Ελλαδα γιατι να μην σε αναγνωρισομε αφου θα εχετε κυνιγιση το φασιστικο κομμα των κομιτατζιδων, τι προβλημα θα υπαρχη?
    A.M...
    απάντηση140
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Οι αποψεις ενός εχθρού | 13/06/2017 15:22
    Το όνομα «Δημοκρατία της Μακεδονίας» υποκρύπτει σαφείς επιθετικές τάσεις εναντίον της εδαφικής ακεραιότητας της Ελλάδας και επομένως είμαστε υποχρεωμένοι να κρατήσουμε την χώρα αυτή εκτός ΝΑΤΟ για να μπορέσουμε να αντιτάξουμε την άμυνα της Συμμαχίας (ειδάλλως τι την χρειαζόμαστε τη Συμμαχία). Το ΠΓΔΜ δεν αποτελεί αποδεκτό όνομα για τα Σκόπια, δεν το χρησιμοποιούν πουθενά, και δεν μπορούν να γίνουν αποδεκτά με το όνομα αυτό στο ΝΑΤΟ, αφού σύμφωνα και με την απόφαση του διεθνούς ψευδοδικαστηρίου (που έκρινε σύμφωνα με τις πολιτικές επιταγές των πατρώνων του) πρέπει μεν να εισέλθουν με το όνομα αυτό στο ΝΑΤΟ αλλά μετά μπορούν να το αλλάξουν (φυσικά σε «Δημοκρατία της Μακεδονίας»). Η εφημερίδα πρέπει να αναγράφει τις πλήρεις παραμέτρους του ζητήματος και όχι μονομερώς να προβάλλει τις εχθρικές απόψεις.
    Μακεδόνας
    απάντηση532
     
     
    Εμάς σκέφτονται!! | 13/06/2017 14:16
    Δάκρυσα, ξέρεις!
    Ελάτε κι εσείς! μπάτε σκύλοι!
    απάντηση284
     
     
     
    Οσο οι Σκοπιανοί είναι επίγονοι του πολιτισμού της -αρχαίας -Μακεδονίας... | 13/06/2017 14:10
    ...άλλο τόσο είναι και τα εγχώρια "εθνικόφρονα" φασισταριά/ Μακεδονολάτρες, που με τον Ελληνικό πολιτισμό και γενικότερα με τον πολιτισμό έχουν τη σχέση του φάντη με το ρετσινόλαδο. Η Μακεδονία είναι και μια περιοχή στα εδάφη της οποίας έζησαν και μεγαλούργησαν και άλλοι πολιτισμοί τα 2.300 χρόνια (ούτε ένα ούτε δύο) που μεσολάβησαν έκτοτε. Σλάβοι, Αλβανοί, Τούρκοι... Αυτοί δεν είναι αλβανομακεδόνες, τουρκομακεδόνες, ΣΛΑΒΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ? Εσας ρωτώ, ελληναράδες της συμφοράς, που έχοντας μηδαμινή σχέση με τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό, διεκδικείτε το copyright της λέξης Μακεδονία, και την αρνείστε ακόμα και όταν συνοδεύεται από σαφή εθνικό προσδιορισμό διαχωρισμού από την ελληνική της παράδοση!
    anti
    απάντηση1766
    Απαντήσεις  5 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ασ' τα σάπια! | 13/06/2017 13:31
    Φιλαράκο, το "Μακεδονία" δεν σας ανήκει! Βουλγαροαλβανοί είστε... Που μου θέλετε και όνομα ιστορικό και ένδοξο επειδή ο Τίτο κάποτε είχε κάποιες σκοπιμότητες και σας ονόμασε "Μακεδόνες"! Ούτε γεωγραφικά, ούτε εθνολογικά, ούτε γλωσσικά έχετε τίποτα από Μακεδονία... Ούτε σπασμένο μακεδονικό μάρμαρο δεν βρέθηκε στα εδάφη σας... Βρέθηκε όμως στα δικά μας που κατ' εσάς "ανήκουν" στην Μακεδονία σας και κάποτε θέλετε να γίνουν δικά σας όταν το φέρει η συγκυρία και ο συσχετισμός των δυνάμεων της περιοχής και όχι μόνο... Αλλού αυτά... Αν δεν σας αναγνωρίσει η Ελλάδα ως Μακεδονία δεν θα γίνεται ποτέ Μακεδονία, το ξέρετε... Και αν κρίνω και από το όνομά σου (Δημητρώφ) βέρος Βούλγαρος είσαι και εσύ!
    eis
    απάντηση6511
     
     
    Πριν Αλεκτωρ λαλησει τρεις, επεσαν οι μασκες του Νικολακη... | 13/06/2017 13:05
    Δεν προλαβε να περασει 48ωρο (ουτε καν περιμεναν τα 'μετασεισμικα' φαινομενα δηλαδη) και οι σκοπιανοι το γυρισαν αμεσως στο τσαμικο! Ο γνωστος μας λοιπον (παλαιοθεν) Νικολακης Δημητρωφ (καθαρα 'μακεδονικο' ονομα, καμμια σχεση με βουλγαρικα, χεχεχε..), ερχεται και μας πεταει κατευθειαν στα μουτρα μια εμμεση απειλη 'φιλικα', γιατι λεει οτι ειναι προς συμφερον της Ελλαδας να μπουν στο ΝΑΤΟ!? Γιατι ρε Νικολακη? Τι θα γινει αλλοιως? Νομιζεις οτι η Ελλαδα θα φοβηθει τα μομολα του UCK? Ο μονος κινδυνος για την Ελλαδα ειναι η Τουρκια! Εσεις Νικολακη ειστε πεθαμενοι και απλα ακομη τα γυφτοαλβανα δεν σας το εχουν πει! Η Βουλγαρια ηδη εχει μοιρασει 300 χιλ διαβατηρια σε 'μακεδονες'! Αντε να διαλυθειτε
    Σπυρος
    απάντηση608
     
     
    Να μπουν | 13/06/2017 12:46
    στο ΝΑΤΟ. Και μετά στην ΕΕ. Και γείτονες είναι και μεγάλο μέρος Χριστιανών Ορθοδόξων. Όμως με άλλο όνομα, πέραν του Δημοκρατία της Μακεδονίας.
    Χρήστος
    απάντηση603
     
     
    skopia | 13/06/2017 11:19
    Autoi nwmizoun twra oti tha tous valoume sto nato gia na exoume kalous statherous gitones kai kala .Autoi den einai gia embistosini.Elpizw pws pws ta dikamas lamogia politikoi den tha kanoun kamia tetoia prodosia...oi skopianoi den prokite pote na ginoun kaloi gitones , oso pio grigira to katalavoume toso kalytera gia emas . sory pou den grafw sta ellinika , alla den exw tin dinatotita.
    Vasilis
    απάντηση415
     
     
    EAN | 13/06/2017 11:17
    ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΘΑ ΜΑΣ ΣΦΑΖΑΝ ΟΙ ΣΛΑΒΟΙ ΔΙΧΩς ΕΘΝΟΣ,... ΕΙΝΑΙ ΦΙΔΙΑ ΚΑΙ ΜΕΙς ΗΛΙΘΙΟ ΚΟΠΑΔΙ
    ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
    απάντηση579
     
     
    "Μακεδονία" | 13/06/2017 09:47
    Σλαβικές πονηράδες, δεν μπορεί να υπάρξει λύση με όνομα που θα εμπεριέχει την λέξη "Μακεδονία", Bαρδασκα είναι το όνομα τους, τίποτα άλλο.
    Zaglos
    απάντηση8312
     
     
    Συμφέροντα και αποκλίσεις | 13/06/2017 09:08
    Είναι προς το συμφέρον των σκοπιανών να παραδεχθούν το λάθος του τίτο που ονόμασε την περιοχή Vardaska σε επαρχία Μακεδονίας με μοναδικό σκοπό την αρπαγή εδαφών συνεπικουρούμενος από ντόπιους κομμουνιστές. Είναι καλό που έστω και αργά κάποια ντόπια πολιτικά λαμόγια μπαίνουν στη θέση τους και έτσι αποκαθίσταται ο μπουγατσοφάγος της ραφήνας. Είναι καλό και για τη βουλγαρία που πρέπει να αποδείξει εμπράκτως αν θέλει ειλικρινά σχέσεις καλής γειτονίας με όλους. Όλα καλά λοιπόν αρκεί να μη περιέχεται ούτε ως συστατικό η λέξη Μακεδονία (ούτε άνω-κάτω, περα,δώθε,κείθε) δεν τους ανήκει, κ δεν θα γίνουν ποτέ Μακεδόνες με την υπογραφή μας....
    Katsikis
    απάντηση7310