από metereologos.gr
Δευτέρα 21 Αυγούστου 2017
 
 

Που χάθηκε η αξιολόγηση...

Η διαπραγμάτευση κόλλησε, οι τηλεδιασκέψεις δεν γίνονται, οι αρμόδιοι υπουργοί εξαφανίστηκαν, οι εσωτερικές συγκρούσεις μαίνονται, η οικονομία συμπιέζεται και η απόγνωση κυριεύει τους πολίτες
Που χάθηκε η αξιολόγηση...
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Λίγα εικοσιτετράωρα πριν από το υποτιθέμενο κρίσιμο Eurogroup της 20ής Μαρτίου και ούτε φωνή, ούτε ακρόαση από την πλευρά της κυβέρνησης.

Διαπραγματευτικές δραστηριότητες δεν καταγράφονται, οι αναγγελθείσες τηλεδιάσκέψεις με το κουαρτέτο δεν έγιναν, ο υπουργός Οικονομικών και ο υφυπουργός του είναι εξαφανισμένοι, ο υπουργός Εσωτερικών καλεί την αξιωματική αντιπολίτευση να υπερψηφίσει τα μέτρα (ποια μέτρα άραγε;), ο κυβερνητικός εκπρόσωπος τον αποπαίρνει δηλώνοντας ότι δεν χρειάζεται, τη στιγμή που ανώνυμος παράγοντας του υπουργείου Οικονομικών μιλώντας στο Bloomberg μεταφέρει ότι το 2019 το πρωτογενές πλεόνασμα χωρίς μέτρα θα είναι 4,3% του ΑΕΠ και με τα μέτρα του IMF πάνω από 5%!

Η σύγχυση είναι προφανής στο κυβερνητικό στρατόπεδο. Ενιαία στρατηγική δεν υφίσταται επί του μείζονος θέματος της δεύτερης αξιολόγησης, συμφωνία δεν υπάρχει ακόμη, παρά μόνο σε τεχνικό επίπεδο και χωρίς να καλύπτει όλο το πλέγμα της διαπραγμάτευσης.

Κατά τα φαινόμενα το Εurogroup της προσεχούς Δευτέρας δεν θα δώσει αποτέλεσμα, η όλη συζήτηση μετατίθεται για αργότερα, με ότι κινδύνους αυτή η μετάθεση περικλείει.

Μετά τις ολλανδικές εκλογές πιθανόν τα πολιτικά δεδομένα να αλλάξουν στην Ευρώπη και οι ισορροπίες να μεταβληθούν. Επιπλέον πιθανολογείται ότι θα χηρεύσει η θέση του επικεφαλής του Eurogroup, o Nτάιζελμπλουμ μπορεί να μην είναι υπουργός Οικονομικών κι ακόμη και αν διατηρηθεί στη θέση του θα είναι αποδυναμωμένος και αμήχανος, θα χρειαστεί, με άλλα λόγια, καιρός για να ομαλοποιηθούν οι συνθήκες και να τεθεί ξανά οργανωμένα σε συζήτηση το ελληνικό θέμα. Εν τω μεταξύ θα ακολουθήσει ο προεκλογικός αγώνας στη Γαλλία υπό την επίδραση προφανώς του αποτελέσματος των ολλανδικών εκλογών, με ότι αυτό συνεπάγεται.

Πράγμα που σημαίνει ότι πριν το Μάιο δεν αναμένεται να δούμε φως. Η ελληνική εκκρεμότητα θα παραμένει και η χώρα θα προσεγγίζει αγωνιωδώς και αγχωμένη τις επικίνδυνες προθεσμίες του καλοκαιριού.

Έτσι το πρώτο εξάμηνο του 2017 θα έχει χαθεί, η οικονομική δραστηριότητα θα έχει επηρεασθεί αναλόγως, οι επιχειρήσεις και οι καταναλωτές θα αυτοπροστατεύονται και θα αναζητούν καλύψεις έναντι μελλοντικών κινδύνων και η κοινωνία θα βυθίζεται ολοένα και περισσότερο στην ένδεια, καθιστώντας την έξοδο από την κρίση ακόμη περισσότερο προβληματική.

Ήδη η δυσφορία των πολιτών χτυπάει κόκκινο, η μουρμούρα και η γκρίνια γενικεύονται, οι «κοψοχέρηδες» πολλαπλασιάζονται, οι δημοσκοπήσεις αποκαλύπτουν μικρό μόνο μέρος της διογκούμενης αμφισβήτησης και όλα φανερώνουν ότι το κυβερνών χάνει συνεχώς δυνάμεις και δυνατότητες.

Αυτή η κατάσταση είναι προφανώς σε γνώση των κυβερνώντων και εξηγεί σε μεγάλο βαθμό τις καθυστερήσεις αλλά και τις εμφανείς πια εσωτερικές συγκρούσεις.

Η απόσταση Μαξίμου - υπουργείου Οικονομικών είναι δηλωτική των εσωτερικών πολιτικών προβλημάτων στην κυβέρνηση και αποτέλεσμα πιθανώς των θέσεων που επιχειρούν να λάβουν οι πρωταγωνιστές έναντι της επόμενης μέρας.

Δεν είναι λίγοι εκείνοι που πιστεύουν ότι τα κυβερνητικά στελέχη τείνουν να καταληφθούν από εκείνο το αποδιοργανωτικό σύνδρομο της ήττας, που αναδεικνύει τις αντιθέσεις, οξύνει τις διαφορές και ευνοεί τις ομαδοποιήσεις και τις αντιηγετικές κινήσεις.

Δεν είναι τυχαίο ότι τις τελευταίες μέρες αναζητείται πολιτική διέξοδος δια της όξυνσης της αντιπαράθεσης με το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης.

Όπως και να έχει η αξιολόγηση καθυστερεί και θα καθυστερήσει κι άλλο, η οικονομία δεν θα βρίσκει τη διέξοδο που επιζητεί και η κοινωνία θα συσσωρεύει απόγνωση λόγω της διευρυνόμενης ένδειας, η οποία εύκολα μπορεί να μεταβληθεί σε οργή και ανεξέλεγκτη αντίδραση. Ας το έχουν υπόψιν όσοι νομίζουν ότι η αξιολόγηση μπορεί να καθυστερήσει χωρίς αποδιοργανωτικές συνέπειες.


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (20)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    αξιολογηση οπωσ στο δημοσιο | 18/03/2017 10:44
    Αξιολόγηση σημαίνει κρίνω η κρίνομαι από ανωτέρους μου για την θέση την οποία κατέχω.Εχετε δει ποτέ να λειτουργεί σε αυτό τον τόπο?όλοι οι άχρηστοι ρουφιάνοι και βλάκες κατέχουν υψηλές θέσεις και μας κοιτούν αφ' υψηλού. Αξιολόγηση κύριε Καρακουση σημαίνει να επιβραβεύω η να καταδικάζω συμπεριφορές και των υπαλλήλων των οποίων είστε επικεφαλής!Εσείς και το αφεντικό σας φέρατε την τρόικα εσείς επιμένετε να μας ξεζουμίζουν εσείς έχετε μετατρέψει τον ΔΟΛ σε γαλέρα!οι υπάλληλοι σας υποφέρουν και εσείς βγαίνετε στο πρωτοσέλιδο μαζί με τον Πρετεντερη για να κηρύξετε την επανάσταση κατά της κυβέρνησης. Πείτε στο αφεντικό σας να πληρώνει και μετά ζητήστε από τον κόσμο να αγοράζει τις εφημερίδες σας!!
    periklis
    απάντηση31
     
     
    Περίμεναν ότι θα τους έβγαινε η ακροδεξιά της Ολλανδίας! | 16/03/2017 22:24
    Τόσο στούρνοι! Κάνουν πολιτικοί ως κοτσαμπάσηδες!
    Κι ένας λαος ξεφτίλας!
    απάντηση11
     
     
    Koroidevete oli metaxi sas. | 16/03/2017 09:55
    To provlima ine to ergasiako. Ola ta kommata tremun ta syndykata ke den apofasizi kanis. Avto ginete apo tin proti axiologisi ke sinechizete mechri simera. O SYRIZAANEL fonazun gia sylogikes symvasis. Germania imaste? Me katapliktiki viomichania, organomeno sidirodromiko dychtio, dika mas aeroplana ke aerodromia? Ochi. Tipote to organomeno den yparchi pia stin chora mas. Ena monon emine ena yperdiongomeno dimosio me tus analogus tembelides syndykalistes pu kathe kyvernisi tus tremi. Avti odygisane tin chora se tetio chali choris na ergazunte me yperongus misthus ke syntaxis. Oso echun avti ta inia sta cheria, den ginete tipote stin chora mas.
    bludicka
    απάντηση92
     
     
    Παλι καλα θεε μου | 15/03/2017 19:46
    Τουλάχιστον δε γινονται πορειες και φασαριες στο κεντρο της αθήνας. παλι καλα δηλαδη γιατι αλλιως... μαυρο φιδι θα μας ετρωγε!
    Marios
    απάντηση111
     
     
    ΣΧΟΛΙΟ | 15/03/2017 19:37
    Ενώ Φλαμπουράρης , Δραγασάκης και λοιποί μιλούσαν για κλείσιμο στις 20 Φεβρουαρίου... Μετά είπαν για 20 Μαρτίου...Οι άνθρωποι ή είναι άσχετοι ή απατεώνες...Αλλη εξήγηση δεν παίρνει...Και σίγουρα η θέση τους είναι αλλού...Ιδιαίτερα αν ισχύει το δεύτερο...Και το αλλού έχει πολύ πλατειές προεκτάσεις...........
    Frixos
    απάντηση163
     
     
    Σε αυτές τις εκλογές θα ψηφίσω αριστερά! | 15/03/2017 18:22
    Θα ψηφίσω και άκρα δεξιά! Θα ψηφίσω μίζες, κομπίνες κι αρπαχτές!
    Η χώρα ΜαΪμού
    απάντηση93
     
     
    Τσακαλώτος και Χουλιαράκης, | 15/03/2017 16:35
    φαίνεται ότι δεν είναι διατεθειμένοι εθελουσίως να θυσιαστούν για Ούριο άνεμο στο πλοιάριο των διαπραγματεύσεων. Κι έτσι η θαλασσοπνίχτρα με καπετάνιο τον κ.Τσίπρα, τραβάει πάλι για Καστελόριζο!!
    ο βλαχοδήμαρχος
    απάντηση172
     
     
    Μαύρη σελίδα | 15/03/2017 16:33
    Από τη στιγμή που είτε εξ αιτίας της ανικανότητας είτε εξ αιτίας της ιδεοληψίας που τους διακρίνει είναι ανίκανοι να κυβερνήσουν βρίσκονται μπροστά σε ένα δίλημμα. Είτε θα πάνε σε εκλογές και μέσα από αυτές θα θυσιάσουν τις καρέκλες και θα κινδυνέψουν να χαρακτηρισθούν ως προδότες της αριστεράς και της χώρας αφού η καταστροφή θα είναι ανυπολόγιστη και θα κινδυνέψουν με φυλάκιση είτε θα υπογράψουν και θα προσπαθήσουν να σώσουν οτιδήποτε μπορεί να σωθεί. Θεωρώ ότι θα κάνουν το δεύτερο γιατί δεν αντέχουν το πρώτο. Αντιπροσωπεύουν την πιο μαύρη σελίδα στη ζωή του τόπου
    ΧΒ
    απάντηση202
     
     
    Τα ίδια και τα ίδια! | 15/03/2017 15:37
    Εδώ η αξιολόγηση εκεί η αξιολόγηση,πού είναι η αξιολόγηση!; Σαν δεν ντρέπεστε, πολιτικάντες της πραγματικής ασάφειας και του κακού συναπαντήματος! Πόσες φορές τελειώσατε τη β΄ αξιολόγηση και ακόμα την κυνηγάτε; Τι νομίζετε πια με τις ιδεοληψίες σας;Πιστεύετε ότι θα γλιτώσουμε τις περαιτέρω μειώσεις στις συντάξεις καθυστερώντας την αξιολόγηση στο βωμό των δήθεν αγώνων σας υπέρ της συμφωνίαςΔεν καταλάβατε ακόμη ό,τι όσο αργούμε το κουστούμι θέλει περισσότερο ύφασμα; Μα τόσο κάλλο στον εγκέφαλό μας έχουμε;Θέλετε να μάς τρελάνετε;Γιατί φορτώνετε τον κόσμο με περισσή απογοήτευση; Το ηφαίστειο, Κοι της λαΪκήςαπογοήτευσης,όσο πληρώνεται το καζάνι με ενέργεια, είναι έτοιμο να εκραγεί! Φεύ,υποκριτές!
    Βασ.Τυρ.ο Φελωνιώτης
    απάντηση926
     
     
    Aερολογιες Κυριε... | 15/03/2017 15:32
    Ασχολεισθε και διακατεχεστε απο αγωνια για το αν θα κλεισει η αξιολογηση! Ε και λοιπον? Κλεισει δεν κλεισει ειναι το ιδιο : η χωρα οδηγειται με μαθηματικη ακριβεια στο χαος οσο παραμενει μεσα στο ευρω...Μηπως θα'ναι προτιμοτερο να ξεκινησετε εναν, ανευ φοβου και παθους και μακρα απο κινδυνολογιες, διαλογο για το αν θα πρεπει να παραμεινουμε μεσα στην ευρωζωνη ηη να παμε σε εθνικο νομισμα? Θα'ναι και αυτος ενας τροπος για να "ξεπλυνει" ο ΔΟΛ το αμαρτωλο παρελθον του!
    dorian
    απάντηση18104
     
     
    Αει.. | 15/03/2017 15:03
    το κριση και αηδιες. σε αντίθεση με την βελεζουέλα που το πετρέλαιο δεν πίνεται, στην ελλαδα υπαρχει υπερπροσφορά τροφιμων ειδικά πεντανόστιμες γάτες ιμαλαϊων.
    Aei..
    απάντηση1263
     
     
     
    η απόγνωση κυριεύει τους πολίτες | 15/03/2017 14:53
    ΔΕΝ κυβερνούνε πια εδώ και αρκετά χρόνια ,αγαπητέ Αντώνη , οι πολιτικοί ! Εκτελούν απλά ΕΝΤΟΛΕΣ και αυτό το γνωρίζουν πιά οι πολίτες. Και εχεις δίκιο ότι τους κυριεύει η απόγνωση,κι αυτό γιατί τη σωτηρία τους την περιμένουν από ανθρώπους ! "Μη πεποίθατε επ΄ άρχοντας, επί υιούς ανθρώπους, οις ουκ έστι σωτηρία" μας λέγει ο Κύριος μας . "Η καταστροφή θα σας έρθει απο τους ΔΙΑΒΑΣΜΕΝΟΥΣ" μας εχει προειδοποιήσει ο Κοσμάς ο Αιτωλός και νάτη μπροστά μας η επαλήθευση ! Οι άρχοντες καταδυναστεύουν τους λαούς και κανένας άθεος άρχοντας δεν έκανε ποτέ καλό στο λαό του, διότι δεν έχει ελπίδα και Πίστη στο Θεό.Ας ΜΕΤΑΝΟΗΣΟΥΜΕ λοιπόν για να σώσουμε και την ψυχή μας και την χώρα μας ! καλή δύναμη.φοκ
    fok
    απάντηση868
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Η αξιολόγηση χάθηκε | 15/03/2017 14:36
    κάπου στο μέτρημα και στη μετάφραση της σε αριθμούς απο τους κυβερνώντες Συριζαίους. Δύσκολο πράμα η ερμηνεία των αριθμών σε σχέση με τα ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα τα οποία δέν χρειάζονται ούτε ισοζύγια ούτε και μέτρημα.Χρειάζεται γνώση κάποιων βασικών οικονομικών παραμέτρων για να μπορέσει κάποιος να προγραμματίσει για το μέλλον και αυτές οι γνώσεις δυστυχώς δεν διδάσκονται στις καταλήψεις.
    Αντιλογίας
    απάντηση806
     
     
    Εσείς ρωτάτε τους πολίτες να σας πουν τι θα γίνει; | 15/03/2017 14:31
    Ή απλά σπέρνετε, ως συνήθως, τη διχόνια; Αν η Αξιωματική αντιπολίτευση γνωρίζει τα μέτρα, να σας τα πει για να τα μάθουμε κι εμείς, διότι αν περιμένουμε από τον ιστορικό ΔΟΛ να γράψει κάτι πρώτος ...ζήτω που καήκαμε. Μας λέτε για τις εκλογές στην Ολλανδία και αναρωτιέστε για την καθυστέρυση από την κυβέρνηση; Επιτέλους, προσανατολίστε μας, διότι αερολογίες και δημοσκοπήσεις έχουν φέρει σε πολύ δύσκολη θέση την αξιωματική αντιπολίτευση επανειλλημένως. Και δυστυχώς, μυαλό δε βάζει.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση1288
     
     
    ANIDEOI | 15/03/2017 14:27
    XA8HKE DIOTI OI ANTROPOI EINAI ANIDEOI KAI DEN KSEROYN TI NA KANOYN , GIAYTO PREPH H N.D. KAI TO PASOK NA ANALABOYN AYTOI NA KLISOYN TA PANTA KAI NA TOYS TA DOSOYN, DHLADH SAN DORO , DIOTI EDO XANOMASTE.
    andreas
    απάντηση3911
     
     
     
    Απελπισία. | 15/03/2017 14:10
    Πόσο χειρότερη μπορεί να είναι η αιώνια Κόλαση, από την Κόλαση της Γερμανικής Λιτότητας; Πόσο πιο απελπιστική να είναι η ζωή, από όταν είσαι υποχείριο των Γερμανικών εντολών; Πως μπορούμε να ζήσουμε, όταν όλοι οι θεμελιώδεις θεσμοί της κοινωνίας μας, απαιτούν από εμάς, την συναίνεση μας για τον σφαγιασμό μας; όταν μας κάνουν συνεχώς πλύση εγκεφάλου, ότι δεν υπάρχει άλλος δρόμος, παρά μόνον ο δρόμος της υποταγής στους Γερμανούς; Όταν μας ειρωνεύονται συνεχώς, ότι μας σώζουν, ενώ στην πραγματικότητα μας χώνουν ακόμα πιο βαθεία στην κόλαση της Γερμανικής Ευρώπης; Πως να ζήσουμε κάτω από τις εντολές του Σόυμπλε;
    Hidalgo
    απάντηση14115
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Aλλη αιτία είναι η αιτία της απογνώσεως μας.... | 15/03/2017 13:55
    Μας πιάνει πανικός, με την βεβαιότητα, ότι ή νέα αξιολόγηση θα επιφέρει ακόμα περισσότερη φτωχοποίηση. Μας φέρνει στην απόγνωση, η πεισματώδης εμμονή των πολιτικών, να μας κρατήσουν πάση θυσία στο ευρώ, ενώ γνωρίζουμε, 1. ότι όταν λένε πάση θυσία, εννοούν την θυσία του λαού, και 2. ότι όσο μένουμε στο ευρώ, τόσο θα απαιτούν την εξόντωση μας, οι δανειστές και εταίροι τους. όχι φυσικά εταίροι μας, αλλά δυνάστες μας. Μέσα στο ευρώ, η κατάσταση θα επιδεινώνεται συνεχώς, μέχρι την τελική μας εξόντωση. Αυτή είναι η απελπισία μας κύριε, και η απόγνωση μας, ότι κόμματα, εκκλησία, στρατός και όλοι οι φορείς της κοινωνίας μας, έχουν επιλέξει την εξόντωση μας στο ευρώ.
    Απόγνωσις έως εσχάτων στην Ευρώπη
    απάντηση1284
     
     
    PIA AXIOLOGISEI RE PAIDIA ?? | 15/03/2017 13:53
    PIA AXIOLOGISEI RE PAIDIA, DEN FERNOUN KAMIA AXIOLOGISEI STIN BOULI, DIOTI XEROUN OTI TIN ALI MERA PANE SPITIATOUS, KAI META GIA KORYDALO !!
    MANIATIS
    απάντηση6010