από metereologos.gr
Τετάρτη 24 Μαΐου 2017
 

Με διαφορά 13% προηγείται η ΝΔ του ΣΥΡΙΖΑ σε νέα δημοσκόπηση

Στα αξιοσημείωτα επίσης η μείωση των ποσοστών της Χρυσής Αυγής και η αύξηση των ποσοστών ΠΑΣΟΚ και ΚΚΕ.
Με διαφορά 13% προηγείται η ΝΔ του ΣΥΡΙΖΑ σε νέα δημοσκόπηση
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Με διαφορά 13 ποσοστιαίων μονάδων προηγείται η ΝΔ του ΣΥΡΙΖΑ στην πρόθεση ψήφου, στη δημοσκόπηση της MRB η οποία διενεργήθηκε για λογαριασμό του Star και παρουσιάσθηκε στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του σταθμού.

Στα αξιοσημείωτα επίσης η μείωση των ποσοστών της Χρυσής Αυγής και η αύξηση των ποσοστών ΠΑΣΟΚ και ΚΚΕ.

Συγκεκριμένα, τα ποσοστά στην πρόθεση ψήφου, στην δημοσκόπηση η οποία διενεργήθηκε το διάστημα 13-15/2/2017, είναι (σε παρένθεση τα ποσοστά στην προηγούμενη δημοσκόπηση της MRΒ τον Δεκέμβριο του 2016):

ΣΥΡΙΖΑ 14,2 % (14,7%)
ΝΔ 27,2 (26,1%)
ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ 7 (7,5%)
ΠΑΣΟΚ 6,9 (6,1%)
ΚΚΕ 6,8 (6,1%)
ΑΝΕΛ 2,3% (2,4%)
ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ 2,3% (2,7%)
ΠΟΤΑΜΙ 2,1% (1,5%)
ΠΛΕΥΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ 2,1% (2,4%)
ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑ 6,1%
ΔΕΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ 9,8%
ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ 1,7%
ΛΕΥΚΟ-ΑΚΥΡΟ-ΑΠΟΧΗ 11,5% .

EΚΤΙΜΗΣΗ ΨΗΦΟΥ ΧΩΡΙΣ ΛΕΥΚΟ-ΑΚΥΡΟ-ΑΠΟΧΗ

Στην εκτίμηση ψήφου χωρίς λευκό-άκυρο-αποχή, η διαφορά μεταξύ ΝΔ και ΣΥΡΙΖΑ αυξάνεται κι άλλο, στις 14,7 ποσοστιαίες μονάδες.

Συγκεκριμένα, τα ποσοστά διαμορφώνονται ως εξής (σε παρένθεση επίσης τα ποσοστά στην προηγούμενη δημοσκόπηση της MRΒ τον Δεκέμβριο του 2016):

ΣΥΡΙΖΑ 16 % (16,7%)
ΝΔ 30,7% (29,6%)
ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ 7,9% (8,5%)
ΠΑΣΟΚ 7,8 (6,9%)
ΚΚΕ 7,7 (6,9%)
ΑΝΕΛ 2,6% (2,7%)
ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ 2,6% (3,1%)
ΠΟΤΑΜΙ 2,4% (1,7%)


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (10)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Μόνο 13%;;; | 18/02/2017 18:40
    Φαντάσου τι μυαλό κουβαλάνε οι Ελληνες στο κεφάλι τους!! Μετά από τόσα και τόσα! Εκτός βέβαια αν όσοι τρώνε, πινουν και αρπάζουν παρέα με τους ΣυριζΑνελ είναι πολλοί περισσότεροι από όσους υποπτευόμαστε!
    Κλεφτρόνια, απατεώνες, άρπαγες!
    απάντηση21
     
     
    ;;;;;;;!!!!!!! | 18/02/2017 13:08
    Χαχαχαχαχαχαχαχα....αχ....και τίποτε άλλο...!!! Και όλες "τις πατερίτσες" του κόσμου νε μαζέψετε, τον Κούλη του Μητσοτακέικου (και του βρώμικου κατεστημένου και εκπρόσωπο φοροφυγάδων και λομόγιων), δεν θα μπορέσετε να τον κάνετε Προθυπουργό...
    Ξεφτίλααααααααααααααα...!!!!!!
    απάντηση22
     
     
    άλλο ένα... | 18/02/2017 09:01
    πεταμένο...
    δεκαχιλιαρο...
    απάντηση22
     
     
    ΚΑΘΕ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΘΡΙΑΜΒΟΣ | 18/02/2017 03:28
    ΤΩΝ GREEK STATISTICS KAI AYTO ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΡΟΚΗΡΥΧΤΟΥΝ ΕΚΛΟΓΕΣ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ 2019 .ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΦΤΙΑΧΤΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΟΥΣ,AΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ FICHE TECHNIQUE ΚΑΙ QUATAS.ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΔΕΝ NOIAZETAI ΓΙΑ ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ TA ΨΥΧΟΥΛΑ ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ ΤΗΣ ΠΕΙΝΑΣ , ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΥ 2017 ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ Η ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΕΞΙΑ ΝΑ ΨΗΦΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ 80 % ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ ΕΝΑ ΣΟΥΒΛΑΚΙ , ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥΣ.
    N.
    απάντηση32
     
     
    14,2%;;; Τόσους διόρισε;; | 18/02/2017 02:45
    Τόσοι κηφήνες, χαραμοφάηδες;; Νάχουμε τουλάχιστον έναν αριθμό πόσους θρέφουμε!
    Αει σιχτίρ, φύγετε πια!
    απάντηση30
     
     
    Xrysi Avgi gia | 17/02/2017 23:46
    anagennisi tis Patridos.. kathara xeria. mono aytoi mporoun
    an perimenete ap`ta tsoutsounia................
    απάντηση11
     
     
    Εάν ο Μητσοτάκης τολμήσει ν' απαλλαγεί.. | 17/02/2017 22:57
    .. από τα βαρίδια του παρελθόντος, με πρώτους απ' όλους αυτούς που διεκδικούν την αναβίωση παρωχημένων, κενών συμβόλων, αν πείσει με τις επιλογές του για μια έντιμη,σοβαρή και αμετακίνητη ευρωπαϊκή πορεία, τότε θα έχει την ανάλογη ανταπόκριση. Αν επιχειρήσει να κρατήσει ισορροπίες μεταξύ παλαιοκομματικών και προοδευτικών μέσα στο κόμμα του, και δεν αξιοποιήσει ικανά στελέχη του ευρύτερου πολιτικού χώρου - το "πολιτικού" το γράφω συνειδητά - τότε το παιχνίδι έχει χαθεί οριστικά και μας αξίζουν πολιτικοί του επιπέδου των μπαρμπάδων
    jimmy
    απάντηση02
     
     
    Θα βγουν τωρα οι ηλιθιοι | 17/02/2017 22:48
    να μας αρχισουν τα παιδιαριστικα περι ανοδου της ναζιστικης συμμοριας. Θα μου πειτε,"ηλιθιοι ειναι,αν δεν ηταν,θα ηταν ναζι;" Και θα εχετε δικιο!
    Leonore Goldschmidt
    απάντηση01
     
     
    ΠΑΣΟΚ | 17/02/2017 21:50
    Το ΠΑΣΟΚ είναι στο 8% και ο Σύριζα στο 16% (διαφορά 8 μονάδων). Και να σκεφτεί κανείς ότι στις εκλογές το ΠΑΣΟΚ είχε 6% και ο Σύριζα 36% περίπου (διαφορά 30 μονάδες). Το συμπέρασμα είναι απλό για κάποιον που έχει κοινό νου. Αυτοί πέφτουν και εμείς ανεβαίνουμε... Άρα θα συναντηθούμε! Και θα τους περάσουμε ασφαλώς, αν μείνουν λίγο καιρό ακόμα στην εξουσία. Γιατί χίλιες φορές καλύτερο το ΠΑΣΟΚ, παρά τις αδυναμίες του, από τους Συριζανέλ.
    Αθηναίος
    απάντηση22
     
     
    16,90 % προηγείται η Νέα Δημοκρατία... | 17/02/2017 21:32
    Σε μια δημοσκόπηση υπάρχουν τρία, (3), σημαντικά στοιχεία, Δηλαδή, "η διαφορά μεταξύ πρώτου και δεύτερου κόμματος επί του συνόλου των ερωτηθέντων", "η διαφορά μεταξύ πρώτου και δεύτερου κόμματος επί του συνόλου των εγκύρων απαντήσεων", (αφαιρώντας όσους δηλώνουν ότι θα απέχουν ή θα ψηφίσουν άκυρο/λευκό) και "η διαφορά πρώτου και δεύτερου κόμματος επί του συνόλου των εγκύρων απαντήσεων κατανέμοντας το ποσοστό των αναποφάσιστων και των αρνούμενων να απαντήσουν στα κόμματα αναλογικά με τη δύναμή τους". Στη συγκεκριμένη δημοσκόπηση τα στοιχεία αυτά είναι: 13,00 %, 14,70 % και 16,90 % αντίστοιχα υπέρ της Νέας Δημοκρατίας. Σε απλά ελληνικά, η Νέα Δημοκρατία θα σαρώσει στις προσεχείς εκλογές.
    Νίκος
    απάντηση12
     
-