από metereologos.gr
Τετάρτη 15 Αυγούστου 2018
 

Παππάς: Δεν μπορούμε να εγγυηθούμε σε κανέναν από τους «4» την άδεια

«Συντρέχουν και άλλες προϋποθέσεις»
Παππάς: Δεν μπορούμε να εγγυηθούμε σε κανέναν από τους «4» την άδεια
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

Αθήνα 

«Δεν είμαστε σε θέση να εγγυηθούμε σε κανέναν από τους τέσσερις ότι θα πάρει την άδεια, συντρέχουν και άλλες προϋποθέσεις» τόνισε ο υπουργός Επικρατείας Νικος Παππάς στο ραδιοφωνικό σταθμό «Παραπολιτικά 90,1» απαντώντας σε σειρά ερωτημάτων για τις τηλεοπτικές άδειες.

«Σε κάθε σημείο αυτή η διαδικασία δοκιμάζεται. Όταν λοιπόν την Δευτέρα έχουμε την καταβολή των χρημάτων αυτό θα είναι περιουσία της διαδικασίας» υπογράμμισε ο κ. Παππάς και αναφέρθηκε σε μια «πραγματικότητα όπου θα έχουμε νόμιμες άδειες για πρώτη φορά» ενώ είπε ότι στην «Ελλάδα έχει συντελεστεί αυτά τα χρόνια μια αεροπειρατεία. Πήραν με σκοτεινό τρόπο τον αέρα της χώρας».

Αναφερόμενος στο περιστατικό στη Νέα Υόρκη με τους δύο δημοσιογράφους είπε: «δεν είμαι πολύ σίγουρος αν φταίνε οι δημοσιογράφοι ή οι ιδιοκτήτες των μέσων. Υπόθεση εργασίας, η πιο σοβαρή και πιθανολογούμενη είναι ότι λειτούργησαν κατόπιν οδηγιών».

Επίσης, τόνισε ότι «Το δελτίο ειδήσεων του ΣKAI είναι τα επιχειρήματα του κ. Αλαφούζου, το δελτίο του Alpha είναι τα επιχειρήματα του κ. Κοντομηνά, το δελτίο του Star είναι τα επιχειρήματα του κ. Βαρδινογιάννη»

«Έχουν εξαντληθεί τα επιχειρήματα για την αρτιότητα και τη διαφάνεια του διαγωνισμού» είπε ο κ. Παππάς απαντώντας σε ερώτηση σχετικά με τον κ.Καλογρίτσα και πρόσθεσε «θα εξεταστούν όλες οι ενστάσεις που έχουν κατατεθεί».

Σε όσους αναφέρουν ότι η υπόθεση Καλογρίτσα, είναι το Βατοπέδι του ΣΥΡΙΖΑ, ο κ. Παππάς απάντησε «τους εύχομαι καλή τύχη».

Διευκρίνισε ότι «μετά τον διάρκειας 15 ημερών έλεγχο, θα έχουμε την οριστικοποίηση των υπερθεματιστών, εφόσον καταβληθούν τα χρήματα».

«Αν δεν είναι εντάξει κάποιος φεύγει το επόμενο δευτερόλεπτο»

Χαρακτηριστικά ανέφερε: «Αυτός ο διαγωνισμός είχε αλλεπάλληλα φίλτρα τα οποία οι πολιτικοί μας αντίπαλοι που εξαπολύουν εμετούς υπερασπιζόμενοι συμφέροντα δικά τους δεν ομολογούν. Τώρα είμαστε στο στάδιο να εξετάσουμε τις ενστάσεις. Υπάρχει ενδεχόμενο να μην περάσουν στην επόμενη φάση κάποιοι από τους υπερθεματιστές.

» Αν δεν είναι εντάξει κάποιος φεύγει το επόμενο δευτερόλεπτο. Εμείς δεν είμαστε σκιτζήδες. Στην Ελλάδα έχει συντελεστεί αυτά τα χρόνια μια αεροπειρατεία. Πήραν με σκοτεινό τρόπο τον αέρα της χώρας.»

Σε ερώτηση αν ένας υπερθεματιστής και μέτοχος μπορεί να δανειστεί από ναυτιλιακή και να το εμφανίσει στο πόθεν έσχες απάντησε ότι καλείται να αποδείξει αν έχει τα οικονομικά μέσα για να ανταποκριθεί στο τίμημα.

Είπε ωστόσο ότι εγείρονται ερωτηματικά για το εάν κάποιος έχει τη δυνατότητα να ανταποκριθεί οικονομικά όταν έχουν μπλοκαριστεί οι λογαριασμοί του.

«Ουδείς είναι υπεράνω του νόμου» επεσήμανε σε άλλο σημείο ενώ «Απευθυνόμενος σε εχθρούς και φίλους» είπε ότι «Κάνουν λάθος εάν νομίζουν ότι η Γενική Γραμματεία ενημέρωσης και ο υπουργός Επικρατείας ασκούν πολιτική Παππά. Η πολιτική είναι κυβερνητική».


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Παππάς:Θα εξαντλήσουμε κάθε δυνατότητα προστασίας της πρώτης κατοικίας 
 
 
σχόλια (22)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
     
    Επιτέλους νομιμοκρατία | 23/09/2016 08:34
    Σας τσούζει, που για πρώτη φορά οι μπαταξήδες ιδιοκτήτες των τηλεοπτικών καναλιών θα πληρώσουν? Όλοι εσείς οι ξεσηκωμένοι εναντίον της δημοπράτησης ποιων τα συμφέροντα εξυπηρετείτε? Αμ ξύπνησε ο κόσμος! Κι εσείς συνεχίζετε να σφυρίζετε κλέφτικα...
    λιοπρινο
    απάντηση118
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Πρώτα παει το κάρο κι από πίσω το άλογο! | 22/09/2016 22:43
    Οι γελοίοι!
    Πότε φεύγετε;
    απάντηση61
     
     
    ΕΡΤ | 22/09/2016 19:59
    Το δελτίο ειδήσεων του ΣKAI είναι τα επιχειρήματα του κ. Αλαφούζου, το δελτίο του Alpha είναι τα επιχειρήματα του κ. Κοντομηνά, το δελτίο του Star είναι τα επιχειρήματα του κ. Βαρδινογιάννη Το δελτίο ειδήσεων της ΕΡΤ ποιανού επιχειρήματα είναι???
    anoitos
    απάντηση130
     
     
    Ρε, Παππα? | 22/09/2016 18:26
    Δεν πας ν'αρμεξεις καμια γιδα? Εσεις ρε δεν ειπατε οτι και τα ποθεν τους και τα εσχες τους και τα ολα τους ηταν ενταξει? Τωρα κανεις το παγωνι? Καβαλα στον γαιδαρο και κρατωντας την ουρα του θα γυρνας στις γειτονιες που σε ψηφισαν.
    Λεω εγω ο ασχετος...
    απάντηση111
     
     
    Plirsote ke tha doume | 22/09/2016 18:06
    Diladi plironis, jia ton alfa bita logo lenen then kani, ke fisika ta xrimatasou ta exis xasi ?? Ti orea !!
    HP
    απάντηση11
     
     
    Όσο μένετε τόσο το χειρότερο για σας..... | 22/09/2016 17:36
    Τώρα που σας έπιασαν με τη γίδα (εκ βοσκοτοπίων καλογρίτσα) στην πλάτη και εσύ και ο αυταπατεώνας θέλετε να μας το παίξετε λεβέντες και καραμπουζουκλήδες; Πάνε εκείνες οι εποχές που σας πέρναγαν μέχρι και οι ...χαϊκαλιάδες (και ξέρω τι λέω). Τώρα ήρθε η ώρα να πληρώσετε για όλες σας τις αμαρτίες και κυρίως για την καταστροφή του τόπου μου αριστεράντζες της συμφοράς......
    Ιωάννης Κ
    απάντηση462
     
     
    Ανίκανοι, άχρηστοι, ολίγιστοι, κατάπτυστοι!!! [2] | 22/09/2016 17:31
    Αυτοί θα φτιάξουν την Ελλάδα??? Αυτοί που δεν ξέρουν τι σημαίνει τράπεζα, δάνειο, υποθήκη, δημοπρασία, εύρος τηλεοπτικής συχνότητας, αυτοί που δεν καταλαβαίνουν τί μέτρα πρέπει να πάρουν πριν ξεκινήσουν τη φάμπρικα των αδειών για να μην πάνε φυλακή? Οι παρέα του επί 40 χρόνια φραπέ και καφενειακή συζήτηση ήρθε στην εξουσία ξεβράκωτη... Χωρίς γνώσεις (που να τις βρουν, στα κλειστά σχολεία και πανεπιστήμια?), χωρίς ιδέες, χωρίς όραμα (τι όραμα να έχει ένας τυφλός), χωρίς δεξιότητες (που να τις αποκτήσουν? στα καφενεία ή στις πορείες), χωρίς επαφή με την πραγματικότητα... Ακόμα
    Μαλβίνα
    απάντηση542
     
     
    Ανίκανοι, άχρηστοι, ολίγιστοι, κατάπτυστοι!!! [1] | 22/09/2016 17:29
    Είσαστε όλοι άδικοι. Δεν είναι λαμόγια ο Παππάς και η παρέα του. Είναι κάτι χειρότερο: είναι ανίκανοι ακόμα και ένα σκάνδαλο να φτιάξουν. Ελέγχουν την τράπεζα, έχουν τον πρόθυμο αχυράνθρωπο (γιός ακόμα πιο πρόθυμου και ακόμα πιο μεγάλου αχυράνθρωπου), έχουν τη επιτροπή διενέργειας του διαγωνισμού και του ελέγχου των πόθεν έσχες (αλήθεια, αυτοί οι άχρηστοι καθηγητές που συμμετείχαν, θα παραιτηθούν από τις έδρες του πριν πάνε φυλακή ή μετά???), έχουν τον απερίγραπτο ΓΓ που δεν θα του έδινα το χέρι ακόμα και εάν πνιγόμουνα στη θάλασσα, έχουν τον καναλάρχη-υπουργό που δεν δίνει λόγο σε κανένα (ούτε στο κοινοβούλιο), έχουν ... έχουν ... έχουν.... Παρόλα αυτά, δεν μπορούν!!!! Είναι απίστευτο...
    Μαλβίνα
    απάντηση573
     
     
    Κουκούτσι μυαλό..... | 22/09/2016 17:15
    Δεν μπορεί να είσαι τόσο ανεύθυνος, τόσο άσχετος, τόσο ανίκανος που να μην μπορείς να καταλάβεις ότι αν πέσει ένας υπερθεματιστής τότε πέφτει ΟΛΟΣ Ο ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ. Αν δεν καταλαβαίνεις ούτε τώρα το γιατί πήγαινε σε κανέναν νομικό να στο εξηγήσει.....
    Γιάννης Κ
    απάντηση482
     
     
    Το θέμα έχει τελειώσει πλέον ! | 22/09/2016 16:09
    Προσωπικά, θα σε συμβούλευα να κλείσεις όσο πιο γρήγορα γίνεται και με οποιοδήποτε κόστος το θέμα. Πρέπει να καταλάβεις ότι έπαιξες κι έχασες, Μπήκες στην αρένα παντελώς αμελέτητος και με τεράστια έπαρση, υποτιμώντας τους πάντες. Εάν δεν μπήκες στην αρένα αμελέτητος και με τεράστια έπαρση, τότε είσαι πανύβλαξ, πράγμα που δεν το πιστεύω. Η δε κυβέρνησή σας, αφού δεν σε σσταμάτησε εξ αρχής στο θέμα αυτού του δήθεν διαγωνισμού, είναι ένα τσούρμο επαρμένων χωρίς μυαλό ανθελλήνων. Γι αυτό τον λόγο πάρα πολύ σωστά σας ζητάνε να παραιτηθείτε άπαντες.
    athinais
    απάντηση582
     
     
    Αν αυτοί είναι σοβαροί, εγώ είμαι αστροναύτης | 22/09/2016 15:42
    Πήρες τον όποιον να ναι, δεν έλεγξες ούτε τι είναι, ούτε ποιος είναι. Τους έβαλες σε ένα δωμάτιο για τρεις μέρες, κέρδισαν το πόκερ και πήραν τις άδειες, δεν είσαι ακόμα βέβαιος αν έχουν λεφτά, αν είναι έντιμοι και αν θα στα δώσουν τα λεφτά. Τα μοίρασες κιόλας στην Θεσσαλονίκη στα ζώα που σε παρακολούθησαν, χωρίς να είσαι σίγουρος ούτε αν θα τα πάρεις. Αρχίζει να σκάει η φούσκα. Ο πρώτος πάει και αρχίζει να κλονίζεται το οικοδόμημα. Έχεις και από την άλλη, τουλάχιστο 4 κανάλια που θα κλείσουν και θα μείνουν στο δρόμο άνεργοι. Όσοι σε παρακολουθούν, νομίζεις ότι σε θεωρούν σοβαρό?
    Ιδιωτικός Υπάλληλος
    απάντηση613
     
     
     
    Τίποτα | 22/09/2016 14:01
    Τελικά δεν μπορείτε να εγγυηθείτε ούτε τί θα μας συμβεί το επόμενο λεπτό με εσας που μπλέξαμε!
    stavros
    απάντηση903
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Tηλεοπτικές "άδειες" και όχι μόνο... | 22/09/2016 13:53
    "Αν δεν είναι κάποιος εντάξει φεύγει το επόμενο δευτερόλεπτο" και ξεκινάω με τις δηλώσεις σας κ. Παππά μου. Εσείς που πήρατε "άδεια" από τον ελληνικό λαό και τα κάνατε μπάχαλο(ότι και να αγγίξατε το καταστρέψατε) γιατί δεν φύγατε αμέσως, αλλά περιμένετε την επόμενη 3ετία που θα έχετε μείνει τρείς και ο κούκος? Με εκτίμηση!!!!
    Εφη
    απάντηση853
     
     
    Συνεπής όπως και ο αρχηγός του... | 22/09/2016 13:46
    Αυτός δεν είναι που είχε πει στις 24 Ιουλίου στη Βουλή ότι: "Το μόνο που στέκεται μεταξύ ενός τηλεοπτικού σταθμού που λειτουργεί και μιας νόμιμης άδειας είναι το πορτοφόλι του ιδιοκτήτη, δηλαδή η διάθεσή του να πληρώσει για την άδεια";
    Τίποτα δεν με εκπλήσσει πια...
    απάντηση741
     
     
    Τραγέλαφος… | 22/09/2016 13:46
    ...----
    Μάριος Σελινός
    απάντηση582
     
     
    ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ | 22/09/2016 12:58
    ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΜΑΣ.
    ΓΒ
    απάντηση1004
     
     
    ΣΧΟΛΙΟ | 22/09/2016 12:41
    Τώρα ανακάλυψες τις "άλλες προϋποθέσεις"?
    Frixos
    απάντηση1024
     
-