από metereologos.gr
Πέμπτη 8 Δεκεμβρίου 2016
 

Ζωή Κωνσταντοπούλου: «Θα πάρω πρωτοβουλίες για να ανατραπεί το καθεστώς Τσίπρα»

«Ανδρείκελο» ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας
Ζωή Κωνσταντοπούλου: «Θα πάρω πρωτοβουλίες για να ανατραπεί το καθεστώς Τσίπρα»
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Αντίπαλος του Αλ. Τσίπρα δήλωσε η Ζωή Κωνσταντοπούλου προαναγγέλοντας το βράδυ της Τρίτης την δημιουργία πολιτικού οργανισμού με στόχο την ανατροπή της κυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ - ΑΝΕΛ.

Μιλώντας στην τηλεόραση του ΣΚΑϊ, η τέως πρόεδρος της Βουλής εξαπέλυσε επίθεση και κατά του Προέδρου της Δημοκρατίας, Πρ. Παυλόπουλου για τον οποίο είπε πως έγινε ένα «ανδρείκελο, το οποίο ουσιαστικά λειτουργεί ως εκπρόσωπος των δανειστών στην χώρα».

Επιπλέον, αποκάλυψε ότι ήδη από τις 16 Μαΐου 2015 ο Γ. Βαρουφάκης ενημέρωνε τα ανώτατα κυβερνητικά κλιμάκια για ένα παράλληλο σύστημα πληρωμών και την έκδοση IOUs.

Διαβάστε ολόκληρη τη συνέντευξη της Ζωής Κωνσταντοπούλου

Αναφερόμενη στο δημοψήφισμα της 5ης Ιουλίου 2015, η κυρία Κωνσταντοπούλου σημείωσε πως «το ενδεχόμενο δημοψηφίσματος το είχα συζητήσει με τον κ. Τσίπρα νομίζω το Φλεβάρη ή το Μάρτη και το είχαμε συζητήσει σε σχέση με την πορεία που θα μπορούσαν να πάρουν τα πράγματα εάν οι δανειστές πίεζαν πολύ» και συμπλήρωσε:  «τότε ο κος. Τσίπρας μου είχε πει ότι αν φτάσει σε αδιέξοδο τότε κάνεις ή εκλογές ή δημοψήφισμα».

Οπως προσέθεσε «αποδείχτηκε ότι ο Τσίπρας θέλησε να χρησιμοποιήσει αυτό το εργαλείο του δημοψηφίσματος για να δείξει προς τα μέσα προς το εσωτερικό ότι κάνει τα πάντα και ότι δεν έχει παραδώσει το παιχνίδι, ενώ στην πραγματικότητα είχε πουλήσει την παρτίδα».

Σε ό,τι αφορά δε την ημέρα της προκήρυξης η κυρία Κωνσταντοπούλου είπε: «Μου έκανε εντύπωση ότι ο Τσίπρας έδειχνε φοβισμένος, και το έλεγε κιόλας μάλιστα ρωτούσε τον  Μαντά  (σ.σ. τότε γραμματέα της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ, ψυχίατρο) πως να αντιμετωπίσει τον φόβο».

Αναφορικά με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, η κυρία Κωνσταντοπούλου ανέφερε:
«Δεν είχα ενημέρωση περί της επιλογής του μεταξύ των δύο που είχα ερωτηθεί από τον κ. Τσίπρα, δηλαδή μεταξύ Αβραμόπουλου και Παυλόπουλου, σαφώς και είχα δηλώσει ότι είναι προτιμότερος ο Παυλόπουλος και πρέπει να κάνω την αυτοκριτική μου διότι σε καμία περίπτωση δεν είχα φανταστεί το ρόλο που διαδραμάτισε το πρόσωπο αυτό από τη θέση του ΠτΔ. Θεωρούσα δηλαδή ότι τουλάχιστον η συγκρότηση του καθηγητή του Δημοσίου Δικαίου αλλά και η δυνατότητα η θεσμική που του δινόταν θα του επέτρεπε να αρθεί στο ύψος της ευθύνης του και να μη γίνει ένα ανδρείκελο το οποίο ουσιαστικά λειτουργεί ως εκπρόσωπος των δανειστών στη χώρα, αλλά ένας πραγματικός εκπρόσωπος της Δημοκρατίας στην Ελλάδα».

Για την προετοιμασία του παράλληλου νομίσματος, είπε:

«Σε σχέση με το ζήτημα του νομίσματος η δική μου αίσθηση από την ενημέρωση που μου έγινε σε μια συνάντηση στο γραφείο του κ. Τσίπρα από τον κ. Βαρουφάκη στις 16 Μαΐου είναι ότι υπήρχε, είναι δηλαδή ότι γινόταν αυτή η επεξεργασία και αυτή η προετοιμασία».

Προσέθεσε δε: «Ήταν για ένα παράλληλο σύστημα πληρωμών προκειμένου ακριβώς να μπορεί να υπερβεί η χώρα την ασφυξία που θα προκαλούσε ένα κλείσιμο των τραπεζών ή ένα κλείσιμο της ρευστότητας αυτό δηλαδή που έγινε και δε μπορεί κανείς να πεί ότι αυτό που έγινε δεν είχε προβλεφθεί διότι είχε απολύτως συνυπολογισθεί ως ενδεχόμενο από πολύ νωρίς και θα ήταν άλλωστε και εξωφρενικό να μην έχει συνυπολογισθεί όταν είχαμε το προηγούμενο της Κύπρου του Μαρτίου του 2013 που είχε γίνει ένας ανάλογος εκβιασμός».

Για τους πολιτικούς της σχεδιασμούς η πρώην πρόεδρος της Βουλής, προανήγγειλε ουσιαστικά την δημιουργία νέου πολιτικού σχηματισμού, λέγοντας ότι θα πάρει όλες τις πρωτοβουλίες ώστε «να ανατραπεί αυτό το καθεστώς».  

«Σήμερα είμαι ήδη αντίπαλος του κ Τσίπρα γιατί ο κ. Τσίπρας δεν είναι αυτό το οποίο εξήγγειλε και εμφάνισε. Είμαι αντίπαλος του το λέω και υφίσταμαι φυσικά και τις συνέπειες αυτού μέχρι και τις γελοίες διώξεις εκ μέρους του κ. Βούτση για όλο το έργο που κάνει η επιτροπή αλήθειας του δημόσιου χρέους», ανέφερε η τέως πρόεδρος της Βουλής και συμπλήρωσε: «Βεβαίως θα πάρω πρωτοβουλίες και σε επίπεδο πολιτικού οργανισμού και σε επίπεδο κόμματος  και βεβαίως θα κάνω όλα εκείνα που επιβάλλονται προκειμένου να ανατραπεί αυτό το καθεστώς- εκφραστής του οποίου είναι ο κ. Τσίπρας όπως εκφραστής του οποίου είναι διεκδικεί να είναι ο κύριος Μητσοτσάκης, ο κύριος Θεοδωράκης, η κ. Γεννηματά,  το μνημονιακό καθεστώς πρέπει να ανατραπεί και εγώ θα συμπράξω με όλους τους τρόπους και στο επίπεδο της κοινωνίας και στο επίπεδο των κινημάτων και στο επίπεδο το κεντρικό πολιτικό για να ανατραπεί αυτό το καθεστώς».


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (58)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Παρονοική ... | 10/03/2016 20:42
    ...εναντίον κατα συρροή ψεύτη και απατεώνα.....Μόνο αν εξαφανιστούν και οι δυο έχουμε ελπίδες...
    ΟΞΑΠΟΔΩ
    απάντηση91
     
     
    Δεν ξέρω αν ο Πρόεδρος είναι ανδρίκελο ή όχι... | 10/03/2016 17:52
    ..αλλά αυτό που κάνει η Κωνσταντοπούλου φανερώνει έλλειψη σεβασμού προς τους θεσμούς. Αν θέλει να παλέψει τον Τσίπρα, υπάρχουν πολλοί άλλοι τρόποι χωρίς να απαιτείται προσφυγή στη χυδαιότητα και τον λαϊκισμό. Ευτυχώς που έφυγε και ησυχάσαμε από μία εμμονική γυναίκα.
    Γιώργος Γ.
    απάντηση154
     
     
    δυστυχως | 10/03/2016 16:10
    μαζι με τα προβληματα που εχουμε ,εχουμε και την ζωη να μας υπενθυμιζει οτι εχουμε τον πιο φαυλο πολιτικο της μεταπολιτευσης προεδρο και ειχαμε και την ιδια προεδρο της βουλης.
    shame on you
    απάντηση147
     
     
    Ζωή η ιδεοληψία σου σε τύφλωσε άρα γιατί να σε πιστέψω τώρα? | 10/03/2016 11:15
    Πώς το είχανε καταλάβει όλοι όσοι ήταν εκτός ΣΥΡΙΖΑ ότι "ο Τσίπρας χρησιμοποίησε το δημοψήφισμα για να δείξει σε όλους ότι έκανε τα πάντα για τη πατρίδα" αλλά δε το κατάλαβες εσύ που είχες δει τόσα σημάδια; ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΔΙΑΚΑΤΕΙΧΕ ΙΔΕΟΛΗΨΙΑ (γιαυτό και ο άντρας σου είχε βγει και είπε ο Τσίπρας έχει αρχ..ια!). Άρα τι μου λέει εμένα ότι έχεις την ικανότητα να δεις άλλα τόσα αυτονόητα γύρω σου? Όπως για παράδειγμα ότι δεν είμαστε Μ.Βρετανία να κάνουμε κουμάντο και να το παίζουμε βαρύμαγκες όπως καλή ώρα κάνεις εσύ και απαιτείς να κάνουμε όλοι μας και να επαναστατήσουμε σαν άλλοι ένδοξοι Έλληνες?
    Μορέν
    απάντηση253
     
     
     
    Όχι άλλο! | 09/03/2016 20:25
    Δυο καλά έκανε ο Τσιπρας μέχρι σήμερα. Την απομάκρυνση των δυο: της Κωνσταντοπουλου και του Λαφαζανη. Η μεν πρώτη καθαρά φασιστρια σε όλες της τις εκδηλώσεις, ο δε δεύτερος τελείως ανίδεος απο πολιτική, κολλημένος σε βλακώδεις, ξεπερασμένες πολιτικές ιδέες. Ειναι γυναίκα ύπουλη κα πολύ φιλόδοξη. Ελπίζω να μην χρειαστεί να ξαναβρεθεί στην πολιτική σκηνή, δεν θα την αντέξω άλλο.
    Π.Κ.
    απάντηση6112
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΣΤΟΥΣ ΑΝΩΝΥΜΟΥΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ | 09/03/2016 18:17
    Μα πιο πολύ απ' όλα, σιχαίνομαι την ανωνυμία σας και τη χολή σας. Σιχαίνομαι τη δημοκρατία με ψευδώνυμο που πρεσβεύετε. Τις ψυχιατρικές σας διαγνώσεις, την απουσία κάθε πολιτικής αντιπαράθεσης. Το ότι δεν αναγνωρίζετε την απόλυτη συγκρότηση των απαντήσεών της για θέματα που θα καθορίσουν τη ζωή μας- και όχι τη Ζωή- για τα επόμενα 30 με 50 χρόνια. Δειλοί, μοιραίοι και άβουλοι αντάμα θα προσμένουμε να γίνει κάποιο θαύμα και θα λοιδορούμε όποιον δουλεύει όχι για να γίνει επανάσταση αλλά για να λειτουργήσει κάπως η ξεφτιλισμένη, συντεχνιακή και βαθιά άδικη αστική ( τρομάρα της) δημοκρατία που έχουμε. ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ (ΑΝ....) ΕΠΩΝΥΜΑ.....κατά..... το καταναλώστε υπεύθυνα.
    ΠΑΝΟΣ ΧΑΛΚΟΣ
    απάντηση1034
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ξέσκισέ τον... | 09/03/2016 18:03
    Μην αφήσεις τον Προδότη της Πατρίδας, Σκοπιανό στην Ψυχή, Τσίπρα, να πάρει ανάσα.
    Anyponomos23
    απάντηση2211
     
     
    Να πρόσεχες | 09/03/2016 17:21
    Τελικά ο Τσίπρας και οι σύμβουλοι του είναι σπουδαγμένοι στην κομμουνιστική διαπλοκή και ραδιουργία.. Έχοντας ήδη συμφωνήσει από το 2014 για το 3ο Μνημόνιο έπρεπε να κάψει οποιοδήποτε από τα στελέχη μπορούσαν να είναι πιθανοί αντίπαλοι του στον χώρο του. Όλοι γνωρίζαμε και γνωρίζουμε το χαρακτήρα της Κωνσταντοπούλου . Ήταν το τελευταίο άτομο που θα προτείναμε για Πρόεδρο της Βουλής λόγο του εριστικού χαρακτήρα της . Αυτός την έκανε. Της φούσκωσε τα μυαλά , την άφησε να υπέρ εκτίθεται , αυτή δεν κατάλαβε τον απώτερο στόχο με συνέπεια σήμερα να μην έχει απήχηση στο λαό και να την θεωρούν οι περισσότεροι τουλάχιστον ψυχοπαθητική προσωπικότητα . Έτσι την πάτησες Ζωή .
    Ν.Κ.
    απάντηση8414
     
     
    Πως το λέει ο Λαός... | 09/03/2016 17:15
    ..από μικρό και από τρελό μαθαίνεις την αλήθεια
    ale .( o ανορθόγραφος)
    απάντηση6510
     
     
    Κότες χωρίς πούπουλα... | 09/03/2016 13:32
    Κύριοι, το είπε ο Αρκάς, μοναδικά! "Ο πόλεμος κατά της βλακείας τελείωσε. Χάσαμε!"
    Ερμόλαος
    απάντηση1178
     
     
    ΝΟΜΙΖΩ | 09/03/2016 13:21
    Πως το κορίτσι θέλει μια καρεκλίτσα . Μια καρέκλα ρε παιδιά ..........KAI όλα μα όλα θα μελώσουν ..........
    AM
    απάντηση5536
     
     
    Ζω'η Κασιδιάρη | 09/03/2016 13:06
    Θυμάμαι , ότι ο ΣΥΡΙΖΑ κήρυξε εμπάργκο στην εκπομπή του Πρετεντέρη και σε κάθε άλλη , που θα ήταν παρών ο ίδιος , γιατί σε άρθρο του την είχε αποκαλέσει Ζωή Κασιδιάρη. Τώρα αυτή έχει πεί τα τέρατα , όχι μόνο για τον Τσίπρα αλλά και για τον ΠτΔ αλλά μια μούγκα στη στρούγκα τη βλέπω. Τί γίνεται ρε παιδιά; Τόσο πολύ τη φοβούνται; Καλημέρα
    Ολυμπία Φουσκαρή
    απάντηση7216
     
     
    Είπαμε θες να κάνεις δικό σου | 09/03/2016 13:05
    Κόμμα αλλά όχι και έτσι..και η υποκρισία,τα ψέματα κ η κατινιά έχει κ τα όριά της.Αυτή η στάση ξεπερνάει τα όρια της πολιτικής διαφωνίας..
    Nikoleta
    απάντηση2644
     
     
     
    Φαλλοκρατικη Κοινωνία | 09/03/2016 12:11
    Μα τι περιμένουμε από μια ανδροκρατουμενη ελληνική κοινωνία που βλέπει τις δυναμικές γυναίκες σαν τέρατα που απειλούν την ύπαρξη του. Μπράβο Ζωή που είσαι μεγάλο αντράκι!!!
    Σκεπτόμενη Πολίτης
    απάντηση31139
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Για τα επιδόματα που έπαιρνε η μητέρα της | 09/03/2016 12:01
    (και μαζί με άλλα μας φέρανε στα Μνημόνια) δεν άκουσα κάποιο σχόλιο. Φοβάμαι ότι αν ρίξει το ΣΥΡΙΖΑ (αλήθεια ποιος της το ζήτησε;) θα επιβεβαιωθεί η ρήση ότι κάθε κυβέρνηση είναι χειρότερη από την προηγούμενη.
    Cynical
    απάντηση9324
     
     
     
    Σας παρακαλώ, σκεφθείτε το λίγο στα σοβαρά | 09/03/2016 11:50
    να προσάγεται, λέει, ο Τσίπρας στο Ειδικό Δικαστήριο και να έχει συνήγορο υπεράσπισης την… . Κωνσταντοπούλου -μεγαλείο!
    ΚΕΝΤΡΙ
    απάντηση1214
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Ζωή και αρετές | 09/03/2016 11:48
    Είμαι Εθνικιστής, με την Χρυσή Αυγή ασφαλώς, αλλα εσένα Ζωή σε πάω γιατί έχεις επάνω σου αρετές, έξυπνη, ειλικρινής, έντιμη, ρήτορας, πατριώτισσα, κρίμα που είσαι αριστερή μόνο, δεν υπάρχει σε αυτόν τον χώρο πατριωτισμός και εντιμότητα.
    Zaglos
    απάντηση23118
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΟΥΝ ΟΙ ΤΥΠΟΙ | 09/03/2016 11:47
    Ο έξοχος θίασος: Τσίπρας, Βαρουφάκης, Ζωή Κωνσταντοπούλου, Λαφαζάνης, Σκουρλέτης,Φίλης, o σύμβουλος "στρατηγικού σχεδιασμού"(!!!!) Καρανίκας, ο γραμματέας (με… αγωνιστές προγόνους) Ιάσονας Σχινάς – Παπαδόπουλος, ο Πολάκης, ο ... Γκουρού της Αριστεράς Φλαμπουράρης, η Σία Αναγνωστοπούλου, η Τασία Χριστοδουλοπούλου ("λιάζονται - πάντα γελώ"), και αναρίθμητοι άλλοι παρόμοιοι. Ζούμε το τέλος των ψευδαισθήσεων της μεταπολεμικής Ελλάδας. Έπρεπε όμως να βιώσουμε και αυτό το εξωφρενικό "έπος', μήπως συνέλθουμε και κάποτε γίνουμε άλλη κοινωνία, με αληθινή δημοκρατία, μόρφωση, επιλογή άξιων ανθρώπων σε κάθε τομέα, συλλογική πορεία, έγνοια για τον τόπο, την ιστορική και πολιτισμική διαδρομή του.
    ΠΟΣΟ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ;
    απάντηση1426
     
     
     
    kyriakos | 09/03/2016 11:47
    Αυτή ΠΟΤΕ δεν ήταν καλά;;; Όταν υποστήριζε το μπετοβλακα ή ΤΩΡΑ που θέλει να τον ρίξει;;;
    kyriakos
    απάντηση9810
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
-