από metereologos.gr
Κυριακή 19 Νοεμβρίου 2017
 
 

Αλ. Τσίπρας: «Η Σοσιαλδημοκρατία είναι εκτός βηματισμού της Ιστορίας

«Η πολιτική αλλαγή στην Ελλάδα θα προκαλέσει ντόμινο στην Ευρώπη»
Αλ. Τσίπρας: «Η Σοσιαλδημοκρατία είναι εκτός βηματισμού της Ιστορίας
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Την πεποίθηση ότι η «επικείμενη ανάληψη της διακυβέρνησης από τον ΣΥΡΙΖΑ στην Ελλάδα», θα λειτουργήσει ως κίνητρο για το συνολικό πολιτικό αναπροσανατολισμό των προοδευτικών και σοσιαλδημοκρατικών δυνάμεων στον ευρωπαϊκό Νότο, εξέφρασε ο Αλέξης Τσίπρας μιλώντας την Κυριακή στο συνέδριο του Transform Europe στη Φλωρεντία με θέμα «η νεοφιλελεύθερη ατζέντα και η ευρωπαϊκή σοσιαλδημοκρατία».

Ο κ. Τσίπρας είπε ότι από την περιφέρεια της Ευρώπης μπορεί να ξεκινήσει η ανατροπή της νεοφιλελεύθερης ηγεμονίας στην Ευρώπη.

Για το ελληνικό πολιτικό σκηνικό ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ τόνισε ότι η Ελλάδα βρίσκεται ήδη στο κατώφλι μιας ιστορικής πολιτικής αλλαγής και σύντομα ο ΣΥΡΙΖΑ θα κληθεί να αναλάβει τη διακυβέρνηση της χώρας.

Σ' αυτό το πλαίσιο, πρόσθεσε, από τώρα, επιδιώκουμε τη συνεργασία κυβερνήσεων, αλλά και πολιτικών και κοινωνικών δυνάμεων, ξεκινώντας από τον ευρωπαϊκό Νότο. Μια τέτοια συνεργασία θα αξιοποιήσει τη θετική δυναμική η οποία θα αναπτυχθεί με τη νίκη του ΣΥΡΙΖΑ.

Μιλώντας εκτενώς για την κρίση της σοσιαλδημοκρατίας ο κ. Τσίπρας είπε ότι η σημερινή κρίση της σοσιαλδημοκρατίας είναι ταυτόσημη με τη κρίση της Ευρώπης και εκτίμησε ότι η ευρωπαϊκή σοσιαλδημοκρατία, για να υπάρξει, θα πρέπει ν' αλλάξει. Διαφορετικά, θα μετατραπεί σε μικρή, συμπληρωματική δύναμη της νεοφιλελεύθερης δεξιάς, «ακριβώς όπως συμβαίνει στην Ελλάδα με το ΠΑΣΟΚ του κυρίου Βενιζέλου», είπε χαρακτηριστικά.

«Σε αντίθεση με την μεταπολεμική περίοδο και με αφετηρία το Νότο της Ευρώπης, σήμερα η νέα ριζοσπαστική Αριστερά μετατρέπεται σε εμβρυουλκό της κοινωνικής και πολιτικής αλλαγής, ελπίζοντας ότι θα ωθήσει και την σοσιαλδημοκρατία σε απεγκλωβισμό από την νεοφιλελεύθερη συναίνεση  που έλκει τις ρίζες της από την δεκαετία του ενενήντα», υπογράμμισε ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ.

Στη διημερίδα συμμετείχαν, ανάμεσα σε άλλους, ο ιδρυτής και επικεφαλής του κόμματος Αριστερά, Οικολογία, Ελευθερία Νίκι Βέντολα, ο πρώην γραμματέας της Κομμουνιστικής Επανίδρυσης (1994-2006) και Πρόεδρος της ιταλικής Βουλής των Αντιπροσώπων (2006-2008) Φάουστο Μπερτινότι, οι ευρωβουλευτές της «Άλλης Ευρώπης με τον Τσίπρα» Ελεονόρα Φορέντσα και Κούρτσιο Μαλτέζε, ο Σέρτζιο Κοφεράτι, ευρωβουλευτής του Δημοκρατικού Κόμματος, καθώς και ο βουλευτής του κυβερνώντος Δημοκρατικού Κόμματος Τζιουζέπε Τσιβάτι, επικεφαλής της αριστερής πτέρυγας του κόμματος, ο οποίος συμμετείχε στην εκλογή για την ανάδειξη γενικού γραμματέα του Δημοκρατικού Κόμματος τον περασμένο Δεκέμβριο και κατετάγη τρίτος, πίσω από τον εκλεγέντα Ματέο Ρέντσι και τον Τζιάνι Κουπέρλο.



Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Αλέξης Τσίπρας: «Μπορούμε το μέχρι χθες ακατόρθωτο, να αλλάξουμε την πορεία της Ευρώπης» 
Αλ. Τσίπρας: «Είμαι βέβαιος ότι η πολιτική αλλαγή έρχεται σύντομα» 
Συνάντηση με Νταβούτογλου θα ζητήσει ο Τσίπρας 
Αλ. Τσίπρας: Διάλογος με την Τουρκία και επιμονή στην πολιτική διεύρυνση 
Τσίπρας: Η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ δεν θα δεχθεί προαπαιτούμενα και απαιτούμενα 
 
 
σχόλια (44)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
     
    Μαζεύετε τα σιγά - σιγά.... | 18/11/2014 14:00
    Ο κυνισμός και η πίκρα των ορφανών της ιστορίας, που σχολιάζουν εδώ μέσα έχει πιάσει ταβάνι. Ο ελληνικός λαός σας εμβόλισε και σας διέλυσε κύριοι, πάρτε το χαμπάρι. Όσο και αν προσπαθείτε να δηλητηριάσετε με τη χολή σας την ελληνική κοινωνία, είσαστε πλέον ακίνδυνη μειοψηφία. Είναι πια ζήτημα χρόνου, Άντε μαζεύετέ τα σιγά - σιγά....
    ζακυνθινος
    απάντηση33
    Απαντήσεις  4 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Η ελληνική γελοιότητα είναι εξαγώγιμη γιατί είναι γραφική... | 18/11/2014 06:30
    ..ενώ οι ελληνικές εξαγωγές πιάνουν πάτο! Βλέπετε μέλλον για τη χώρα μας με τέτοια αντιπολίτευση;
    Οι γραφικοί της Ευρώπης προκαλούν οίκτο!
    απάντηση164
     
     
    Όλα τα αντέγραψε!!! | 18/11/2014 01:58
    Τη Μιμή πότε λες;; Ή μπας κι η Μιμή είναι ήδη εδώ ως Πασιονάρια!!
    Δόξα στο γελείο
    απάντηση103
     
     
    καλα μιλαμε | 18/11/2014 00:48
    ατομο!
    φταιει το συστημα
    απάντηση54
     
     
    Σουρεαλισμός | 17/11/2014 17:43
    Πρόκειται για την αριστερίζουσα έκφανση του νεοελληνικού σουρεαλισμού. Τα Ζάππεια ανήκαν στην δεξιά έκφανση.
    Panos Terz
    απάντηση286
     
     
     | 17/11/2014 16:35
    ενώ εσύ είσαι σε βηματισμό με τον ψεκασμένο της άκρας δεξιάς!!! Ρε πόσες λεμονόκουπες έχουν να σου ρίξουν όλοι όσοι θα σε ψηφίσουν και θα δουν πόσο μεγάλος μπαρούφας νεοπασόκος είσαι!!! Κράτα γερά με φωτόπουλους, την συνεργάτιδα του άκη την δούρου και όλα τα σαπάκια του πρώην Πασοκ.
    papagalos
    απάντηση317
     
     
     | 17/11/2014 16:29
    που τα έμαθες αυτά ρε αγράμματο παιδαρέλι? Αφού στο σχολείο όλο κοπάνες και καταλήψεις έκανες!
    papagalos
    απάντηση287
     
     
     
    AKΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ! | 17/11/2014 10:48
    ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΕΛΙΤ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΑΛΛΑΓΕΣ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ...ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ!ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΖΟΥΝ ΜΙΑ ΗΧΗΡΗ ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΤΙΚΗ ΛΕΞΗ-ΕΝΝΟΙΑ ΟΠΩΣ ΑΥΤΗ ΤΗΣ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑΣ ΕΝΝΟΩΝΤΑΣ ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΗΝ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΣΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΩΝ ΠΛΟΥΣΙΩΝ-ΤΡΑΠΕΖΙΤΩΝ-ΜΕΓΑΛΟΥ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ-ΔΑΝΕΙΣΤΩΝ! ΣΤΑΘΕΡΑ ΠΟΝΤΑΡΟΥΝ ΣΤΑ ΦΟΒΙΚΑ ΕΝΣΤΙΚΤΑ ΤΗΣ ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΗΣ ΜΕΣΑΙΑΣ ΤΑΞΗΣ ΩΣΤΕ,ΠΑΡΟΤΙ ΑΥΤΗ ΦΤΩΧΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΕΧΕΙ ΕΞΟΡΓΙΣΤΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ,ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΟΥΝ ΚΟΜΜΑΤΙΚΑ ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΗ ΕΝΤΟΣ ΝΔ Κ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΟΛΗ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ! ΤΡΕΜΟΥΝ ΜΗΠΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΗΝ ΗΓΕΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΕΠΕΛΘΕΙ ΝΤΟΜΙΝΟ ΣΧΕΤΙΚΩΝ ΑΝΑΤΡΟΠΩΝ ΜΕ ΠΡΩΤΗ ΕΠΙΛΑΧΟΥΣΑ ΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ Κ ΤΟΥΣ PODEMOS
    ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΑΖΙ ΣΑΣ !!
    απάντηση1255
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    o ποιητής φανφάρας... | 17/11/2014 10:14
    τραμπα τραμπα τραμπαλίζομαι πέφτω και τσακίζομαι και κτυπώ την γκλάβα μου.... κου κου τσίπρα αρχικοτσάνα μου
    ..
    απάντηση4612
     
     
    Μια μέρα θα ΄ρθει που ο φελλός θα μιμηθεί την άγκυρα και θα κλέψει τη γεύση του βυθού» | 17/11/2014 10:03
    Εχει σαλτάρει το παιδακι οποιοσδήποτε θα την πάθαινε απο το δεκαπεταμελες και τις καταλήψεις, να σ' ακούει ολοι η Ευρωπη
    φανουρης
    απάντηση5013
     
     
    Τάδε έφη | 17/11/2014 09:27
    H σοσιαλδημοκρατία είναι εκτός βηματισμού της ιστορίας.Τάδε έφη Τσίπρας ως μέγας κριτικός της πολιτικής ιστορίας.Ενώ, συνέχισε , η ριζοσπαστική Αριστερά θα προκαλέσει ντόμινο ανατροπών στην Ευρώπη. Τώρα μας έπεισε.Μεγάλα λόγια μικρών ανδρών για φτηνή κατανάλωση οπαδών.Να προσέξει μόνο μήπως από ριζοσπαστική Αριστερά μετατραπεί σε ...σπαστική με ξένες ....ρίζες και δούμε το παλιό σοσιαλιστικό σύνθημα "το ΠΑΣΟΚ είναι εδώ ,ενωμένο ,δυνατό" να γίνεται "το ΠΑΣΟΚ είναι εκεί (στο ΣΥΡΙΖΑ) ,νέο δημαγωγό να βρει. Κατά τα άλλα ούτε ανατροπές περιμένω ,ούτε ντροπές.Αυτοί που προαλείφονται για κυβερνήτες ή θα ξεχάσουν χωρίς ντροπή όσα σήμερα λένε ,ως συνήθως, ή θα απέλθουν ως άλυτος γρίφος.
    σχολιαστής
    απάντηση4614
     
     
    Ο χαριτωμένος Πρόεδρος και οι... χαριτωμενιές του! | 17/11/2014 09:23
    Σας ομιλεί, όπως καταλάβατε, η οινειροπαρμένη και ανεμοπαρμένη... περίληψη ενός επαναστάστη! Εσείς τί ακριβώς είσαστε, αυτή την εποχή, χαριτωμένε Πρόεδρε; Κομμουνιστές, Σοσιαλιστές ή γενικώς ριζοσπαστικά... απροσάρμοστοι; Ξεκαβαλίκεψε, μικρέ, μήπως και... γειωθείς!
    Peter
    απάντηση4810
     
     
    Εβαλε και το χοντρό ρολόι... | 17/11/2014 06:18
    ...που φόραγε ο Αντρέας το 1974! Η φαρσοκωμωδία επαναλαμβάνεται μετά από 40 χρόνια... Η διαφορά είναι ότι τότε η Ελλάδα είχε μηδενικό εξωτερικό Χρέος, μόνιμα ισοζυγισμένο προϋπολογισμό και τους υψηλότερους αναπτυξιακούς ρυθμούς στην Ευρώπη, ενώ τώρα είναι πτωχευμένη!!! Και ο Τσιπρας κοροϊδεύει τον Λαό τάζοντάς του ανύπαρκτους λαγούς με πετραχήλια...
    Οι αριστεροί λαοπλάνοι καραδοκούν!!!
    απάντηση5512
     
     
    Τρίχες | 16/11/2014 23:22
    κατσαρές
    κουρέας
    απάντηση459
     
     
     
    Σημάδια αντίστασης κατά της νεοφιλελεύθερης λαίλαπας στην Ευρώπη | 16/11/2014 22:19
    "Φαίνεται ότι υπάρχουν σημάδια αντίστασης στην Ευρώπη. Οι κοινωνίες κινητοποιούνται πολιτικά για να αντιμετωπίσουν τις νέες προκλήσεις. Αυτό που μένει να δούμε, είναι αν αυτό θα είναι αρκετό, ώστε η Ευρώπη να αλλάξει πορεία και να επαναφέρει τις χαμένες αξίες που έχουν θυσιαστεί στο βωμό των απατηλών οικονομικών δεικτών." http://bit.ly/1zthZzc
    nmb
    απάντηση843
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ποιος σοβαρος ανθρωπος | 16/11/2014 19:32
    ασχολειται σοβαρα με αυτες τις αερολογιες και ασυναρτησιες αμορφωτων ανθρωπων. ΕΛΕΟΣ ΕΛΟΣ ΕΛΕΟΣ
    Πηξαμε στους αχρητους
    απάντηση479
     
     
    Οι φαντασιώσεις του τσίπρα.. | 16/11/2014 19:10
    Η έλλειψη γνώσης, η άγνοια είναι κενό, που ο άνθρωπος καλύπτει με την φαντασία. Η πολύχρονη υποκατάσταση της γνώσης και της λογικής από τις φαντασιώσεις, οδηγεί σε μια κατάσταση αιχμαλωσίας του ατόμου, και δημιουργεί την ψευδαίσθηση, ότι οι φαντασιώσεις είναι μέρος του "πραγματικού κόσμου" Αυτό δυστυχώς είναι το πρόβλημα του Τσίπρα και των περισσοτέρων στον ΣΥΡΙΖΑ: Η αδυναμία τους να ξεχωρίσουν το εφικτό από το ανέφικτο, το πραγματικό από το φανταστικό, το χρήσιμο από το επικίνδυνο.
    αριστερός της λογικής
    απάντηση449
     
     
    Άξιοι της μοίρας μας! | 16/11/2014 18:16
    Δεν ψηφίζουμε γιατί πιστεύουμε σε αυτό ή σε εκείνο το πολιτικό σύστημα! Ψηφίζουμε για ζούλα, για βόλεμα, για πεσκέσι, για διορισμό, για αρπαξε να φας και κλέψε να΄χεις, κι έτσι τώρα που ξεγυμνώθηκε η πασοκαρία με τα τσοβοβολταϊκά της, τώρα βρήκαμε νεο αυτοκράτορα κι αυτός γυμνός και γελοίος αλλά υπόσχεται ρεμούλες!!
    Μόνοι μας τα βγάζουμε τα έρμα
    απάντηση418
     
     
    Το ατύχημα της Ιστορίας, | 16/11/2014 17:21
    μπορεί να ομιλεί περί Ιστορίας;
    Φτου κακά!
    απάντηση426
     
-