από metereologos.gr
Σάββατο 26 Μαΐου 2018
 

Κ. Σημίτης: Η ρύθμιση του χρέους θα αργήσει

Η ομιλία του πρώην πρωθυπουργού στο Ζάππειο για τα 40 χρόνια ΠαΣοΚ
 Κ. Σημίτης: Η ρύθμιση του χρέους θα αργήσει
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Ο Κώστας Σημίτης ήταν ο πρώτος ομιλητής στην εκδήλωση του Ζαππείου για τα 40 χρόνια του ΠαΣοΚ.

Ο πρώην πρωθυπουργός στην ομιλία του ήταν αιχμηρός έναντι όσων δημιούργησαν το κλίμα της Δευτέρας στον ίδιο χώρο, αλλά τόνισε ότι η κεντροαριστερά χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια και νέα πρόσωπα για να πείσει την κοινωνία.

«Κανείς δεν χάνεται, όποιος θέλει να συμμετάσχει σε μια δημιουργική πορεία βρίσκει τους δρόμους που τον εκφράζουν» σημείωσε χαρακτηριστικά.

Ο ίδιος συμπλήρωσε ότι πολιτική είναι οι στόχοι για τη χώρα και οι κατευθυντήριες γραμμές «και όχι πόσες δόσεις είναι ο ΕΝΦΙΑ».

Παράλληλα, ανέφερε ότι στην Ελλάδα γίνεται συνεχής συζήτηση για τις μεταρρυθμίσεις χωρίς ποτέ αυτές να προωθούνται.

Έφερε σαν παράδειγμα την αξιολόγηση στο Δημόσιο, αλλά και τις παράνομες αγροτικές επιδοτήσεις της προηγούμενης κυβέρνησης της ΝΔ με τις οποίες όλα τα κόμματα σιωπηρά συμφώνησαν και τώρα η χώρα καλείται να τις επιστρέψει.

Ο κ. Σημίτης αναφέρθηκε και στις συνομιλίες στο Παρίσι, λέγοντας ότι η τρόικα ειναι μια μορφή ελέγχου που περιορίζει την αυτονομία της, ωστόσο, και αν φύγει -που καλό θα ήταν να φύγει- υπάρχουν άλλοι τρόποι ελέγχου σε όλες τις χώρες-μέλη, ακόμα και σε όσους δεν έχουν υπερβολικά ελλείμματα.

Συνέστησε μάλιστα υπομονή σε όσους πιστεύουν ότι επίκειται αναδιάρθρωση του χρέους, λέγοντας ότι η λύση θα αργήσει και θα έρθει μετά από μακροχρόνια διαπραγμάτευση.


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

40 χρόνια ΠαΣοΚ-Βενιζέλος: Τα καλύτερα σαράντα χρόνια της Ελλάδας (Live) 
Σύγκρουση Γιώργου Παπανδρέου - Ευάγγελου Βενιζέλου στο Ζάππειο 
Εκδήλωση του ΠαΣοΚ στο Ζάππειο - Γ. Παπανδρέου: «Θα υπηρετήσω την απαίτηση μιας καινούργιας αρχής του κινήματος» 
Εορταστικό κλίμα στα 40α γενέθλια του ΠαΣοΚ  
K. Σημίτης: Η κρίση είχε επιπτώσεις στη Δημοκρατία 
Κ.Σημίτης:«Η διαπραγμάτευση πρέπει να οδηγήσει σε συμφωνία» 
Σημίτης:Ορισμένοι νόμιζαν ότι θα παίζουν νταούλια και οι άλλοι θα χορεύουν 
 
 
σχόλια (11)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    η ρυθμιση του χρέους.. | 03/09/2014 23:40
    κ. τέως πρωθυπουργέ..Σημίτη...το χρέος να το πληρώσει η κάστα....Γνωρίζετε καλά..
    nemesis
    απάντηση187
     
     
    Σημίτης | 03/09/2014 23:35
    Με όλο τον σεβασμό ,το χρέος θα διαγραφεί όταν οι δανειστές αποσπάσουν από την Ελλάδα ισόποσα του χρέους περιουσιακά στοιχεία σε τιμές ευκαιρίας.
    savas
    απάντηση156
     
     
    Ο Τσίπρας αλλιώς μας τα λέει | 03/09/2014 23:27
    Τι ξέρεις εσύ μωρέ Σημίτη και μιλάς για το χρέος. Ο μεγάλος Τσίπρας το είπε καθαρά. Θα διαγράψει το χρέος, θα δώσει κατώτατο μισθό 751 ευρώ (που θα τα βρουν οι βιοτέχνες και εργοδότες επαγγελματίες που φυτοζωούν σήμερα για να τα δώσουν είναι μια άλλη υπόθεση), θα μοιράσει 4 δις για την καταπολέμηση της ανεργίας (θα τα εισπράξει λέει με αύξηση των εργοδοτικών εισφορών!!!!). Πάντα ξινός ήσουνα. Ενώ ο μικρός τσογλανάκος υπόσχεται τα πάντα στους πάντες. Και γι' αυτό έχει και 28%. Βέβαια έως εκεί. Γιατί όσο και να θέλει ο Ελληνικός λαός να ακούει ότι του χαϊδεύει τα αυτιά η πλειοψηφία του καταλαβαίνει ότι πίσω έχει η αχλάδα την ουρά και δεν τσιμπά. Κατά βάθος πιστεύει ότι ο Σημίτης έχει δίκιο.
    JM
    απάντηση1710
     
     
    αυτος | 03/09/2014 23:15
    δεν ντρεπεται οι καταγωγη του βεβαια απο που ειναι.ο καλυτερος την μανα του σκοτωσε εμας θα λυποτανε.ου ου ου ουστ..........μηπως ο ανδρεας τον ειχε διωξη απο το κομμα. λεω μηπως μετα τον ανδρεα η ελλαδα εγινε γερμανοκρατουμενη απο τοποθετημενους γερμανοτσολιαδες και μας φτασανε σε αυτο το χαλι ..... παντος μπραβο πηρανε κομμα και παραδωσανε τελεια
    xri
    απάντηση713
     
     
    κρίμα | 03/09/2014 23:08
    για άλλη μια φορά ένας απογοητευτικός εμπαθής σημίτης. λυπάμαι που τον ψήφισα, λυπάμαι που τον στήριξα.
    grt
    απάντηση1717
     
     
    Αίλουρος.... | 03/09/2014 23:04
    1996-2004. Έχουμε και λέμε: 1) Ποδηγέτηση της μεσαίας τάξης, ώστε να τοποθετηθεί στο ΧΑΑ, είτε με τις οικονομίες της, είτε με δανεικά 2) Πλήρης απελευθέρωση καταναλωτικών δανείων, διακοποδανείων, κτλ, ώστε να χρεωθούν όλοι οι Έλληνες στα...πιστωτικά ιδρύματα 3) Υπερδανεισμός για την ολοκλήρωση των ολυμπιακών έργων με αναθέσεις....και άλλα πολλά. Τώρα το γεγονός ότι αυτός ο άνθρωπος καλείται ως γκουρού στην εκδήλωση των γενεθλίων του ΠΑΣΟΚ, αντί να του ζητούνται ευθύνες για ότι έχει διαπράξει εις βάρος, πρώτα της χώρας και μετά του ΠΑΣΟΚ, εξηγεί γιατί το κόμμα βαδίζει ολοταχώς προς την εξαφάνιση......Πάντως ο Ανδρέας το είχε πει ότι ο Σημίτης δεν είναι ΠΑΣΟΚ.....Άρα οι ψηφοφόροι γνώριζαν...
    1981 for ever
    απάντηση209
     
     
    40 Χρόνια ΠΑ.ΣΟ.Κ | 03/09/2014 22:56
    Τα ανώτερα στελέχη εγιναν ολα υπουργοί , τα μεσαία υφυπουργοί ,γραμματείς ,και επόμενο τα μέλη εγιναν Δημόσιοι υπάλληλοι..Ο κ.Πάγκαλος ...ελεγε.." μαζί τα φάγαμε' λάθος ...Εδωσε το ΠΑ.ΣΟ.Κ ενα άλλο ηθικό και πολιτικό παράδειγμα ..."ελάτε να τα φάμε "...προσκάλεσε στο μεγάλο φαγοπότι..την νομεκλατούρα του...Αυτούς που σήμερα..στηρίζουν..μνημόνια..Αραγε γιατί?
    nemesis
    απάντηση109
     
     
    H ΕΛΛΑΔΟΦΑΓΙΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ | 03/09/2014 22:21
    Το 1981 χρονιά πρόκληση εκφυλίστηκε εξ αρχής κ.Σημιτη .Σταδιακή κατανάλωση μιάς ιστορικής πολιτικής προσόδου που εξασφάλιζε την πολιτική σας νομιμοποίηση και συντήρηση στην εξουσία.Κατοχή του κράτους από τους πράσινους ,μπλέ και κόκκινους "συνδικαλιστές' , τημαριοποίηση των εσόδων του κράτους και των Ευρωπαικών κονδυλίων. Κοινώς το άρμεγμα της αγελάδας...η Ελλαδοφαγία.. Αυτά διαπράξατε,..ολοι σας...
    nemesis
    απάντηση88
     
     
    Απλά πράγματα | 03/09/2014 20:59
    Δεν καταλαβαίνω, γιατί τέτοια αγωνία για το ΠΑΣΟΚ. Το ΠΑΣΟΚ έχει τελειώσει. Οι μόνοι που δεν το καταλαβαίνουν είναι οι αμετανόητοι Πασόκοι, δηλαδή το 8% του εκλογικού σώματος (που σε βουλευτικές εκλογές θα είναι λιγότεροι). Ας κάνει κόμμα και ο ΓΑΠ να πάρει ο καθένας τους απο 4% μάξιμουμ. Οι ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ φύγανε για Σύριζα που τους υπόσχεται λεφτά απο τον ουρανό (όπως το παλιό Πασόκ). Ο σοβαρός κόσμος του κέντρου που θέλει σοβαρές μεταρρυθμίσεις, ισονομία, αξιοκρατία και αλλαγή προσώπων δεν πείθεται απο το Πασοκ του Βενιζέλου ή του Σημίτη ή του ΓΑΠ. Δεν πείθεται απο το κόμμα που κατέστρεψε την Ελλάδα και έδωσε την σκυτάλη στη ΝΔ να συνεχίσει το έργο της καταστροφής. Απλά πράγματα.
    Κατερίνα Δ. απο εξωτερικό
    απάντηση178
     
     
    ? | 03/09/2014 20:58
    Ντροπή να υπάρχουν ακόμη Έλληνες που πιστεύουν στους δολοφόνους τη ελληνικής ανάπτυξης ατομα στην φωτογραφία που έφεραν την σημερινή ανήμπορη να μας σιτίσει κατάντια Δεν είναι τα καλύτερο !!!! αναφέρει η μάζα ελλήνων .., αλλά είναι το μόνο πρέπον σήμερα .., ο δικαστής ‘’ αυτόν’ να είναι η ‘’Χρυσή Αυγή’’ με τον ελληνικό στρατό και το σπαθί της ΘΕΜΙΣ .. Και μην ξεχνάμε να ζητάμε κάθε μέρα ……να μας δώσουν αμέσως την ‘ΕΛΛΙΝΙΚΗ μου Τηλεόραση’ κανάλι 1 - 2 και 3 .., STOP την εβραϊκή ΝΕΡΙΤ…………..
    Ανώνυμος / η
    απάντηση611