από metereologos.gr
Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2017
 
 

Μαρία Δαμανάκη: «Θέλω μία δεύτερη θητεία στην Κομισιόν»

Η επίτροπος για τις Θαλάσσιες Υποθέσεις και την Αλιεία θεωρεί επιτυχημένο το έργο της
Μαρία Δαμανάκη: «Θέλω μία δεύτερη θητεία στην Κομισιόν»
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Την επιθυμία της να συνεχίσει στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή με μία δεύτερη θητεία εξέφρασε η κυρία Μαρία Δαμανάκη σε φιλική συνάντηση που είχε με δημοσιογράφους το μεσημέρι της Πέμπτης στην Αθήνα. Η ελληνίδα επίτροπος για τις Θαλάσσιες Υποθέσεις και την Αλιεία τόνισε επίσης ότι έχει ενημερώσει εδώ και καιρό τον Πρωθυπουργό κ. Αντ. Σαμαρά για την επιθυμία της.

Η θέση του έλληνα επιτρόπου έχει αναδειχθεί σε μείζον ζήτημα στο πλαίσιο των διαβουλεύσεων ανάμεσα στον κ. Σαμαρά και στον αντιπρόεδρο της κυβέρνησης κ. Ευ. Βενιζέλο. Στο παρασκήνιο έχουν ήδη ακουστεί διάφορα ονόματα με κορυφαίο αυτό της κυρίας Ντόρας Μπακογιάννη, όπως επίσης αυτά του κ. Κ. Χατζηδάκη αλλά και του υφυπουργού εξωτερικών κ. Δ. Κούρκουλα. Ωστόσο, αποφάσεις δεν φαίνεται ακόμη να έχουν ληφθεί.

Η κυρία Δαμανάκη, άρτι αφιχθείσα από τις Ηνωμένες Πολιτείες, όπου συμμετείχε σε σειρά συναντήσεων και ήταν κεντρική ομιλήτρια σε εκδήλωση του Στέητ Ντιπάρτμεντ για τους ωκεανούς - παρουσία του αμερικανού υπουργού Εξωτερικών Τζον Κέρι - τόνισε το μοντέλο του να παραμένει ένας επίτροπος για δύο θητείες θεωρείται γενικώς επιτυχημένο, διότι στην περίπτωση αυτή μία χώρα μπορεί να διεκδικήσει καλύτερο χαρτοφυλάκιο. Έφερε μάλιστα ως παραδείγματα τον Φιλανδό Όλι Ρεν και τον Ισπανό Χοακίν Αλμούνια. Η ίδια εξέφρασε τη φιλοδοξία να αναλάβει το χαρτοφυλάκιο της Ενέργειας - εφόσον παραμείνει - αν και αναγνώρισε τις δυσκολίες.

Η ελληνίδα επίτροπος εκτιμά ότι η μέχρι σήμερα θητεία της είναι επιτυχημένη, υπενθυμίζοντας ότι ο απερχόμενος Πρόεδρος της Κομισιόν Ζοζέ Μπαρόζο είχε εξάρει δημοσίως το έργο της όταν είχε επισκεφθεί μαζί με το Κολέγιο των Επιτρόπων την Αθήνα στην αρχή της ελληνικής Προεδρίας. Ενδεικτικά ανέφερε τρία ζητήματα στα οποία εκτιμά ότι παρήχθη σημαντικό έργο στο χαρτοφυλάκιό της.

Το πρώτο είναι η ψήφιση του Κανονισμού για τον Θαλάσσιο Χωροταξικό Σχεδιασμό (maritime spatial planning) στο πλαίσιο του οποίου όλα τα κράτη - μέλη θα πρέπει μέσα σε δύο χρόνια να προσδιορίσουν τις δράσεις τους στη θάλασσα (πχ πόντιση αγωγών κλπ).

Το δεύτερο είναι η χρηματοδότηση, μέχρι το 2020, της καταγραφής του βυθού της ευρωπαϊκής επικράτειας - πρωτοβουλία κρίσιμη ώστε να αναδειχθούν οι δυνατότητες της «γαλάζιας ανάπτυξης». Άλλωστε, εκτιμάται ότι μέχρι το 2020 μπορούν να υπάρξουν 7 εκατομμύρια θέσεις εργασίας από τη «γαλάζια ανάπτυξη» στην Ευρώπη, σε σχέση με 5,4 εκατομμύρια θέσεις απασχόλησης σήμερα.

Το τρίτο ζήτημα αφορά στην πρόσφατη υιοθέτηση  - αυτή την εβδομάδα - της Ευρωπαϊκής Στρατηγικής για τη Θαλάσσια Ασφάλεια. Πρόκειται όπως είπε για κείμενο μεγάλής σημασίας και για τα ελληνικά συμφέροντα καθώς για πρώτη φορά γίνεται τόσο σαφής αναφορά στο θέμα της οριοθέτησης των θαλασσίων ζωνών, αλλά και των εξωτερικών συνόρων της ΕΕ.     

Όσο για τα σενάρια που τη φέρνουν να είναι ένα από τα πρόσωπα που θα μπορούσαν να διαμορφώσουν συναίνεση γύρω από την εκλογή του επόμενου Προέδρου της Δημοκρατίας, η κυρία Δαμανάκη σημείωσε ότι τα παρακολουθεί, αλλά η προτεραιότητά της είναι η παραμονή της στην Επιτροπή για άλλη μία πενταετία.



Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (54)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    ΝΙΣΑΦΙ ΠΙΑ... | 01/07/2014 17:38
    Ελάτε, κ.Δαμανάκη. Και ο επόμενος δεν θα κάνει λιγότερο καλά τη δουλειά του! Αρκετά εξαργυρώσατε το Πολυτεχνείο και πολύ καλά σας φέρθηκαν όλες οι πολιτικές δυνάμεις... Η σεμνὀτητα επιβάλλει να μην αυτοεπαινείστε... Ας μιλήσουν άλλοι για σας... Και καλό είναι οι αποδοχές όλων όσων δουλεύουν στην κοινότητα να είναι λιγότερο προκλητικές...!
    X.M.
    απάντηση80
     
     
    Σταύρος Δήμας | 30/06/2014 00:00
    Επίτροπος στην Ευρωπαϊκή Ένωση πρέπει να πάει κάποιος που αποδεδειγμένα έχει αποδείξει ότι μπορεί και να πετύχει και να υπερασπιστεί τα εθνικά συμφέροντα. Υπάρχουν πολλοί που είναι καλοί, σίγουρα ένας από αυτούς είναι και ο Σταύρος Δήμας.
    Jane
    απάντηση103
     
     
    Εδώ πολυτεχνείο. | 28/06/2014 18:35
    Δεν έχεις παρά να βγεις και να φωνάξεις ιδώ πολυτεχνείο, ιδώ πολυτεχνείο.
    giannis
    απάντηση124
     
     
    @Δημοκρατικός πολίτης | 27/06/2014 20:34
    Όταν είσαι της αριστεράς εξυπονοείται ότι είσαι και της προόδου. Εκτός και αν είσαι καθυστερημένος. Τάδε έφη, Τζίμης Πανούσης.
    Η Δαμανάκη με τι προσόντα έγινε επίτριπος?
    απάντηση204
     
     
     
    Μα τοσο καλα ενημερωμενοι; | 27/06/2014 19:45
    Μου κανει μεγαλη εντυπωση που τοσοι πολλοι εχουν γνωμη για την τοποθετηση Δαμανακη. Η αληθεια ειναι οτι κανενας απο εμας που σχολιαζουμε εδω (η σχεδον κανενας) δεν εχει ιδεα για το τι εχει κανει ως επιτροπος η Δαμανακη, η ο οποιοσδηποτε αλλος επιτροπος. Βασικα αμφιβαλλω αν κανενας εκτος απο κανα-δυο ξερουν ποσοι επιτροποι υπαρχουν (εγω μολις το εμαθα απο το google). Για αυτο το λογο αλλωστε τους επιτροπους δεν τους αποφασιζει ο λαος. Καλως η κακως, οι επιτροποι δε βγαινουν στην τηλεοραση, δε μιλανε σε συγκεντρωσεις, δεν κανουνε debate για την εκλογη τους. Επομενως, και ειναι δυσκολο να κανουμε εμεις οι απλοι πολιτες απολογισμο του εργου τους. Αυτο το κανουν αυτοι που εκλεξαμε ως κυβερνηση.
    Δημητρης Δ.
    απάντηση1115
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    είναι πολλά τα λεφτά μαριαα | 27/06/2014 19:42
    19.912 € κάθε μήνα τσεπώνει ο κάθε επίτροπος της κομισιόν . ο πρόεδρος της κομισιόν, ο μπαρόζο πχ , θα πρέπει να την βγάζει με 304.000 € τον χρόνο . το βλήμα ,η αγγλίδα lady catherine ashton,την ταϊζουν με 323.000 € τον χρόνο. μετά από μια θητεία κάθε επίτροπος τσεπώνει επί 3 χρόνια μεταβατική αποζημίωση από 40 έως 60%του μισθού που εισέπραττe. εάν κάποιος επίτροπος έχει υπηρεσία μονο μια 5ετια τσεπώνει 5000 € τον μήνα σύνταξη.δίχως βέβαια να έχει πληρώσει ούτε τσακιστή δεκάρα σε ταμείο . εάν έχει βέβαια 10 χρόνια επίτροπος θα ξεσκίζεται με 10.000 € τον μήνα σύνταξη.ααχ μαριαα...
    boom
    απάντηση254
     
     
    EINAI ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΤΙΣ ΒΡΥΞΕΛΛΕΣ | 27/06/2014 17:16
    Και η Μαρία τα θέλει....Τώρα, τι έκανε η Μαρία στις Βρυξέλλες?? Μα φυσικά διακοπές, τι άλλο να έκανε...
    δεν μας χ..εις βρε Ντα...α
    απάντηση2811
     
     
     
    Φθόνος και μίσος -2 | 27/06/2014 16:55
    (Συνέχεια από το προηγούμενο) ΚΞαι εν πάσει περιπτώσει η Μαρία που με τόση κακία επικρίνετε, ήταν πάντα πιστή στο χώρο και στην ιδεολογία της Αριστεράς. Και στο ΠΑΣΟΚ προσεχώρησε (εκφράζοντας πάντα και μέσα σ' αυτό τις ιδέες της Αριστεράς και της Προόδου), απογοητευμένη από την κατάντια και τη μιζέρια των εκπροσώπων και των κομμάτων της εγχώριας Αριστεράς. Ντροπή και αίσχος σας φθονούντες άκαπνοι.
    Δημοκρατικός πολίτης
    απάντηση1427
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Φθόνος και μίσος! | 27/06/2014 16:49
    Τελικά γιατί τόσο μίσος για τη γενιά του Πολυτεχνείου? Επειδή τα έγκλειστα παιδιά πάνω στο άνθος της ηλικίας τους είχαν το κουράγιο να θέσουν σε οξύτατο κίνδυνο ακόμα και τη ζωή τους για να πέσει η τρισκατάρατη χούντα? Και αν αυτοί οι αγωνιστές με την τόσο υψηλή αίσθηση του καθήκοντος απέναντι στη Δημοκρατία, ασχολήθηκαν μετά το Πολυτεχνείο με τα κοινά, με κυρίαρχη την επιθυμία τους να προσφέρουν είναι κατακριτέοι? Ποιοι είστε εσείς οι άκαπνοι που δικαιούστε να επικρίνετε ανθρώπους σαν την Δαμανάκη? Από που αντλείτε αυτό το δικαίωμα? Τι έχετε προσφέρει στο μαρτυρικό τούτο Τόπο? Προφανώς τίποτα. Φθόνος και μίσος κυριαρχεί στα σχόλιά σας φανερώνοντας το ανύπαρκτο ήθος σας. (συνέχεια παρακάτω)
    Δημοκρατικός πολίτης
    απάντηση1632
     
     
    Εμάς μας ρωτάει; | 27/06/2014 16:24
    Μωρέ αυτή θέλει, ποιός λέει όχι στην δοτή θεσάρα και τα λεφτά, εμάς μας ρωτάει αν θέλουμε να την βλέπουμε την ξεπουλημένη παλιόγρια;
    Στεφ. Λ.
    απάντηση2112
     
     
    Η Δαμανάκη φεύγει... | 27/06/2014 15:44
    από τις Βρυξέλλες. Όμως στέλνουμε μία άλλη άξια εκπρόσωπο της σύγχρονης κοινωνίας μας. Την Ελίζα Βόζεμπεργκ. Και μην ακούσω τίποτα για φορολογική δήλωση 12.000Ευρώ, πόθεν έσχες και τα τοιαύτα. Η Ελίζα θα εκπροσωπήσει άξια στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο ένα μεγάλο τμήμα αναξιοπαθούντων συμπατριωτών μας τώρα μάλιστα που έφυγε από τη μέση και αυτός ο απεχθής Θεοχάρης. Έ Αβραμόπουλε?
    Είμαστε ένα απέραντο φρενοκομείο
    απάντηση243
     
     
    ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ | 27/06/2014 14:26
    Η ΕΣΧΑΤΟΓΡΙΑ ΤΟΥ ΠΟΥΛΙΤΙΧΝΕΙΟΥ
    ARIS
    απάντηση1915
     
     
    Αλλα έκανες τότε, άλλα θέλεις τώρα! | 27/06/2014 13:01
    Ας μην ξεχνά ότι επεδίωξε και επέτυχε χάρη στον ΓΑΠ να αντικαταστήσει τον πιο επιτυχημένο και ισχυρό μέχρι σήμερα έλληνα επίτροπο. Το "έργο" της ένα περιοριςμένο ευχολόγιο με μηδενική πρακτική αξία.
    Antha
    απάντηση379
     
     
    Η Δαμανάκη η καπιταλίστρια | 27/06/2014 11:50
    Καλά φράγκα, δυνατές διασυνδέσεις και ωραία τεκνά.
    Papatsakalos
    απάντηση4012
     
     
    έπεσε πειναα μαρίααα | 27/06/2014 11:24
    τι έγινε μαρία ,δεν χόρτασες ?? άσε λίγο να φάει και κάποιος άλλος......τα συντρόφια έχουν βίλες υπό κατασκευή ,παιδιά που σπουδάζουν στα έρημα τα ξένα, αυτοκίνητα απλήρωτα .....μαρία ααχ μαριαα
    boom
    απάντηση3910
     
     
    αηδια | 27/06/2014 11:18
    δεν αξιολογουμε ποτε τους εαυτους μας Μαρια.εκφραζω την απολυτη απαξιωση μου στο προσωπο σου για να μην πω τιποτε πιο χοντρο.απο που ξεκινησες και που κατεληξες το σκεφτηκες ποτε.
    χρηστος
    απάντηση3815
     
     
     
    Μήπως πάμε για ... Προεδρίνα ; | 27/06/2014 10:20
    Ακούστηκαν ήδη 2 γυναικέια ονόματα , αλλά ως γνωστόν τα παρασκήνια δεν ασχολούνται σοβαρά με το πρόσωπο. Εξάλλου ... μάλλον αποδιωκτικές δυνάμεις διαθέτει σήμερα η κα Επίτροπος. Αλλά ... θα βγάλει γέλιο η όλη υπόθεση . Ας το δούμε και αυτό τουλάχιστο να γελάσουμε .
    Γιάννης
    απάντηση235
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Αρκετά ! | 27/06/2014 10:11
    Αρκετά πιά ! Έχει εξαργυρώσει με το παραπάνω τις περγαμηνές της από το Πολυτεχνείο η κ. Δαμανάκη. Με ελιγμούς και μεταλλάξεις βρίσκεται στα πράγματα επί 40 χρόνια : ξεκινώντας από το ΚΚΕ έχει φτάσει προσαρμοζόμενη και εκμεταλλευόμενη τις καταστάσεις στην άλλη όχθη, στέλεχος της ευρωπαϊκής αυτοκρατορίας. Είναι 62 χρονών και έχει τα γεράματά της εξασφαλισμένα. Όπως όλοι οι αρχομανείς και εξουσιολάγνοι όμως, θεωρούν ότι είναι οι καλύτεροι μέχρι να πεθάνουν . Πρόκειται για κατάντημα και καλό είναι να το καταλάβει και να πάει σε ένα από τα σπιτάκια της , να γράψει τα απομνημονεύματά της . Από ίνδαλμα των τότε συναγωνιστών της έχει γίνει από καιρό πρόξενος αισθημάτων ντροπής. Πού είσαι νιότη ...
    Πολυτεχνίτης 1975
    απάντηση319
     
     
    ΑΡΚΕΤΑ ΔΕ ΕΞΑΡΓΥΡΩΣΕ ΤΟ ''ΕΔΩ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ''; | 27/06/2014 10:08
    Η Δαμανάκη αρκετά δεν σιτίσθηκε δωρεάν εις το Πρυτανείον, λόγω εκείνου του ''Εδώ Πολυτεχνείο'' ; Θέλει και άλλη θητεία; Γιατί, δεν υπάρχουν πολύ καλύτεροι από αυτήν; Πόσα μεροκάματα έκανε στην αμιγή ειδικότητά της της Χημικού Μηχανικού; Καλή πραμμάτεια η πολιτική και τελειωμό δεν έχει.
    ALEX
    απάντηση2910
     
-