από metereologos.gr
Κυριακή 22 Απριλίου 2018
 

Προβάδισμα ΣΥΡΙΖΑ με 5 μονάδες δείχνει νέα δημοσκόπηση

Τρίτο κόμμα η Χρυσή Αυγή με 5,7%, ακολουθούν Ποτάμι με 5,4%, Ελιά με 4,9%
Προβάδισμα ΣΥΡΙΖΑ με 5 μονάδες δείχνει νέα δημοσκόπηση
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

Αθήνα 

Προβάδισμα 5 μονάδων στην πρόθεση ψήφου για τις ευρωεκλογές δίνει στον ΣΥΡΙΖΑ δημοσκόπηση της Palmos Analysis για το Tvxs.

Επίσης, η πλειονότητα των πολιτών εκτιμά ότι το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης θα είναι στην επόμενη κυβέρνηση, αλλά στο ερώτημα αν μια νίκη του ΣΥΡΙΖΑ θα φέρει πολιτική αστάθεια στη χώρα, οι γνώμες είναι μοιρασμένες.

Αναλυτικά, στην πρόθεση ψήφου ο ΣΥΡΙΖΑ συγκεντρώνει 25,3% και η ΝΔ 20,3%. Ακολουθούν: Χρυσή Αυγή με 5,7%, το Ποτάμι με 5,4%, η Ελιά με 4,9%, το ΚΚΕ με 4,6%, οι Ανεξάρτητοι Έλληνες με 3,6%, η ΔΗΜΑΡ με 2,6%, ο ΛΑΟΣ με 1%, ενώ οι Οικολόγοι Πράσινοι συγκεντρώνουν ποσοστό χαμηλότερο της μίας μονάδας (0,9%). Στο 13,3% βρίσκονται οι αναποφάσιστοι.

Από τους πολίτες που δέχθηκαν να πάρουν μέρος στην δημοσκόπηση, η πλειονότητα χαρακτηρίζει τις ευρωεκλογές πολύ ή αρκετά σημαντικές.

Όσον αφορά στην προσέλευση των ψηφοφόρων στις κάλπες, το 85% δηλώνει ότι θα ψηφίσει και το 10% δηλώνει ότι μάλλον θα ψηφίσει.

Το 51% συμφωνεί ότι ο ΣΥΡΙΖΑ θα είναι στην επόμενη κυβέρνηση, ενώ διαφωνεί το 39% των ερωτηθέντων.

Το 48% διαφωνεί ότι η κυβέρνηση ΝΔ-ΠΑΣΟΚ είναι καλύτερη από μια κυβέρνηση του ΣΥΡΙΖΑ, ενώ με τη θέση αυτή συμφωνεί το 39%.

Με τη θέση ότι θα κινδυνεύσει η οικονομία από ενδεχόμενη νίκη του ΣΥΡΙΖΑ συμφωνεί το 40% των ερωτηθέντων, αλλά το 50% διαφωνεί.

Τέλος, στο ερώτημα της πολιτικής αστάθειας, το 48% διαφωνεί ότι μια νίκη του ΣΥΡΙΖΑ στις ευρωεκλογές θα φέρει πολιτική αστάθεια, ενώ το 46% συμφωνεί.



Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Προβάδισμα ΣΥΡΙΖΑ με 2% μπροστά από τη Ν.Δ. δείχνει νέα δημοσκόπηση 
Στο νήμα η νίκη μεταξύ ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ για τις Ευρωεκλογές δείχνει δημοσκόπηση 
Μικρό προβάδισμα της ΝΔ καταγράφει νέα δημοσκόπηση της Alco 
Προβάδισμα 2,5 μονάδων στο ΣΥΡΙΖΑ δείχνει νέα δημοσκόπηση 
 
 
σχόλια (39)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Ραντεβού στις Κάλπες! | 22/05/2014 15:44
    Αυτά με τις δημοσκοπήσεις είναι αστεία... Κάθε φορά γίνεται ο χαμός... άλλα λενε οι μεν, άλλα οι δεν, άλλοι τα μαγειρεύουν και άλλοι τα τρώμε!! Μακάρι να σκεφτόμασταν όλοι το καλό αυτού του τόπου και μακάρι να καταλαβαίναμε πως το να απέχεις από αυτό το τόσο σημαντικό δικαίωμα δεν είναι ούτε επανάσταση ούτε αντίδραση γιατί στο τέλος όλα κρίνονται εκεί!! Στην κάλπη!
    efi
    απάντηση00
     
     
    H Kουστουλιά; Τι ποσοστά; | 18/05/2014 05:46
    Νεο κΩμα - Η Κουτσουλιά - θα πάρει τουλάχιστον 18% - διότι υπόσχεται κανείς να μη δουλεύει αλλά όλοι να πληρώνονται - οι λάθρο ελεύθερα να μπαίνουν- οι φυλακές ανοικτές - οι ληστές με τιμές - οι συντάξεις στα 20 - οι βολευτές ελευθεροι να ληστεύουν επίσημα - όποιος θέλει θα μπορεί ελεύθερα να φτιάχνει τράπεζα, βιομηχανία, πολιτικές αποφάσεις και νόμους! Οπότε η Κουτσουλιά θα είναι ένα κανονικό κΩμα σε μεγάλο συνδιασμό όλων μαζί!
    Ψηφίστε Κουτσουλιά
    απάντηση35
     
     
    Μαγειρεύετε τα ποσοστά της Ελληνικής Αυγής | 18/05/2014 01:10
    Πόσο είπατε θα πάρει η Ελληνική Αυγή; 5,7%; Εγώ νομίζω ότι θα τρίβετε τα μάτια σας στις 25/5.
    Γιώργος
    απάντηση44
     
     
    Ανωριμοτητα | 17/05/2014 22:43
    Όταν ερχονται εκλογες ντρεπομαι συνηθως που είμαι Ελληνας. Πολλοι ο,τι τους σερβιρουν (Οικολογια πριν, ποταμια και Συριζα τωρα) το ψηφιζουν. Αλλα ετσι είναι οι δημοκρατιες. Ολοι εχουν το δικαιωμα ψηφου και ολες οι ψηφοι είναι ισοδυναμες.
    Γιαννης
    απάντηση54
     
     
    σιγα μην πάρει η νδ τόσο πολύ | 17/05/2014 21:23
    σιγά μην πάρει τόσα η νδ-πασοκ. ΣΥΡΙΖΑ είναι το μέλλον
    ειλικρίνεια κύριοι
    απάντηση46
     
     
    Τι 5 ...για 32 μιλάμε | 17/05/2014 20:58
    Σε χθεσινή δημοσκόπηση της πρεσβείας του Τατζικιστάν ο ΣΥΡΙΖΑ προηγείται 32 μονάδες !
    Tatsimitsikotsi
    απάντηση72
     
     
    Οπως και να εχει | 17/05/2014 17:58
    Πρωτος ο ΣΥΡΙΖΑ θα ειναι στις εκλογες, το εχουν παρει χαμπαρι απαντες. Δε συμμετεχω στις εκλογες διοτι δε με εκφραζει τιποτα πλεον. Ολοι κοιτανε την παρτη τους και την τσεπη τους. Τα κοροιδα τσακωνοντε εδω μεσα, τα αφεντικα θα πανε διακοπες. Οι νεοι φευγουν ομαδικως εξωτερικο. Ο Σαμαρας απετυχε, ολο φως στο τουννελ, ολο στριβουμε τη γωνια, ολο ειμαστε στην πηγη...μας παραμυθιαζει. Ξυπνηστε Ελληνες, ως ποτε θα ταιζουμε 10 φατριες, εχουμε ἠ δεν εχουμε Δημοκρατια? Ειχαμε εναν Βασιλια, τωρα εχουμε 300 (αν βαλλεις και τα παιδια/σκυλια ειμαστε χαμενοι απο χερι).
    Manos
    απάντηση1729
     
     
    Και μαλιστα TVXs ετσι??? | 17/05/2014 17:01
    Αντικειμενικο και αξιοπιστο!!
    Gguu
    απάντηση2915
     
     
    Με λογισμό και όνειρο | 17/05/2014 13:47
    Είναι καιρός και πρέπει να αλλάξουμε σελίδα για την ΕΛΛΑΔΑ ρε γαμωτο.
    Νικος Απεργης
    απάντηση1928
     
     
     
    ΔΙΨΑ ΓΙΑ ΑΠΑΛΛΑΓΗ | 17/05/2014 13:41
    Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΕ ΣΥΓΚΡΑΤΕΙΤΑΙ..ΣΑ ΧΙΟΝΟΣΤΙΒΑΔΑ ΘΕΛΕΙ ΑΠΑΛΛΑΓΗ.ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ
    ρεαλιστης
    απάντηση2730
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Δεν δίνω μεγάλη έμφαση σε δημοσκοπήσεις, | 17/05/2014 11:18
    διότι υπάρχουν μικρά, μεγάλα, στατιστικά και δημοσκοπικά ψέματα. Ο κάθε νοούμενος η μη, θα ψηφίσει αυτά που κατάλαβε. Εγώ, εδώ απλώς θα ήθελα να συγχαρώ τον κύριο Τσίπρα για την εμφάνιση του στο debate. Ήταν υπέροχος.
    LEON
    απάντηση3037
     
     
    Τα εριφια μασαν ΧΟΡΤΟ? | 17/05/2014 10:50
    Και το υπολοιπο 12,6 %, θα λειπη με αδεια; Μας δουλευετε με τις δημοσκοπησεις σας;
    Μητσος Αρβανιτης
    απάντηση237
     
     
     
    Πάνω από 10... | 17/05/2014 09:11
    ... μονάδες θα είναι η διαφορά ΣΥΡΙΖΑ-ΝΔ. Κοντή γιορτή.
    ΓΓ
    απάντηση3836
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Στην Υγεια Σας | 16/05/2014 19:57
    Κοριτσια Συγνωμη Αλλα Θα Τον Πιειτε Και Θα Πονεσει!!
    Dimitris
    απάντηση1614
     
     
     
    Βαγγέλη σώσε Τώρα τον Αντώνη | 16/05/2014 17:16
    Ο Αντώνης και ο Βαγγέλης έκαναν μια τεράστια προσπάθεια να μας σώσουν Με τον μέγιστο των υπουργών Αδωνη Γεωργιάδη και τα αλλα παιδιά να παλεύουν με τα θηρία. Κάθε μέρα που περνά το βλέπεις η ανεργία υποχωρεί, η ανάπτυξη ανατέλλει η υγεία αναβαθμίζεται, η παιδεία στα καλύτερα της και πάνω απο όλα οι Έλληνες είναι αφέντες στη χώρα τους!
    Nikos
    απάντηση7243
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Το δουλικό του Πούτιν, | 16/05/2014 16:18
    ο ψευτοδημοκράτης, με 25% θα ζητήσει εθνικές εκλογές(!), δηλαδή θα ρίξει την εκλεγμένη κυβέρνηση. Το ίδιο γελοίο άτομο χαρακτήρισε το 73% του κοινοβουλίου της Ουκρανίας που έριξε τον Γιανουκόβιτς, αντισυνταγματικό!!!
    μετανάστης
    απάντηση6497
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    . | 16/05/2014 16:10
    σιγα την αληθινη δημοσκοπηση..αληθεια ποιος θα ψηφισει τους ανθελληνες του τσυριζα και της νεας δημοκρατιας??τα αποτελεσματα θα ειναι πολυ πολυ διαφορετικα..
    γιωργος
    απάντηση5382
     
     
     
    Στη χώρα ΜαΪμού! | 16/05/2014 15:58
    ΜαΪμού κι οι δημοσκοπήσεις, ΜαΪμού κι η πολιτική, ΜαΪμού κι οι ψηφοφόροι!
    Έτσι τυχαία ζούμε
    απάντηση8725
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ταραχή! | 16/05/2014 13:52
    Λες; Ταραχή! Πάντως,τις τελευταίες μέρες βλέπω έναν πανικό από τους σαμαροβενιζέλους και τα τσιράκια τους (π.χ. ΄Αδωνι).Τι δείχνουν άραγε οι κρυφές δημοσκοπήσεις;
    Ρόρης Ρορόπουλος
    απάντηση10459
     
-