από metereologos.gr
Κυριακή 22 Απριλίου 2018
 

Βενιζέλος: Δεν θα το πω στον κ. Σαμαρά όταν αποχωρήσω από την κυβέρνηση αλλά στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας

Στο δίλημμα των εκλογών, αλλά και στην επόμενη μέρα σε περίπτωση χαμηλών επιδόσεων της «Ελιάς» αναφέρθηκε ο πρόεδρος του ΠαΣοκ
 Βενιζέλος: Δεν θα το πω στον κ. Σαμαρά όταν αποχωρήσω από την κυβέρνηση αλλά στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας
(ΑΠΕ ΜΠΕ)
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

Αθήνα: 

Στο δίλημμα των εκλογών, αλλά και στην επόμενη μέρα -σε περίπτωση χαμηλών επιδόσεων της «Ελιάς»- αναφέρθηκε ο Ευ.Βενιζέλος, λέγοντας ότι το ζήτημα της κυβερνητικής συνοχής, αλλά και της ίδιας της ύπαρξης της κυβέρνησης ενδέχεται να προκύψει την επόμενη μέρα και ο καθένας «θα τεθεί προ των ευθυνών του».

Σε συνέντευξη που παραχώρησε σε εκπομπή του Alpha, ο κ. Βενιζέλος σημείωσε χαρακτηριστικά:

«Θα έχουμε πολιτική κρίση εάν βγείτε εσείς όλοι στα κανάλια στις 25 Μαΐου το βράδυ και λέτε ότι 'έχουμε πολιτική κρίση'. Τόσο απλά. Εγώ δεν είμαι μόνος μου, είμαι μέσα σε μια συζήτηση δημόσια.

» Αν λοιπόν βγει η αντιπολίτευση, βγουν οι δημοσκόποι, βγουν οι έγκυροι δημοσιογράφοι, όπως εσείς, και λένε όλοι 'μα εδώ ηττήθηκε η κυβέρνηση, το ΠαΣοΚ, η Ελιά, η ΝΔ, δεν έχετε νομιμοποίηση, υπάρχει πρόβλημα, νίκη των δυνάμεων της αντιπολίτευσης', πώς ο βουλευτής μας, ο οποίος σηκώνει ένα τεράστιο βάρος θα πάει στη Βουλή μετά να ψηφίσει τις δύσκολες αποφάσεις και οι άλλοι να κάνουν εύκολη κριτική, ενώ η Ελλάδα τώρα πρέπει να αγωνιστεί για να βγει οριστικά από την κρίση, να έρθουν οι επενδύσεις, να ανοίξουν οι δουλειές; Εδώ είναι μια επιλογή, ο κόσμος θα μας πει τι θέλει. Τζάμπα δεν υπάρχει.»


Σε ερώτηση για το αν ο ίδιος σε ένα τέτοιο σκηνικό θα πει στον κ. Σαμαρά ότι αποχωρεί, απάντησε:

«Δεν θα πω στον κ. Σαμαρά, θα το πω στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας. Διότι εδώ πρέπει να ξαναενωθεί το έθνος κι όλοι να έρθουν προ των ευθυνών τους. Εδώ το έθνος είναι διχασμένο σε μια βάση τεχνητή, ξεπερασμένη και επικίνδυνη.

» Έχουμε βρει την ευκολία τώρα, είμαστε τα θύματα εμείς που κάνουμε τη σκληρή πολιτική με κόστος και οι άλλοι είναι αντιμνημονιακοί, χαλαροί. Γιατί το βάρος της ευθύνης της χώρας το έχει το ΠαΣοΚ ιστορικά και δεν το έχει η ΝΔ; Γιατί δεν το έχουμε όλα τα κόμματα που κυβερνήσαμε;»


Ο κ. Βενιζέλος σημειώνει ότι η κυβέρνηση είναι συνταγματικά νόμιμη, γιατί έχει την πλειοψηφία της Βουλής μέχρι τον Ιούνιο του 2016.

«Όμως, εκτός από τη νομιμότητα, υπάρχει και η νομιμοποίηση που είναι μια πολιτική έννοια. Πρέπει να σε στηρίζει ο κόσμος, πρέπει να έχεις ένα ηθικό δικαίωμα να κάνεις αυτά που κάνεις. Αν λοιπόν αυτό διαταραχθεί, δεν μπορείς να κυβερνήσεις.

» Κατ' αρχάς ψυχολογικά οι βουλευτές μας δε θα μπορούν να στηρίξουν τα νομοσχέδια, δεν θα μπορεί να λειτουργήσει η κυβέρνηση, θα υπάρχει μια συνεχής αμφισβήτηση. Θα είναι η αντιπολίτευση ανεβασμένη στα έδρανα και στα κάγκελα και στα κεραμίδια.

» Λοιπόν, ο κόσμος πρέπει να κάνει μια επιλογή. Θέλουμε μια σταθερή κατάσταση και μια σταθερή κυβέρνηση, ή θέλουμε μια περιδίνηση.»

Στην ίδια συνέντευξη χαρακτηρίζει την ηγεσία του ΠαΣοΚ «μανδύα του Νέσσου» (αυτός που έριξαν στον Ηρακλή και πέθανε στην πυρά).

«Η ηγεσία του ΠΑΣΟΚ είναι καθήκον, πιστεύετε ότι είναι απόλαυση; Εγώ αποδέχτηκα τη θέση αυτή, η οποία είναι άκρως τιμητική, επειδή είπαν 'υπάρχει διαθεσιμότητα'; Δεν υπήρξε άλλη υποψηφιότητα, όπως ξέρετε.»

Σε ερώτηση για το πώς σχεδιάζει να φέρει πίσω τον κόσμο που έφυγε από το ΠαΣοΚ, ο κ. Βενιζέλος απαντά: «Λέγοντάς τους την αλήθεια. Οι άνθρωποι αυτοί είναι δικοί μας άνθρωποι. Το ΠαΣοΚ είναι παντού. Βλέπετε τι γίνεται με το ΠαΣοΚ στους δήμους και τις περιφέρειες; Ο ΣΥΡΙΖΑ δε θα πάρει κανέναν μεγάλο δήμο και καμία περιφέρεια. Έχει καμία παρουσία άλλο κόμμα από αυτά στα οποία αναφέρεστε στους δήμους και στις περιφέρειες, στα συνδικάτα, στα σωματεία, στα επιμελητήρια, τους επιστημονικούς συλλόγους;»


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Βενιζέλος: Θα μιλήσουμε για τις Κάννες όταν το επιτρέψουν οι συνθήκες 
Βενιζέλος: Αναγκαία η αποκλιμάκωση της κρίσης στην Ουκρανία 
Προεκλογικό πρόγραμμα ανάκαμψης παρουσίασε ο Βενιζέλος 
Ευ. Βενιζέλος: «Ο ΣΥΡΙΖΑ χυδαιολογεί, έχει το σύνδρομο του 1989» 
Βενιζέλος: Η παρέμβαση Μπαρόζο στο μυαλό όσων δεν ξέρουν την Ευρώπη 
Βενιζέλος: Τη σταθερότητα της χώρας την αποφασίζει ο λαός 
Βενιζέλος: «Εθνικό συμφέρον να ''σκοτώσουμε'' το δημοψήφισμα για το ευρώ» 
Βενιζέλος: Ο λαός εκλέγει τους καλύτερους δημάρχους 
Αίσθηση ικανοποίησης στο Μαξίμου - Το βάρος στον β΄ γύρο των εκλογών 
Ευ.Βενιζέλος: Ψήφο στην Ελιά για να υπάρχει προοδευτική σταθερότητα 
 
 
σχόλια (66)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Αλλά Μπενίτο μου, πώς θα πας; Με την BMW ή με τα ποδαράκια σου; | 16/05/2014 04:28
    Ε το ποδαράκια - τρόπος του λέγειν! BMW 750,000 Ε!
    Iθαγενείς χαρατσωμένος
    απάντηση51
     
     
    Μην «το πεις» σε κανέναν | 15/05/2014 18:50
    Μαρτυριάρη Μπενιζέλ, άσε να το μάθουμε οι ίδιοι.
    LEON
    απάντηση41
     
     
    O thanatos tou paliou... | 15/05/2014 17:43
    To lathos ton Benizelou,Samara ,Tsipra k cia (alla k tou aplystou Ellinara pou exelave to"lefta yparxounn"opos ton voleve ,alla pareleipse na akousei to " i allazoume i vouliazoume " tou idiou ,itan oti afisan ton GAP.na kyvernisei.2xronia..Par oles tis apithanes synthikes pou tou paredosan,ton polemo pou tou ekanan to idio to PASOK k oi stennoi tou synergates,o Ellinas eixe tin eytyxia na dei pos askeitai i exousia simmera.stin kalyteri morfi tis.Me anthropia,politismo,iremia k epignosi. Ayto pou egine to 9-11, exei xaraxthei vatheia sto asyneidhto tou laou,gia ayto k ayti i lyssalea antidrasi enantia ston GAP.Itan mia xekathari rixi tou neou me ton politikanti -ragia,tou Beny k Sama ra.
    Hermes
    απάντηση54
     
     
    στον αγυριστο | 15/05/2014 13:37
    ρε κακομοιρη παρακαλας για ψηφους τον λαο ας γινουν ολα λαμπογιαλο γιατι εσεις παλι τα ιδια θα κανετε με τον αλλο της σπειρας εμεις οι μισθωτοι και οι συνταξιουχοι ετσι και αλλιως χαμενοι ειμαστε οποτε δεν μας νοιαζει τι θα γινει αντε στο καλο βενιζελο και γραφε μας
    παντελης
    απάντηση143
     
     
    Γιατί σκούζετε; | 15/05/2014 12:33
    Προφανώς δεν απευθύνεται σε σας κύριοι τσιπροκαμμενοχρυσαυγίτες, του λαϊκιστικού, ναζιστικού και ψεκασμένου τόξου που σχολιάζετε το άρθρο. Απευθύνεται σε αυτούς που θα ψηφίσουν με ελαφριά καρδιά για τις ευρωεκλογές ποτάμια, λίμνες, φώτηδες κλπ και την επομένη θα θέλουν πάλι πολιτική σταθερότητα και η χώρα να πορευθεί χωρίς κλυδωνισμούς τουλάχιστον για ένα χρόνο ακόμα μπας και δούμε κάποια ανάκαμψη στην οικονομία. Τους λέει λοιπόν ότι αν ψηφίσουν τις λίμνες, τα ποτάμια και τους φώτηδες και καταποντιστεί η Ελιά στις 30 Ιουνίου πάμε για εκλογές και να έρθουν τα ποτάμια, οι λίμνες και οι φώτηδες να βγάλουν τα κάστανα από την φωτιά. Απλά και τίμια πράγματα. Γιατί σκούζετε;
    JM
    απάντηση311
     
     
    Επιτέλους Ξυπνήστε!!! | 15/05/2014 06:51
    Επιτέλους ξυπνήσατε Κύριε Βενιζέλε. Αρκετά κάνατε μάγκες τους ΣΥΡΙΖΕΟΥΣ και τους ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ και διαλύσατε το ΠΑΣΟΚ. Η Ελλάδα ανήκει σε όλα τα κόμματα και την ευθύνη για το μέλλον της το έχουν όλοι. Η εργολαβική σωτηρία της από τα κορόϊδα του ΠΑΣΟΚ πρέπει να τελειώσει αμέσως και ανεξάρτητα από το πσοσοστό της "Ελιάς". Να πάτε στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας σήμερα κιόλας. Να δούμε τότε πόσα απίδια χωράει ο σάκκος!!
    Aristoteles
    απάντηση104
     
     
    Το χω για κακό να μην έχω μυστικό | 15/05/2014 02:54
    Κι αν σου φύγω δεν θα σου το πω τόχω για κακό να μην έχω μυστικό. Ναζιάρα Βενιζέλε!!!!!!!!!!
    unleaded
    απάντηση172
     
     
    ου΄τε μια μπλόφα δεν μπορείς να κάνεις Βαγγέλη. | 15/05/2014 02:30
    ρε παιδιά τι λέμε ώρα? Θα φύγει από την κυβέρνηση ένας άνθρωπος που έχει εμμονή με την εξουσία και προσωπικό όφελος να βρίσκεται κάτω από την ασπίδα της ασυλίας? Πιο πιθανό είναι να προκαλέσει ο Σαμαράς εκλογές παρά να ρίξει την κυβέρνηση ο Βενιζέλος. Ο Σαμαράς θα θελήσει να πετάξει από πάνω του το βαρίδι ενός κόμματος του 3% ειδικά αν το ΠΟΤΑΜΙ έχει διψήφια ποσοστά (Ο Θεοδωράκης δεν απέκλεισε συνεργασίες). Ο Βενιζέλος όμως θέλει να πάει σπίτι του έχοντας χρεωθεί εκτός των άλλων ότι έριξε την κυβέρνηση??? ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΜΩΣ!Ούτε να μπλοφάρει δεν είναι άξιος ο δύσμοιρος!
    valerianna
    απάντηση153
     
     
    Εχεις απόλυτο.. | 14/05/2014 20:28
    δίκιο.Η ευθύνη είναι καθαρά δική μου.Μέλημα μου ειναι να προσέξω τις ισοροπίες που θα διαμορφωθούν στο ευροκοινοβούλιο μετα τις 25 Μάη. Δεν θέλω σοσιαλιστές ούτε λαικό κόμμα, ούτε αριστερά, αλλά ειλικρινά δεν θέλω ευροκοινοβούλιο. Ποτέ μου δεν ήθελα, και δεν είμαι ευροσκεπτικιστής, ούτε θαυμάζω τον Φάρατζ. Απλά δεν θέλω. Με πειράζει αφάνταστα που το "πηρούνι", στο λεξικό της Α δημοτικού γράφετε "πιρούνι". Αλλά τι να σου κάνω, εσείς κάνατε τους εκλογικούς νόμους όπου απο χόρτα κάνετε κυβέρνηση και καμώνεστε οτι έχετε την βούληση του ελληνικού λαού.Μπόνους 50 εδρών, και μου λες να αναλάβω τις ευθύνες μου; Πιάσε γκαρσονιέρα κοντά στον Κορυδαλλο, για να συνηθίζεις την ατμόσφαιρα.Εχει υγρασία !
    below average intelligence(μανδύας του Ηρακλή)
    απάντηση84
     
     
    Κύριε Βενιζέλε... | 14/05/2014 19:56
    Να φύγετε! Τ Ω Ρ Α...
    DimZig
    απάντηση143
     
     
    ΜΠΕΝΙ... | 14/05/2014 19:31
    Στο Ζάππειο να πας να παραιτηθείς!!!
    ΛΟΥΚΑΣ
    απάντηση163
     
     
    Η αυταπάτη του πολιτικού βάρους | 14/05/2014 19:30
    Μα ποιος νομίζει επιτέλους ότι είναι ο κύριος Βενιζέλος; Τόση έπαρση με τέτοιο κόμμα; Μη μου πείτε 'ότι διαθέτει ακόμα αυλικούς που τον θαυμάζουν. Αποκλείεται!
    Άπολις
    απάντηση143
     
     
     
    Βενιζέλος και Βενιζέλος | 14/05/2014 19:09
    Εδώ οι Ελληνες στείλαμε στο σπίτι του τον ΕΛΕΥΘΕΡΙΟ ΒΕΝΙΖΕΛΟ που διπλασιασε την Ελλάδα (με τά λάθη του και αυτός), στον Βαγγέλη θα κολλήσουμε;
    Beni
    απάντηση123
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Καλά τους κάνεις Βενιζέλε | 14/05/2014 18:43
    Να δούνε τα ποσοστά τους μετά την κυβερνητική τους θητεία. Προβλέπω να είναι σύντομη και να πάμε ξανά σε κυβέρνηση σωτηρίας.
    kl
    απάντηση311
     
     
     
    να σας δω μετα λεβεντες μου | 14/05/2014 18:27
    Ειναι πολυ ευκολο να κανατε κριτικη εκ του ασφαλους .Οταν κινδυνευσει ο μισθος η η συνταξη σας να σας δω?.Μετα θα ψαχνετε για αλλο σωτηρα η θα μουγγαθητε?Μαλλον το πρωτο ,γιατι αυτος ο κοσμος ακομα δυστυχως δεν εμαθε.
    patathrhrhw
    απάντηση516
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Γινάτι όμως!!! | 14/05/2014 18:14
    Θα το πω στον μπαμπά μου!
    Ορίστε μας
    απάντηση3312
     
     
    από την ολιγαρχία των "μαντριών" στην Δημοκρατία των "Κοινών" | 14/05/2014 18:13
    οι ολιγάρχες των "μαντριών", οι κομματοκρατικοδίαιτοι, διαίρεσαν τον Λαό μας, ξεθεμελίωσαν κάθε παραγωγική δραστηριότητα, έσβησαν κάθε πλάστρα φωτιά και συνεχίζουν ακάθεκτοι το "έργο" τους. Η λύση είναι η Ελληνική Οδός της οργάνωσης της διοίκησης στην βάση των Κοινών, της Ελληνικής Κοινότητας. Με ενότητα, υπερεργασία, παραγωγή, αλληλεγγύη, με φυλακτό στην Παράδοσή μας, με σεβασμό στους φυσικούς πόρους,στηριζόμενοι στα δικά μας χέρια και μυαλά. Δημοκρατία ισότιμης διακοινοτικής συνέργειας σε Τοπικό, Νομαρχιακό, Περιφερειακό, Εθνικό επίπεδο με μετακλητούς αντιπροσώπους. Οι επαγγελματίες ΔΑΠίτες, ΠΑΣΠίτες, ΚΝΕίτες, κ.λ.π τέλος. Για να τελειώνουμε και με τους εντολοδόχους των ξένων πρεσβειών.
    κοινόν κιλελέρ
    απάντηση365
     
     
    ΩΡΑ ΕΥΘΥΝΗΣ | 14/05/2014 17:58
    Μιά και μιλάς για ευθύνη κ. Βενιζέλο δεν θα ήταν σκόπιμο να αναλάβεις και συ τις ευθύνες σου, και να κάνεις την αυτοκριτική σου. Να μας έλεγες ας πούμε τι ρόλο έπεξες στις Κάννες, γιατί δεν υπερασπίστηκες ούτε για μιά στιγμή τη διακυβέρνηση Παπανδρέου ,αφού και εκείνος όπως και εσύ αλλά και ο μέγας αντιμνημονιακός Σαμαράς μνημόνια ψηφίζατε.Γιατί στη συγκυβέρνηση με το Σαμαρά κατάντησες να είσαι η ουρά του,και δεν τόλμησες να βάλεις έστω μιά κόκκινη γραμμή στις αυθαιρεσίες και στις τρικλοποδιές της δεξιάς. Γιατί ανέχτηκες ακροδεξιούς στη κυβέρνηση σαν τον Γεωργιάδη και τον Μπαλτάκο. Και ένα τελευταίο ερώτημα . Πιστεύεις ότι στις 25 το βράδυ , το σύστημα που σε ανέδειξε θα σε λυπηθεί??
    ΕΝΑΣ ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ
    απάντηση4717
     
     
    νικος | 14/05/2014 17:55
    Έχει τέτοιο εγωισμό αυτός ο άνθρωπος εκπροσωπώντας ένα 4% και έχοντας κάνει τέτοια ζημιά στην χώρα. Πρέπει να δικαστεί και τιμωρηθεί ισόβια.
    NIKOS
    απάντηση5216
     
-