από metereologos.gr
Σάββατο 21 Απριλίου 2018
 
 

Νόμιμη η συμμετοχή στις ευρωεκλογές της ΧΑ έκρινε ο Άρειος Πάγος

Απορρίφθηκαν οι ενστάσεις
Νόμιμη η συμμετοχή στις ευρωεκλογές της ΧΑ έκρινε ο Άρειος Πάγος
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Πράσινο φως από τον Άρειο Πάγο να συμμετάσχει η Χρυσή  στις ευρωεκλογές.

Ως νόμιμο ανακηρύχθηκε και το κόμμα της Χρυςής Αυγής αλλά και της Εθνικής Αυγής που είχε υποβληθεί ως εφεδρεία σε περίπτωση που κηρύσσονταν παράνομη  η Χρυσή Αυγή με βάση τη μεγάλη δικογραφία.

Σύμφωνα με το σκεπτικό του Α' Τμήματος του Αρείου Πάγου το βράδυ της Κυριακής απορρίφθηκε η σχετική ένσταση διότι η Χρυσή Αυγή δεν είχε κηρυχθεί με τελεσίδικη δικαστική απόφαση ως εγκληματική οργάνωση.
 
Παράλληλα ο έλεγχος νομιμότητας έγινε με βάση το Καταστατικό που υπέβαλαν οι υπεύθυνοι του κόμματος και δήλωναν σεβασμό στη δημοκρατική νομότητα.
 
Συνολικά ο Άρειος Πάγος κήρυξε ως νόμιμα 43 κόμματα



Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Το βράδυ ανακοινώνονται από τον Αρειο Πάγο οι συνδυασμοί για τις εκλογές 
Αποφυλακίστηκε ο βουλευτής της ΧΑ Νίκος Κούζηλος 
 
 
σχόλια (37)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    an | 13/05/2014 12:24
    katalava kalla ,exoume dyo dikaiwsines....mia tou Areiou Pagou kai mia tis Voulis....o Areios Pagos leei nomimo komma h XA h vouli leei oxi...einai eglimatiki organosi kai tis kovoume tin epidotisi .....xaxaxaxaxaxa
    pame kalla ?
    απάντηση63
     
     
     
    Μπράβο στους δικαστές | 12/05/2014 21:35
    Μπραβο στουςδικαστές τους δικαστές που ορθώς σταθμισαν την πραγματικότητα και δεν υπέκυψαν στον ανελέητο πόλεμο λάσπης που δέχεται οποίος εκφερει απόψεις υπέρ της πατρίδας. Τελουμε υπο κατοχή απο ένα ιδιότυπο καρτέλ ανθελληνικων επιχειρηματικών και πολιτικών συμφερόντων που προσπαθούν να κατευθύνουν την ψήφο των ελλήνων ώστε να συνεχίσουν να παρασιτουν ενός βάρος του ελληνικου λαού. Προφανώς υπάρχει συνωμοσία... Δεν θα το πίστευα ποτέ ότι εγω ως κοσμοπολιτης ορθολογιστης με συμμετοχες σε διεθνη fora, θα εφτανα στο σημειο να γραφω για συνωμοσίες, αλλα αυτα που συμβαίνουν είναι εξωπραγματικα. Υπάρχει ενορχηστρωμένη επίθεση κατα της ελληνικής συνείδησης στα χώρα.
    Ορθολογιστης
    απάντηση72
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ρε Γέλιο | 12/05/2014 21:00
    Τα παπαγαλάκια της ΧΑ που κράζανε για την δικαιοσύνη, επειδή λέει ασκούν πολιτική δίωξη εναντίων της - τώρα επικροτούν την χυδαία απόφαση του αρείου πάγου. Αυτοί είσαστε, υποκριτές, χρήσιμοι ηλιθίοι, ανθρωπάκια που σας έταξε ο φύρερ σας λεφτά και θέση άν βγεί ποτέ στην εξουσία. Ρε δέν έχετε πάρει χαμπάρι ότι ο κόσμος θα σας λιντσάρει άν δεν μπείτε φυλακή...
    Nazi hunter
    απάντηση48
     
     
    Άλλο ένα εγκληματικό λάθος του Αρείου πάγου | 12/05/2014 20:58
    "το δέν ήξερα" δέν ισχύει πλέον. Όλοι στην Ελλάδα ξέρουν τι θέλει η ΧΑ - την εξουσία με την βία, την εξόντωση Ελλήνων και αλλοδαπών. Όλοι στην Ευρώπη ξέρουν τί σημαίνει Νεοναζί, φασισμός και εθνικοσοσιαλισμός, η άποψη ότι "δέν έχει αποφασιστεί ακόμα ότι είναι εγκληματική οργάνωση" δέν πείθει πλέον καθόλου. Για άλλη μία φορά η δικαιοσύνη παραμένει θεατής των εξελίξεων - πού ξέρουμε άλλωστε ότι δέν έχουν και συμπαθούντες των ακροδεξιών - και εάν ποτέ αναδειχτεί το φασιστικό παραμόρφωμα του μιχαλολιάκου σε δυνατό κόμμα, ξέρουμε τί θα επακολουθήσει. Κύριοι της δικαιοσύνης, η πρόληψη είναι δέκα φορές καλύτερη της θεραπείας, δέν το μαθατέ αυτό; Το φίδι δέν το χαιδέυεις, το σκοτώνεις!
    Οδοστρωτήρας
    απάντηση38
     
     
    Aπαράδεκτη απόφαση | 12/05/2014 18:45
    Να προσφύγει το Συνταγματικό τόξο της Νέας Πασοκρατείας στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο και αντί για την Χρυσή Αυγή την θέση της να πάρει ο Μαζιώτης και ο Ξηρός που τους άφησαν ελεύθερους...
    Πως την είπαμε;;Κλάπα ή Κλάμα;;;;
    απάντηση90
     
     
     
    αυτοι θα ξεβρωμιζαν τον τοπο? | 12/05/2014 13:46
    ρε ποιοι χρυσαυγητες αυτοι ειναι αδερφες. δεν τον ειδατε τον αλλον, κλαμμενος, επειδη εκαστε ενα μηνα φυλακη. αυτοι θα ξεβρομιζαν τον τοπο? αυτοι θα τα καναν λιμπα?? αισχος! μονο ΚΚΕ μαγκες, αυτοι τραβηξαν εξοριες και μαρτυρια και δε λυγισαν, ουτε εκλαψαν. μαυρο στα φασισταρια της ΧΑ τουσ προδοτεσ του εθνους, ποιοι πολεμησαν το 40 μονον ο ελασ του ΚΚΕ
    @ponokefalos68
    απάντηση845
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Αλλαγη πλεύσης | 12/05/2014 13:45
    Μολις πριν λιγες ημέρες νομίζαμε ότι η απαγόρευση συμμετοχής της ΧΑ στις εκλογές θα επέστρεφε ψήφους στο μαντρί.Ως συνήθως κάναμε λάθος και το αποτέλεσμα θα ήταν τελείως αντίθετο απο το προσδοκούμενο.Ε λοιπόν κι εμείς αλλάξαμε γνώμη.
    Κοινός νους
    απάντηση264
     
     
    Kι΄αν ακόμη δεχτούμε ότι η ΧΑ | 12/05/2014 11:40
    είναι ότι χειρότερο (που το συζητάμε βέβαια), ας τους ''λούζονται'' οι κύριοι που τους ενέκριναν απο το '92 να συμμετέχουν στις εκλογές. Πολύ θα το χαρώ και θα το υπερθεματίσω. Επιπρόσθετα μου έχει δημιουργηθεί αηδία και έχω κλείσει όλα τα τηλεκανάλια για τον λόγο ότι καταηγορούν την ΧΑ (καλώς ή κακώς δεν το εξετάζω) ερήμην της. Αν αυτό είναι δημοκρατία τότε εγώ σίγουρα είμαι
    ο μεγαλέξαντρος.
    απάντηση5310
     
     
    Σφαλιάρα στους γκαλοπατζήδες | 12/05/2014 11:26
    Στις 18 και 25 οι συστημικοί γκαλοπατζήδες θα φάνε μια μεγαλοπρεπή σφαλιάρα από τον ελληνικό λαό. Περαστικά τους. Ψηφίζοντας τη Χρυσή Αυγή για πρώτη φορά νιώθω σίγουρος ότι η ψήφος μου θα πιάσει τόπο.
    kp
    απάντηση4917
     
     
    Την δημοκρατία σέβεται η ΧΑ | 12/05/2014 11:10
    όχι όμως και την φαυλοκρατία. Κλέφτες διασκόρπισαν τον κρατικό πλούτο ανα τις τράπεζες του κόσμου, όταν η Ελλάδα μέ τέτοια οικ.ευρωπαική ενίσχυση θα έπρεπε να ήταν ελντοράντο. Αντ΄αυτού 2 εκ.έλληνες είναι άνεργοι όταν λαθραίοι εισβολείς (κατα κυριολεξία) λυμαίνονται ότι έχει απομείνει.5000 έχουν φουντάρει απο απόγνωση.Λουκέτα παρελέυνουν καθημερινά απο μπροστά μας. Χιλιάδες ελληνόπουλα πήραν τον δρόμο της ξενιτειάς. Όχι άλλη κοροιδία.
    ΧΑ η τελευταία ανάσα της Ελλάδας.
    απάντηση5117
     
     
    Ποιός ο λόγος ύπαρξης του ΕΣΡ | 12/05/2014 11:02
    όταν η ΧΑ , ένα κόμμα μισού εκ.ψηφοφόρων περιφρονείται φασιστικά απο την πλειονότητα των ΜΜΕ?
    25 και Μάη
    απάντηση5913
     
     
    ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙΑ ΚΡΑ,ΚΡΑ.ΚΡΑ.... | 12/05/2014 10:48
    Κάθε μέρα πρωί, μεσημέρι, βράδυ σκίζατε τα ιμάτια σας για το ποσό εγκληματική οργάνωση είναι η χρυσή αυγή.... Μπράβο στην ελληνική δικαιοσύνη που έπραξε τα αυτονόητα....φαίνεται κάνεις από τη κυβέρνηση δεν έκανε τηλέφωνο γιατί θα έτρωγε πόρτα από τον Άρειο πάγο.... Τώρα ο λαός θα κρίνει ποσό εγκληματίες είναι οι χρυσαγητες …. Η μόνη λύση που μένει στο σύστημα είναι η παλιά δοκιμασμένη συνταγή να αναλάβουν δράση οι ¨αριστεροί τρομοκράτες : Δηλαδή οι πράκτορες…… Καλή λευτεριά έλληνες….
    ΛΑΛΑΚΗΣ Ο ΕΙΣΑΓΟΜΕΝΟΣ
    απάντηση6412
     
     
    ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ | 12/05/2014 09:25
    Μπράβο στην Ανεξάρτητη Ελληνική Δικαιοσύνη. Μπράβο στους έντιμους κ. Δικαστές. Τώρα αναφορικά με τους λασπολόγους και επικριτές μας συνιστώ ΞΥΔΑΚΙ...πίνεται και με πάγο... Και το βράδυ των αποτελεσμάτων να έχετε παυσίπονα, θα σας χρειαστούν...
    ELLHN
    απάντηση5613
     
     
    ΑΡΟΥΡΑΙΟΙ | 12/05/2014 08:51
    Ας την καταπιουν τωρα την αποφαση του ΑΡΕΙΟΥ ΠΑΓΟΥ , οι πληρωμενοοι κονδυλοφοροι και τα παπαγαλακια της δηθεν ενημερωσης, οι συνταγματολογους και ολοι τους βρωμεροι εξαπατητες και διαβουκολιστες της κοινης γγνωμης. ΛΟΙΠΟΝ Η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΨΗΦΙΑ ΠΟΣΟΣΤΑ Με ...τις υγειες τους
    ΛΑΙΚΟΣ ΚΟΥΡΕΑΣ
    απάντηση5312
     
     
     
    O Laos na krini ean theli na kyvrnithi apo ypodikus. | 12/05/2014 08:42
    Ke ochi monon avto, ala na tus ine oi anthropoi avtoi paradigma pros mimisi os pros tin symperifora tus se alus synanthropus os synolo ke ochi epilektika. Giati panta tha yparchi kapio simio stin politiki tus, pu den tha imaste symfoni me avto. Thelume na mas skotosun gia avto? Aplos epidi den symfonume tyfla me ola osa kanun? Oi dikastes to dosane pros psifisi sto Lao. Bros lipon!!!!!!!
    bludicka
    απάντηση634
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΠΟΙΟς ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΕΝΣΤΑΣΗ?? | 12/05/2014 08:13
    Η ΑΝΤΑΡ CIA ??.......Η Ο SSΑΜΑΡΑΣ ????? ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ.....ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΙ ΕΙΝΑΙ .......... ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ.......Η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ..........ΤΟ ΜΑΘΑΜΕ ΠΙΑ.........Α ΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΟΙ........ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΒΓΑΖΕ ΤΙΣ ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ...........
    αντισυστημικος
    απάντηση498
     
     
    KAI ΤΩΡΑ ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ | 12/05/2014 07:57
    Xaxaxaxaxaxaxaxa!!!! Τώρα...μούγκα!!! Να φανταστεί κανείς τι θα λεγόταν σε διαφορετική περίπτωση......
    Babis
    απάντηση445
     
     
     
    Σεβασμός στη δημοκρατική νομιμότητα; | 12/05/2014 06:04
    Ποιος σεβασμός; Για τα μαχαιρώματα, τη δολοφονία Ελληνα πολίτη, για το άγριο ξύλο στους αλλοδαπούς, για την εκπαίδευση στα όπλα των ταγμάτων εφόδου που είναι εναντίον της Δημοκρατίας, για ναζιστική ιδεολογία; Για το θαυμασμό τους στο Χίτλερ, μακελάρη των λαών και των εκατοντάδων χιλιάδων Ελλήνων; Πόσο δημοκρατικοί αλήθεια!
    Ξεσκεπάστε τους αντιδημοκράτες της ΧΑ
    απάντηση1057
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Η Αστική Δημοκρατία είναι το καλλίτερο σύστημα | 12/05/2014 05:57
    Επιτέλους να σταματήσει το τροπάρι ότι η ΧΑ καταδιώκεται για τις ιδέες της! Πρέπει να δώσουν εξηγήσεις στο εκλογικό σώμα για τις δολοφονίες που έχουν διαπράξει, για τις βιαιότητες σε βάρος των αλλοδαπώνδημοσιογράφων κλπ. Πρέπει να δώσουν εξγήσεις για τη φιλοναζιστική ιδεολογία από την οποιά διαπνέονται, για τη σκοπιμότητα των ταγμάτων εφόδου μέσα σε ένα κοινοβουλευτικό καθεστώς, για την εκπαίδευση στη χρήση των όπλων κλπ. Είναι η ώρα τους να απολογούνται καθημερινά γιατί στρέφονται καθημερινά εναντίον της Αστικής Κοινοβουλευτικής Δημοκρατίας και είναι οπαδοί της ολοκληρωτικής εθνικοσοσιαλιστικής ιδεολογίας! Αντε γιατί μας τα πρήξατε όσο δεν παίρνει...
    Πόλεμος με ιδέες, όχι με μαχαίρια!
    απάντηση1145
     
-