από metereologos.gr
Σάββατο 21 Απριλίου 2018
 

Ματαιώθηκαν τα ντιμπέιτ στη Θεσσαλονίκη λόγω συμμετοχής της ΧΑ

Σχεδόν όλοι οι υποψήφιοι δήμαρχοι και περιφερειάρχες αποχώρησαν
Ματαιώθηκαν τα ντιμπέιτ στη Θεσσαλονίκη λόγω συμμετοχής της ΧΑ
«Δεν μπορώ να συμμετέχω οπουδήποτε υπάρχει εκπρόσωπος της Χρυσής Αυγής» δήλωσε ο Γιάννης Μπουτάρης
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

Θεσσαλονίκη 

Η συμμετοχή εκπροσώπου της Χρυσής Αυγής ήταν η αιτία για την αποχώρηση του συνόλου σχεδόν των υποψηφίων δημάρχων Θεσσαλονίκης και τη ματαίωση ραδιοφωνικού ντιμπέιτ στο «Ράδιο Θεσσαλονίκη» την Κυριακή. Σε ματαίωση οδηγήθηκε επίσης και το προγραμματισμένο ντιμπέιτ των υποψηφίων περιφερειαρχών λόγω της συμμετοχής εκπροσώπου της Χρυσής Αυγής.

Οι έξι από τους καλεσμένους υποψηφίους δημάρχους Θεσσαλονίκης αρνήθηκαν να συμμετάσχουν λόγω της παρουσίας του εκπροσώπου της «Ελληνικής Αυγής» (υποστηρίζεται από τη Χρυσή Αυγή) Αρτέμη Ματθαιόπουλου.

Στο «τραπέζι» παρέμειναν μόνο οι ανεξάρτητοι υποψήφιοι Μάκης Στεργίου, Γιάννης Κουριανίδης και ο Αρτέμης Ματθαιόπουλος.

«Ως παράταξη, αλλά και στο δημοτικό συμβούλιο έχουμε πάρει απόφαση να μην συμμετέχουμε σε οποιαδήποτε κοινή συνάντηση υποψηφίων στην οποία μετέχει και η Χρυσή Αυγή. Άλλωστε, προσωπικά έχω μηνυθεί από την Χρυσή Αυγή γιατί τους χαρακτήρισα εγκληματική οργάνωση. Δεν μπορώ να συμμετέχω οπουδήποτε υπάρχει εκπρόσωπος της Χρυσής Αυγής» δήλωσε ο Γιάννης Μπουτάρης.

«Δώσαμε τα καλύτερα χρόνια της ζωής μας για να υπάρχει σε αυτό το τόπο δημοκρατία....Με νεοναζί με τους γόνους των ταγματασφαλιτών στην πόλη του ολοκαυτώματος, δεν κάθομαι», σημείωσε μεταξύ άλλων σε δήλωσή του ο κ. Μηταφίδης. «Ο ναζισμός δεν είναι άποψη. Είναι απαράγραπτο έγκλημα κατά της ανθρωπότητας», τόνισε.

«Εγώ, με νεοναζί, με τους γόνους των χουντικών και των ταγματασφαλιτών, στην πόλη του ολοκαυτώματος, δεν κάθομαι. Θα μας φτύνουν από τους τάφους τους οι 50.000 εξοντωμένοι Εβραίοι συμπολίτες μας, οι Pομά και οι αντιστασιακοί. Η Θεσσαλονίκη ήταν η πρώτη αντιστασιακή πόλη στην Ευρώπη. Εγώ, τιμώντας την ιστορία αυτής της πόλης δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση να προσφέρω σε αυτούς πρόσωπο. Ο ναζισμός δεν είναι άποψη, είναι με αποφάσεις του ΟΗΕ και των Διεθνών Δικαστηρίων, απαράγραπτο έγκλημα κατά της ανθρωπότητας» συμπλήρωσε κ. Μηταφίδης .

«Δεν καθόμαστε στο ίδιο τραπέζι με τους εκπροσώπους του φασισμού και του ναζισμού» υποστήριξε ο υποψήφιος Γ. Δελλής. «Η Χρυσή Αυγή δεν είναι νόμιμο κόμμα είναι συμμορία με νεοναζί και μαχαιροβγάλτες. Τους αξίζει να είναι στην φυλακή» υπογράμμισε ο έτερος υποψήφιος κ.Γ. Κούτρας.

Στη συζήτηση αρνήθηκαν επίσης να συμμετάσχουν και οι υποψήφιοι δήμαρχοι Σταύρος Καλαφάτης, Δημήτρης Παπαμιχαήλ και Ελεάννα Ιωαννίδου.

Ο υποψήφιος Αρτέμης Ματθαιόπολους δήλωσε πως… «έγινε πράξη το προεκλογικό σύνθημα της Χρυσής Αυγής ότι θα ξεβρομίσει ο τόπος».



Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Αποφυλακίστηκε ο βουλευτής της ΧΑ Νίκος Κούζηλος 
 
 
σχόλια (42)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Η δημοκρατία της φαυλοκρατίας | 11/05/2014 23:40
    Έτσι αντιλαμβάνεται την δημοκρατία η φαυλοκρατία και η κλεπτοκρατία γιατί βέβαια οι καθαροί τους χαλούν την πιάτσα. Πίσω από τα μεγάλα λόγια τους κρύβονται φασιστικές και ναζιστικές συμπεριφορές, κοινωνικός αποκλεισμός, εμφυλιοπολεμικές τάσεις και διχασμός.
    Σωκράτης
    απάντηση112
     
     
    Oloi | 11/05/2014 15:52
    oi an8rwpoi genniountai elef8eroi kai isoi stin aksioprepeia kai ta dikaiwmata. Einai proikismenoi me logiki kai syneidisi kai ofeiloun na sympwriferontai metaksitous me pnevma adelfosynis. OHE
    trifero kontari
    απάντηση10
     
     
    Όσα σχόλια και αν κάνετε | 11/05/2014 15:40
    αγαπητά χρυσαύγουλα, ο Μπουτάρης θα σαρώσει και το γκομενάκι της κόρης του υμνητή του Χίτλερ θα πατώσει.
    προοδευτική Θεσσαλονίκη
    απάντηση28
     
     
    ante | 11/05/2014 14:54
    Mpoutari kai oi ypolipoi peraste apo tin Presveia na parte to fakelakisas......
    mavri skoufitsa
    απάντηση62
     
     
     
    Χρυσής Αυγής ότι θα ξεβρομίσει ο τόπος | 11/05/2014 13:59
    ΣΑΣ ΕΙΧΕ ΕΤΟΙΜΑΣΗ ΚΑΙ ΩΡΑΙΟ ΠΑΝΕΛ ΜΕ ΦΟΝΤΟ ΤΟΝ ΘΕΡΜΑιΚΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΕΥΚΟ ΠΥΡΓΟ ,,ΑΛΛΑ ΠΟΣΑ ΚΛΕΨΑΤΑΙ ΚΑΙ ΚΛΕΒΕΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ ,,,ΟΛΟΣ Ο ΔΗΜΟΣ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΚΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ, ΕΝΟΕΙΤΑΙ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΚΕΦΑΛΙΑ,, ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΠΟΥΤΑΡΗ ΔΩΣΕ ΤΑ ΧΡΕΩΣΤΟΥΜΕΝΑ ΣΤΟΥΣ ΕΡΓΑΤΕΣ ΠΕΛΙΟΥΣ ΚΑΙ ΝΕΟΥΣ,, 1850 ΕΥΡΟ ΑΚΟΜΑ ΕΧΩ ΝΑ ΛΑΜΒΑΝΩ ,,ΠΑΡΟΧΕΣ ΣΕ ΕΙΔΟΣ ,,
    alek
    απάντηση62
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    O | 11/05/2014 13:04
    Mpoutaris...an avrio xriasti na pari thesi metaksi Ellados kai Israhl tha pari tou Israhl.....o anthrwpos einai Marioneta...!!!
    cp
    απάντηση62
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Και χωρης ντιμπειτ | 11/05/2014 10:56
    ...ο λαος θα παη να ψυφιση. Την γυμνια ανυπαρκτης τοπικης δοιηκισης και των γυμνοσαλιαγκων υποφερουμε να αποδιχτη και μετα!!! Απλα η Θεσσαλονικη να αποκτηση αυτο που της κλεψαν τοσα χρονια, με ψεματα και ατοιμιες. Αφου σκεφτοταν μονο την δικια τους τσεπη. Με ενα κεντρο πισω απο το υπουργειο Βορειου Ελλαδος απροσπεραστο οσοι εχουν καποια προβληματα με τα ποδια, κατι που πρεπει να εισαι λοκατζης η πολλη τυχερος να διαβης αυτους τους δρομους για να μην εχεις καποτε ατυχημα.,. και γινης υποθεση για τον Μπουμπουκο!
    A.M...
    απάντηση32
     
     
     
    Μπραβο! | 11/05/2014 10:47
    Ετσι αντιμετωπιζονται οι ναζι! Με τη δημοκρατικη μεθοδο της αποχωρησης....Ειστε για γελια το λιγοτερο. Αλλα και σεις ρε παιδι μου της ΧΑ δεν ξερετε τι ειναι η Θεσσαλονικη? Η Δευτερη Ιερουσαλημ!!!!!! Αναιδεια να θελετε να εκθεσετε τας αποψεις σας......
    AZ
    απάντηση71
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Τί δουλειά έχει το κρασί με την πολιτική? | 11/05/2014 08:35
    Κύριε Μπουτάρη κακώς αναμυγνύεσαι με την πολιτική διότι είσαι άσχετος.Δεν παλεύεται έτσι η χρυσή αυγή έτσι την δυναμώνεται.Η ενέργεια σας δείχνει ότι την φοβάστε, ότι δεν μπορείτε να τους αντιμετωπίσετε και έτσι τους δυναμώνετε.Τα κακά στην Ελλάδα ήταν 4 γιαυτούς που δεν είναι ασχετοι με την πολιτική και δεν είναι φανατικοί.Η γερμανική κατοχή, ο κουμουνισμός , η χούντα και η μεταπολίτευση.Στον εμφύλιο μπουτάρη πέθαναν εξ αιτίας των κουμουνιστων περισσότεροι από ότι με τους γερμανούς.Γιατί μιλάς με κουμουνιστάς ,φανατικό κουμούνι είσαι?Βλέπεις ότι είσαι άσχετος με την πολιτική τι ασχολείσαι?Αντιμετωπισέ τους,η αποφυγή είναι δειλία, δεν έχεις κατι να πείς και κάνεις λαλακίες?Πίνεις πολύ κρασί?
    KAZAN
    απάντηση72
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Τελικά | 10/05/2014 22:27
    Η υποκρισία των δήθεν Δημοκρατών σε αυτή τη χώρα δεν έχει προηγούμενο
    Δεν σέβονται ούτε εκλεγμένους
    απάντηση102
     
     
    Αποχώρησαν και ξεβρωμίσαμε... | 10/05/2014 21:52
    Τελικά έχει απόλυτα δίκιο ο υποψήφιος δήμαρχος, βουλευτής της Χρυσής Αυγής Αρτέμης Ματθαιόπουλος ο οποίος δήλωσε πως: «έγινε πράξη το προεκλογικό σύνθημα της Χρυσής Αυγής ότι θα ξεβρωμίσει ο τόπος». 'Ηδη χάθηκε η μπόχα των εκπροσώπων του "κλεπτοκρατικού τόξου"!!!
    Ειρωνευόμενος
    απάντηση72
     
     
    Δημοκρατία ελληνικού τύπου | 10/05/2014 21:46
    Η ΕΣΗΕΑ παραχώρησε αίθουσα της για να παρουσιαστεί το βιβλίο του καταδικασμένου για πολλαπλές δολοφονίες Σάββα Ξηρού, σε ένα νόμιμο πολιτικό κόμμα που κατηγορείται και δεν έχει καταδικαστεί ακόμη για τίποτα και εκφράζει το 10-15% (όπως θα φανεί σύντομα) απαγορεύουν ακόμη και να πει τις απόψεις του, έτσι εννοούν κάποιοι την δημοκρατία. Δεν είχα σκοπό να τους ψηφίσω, θα το κάνω μόνο και μόνο για τον τρόπο με τον οποίο, τους προφυλακίζουν. Έχει λέει ο άλλος όπλο νόμιμα, αλλά θα το χρησιμοποιήσει λέει για να τροφοδοτήσει την εγκληματική οργάνωση και για ένα νόμιμο όπλο τον βάζουν μέσα. Οι ανακρίτριες είναι η μεγαλύτερη απειλή για την δημοκρατία, πολύ μεγαλύτερη από την ΧΑ.
    TB
    απάντηση92
     
     
    Πανικός..... | 10/05/2014 21:08
    είναι η πρωτη φορά που αισθάνονται οτι απειλούνται οι κομματικοί νταβατζήδες του "συνταγματικού τόξου". Εχουν πενήντα χρόνια "κεκτημένο" αποκλειστικότητας στο βρώμικο παιχνίδι τους. Και επειδή ξέρουν οτι τους έχει συχαθει η κοινωνία αισθάνονται πάρα πολύ ευάλωτοι. Ακριβώς γι' αυτό και ο πανικός τους. Καιρός να αποχωρήσουν γενικώς.....
    Παναγιώτης
    απάντηση72
     
     
     
    ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ | 10/05/2014 19:22
    ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΤΣΟΛΙΑΔΕΣ ΦΕΥΓΟΥΝ ΠΡΩΤΟΙ ΜΠΟΥΤΑΡΗ ,,,ΕΣΥ ΤΙ ΛΕΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ?????
    ΠΑΤΡΙΣ
    απάντηση4564
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Θα μιλήσει ο λαός | 10/05/2014 18:49
    Το τι είναι και τι δεν είναι ένα κόμμα θα το αποφασίσει ο λαός στις εκλογές. Είναι δικαίωμα των υποψηφίων να σηκωθούν και να φύγουν, είτε επειδη όντως αισθάνονται άσχημα συζητώντας με τη ΧΑ, είτε επειδη δεν έχουν να πουν τίποτε ουσιώδες στη συζήτηση. Η ουσία του θέματος είναι όμως ότι ένα πολιτικό κόμμα διώκεται για τις πράξεις ορισμένων μελών του, κάτι που είναι ενάντια στη δημοκρατία και στις αρχές ενός πραγματικού κράτος δικαίου. Είμαστε 50 χρόνια πίσω απο την Ευρώπη.
    Κώστας
    απάντηση8851
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    8 ΜΑΙΟΥ:Η ΗΤΤΑ ΚΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΝΑΖΙΣΜΟΥ. | 10/05/2014 18:21
    Οποιον κι αν ψηφίζει κάποιος μπορεί να γίνει αποδεκτό. Αυτό που ειναι,ομως,απαράδεκτο,ειναι να ψηφίζει το ναζιστικό μόρφωμα με την εγκληματική "ιδεολογία".Τον Μεσαίωνα δεν τον πεθύμησε κανένας,εκτός απο τους φονιάδες ναζί.Συνεπώς,ναι σε οποιοδήποτε κόμμα,οχι,ομώς στην εγκληματική οργάνωση.Δεν υπάχει ιδεολογία,δεν υπάρχει ηθική,παρά μόνο βρωμιά,σκοτάδι και ανίεροι σιχαμεροί στόχοι παρασίτων.
    Zaglos
    απάντηση5878
    Απαντήσεις  4 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΚΑΛΑ ΚΑΝΑΝ ΣΤΑ ΚΑΘΗΚΙΑ. | 10/05/2014 18:15
    ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΦΥΓΑΝ.ΚΑΙ ΜΟΝΟ Η ΥΠΑΞΗ ΤΩΝ ΧΙΤΛΕΡΙΚΩΝ,ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΝΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΩΡΑ! ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΔΕΝ ΞΕΧΝΑ ΟΥΤΕ ΤΑ ΑΟΥΣΒΙΤΣ,ΟΥΤΕ ΤΙΣ ΜΑΖΙΚΕΣ ΕΚΤΕΛΕΣΕΙΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑΖΙ(ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ ΤΩΝ ΣΗΜΕΡΙΝΩΝ ΑΛΗΤΩΝ).ΚΙ ΑΝ Η ΚΡΙΣΗ ΤΟΥΣ ΕΦΕΡΕ ΣΤΟ ΠΡΟΣΚΗΝΙΟ,Η ΙΔΙΑ ΤΟΥΣ Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΦΥΣΗ ΘΑ ΤΟΥΣ ΣΤΕΙΛΕΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΗΡΘΑΝ!ΣΤΙΣ ΧΑΒΟΥΖΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ.
    ΠΡΩΗΝ ΧΡΥΣΑΥΓΙΤΗΣ
    απάντηση7789
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΕΙΣΑΤΕ | 10/05/2014 18:13
    ΟΤΑΝ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ Η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΘΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ???? ...... ΜΗΤΑΦΙΔΗ (ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ) ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΣΟΥ ΤΟ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΟΥΣΕ Ο ΤΣΑΟΥΣΕΣΚΟΥ (ΤΟ ΚΚΕ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ) ΗΣΟΥΝΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ????
    πρωην κκε εσωτερικου
    απάντηση9262
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Χρυση Αυγη για να ξεβρωμισει η Ελλάδα απο τα καθηκια | 10/05/2014 18:12
    Δαγκωτό Χρυση Αυγη, ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΩΣ και με ολους τους φιλους ! Οι Ελληνες πρεπει να αφυπνιστούν, κυταξτε πως κατάντησαν την Ελλάδα μας οι ..........πατριώτες του δημοτικού τόξου ! Αν δεν συμφωνείτε με τα χάλια μας ψηφηστε Χρυση Αυγη, μην τις πάτε περι ναζι κλπ, ειναι καθαρή προπαγανδα για να συνεχίσουν να κάθονται στην καρεκλα τους οι καταστροφεις μας,
    Top dog
    απάντηση9772
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
-