από metereologos.gr
Δευτέρα 16 Ιουλίου 2018
 
 

Παραιτήθηκε ο Π. Μπαλτάκος από γγ της κυβέρνησης

«Πάγωσε» το πρωθυπουργικό γραφείο με τις συνομιλίες-σοκ Μπαλτάκου-Κασιδιάρη
 Παραιτήθηκε ο Π. Μπαλτάκος από γγ της κυβέρνησης
(Eurokinissi)
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Ένα βήμα πριν από την έξοδο του κ. Τ. Μπαλτάκου από τη θέση του γενικού γραμματέα του υπουργικού συμβουλίου βρίσκεται ο Πρωθυπουργός κ. Αντ. Σαμαράς το μεσημέρι της Τετάρτης, λίγη ώρα μετά τη θύελλα που ξέσπασε από τις αποκαλύψεις για συνομιλία του με τον βουλευτή της Χρυσής Αυγής κ. Ηλ. Κασιδιάρη.
 
Στη δικομματική κυβέρνηση προκλήθηκε σοκ και δέος από το διάλογο – φωτιά του κ. Μπαλτάκου με τον κ. Κασιδιάρη που αποκάλυψε ο δεύτερος με την ομιλία του στη Βουλή το μεσημέρι της Πέμπτης.
 
Η έξοδος του κ. Μπαλτάκου από τη θέση του γ.γ. της κυβέρνησης είναι μονόδρομος μετά τη θύελλα των αντιδράσεων που προκλήθηκαν αφού αποκαλύφθηκε η συνομιλία των δυο για το ζήτημα των προφυλακίσεων των βουλευτών της Χρυσής Αυγής.
 
Στο πρωθυπουργικό γραφείο «πάγωσαν» όταν είδαν το βίντεο, όπου ο κ. Μπαλτάκος ισχυρίζεται πως δεν υπάρχουν στοιχεία περί τεκμηρίωσης της δίωξης της Χρυσής Αυγής και ότι εν γνώσει του πρωθυπουργού στήθηκε πολιτική δίωξη με στόχο να σταματήσει η διαρροή ψηφοφόρων της ΝΔ προς το κόμμα του Νίκου Μιχαλολιάκου.
 
Λίγο πριν από τις τρεις το μεσημέρι ξεκίνησε σύσκεψη στο Μέγαρο Μαξίμου όπου ο Αντ. Σαμαράς, έξαλλος από τα όσα αποκαλύφθηκαν, συζητεί τα επόμενα βήματα, καθώς έχει ανακύψει μείζον ζήτημα για τη δικομματική κυβέρνηση.

Μετά τις τρεις στο Μέγαρο Μαξίμου έφτασε και ο γ.γ. της κυβέρνησης Τ. Μπαλτάκος προκειμένου να δώσει εξηγήσεις. Αποχώρησε μετά από λίγο και πήγε στη Βουλή.
 
Το ΠαΣοΚ από την πρώτη στιγμή ζήτησε την παύση του κ. Μπαλτάκου από τη θέση του γ.γ. του υπουργικού συμβουλίου, ενώ πολλές φορές ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης κ. Ευ. Βενιζέλος είχε τονίσει στον Πρωθυπουργό «το πρόβλημα Μπαλτάκου», όπως έλεγε χαρακτηριστικά.

Σαμαράς: Ο Μπαλτάκος δεν έχει θέση στη κυβέρνηση

«Δεν γνωρίζω το θέμα, αλλά εάν είναι έτσι, δεν έχει θέση στην κυβέρνηση ο κ. Μπαλτάκος». Αυτό δήλωσε προ ολίγου, εξερχόμενος των γραφείων της ΝΔ στη Λ. Συγγρού, ο πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς.

Η δήλωση παραίτησης του Π. Μπαλτάκου

«Μετά τον θόρυβο που δημιουργήθηκε γύρω από το πρόσωπό μου δηλώνω τα εξής:

Λόγω της γειτνίασης των γραφείων της Γενικής Γραμματείας της Κυβέρνησης και της Χ.Α στη Βουλή είχα συχνές συμπτωματικές συναντήσεις με τους Βουλευτές του κόμματoς αυτού.

Σε μία από αυτές τις τυχαίες συναντήσεις αμέσως μετά την προφυλάκιση των κ.κ. Μιχαλολιάκου, Παππά και Λαγού ο κ. Κασιδιάρης ζήτησε να με δει ιδιαιτέρως.

Ξεκίνησε τη συζήτηση κατηγορώντας με ότι έχω συμμετάσχει σε συνωμοσία εναντίον τους, κατηγορία την οποία μου απεύθυναν συνεχώς τις προηγούμενες ημέρες κι εκείνος αλλά και άλλοι βουλευτές της Χ.Α.

Το αρνήθηκα και προσπάθησα να απαλλαγώ από τις πιέσεις. Στη διάρκεια αυτής της συζήτησης όσα ειπώθηκαν από εμένα είχαν τον παραπάνω σκοπό και κανέναν άλλον, δηλαδή την απαλλαγή μου από τις πιέσεις αυτές, αφού τα περί «σκευωρίας» δεν είχαν σχέση με την πραγματικότητα.

Αλλωστε τις επόμενες ημέρες, όταν προέκυψαν νεότερα στοιχεία είχα την ευκαιρία να πω στον κ. Κασιδιάρη και σε άλλους – και μάλιστα παρουσία πολλών μαρτύρων - ότι δεν υπάρχει σκευωρία ή συνωμοσία εναντίον τους, συζήτηση την οποία φυσικά δεν δημοσιοποίησε ο εν λόγω Βουλευτής.
 
Λόγω του θορύβου που δημιουργήθηκε και για λόγους προσωπικής ευθιξίας υπέβαλα την παραίτησή μου και ζητώ συγνώμη για την αναστάτωση που προκλήθηκε.»



Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Υπόγειες συνομιλίες-σοκ Π. Μπαλτάκου - Ηλ. Κασιδιάρη (video) 
ΣΥΡΙΖΑ: Η Νέα Δημοκρατία όμηρος της δικής της μεθόδευσης στο θέμα της Χ.Α. 
Το Βήμα είχε προειδοποιήσει από τον Σεπτέμβριο για τις επαφές Μπαλτάκου - Χρυσής Αυγής 
Οι κρυφές σχέσεις του Π. Μπαλτάκου με τη Χρυσή αυγή 
Μιχελάκης: Με πρωτοβουλία της ΝΔ οι διώξεις της Χρυσής Αυγής 
Π. Καψής: Ο Σαμαράς έχει ευθύνη για τις ενέργειες Μπαλτάκου 
Ο αρεοπαγίτης Φώτης Καϊμενάκης αντικαθιστά τον Μπαλτάκο 
ΑΝΕΛ: Στον πρωθυπουργό η πολιτική ευθύνη για τις ενέργειες Μπαλτάκου 
Στις ευρωεκλογές με τον πολιτικό του όμιλο «Πατρίδα» ο Παν. Ψωμιάδης 
Μπαλτάκος: Η πρόθεσή μου ήταν αγαθή, προϊόν εγκλήματος το βίντεο 
Χρυσοχοΐδης: Οταν ανέχεσαι τον φασισμό, παίζεις με τη δημοκρατία 
Γρηγοράκος: «Αδικήθηκε ο Πρωθυπουργός από το λάθος του Μπαλτάκου»  
Βουλή: Αμηχανία, αντιπαραθέσεις και προβληματισμός για τις εξελίξεις 
Μ. Βορίδης: Προσωπική επιλογή Μπαλτάκου οι επαφές με την Χ.Α.  
Κουτσούμπας: Ευθύνη της κυβέρνησης που είχε γ.γ έναν συνομιλητή της Χ.Α. 
Σκουρλέτης: Ο Σαμαράς γνώριζε τις επαφές Μπαλτάκου-Χρυσής Αυγής 
Προανακριτική επιτροπή για την υπόθεση Μπαλτάκου ζητά η ΧΑ 
 
 
σχόλια (59)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    πασοκ νουδου=κασιδιάρης | 04/04/2014 21:28
    Το πασοκ έφερε τη χρυσή αυγή με την πολιτική των μνημονίων και η νουδούλα χαριεντίζεται μαζί τους... Επικίνδυνοι και οι δυο! Ραντεβού τον Μάη!!!
    πρώην πασόκος - ΟΧΙ συριζα...
    απάντηση00
     
     
    παγωσε? | 03/04/2014 08:39
    η κυβερνηση παγωσε οχι για τη συνομιλια αυτη καθε αυτη αλλα γιατι δημοσιοποιηθηκε απλα...
    Ανώνυμος / η
    απάντηση70
     
     
    για να μη δικάζει ένας λουδιβίκος....., | 03/04/2014 00:38
    για τη διάκριση τών εξουσιών και τήν ανεξάρτητη Δικαιοσύνη δηλαδή, έγινε, όπως μάθαμε στό σχολείο, ο "Ευρωπαϊκός Διαφωτισμός" και η Γαλλικη Επανάσταση".... Στη ψωροκώσταινα του 2014 δικάζει ένας Σαμαράς....Υγ: Ανεξάρτητα από τη κομματική σου τοποθέτηση δέν σε τρομάζει αυτό συνέλληνα;
    Πάνος
    απάντηση60
     
     
    ΑΠΊΣΤΕΥΤΑ ΠΡΆΓΜΑΤΑ | 03/04/2014 00:29
    Αντί να παραιτηθούν οι υπεύθυνοι της σκευωρίας παραιτήθηκε ο έντιμος που είπε απλά την αλήθεια
    ΔΕΞΙΟΣ
    απάντηση22
     
     
    ΗΘΟΣ ΑΡΙΣΤΩΝ | 02/04/2014 22:44
    Κύριε Σαμαρά Συγχαρητήρια για το ήθος του γραμματέα σας!!!!!!!!!!!! Μένει να μας διευκρινήσετε αν αποδέχεστε και τους χαρακτηρισμούς που σας αποδίδει ο ομοιδεάτης σας και έμπιστος σας. Όμοιος (όμως) ομοίω αεί πελάζει.
    Βασίλης Τασούλης
    απάντηση80
     
     
    μου φαίνεται εντελώς απίθανο... | 02/04/2014 21:20
    ο πρωθυπουργός να μην είχε υπ' όψιν του την 'εγκαρδιότητα' του κ. Μπαλτάκου στη 'συνομιλία' του με τον κ. Κασιδιάρη. Δεν μπορώ να διανοηθώ το πως ο κ. Μπαλτάκος, το δεξί του χέρι, λειτούργησε εν αγνοία του, τέτοια τα πράγματα απλά δεν γίνονται. Ο κ. Μπαλτάκος δεν είναι κάποιος κοινός ηλίθιος, ένας ηλίθιος ποτέ δεν γίνεται ο εξ εμπίστων ενός πρωθυπουργού. Και ακόμα είναι φανερό πως και ο κ. Σαμαράς γνώριζε, γιατί αν δεν γνώριζε τότε θα ήταν αυτός ο εντελώς ηλίθιος. Όσο για το ότι έγινε έξαλλος κλπ, τούτα είναι οι συνήθεις φίλιοι δημοσιογραφισμοί προκειμένου να σωθούν τα προσχήματα...
    τελικά επρόκειτο για πολιτική γκάφα...
    απάντηση130
     
     
    τελος | 02/04/2014 20:52
    ο καημενος ο πρωθυπουργος δεν ηξερε τιποτα.με λιγα λογια στα δυσκολα αποδεικνυεται ο χαρακτηρας του καθενος.εδω λοιπον στην πρωτη πιεση ο αντωνης κρεμαει τους συνεργατες του δειχνοντας πως τον κρατανε με τον σωληνα στην ζωη οι ξενοι τοκογλυφοι.απλα νδ και πασοκ τελειωσανε
    nick
    απάντηση70
     
     
    Οι συνεργάτες του Πρωθυπουργού! | 02/04/2014 20:34
    Η τελευταία υπηρεσία Μπαλτάκου στην χώρα ήταν να πουλήσει στον Κασιδιάρη τον Σαμαρά,τον Αθανασίου, τον Δένδια και την Κουτζαμάνη με τις θεσμικές τους ιδιότητες. Να τινάξει στον αέρα τις ανακριτικές προσπάθειες, να φωτίσει τα ευτελεί πολιτικά κίνητρα της δίωξης της Χ.Α και να προσφέρει απλώχερα στους νεοναζί την ευκαιρία να επανακάμψουν δημοσκοπικά. Η ευθύνη αφορά άμεσα τον Πρωθυπουργό.Για την επιλογή Μπαλτάκου ,για την διαπραγμάτευση με μια εγκληματική οργάνωση,για προσβολή του κύρους της δικαιοσύνης,για τις σύννομες ή μη υπόνοιες που αφορούν την κα.Κουτζαμάνη και το ποιόν της επιλογής της ως Εισαγγελέα του Αρ.Πάγου. Την προσβολή της Δημοκρατίας.
    Πρωτογενές πλεόνασμα σαπίλας!
    απάντηση40
     
     
    ο προεδρος του αρειου παγου | 02/04/2014 19:37
    είναι ο μονος που μπορει να δωσει λυσεις. εδώ και τωρα να παρει πανω του τις υποθεσεις μπαλτακου και καρελι παρακαμπτοντας την εισαγγελεα του αρειου παγου ,γιατι διαφορετικα η ελλαδα με τη σφραγιδα της δικαιοσυνης θα οριστικοποιηση τη θεση της ελλαδας
    στο τριτο κοσμο
    απάντηση40
     
     
    Να παει τωρα για εσχατη προδοσια | 02/04/2014 19:28
    Τι δουλεια ειχε να λεει βλακειες με τον Κασιδ; ΤΙ ΑΛΛΟ εθνικης ασφαλειας ξεφουρνισε στο επικινδυνο αλητη; Και μην αγχωνεστε για το αν ειναι αληθεια αυτα που ελεγε περι μεθοδευσης. Σημασια εχει που η δικαιοσυνη κανει την δουλεια της. Τι θα ελεγαν αν ειχαν μπει ολοι μεσα φυλακη; Ενω τωρα για ποια μεθοδευση μιλαμε; Και μαλιστα πριν γινει δικη.
    Καθαρση τωρα
    απάντηση22
     
     
    Διάγγελμα προς ΖΩΑ. | 02/04/2014 19:18
    Σαμαράς: "Ουδείς Αναμάρτητος" . Και καθάρισα . Τό ίδιο είπα στον ΗΛΙΘΙΟ Λαό , και ΞΕΧΑΣΕ τα Ζάππεια και ΔΕΝ ΣΚΕΥΤΗΚΕ ΚΑΝ ... " ρε για ποια αμαρτία του ζητάει συγνώμη ο Σαμαράς ? Ρε μήπως εννοεί την 2ετή ψηφοθηρική υστερική αρνησή του στα μνημόνια που εξασφάλισε ο Γαπ? "...Τόοοοσο ΖΩΑ .
    freeman
    απάντηση61
     
     
    Επιθενατιις ρύγχος των ΝΑΖΙ | 02/04/2014 19:00
    Δε θα περάσει ο φασισμός που πνέει τα λοισθια
    ΕΛΛΗΝ
    απάντηση2735
     
     
    Τελικα η ανεξαρτητη | 02/04/2014 18:55
    δικαιοσυνη φαινεται να ακουει σε αλλα κελευσματα πλην του καθηκοντος της. Οσο για το ΣΑ(ΧΛΑ)ΜΑΡΑ, θα το απολαυσει το βραδυ των ευρωεκλογων μια και δεν εχει το θαρρος να παρει τη Γιωργια και να παει κι αυτος να κανει διαλεξεις στην Αμερικη....
    AZ
    απάντηση5124
     
     
    Αγαπητοι συμπολιται: | 02/04/2014 18:31
    μη με παρεξηγειτε!Οπως σας ειπα,το εκαμα για να αποφυγω τις πιεσεις.Κι αν αυριο με πιεσουν,θα πουλησω και τη μανα μου!Για το καλο της πατριδος. Πονηρος οπως ειμαι(τα γεγονοτα,αυτο δεν αποδεικνυουν;)σκεφτηκα να κανω σκηνικο με τον ναζισμο ωστε να οφεληθει η πατρις!Πως;Δεν το γνωριζω,ομως η συνειδηση μου και η ηθικη μου με παροτρυνουν να στηριξω αυτο το υπεροχο συνδικατο!Κι οσοι απο εσας με χαρακτηρισουν κρυφοναζι,ενα να ξερετε:ειμαι ετοιμος να θυσιασω τα παντα για το μελλον μου!Διοτι,ειμαι πεπεισμενος,οτι μονον με ατομα της δικης μου αξιοπρεπειας και ηθικης,μπορει να επιβιωσει η Ελλας!Χωρις τους δικους μου συνειδησιακους περιορισμους,κινδυνευετε να εκτραχυνθειτε!ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΤΟ ΕΚΑΜΑ!
    Μπαλτακος,φιλοναζιστης.
    απάντηση4111
     
     
     
    Και επειδή το είπε.. | 02/04/2014 18:12
    ο Μπαλτάκος, έτσι και έγινε δηλαδή; Προχώρα Σαμαρά..
    panos
    απάντηση2879
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Δεν γλιτώνεις με τίποτα από δαυτους | 02/04/2014 18:12
    Τελικά αυτοί η ακροδεξιοί είναι σαν την Λερναία Ύδρα. Κόβεις ένα κεφάλι και φυτρώνουν περισσότερα. Το θέμα Μπαλτάκου είναι σκηνοθετημένη για να ανεβάσει τα ποσοστά της Χ.Α.
    Ρούλα
    απάντηση3350
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Κάτι μου θυμίζει | 02/04/2014 18:11
    Η υπόθεση Μπαλτάκου μου θυμίζει την περίοδο του Καραμανλή του Β' με τον Αγγέλου, που έπεφταν βροχή τα σκάνδαλα και ο Καραμανλης τότε δήλωνε άγνοια! Τώρα και ο Σαμαράς δηλώνει άγνοια! Σας πείθει αυτό; Εμένα όχι. Και κάτι για το ΠΑΣΟΚ. Προσέξτε γιατί έχετα ένα πολύ επικίνδυνο συγκάτοικο στην κυβέρνηση και αν έχετε διαπιστώσει συμπεριφορές τύπου Μπαλτάκου θα πρέπει να τις καταγγείλετε και να τις δημοσιοποιείτε.
    Σ
    απάντηση4915
     
     
     
    Είναι κρίμα που δεν αντιλαμβάνονται τη θέση τους | 02/04/2014 18:11
    Ο γ.γ. του Υπουργικού Συμβουλίου είναι και οφείλει να είναι ο έμπιστος του πρωθυπουργού. Αν μιλάει με τον Κασιδιάρη πού είναι η εμπιστοσύνη; Και αν δεν είναι αλήθεια αυτά που λέει προδίδει δύο φορές την εμπιστοσύνη, γιατί όποιος τα ακούει πιστεύει ότι έγιναν, διότι προέρχονται από έμπιστη πηγή. Είναι προφανές ότι ο Σαμαράς έβαλε λάθος άνθρωπο στη λάθος θέση (έχει μια ροπή στο λάθος, ας θυμηθούν και τα "Ζάπεια": το πλεόνασμα δεν ήρθε με συνταγές Ζαπείου).
    MP
    απάντηση4511
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Πολύ γέλιο | 02/04/2014 17:51
    Ξινουμε πάτο με φασιστες και κομμουνιστές ...
    ΚωσταςΒ
    απάντηση3016
     
-