από metereologos.gr
Τρίτη 24 Οκτωβρίου 2017
 
 

Διαγράφηκε από τη Νέα Δημοκρατία ο Νικήτας Κακλαμάνης

«Αυτή την παράταξη και τις αρχές της δεν μπορεί να τις διαγράψει ο κ. Σαμαράς»
 Διαγράφηκε από τη Νέα Δημοκρατία ο Νικήτας Κακλαμάνης
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Παρών στο άρθρο 1 του πολυνομοσχεδίου ψήφισε ο βουλευτής και υποψήφιος δήμαρχος Αθηναίων Νικήτας Κακλαμάνης στην ονομαστική ψηφοφορία στη Βουλή.

Με δήλωση του προέδρου της Νέας Δημοκρατίας κ. Αντ. Σαμαρά προς το προεδρείο της Βουλής ο κ. Κακλαμάνης διαγράφτηκε από την Κοινοβουλευτική Ομάδα αλλά και από το κόμμα.

Δήλωση Νικήτα Κακλαμάνη

«Δεν υποκύπτω σε πολιτικούς εκβιασμούς και δεν συμβάλλω στην καταστροφή κοινωνικών ομάδων, για να ωφεληθούν μεγάλα οικονομικά συμφέροντα του εσωτερικού και του εξωτερικού.

Δεν νομοθετώ με εντολή της τρόικας.

Το άρθρο 1 είναι δόλιο, γιατί συνδυάζει την αποκατάσταση κάποιων αδικιών (πλεόνασμα) με την καταστροφή της ραχοκοκαλιάς της οικονομίας, που είναι οι μικρές και μεσαίες επιχειρήσεις.

Το άρθρο 1 πλήττει την καρδιά της ιδεολογίας της παράταξής μας, όπως την καθόρισε, το 1974, ο Κωνσταντίνος Καραμανλής.

Αυτή την παράταξη και τις αρχές της δεν μπορεί να τις διαγράψει ο κ. Σαμαράς»

Νικήτας Κακλαμάνης: Το πολυνομοσχέδιο θα εξοντώσει τη μεσαία τάξη

«Ήλπιζα ότι θα γίνονταν αλλαγές έστω και την τελευταία στιγμή, ώστε να ψηφίσω θετικά, αλλά δεν έγιναν» δήλωσε ο Νικήτας Κακλαμάνης, το πρωί της Δευτέρας, εξηγώντας γιατί καταψήφισε το πολυνομοσχέδιο.

Ο κ. Κακλαμάνης είπε ότι μελέτησε προσεκτικά το άρθρο το οποίο καταψήφισε λέγοντας ότι οι διατάξεις που πέρασαν από τη Βουλή αποτελούν εξόντωση της μεσαίας τάξης, «της ραχοκοκαλιάς της αστικής κοινοβουλευτικής δημοκρατίας».

Τόνισε μάλιστα ότι κατά τη διάρκεια της συζήτησης στην Ολομέλεια, δεκάδες εκπρόσωποι επαγγελματικών κλάδων και ενώσεων συνομιλούσαν με βουλευτές της συμπολίτευσης στο περιστύλιο της Βουλής, ζητώντας τους να αποσύρουν διατάξεις και οι βουλευτές δήλωναν αδυναμία, επικαλούμενοι την τρόικα.

Μιλώντας σε πρωινή εκπομπή του ANT1, ο υποψήφιος για τον δήμο Αθηναίων, δεν θέλησε να σχολιάσει το γεγονός ότι ο ίδιος ο πρωθυπουργός έγραψε την επιστολή που τον έθεσε εκτός Κ.Ο. της ΝΔ, λέγοντας ότι οι αρχές της παράταξης στις οποίες ο ίδιος πιστεύει δεν διαγράφονται.

Ο ίδιος είπε ακόμα ότι από το κόμμα του κανείς δεν μίλησε για ψήφο εμπιστοσύνης: «Χθες ακούω από τον κ. Βενιζέλο να λέει ότι η ψήφος στο νομοσχέδιο είναι ψήφος εμπιστοσύνης. Ο κ. Βενιζέλος είναι αρχηγός του ΠΑΣΟΚ δεν είναι αρχηγός της ΝΔ.

» Κανείς από το κόμμα το δικό μας δεν μας είπε ότι είναι ψήφος εμπιστοσύνης. Στους βουλευτές τέτοιου είδους γραμμές δίνονται από τον γραμματέα της Κ.Ο
.» κατέληξε.




Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Νικήτας Κακλαμάνης: Το πολυνομοσχέδιο θα εξοντώσει τη μεσαία τάξη 
Βουλή: Ψηφίστηκε κατά πλειοψηφία το πολυνομοσχέδιο 
Βενιζέλος: Δεν τίθεται θέμα εκλογών - Ο Γ. Παπανδρέου έχει μεγάλες εκκρεμότητες με το ΠαΣοΚ 
Ν. Κακλαμάνης: Tο πολυνομοσχέδιο ξεπερνά την ιδεολογική μου αντοχή 
 
 
σχόλια (41)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Επαναστάτης με καθυστέρηση! | 01/04/2014 16:51
    Τώωωρα ρε φίλε! Μαζί με τον ΓΑΠο να ανοίξετε μαγαζί, κι οι δυο επαναστάτες με καθυστέρηση!
    Καλά κρασιά
    απάντηση11
     
     
     
    Να πας το καλο! | 31/03/2014 18:01
    Αντιθετα με τη ΝΔ...o καραγκιοζης υποστηριζε τη ραχοκοκαλια: ταξιτζήδες, φορτηγατζήδες, φαρμακοποιoυς, αρτοποιoυς, εκδότες. Χαρηκα ιδιαιτερα που τεθηκε εκτος κομματος. Ευχομαι συντομα και εκτος Βουλης.
    badgene
    απάντηση315
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    151 ???? | 31/03/2014 17:47
    151 και σήμερα που λέγαμε και στο στρατό ή είναι ακόμα λιγότερες ??
    Ετοιμαστείτε
    απάντηση811
     
     
     
    TΙΜΗΤΙΚΟ ΝΑ ΣΕ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ! | 31/03/2014 17:40
    ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΤΗΝ ΠΡΑΞΗ, ΠΟΥ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝΕΤΑΙ ΠΛΗΡΩΣ ΜΕΣΩ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΟΛΗΣ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΠΙΣΗΜΟΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΗΜΟΤΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ ΤΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΣΕ Ο ΙΔΡΥΤΗΣ ΤΟΥ ΚΩΝ/ΝΟΣ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΦΥΛΙΣΕ-ΤΑΠΕΙΝΩΣΕ Ο Α. ΣΑΜΑΡΑΣ. ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ! ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΡΓΑ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΨΗΦΟΦΟΡΙΕΣ ΟΔΥΝΗΡΩΝ ΚΑΙ ΑΔΙΚΩΝ ΜΕΤΡΩΝ, ΦΕΡΘΗΚΕ ΜΕ ΗΘΙΚΗ ΑΚΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ.
    Άγγελος
    απάντηση1031
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Ανατροπή.... | 31/03/2014 17:29
    Μπράβο Νικήτα, πάμε δυνατά με όλους τους πατριώτες της ΝΔ που έχουν απομείνει... Δεν είναι η τρόικα που μας κυβερνάει αλλά η φαυλοκρατία της ΠΟΛΑΝ...
    Συνάδελφος
    απάντηση1130
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΕΣΥ ΦΤΑΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛ.ΑΝ..... | 31/03/2014 16:34
    ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΦΙΛΑΡΑΚΙ....ΤΟΝ ΕΥΣΩΜΟ ΣΟΣΙΑΛΗΣΤΗ....ΚΑΠΟΤΕ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΣΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΓΙΑ ΛΑΜΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΓΑΤΖΩΘΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΠΑΡΕΑΚΙ.....KAI APO TA AXAMNA ΤΟΥΣ ΚΡΕΜΟΝΤΑΙ ΚΙΑ ΟΙ ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ ΤΩΝ ΜΜΕ.....
    ΛΑΛΑΚΗΣ Ο ΕΙΣΑΓΟΜΕΝΟΣ
    απάντηση1024
     
     
    Υποκριτή! | 31/03/2014 16:17
    Ώστε έτσι,κ.Κακλαμάνη!Το άρθρο 1 του πολυν-σχεδίου θα καταστρέψει τη μεσαία τάξη!Γι αυτό δηλώσατε παρών!Καλά τελικά δε θα βρεθεί ένα βουλευτής που θα λέει την αλήθεια,χωρίς υποκρισίες!Όταν ψήφιζε το νομοσχέδιο για την κιν-τητα καθηγητών,Σχολικών φυλάκων και Δημοτ.Αστυνομικών δεν κατέστρεφε οικογένειες εργαζομένων;Για ποιους κλαίτε τώρα κ.Κακλαμάνη;Από πότε γίνατε οι προστάτες ταξιτζήδων,φαρμακοποιών,μεταφορέων;Τα κροκοδείλιά σας δάκρυα δε συγκινούν κανένα!Μα πόσο Φαρισσαίος είστε λέγοντας ότι δεν ξέρατε, αν η ψήφος σας είναι ψήφος εμπ-σύνης προς την κυβέρνηση!Αιδώς ,Αργείοι!Σαν υποψ.δήμαρχος λέτε ότι ηταν εγκλημα η καταργηση της Δημ.αστυνομιας.Ποτε λετε αληθεια,κυριε Κακλαμάνη;Περαστικα σας!
    Βασ.Τυρ.ο Φελωνιώτης
    απάντηση357
     
     
    Πρέπει κανείς να συμβαδίζει με την εποχή μας | 31/03/2014 15:59
    Μερικοί δεν χάνουν με τα χρόνια αυτή την δυνατότητα. Μένουν κολλημένοι στο παρελθόν και το αναμοχλεύουν. Δεν προχωράμε έτσι....
    io
    απάντηση254
     
     
    Οι κακλαμαναιοι | 31/03/2014 13:59
    Μας τα πρηξαν.αυτοι μας φέρνανε εδω που ειμαστε.ουυυυυυυστ!!!!!!!
    Karpathos13
    απάντηση535
     
     
    τα ήθελε και τα έπαθε..... | 31/03/2014 13:19
    Αντε, Νικήτα, στο καλό και μην μας γράφεις..... Να σου πω πως θα μας λείψεις, είναι ψέμμα...... Τώρα, αν εσύ νομίζεις ότι θα σου βγει σε καλό...... πες αλεύρι:
    fotos
    απάντηση667
     
     
    Δίνει ενδιαφέρον στις δημοτικές εκλογές.. | 31/03/2014 11:53
    Αυτή η διαγραφή δίνει ενδιαφέρον στις δημοτικές εκλογές.Δηλαδή, ο Νικήτας Κακλαμάνης θα μπορει πιο ελεύθερα να εκφράζει γνώμη για πολλά ζητήματα και να προβάλλει τη διεκδίκηση του Δήμου της Αθήνας χωρίς να τον απασχολούν κομματικά καθήκοντα.
    g.i.
    απάντηση1538
     
     
    ΥΠΗΡΧΕ ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΚΑΚΛΑΜΑΝΗΣ; | 31/03/2014 11:26
    Μπα! Υπήρχε βουλευτής Κακλαμάνης της ΝΔ; Αυτός δεν ήταν θυρωρός στα πρωινάδικα; Εκεί ξημεροβράδιαζε, Εκεί να συνεχίσει. Καλύτερα και γι' αυτόν και για μας!
    ΑΚΑΚΙΟΣ
    απάντηση797
     
     
     
    Στο διάβολο | 31/03/2014 10:41
    Μπράβο στον Σαμαρά! Άργησε όμως παραπολύ να το κάνει...και τον τρώγαμε για πολύ καιρό στην μάπα..... Να αγιάσει ο Σαμαράς ..που τον απομάκρυνε....... Επιτελους -Τέλος ..και δεν πιστεύω να είμαι μόνος...
    Αριστείδης Στανιός
    απάντηση8815
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ο δήθεν | 31/03/2014 10:38
    Αν είναι..μάγκας να παραιτηθεί από βουλευτής...Αν.
    Nik
    απάντηση908
     
     
     
    Αντε γεια... | 31/03/2014 10:22
    Αφου χρεοκοπησε τον δημο, αφου εκτιναξε τις δαπανες στο υπουργει υγειας σε αστρονομικα ηψη... Τωρα εχει και μουτρα να μιλαει.... Τι αλλο θα δουμε σε αυτη την ρημαδοχωρα...???
    Περιεργος
    απάντηση1098
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΣΕ ΨΗΦΟΦΟΡΟ | 31/03/2014 10:08
    Παρανόμως δεν ψηφίζουν οι προφυλακισμένοι βουλευτές...Αυτές τις απατεωνιές η κυβέρνηση θα τις βρει μπροστά της...
    Anestis
    απάντηση1049
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    οριακή πλειοψηφία της συγκυβέρνησης | 31/03/2014 08:53
    Ερεύνησα την ισοσελίδα της Βουλής για να είμαι σίγουρος.Μετά την αποχώρηση του κ. Πολύδωρα η κοινοβουλευτική δύναμη της ΝΔ ήταν 125 έδρες διότι ο κ. Σπηλιωτόπουλος που παραιτήθηκε προ τινος αντικαταστάθηκε απο την επιλαχούσα κα Τάνια Ιακωβίδου.Αφαιρουμένου του κ. Κακλαμάνη γίνεται 124 27 το ΠΑΣΟΚ = 151.Οριακή πλειοψηφία της συγκυβέρνησης.Ξεκίνησαν με άνεση το καλοκαίρι του 2012 με 129 και 33 έδρες αντίστοιχα = 162 έδρες αρχικά, χωρίς να υπολογίσουμε τη ΔΗΜΑΡ(14 έδρες) .11 αποχωρήσεις-διαγραφές κατά τη θητεία αυτής της Βουλής.Λόγω του θέματος της ΧΑ πάντως(6 προφυλακίσεις,υπόλοιπο 12 έδρες,συνολική παρούσα δύναμη της Βουλής 294) αρκεί πλειοψηφία147 1 εδρών = 148 για να υπάρξει μέλλον.
    ψηφοφόρος
    απάντηση197
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ... | 31/03/2014 08:18
    Ο κ. Νικήτας για μια τελευταία φορά έπαιξε το χαρτί της αντίρρησης, όπως και ο άλλος Κακαλαμάνης καθώς και ο πρώην Γιωργάκης. Τώρα πια θα είναι ελεύθερος να διεκδικεί τη Δημαρχία με άνεση επαναστατικού λόγου μπας και μαζέψει καμμιά ψήφο παραπάνω. Μετά τις εκλογές μπορεί ελεύθερα να πάει σπίτι του...
    ΣΝΠ
    απάντηση8410