από metereologos.gr
Δευτέρα 1 Μαΐου 2017
 
 

«Συναγερμό» για «Νέα Ελλάδα» ετοιμάζει ο Αντ. Σαμαράς

Τα σχέδιά του για μια μεγάλη αστική-φιλοευρωπαϊκή παράταξη
«Συναγερμό» για «Νέα Ελλάδα» ετοιμάζει ο Αντ. Σαμαράς
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Η νέα σύνθεση που θα επιχειρήσει ο πρωθυπουργός κ. Αντ. Σαμαράς στον πολιτικό χάρτη θεωρείται για τους μυημένους στα πολιτικά παρασκήνια δεδομένη μετά τις ευρωεκλογές.

Εν μέσω πολλών συζητήσεων και αναλύσεων για το νέο τοπίο που μπορεί να δημιουργηθεί με βάση τα αποτελέσματα της κάλπης για το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στις 25 Μαΐου, σταθερή άποψη του κ. Σαμαρά είναι να σημάνει «συναγερμό» για σύμπραξη όλων των μεταρρυθμιστικών και ευρωπαϊκών δυνάμεων.

Ο στόχος είναι συγκεκριμένος: η ένωση των διάσπαρτων δυνάμεων, ώστε να τεθούν οι βάσεις για τη δημιουργία μιας μεγάλης αστικής παράταξης που επί της ουσίας θα επαναπροσδιορίσει την ταυτότητα της ΝΔ και θα σημάνει και την ουσιαστική της μετάλλαξη.

Οι εξελίξεις για τη... νέα σύνθεση θα είναι ταχύτατες μετά τις ευρωεκλογές και θα αποτελέσει ένα κρίσιμο στοίχημα πόσοι θα ανταποκριθούν στον «Ευρωπαϊκό Συναγερμό» που θα σημάνει ο Πρωθυπουργός για τη «Νέα Ελλάδα».
Την πολιτική πυξίδα την έχει ο ίδιος στα χέρια του και βασικά αυτός, έχοντας ως κεντρική γραμμή την υπέρβαση των διαχωριστικών γραμμών, θα ορίσει και τις συντεταγμένες στον πολιτικό χάρτη.

Επί της ουσίας η μορφή της Κεντροδεξιάς, όπως τη ζήσαμε τα τελευταία 40 χρόνια, θα αλλάξει και αυτό θα αποτελέσει μια επίπονη διαδικασία. Ο Πρωθυπουργός αναγνωρίζει στον εαυτό του τον πολιτικό ηγέτη που θα έχει τον κεντρικό και καθοριστικό ρόλο για να αλλάξει τα δεδομένα στον νέο πολικό χάρτη.

Η μετάλλαξη της σημερινής ΝΔ αποτελεί βασική προϋπόθεση για να επιβιώσει η ίδια η Κεντροδεξιά και όπως λένε οι γνώστες των διεργασιών βρισκόμαστε σε σταδιακή φάση μετεξέλιξης και δημιουργίας ενός νέου αστικού, φιλοευρωπαϊκού κόμματος.

Ο Πρωθυπουργός επιθυμεί να υπάρξουν ριζικές αλλαγές στο πολιτικό σύστημα και μέσα από το σχέδιο επανίδρυσης της Κεντροδεξιάς, ενώ κεντρικός στόχος είναι να ενσωματωθούν και δυνάμεις εκτός των τειχών της ΝΔ και συγκεκριμένα πολιτικοί από το σύνολο του πολιτικού φάσματος.

Η ΝΔ εκ των πραγμάτων είναι ένα «φθαρμένο προϊόν», το ΠαΣοΚ κατακρημνίζεται δημοσκοπικά και η Ελιά δεν συναρπάζει, ενώ το Ποτάμι προσπαθεί να συμπαρασύρει στην κοίτη του διάφορους, αλλά έχει ένα νεφελώδες πολιτικό στίγμα.

Ως εκ τούτου η αλλαγή στον χώρο της Κεντροδεξιάς θεωρείται επιβεβλημένη για να υπάρξει μια νέα ευρωπαϊκή παράταξη που θα αποτελέσει τον βασικό εκπρόσωπο των αστικών δυνάμεων του τόπου.

Υπό αυτή την έννοια, αναμένονται εξελίξεις μετά τις ευρωεκλογές και είναι σαφές ότι το αποτέλεσμά τους θα επηρεάσει σε πολύ μεγάλο βαθμό τις διεργασίες για τη διαμόρφωση του νέου πολιτικού χάρτη.

Και όπως είπε και ο κ. Σαμαράς στην πρόσφατη συνέντευξή του στο «Βήμα της Κυριακής», «η νέα Ελλάδα δεν είναι ένα "σύνθημα". Είναι μια πραγματικότητα που ήδη γεννιέται γύρω μας». Ο Πρωθυπουργός δεν έχει μιλήσει ευθέως για την ανάγκη μετεξέλιξης της ΝΔ, αλλά με τη συχνή αναφορά του όρου «Νέα Ελλάδα» δείχνει προς τα πού πηγαίνει.

Κατά καιρούς έχει μιλήσει για τη Νέα Μεταπολίτευση, η οποία όμως μπορεί να εμπεδωθεί μόνο εάν αλλάξει και η μορφή της ΝΔ και ευρύτερα η Κεντροδεξιά. Και όπως λένε στα...«άδυτα» της παράταξης, αυτό θα επέλθει με την ανανέωση του πολιτικού προσωπικού και την απαγκίστρωση με το παλαιό, αλλά και με τη συστράτευση και άλλων δυνάμεων εκτός ΝΔ.

Δημοσιεύτηκε στο Helios Plus στις 17 Μαρτίου 2014



HeliosPlus
Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Σαμαράς: Η Ελλάδα θα έχει καλύψει το χαμένο έδαφος έως το 2020  
 
 
σχόλια (85)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Με την προϋπόθεση να υπάρχει Σαμαράς στην πολιτική στο μέλλον ! | 19/03/2014 19:05
    Κατ εμέ ο κ Σαμαράς τελείωσε την παράλογη ύπαρξή του στην Ελληνική Πολιτική , ο πάλαι ποτέ προδώσας την ΝΔ (ΔΗΑΝΑ) και τώρα θέλοντας να την κόψει κουστουμάκι στα μέτρα του. Κατ αρχην θα χάσει πολλούς κλασσικούς ΝΔίτες και έπειτα θα πατώσει άσχημα και στις 25/05. Και ποιοί νομίζετε είναι οι νέα πραγματικότητα της 'Νέας Ελλάδας' ; Κάτι Χρυσοχοϊδηδες . Αυτούς που το ΠΑΣΟΚ θα διώξει για να ανανεωθεί το ίδιο , θέλει να τους μαζέψει για να κάνει αυτός το το ... νέο ! Περίγελος δηλαδή ! Αλλά δεν υπάρχουν και τόσοι ... χορτοφάγοι Αντωνάκη και τα ψεκαστικά τα συνηθίσαμε και δεν έχουν αποτέλεσμα πλέον απάνω μας . Σπίτι σου !!!
    Γιάννης
    απάντηση34
     
     
    400 ΧΡΟΝΙΑ ΗΤΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΛΛΑ | 19/03/2014 15:39
    ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΓΙΑ ....ΝΕΑ ....ΕΛΛΑΔΑ.ΑΝΤΩΝΑΚΗ ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΙ ΕΛΕΓΕΣ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΓΙΝΕΙΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΚΑΙ ΤΙ ΕΛΕΓΕΣ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ.ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΕΙΣΑΙ ΤΟ ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟ ΠΕΛΑΤΙΑΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΕΟ ,ΝΕΟΥΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ...ΜΕΛΛΟΝ.ΜΑ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΣΕ ΞΑΝΑΨΗΦΙΣΟΥΝ .ΑΠΟ ΡΑΓΙΑΔΕΣ ΚΑΙ ΓΙΟΥΣΟΥΦΑΚΙΑ ΑΛΛΟ ΤΙΠΟΤΑ ΕΕΕΕ ΚΑΙ ΣΤΑΦΙΔΑ ΚΑΙ ΚΑΠΝΟ...
    Ανώνυμος / η
    απάντηση145
     
     
     
    Η συγκυρία είναι ευνοϊκή για τον Σαμαρα... | 19/03/2014 14:09
    Ή που θα κάνει την ολική επαναφορά - βλέπε δημιουργία ενός κόμματος το οποίο θα συγκεντρώσει κάτω από τον ομπρέλλα του όλες τις κεντρο-δεξιές τάσεις και ρεύματα που σήμερα έχουν διασκορπιστεί στα τέσσερα σημεία του ορίζοντα, ή που θα αποτύχει παταγωδώς στην προσπάθειά του αυτή και τότε ο ΣΥΡΙΖΑ θα γίνει Κυβέρνηση, οπότε τότε, ζήτω που καήκαμε...Θέλω να πιστεύω ότι η κίνηση αυτή του Σαμαρά, καίτοι εμπεριέχει πολύ μεγάλο ρίσκο, θα του βγει και η Ελλάδα θα αποκτήσει μια σταθερή Κυβέρνηση και θα απομακρυνθεί πλέον οριστικά ο κίνδυνος να έρθει στην εξουσία ο Τσίπρας, ο οποίος είναι έτοιμος να μας κάνει Β. Κορέα...
    Κεντροδεξιά κυβέρνηση for ever...
    απάντηση1311
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    TI LEEI ? | 19/03/2014 01:18
    EINAI EKSHPNOS O SAMARAS GIATI ALAZONTAS ONOMA STO KOMA TOY AYTOMATA GEMIZEI KAI TA TAMEIA TOY ME XRHMA ,,DEN EINAI APO SIEMENS H MKO H MIZES EINAI XRHMATA APO TON ELLHNA ERGAZOMENO ,KAI OXI APO ELLHNOEBRAIOYS TETARTHS KATHGORIA PONTIKIA LADOMENA
    aris
    απάντηση615
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    χέρι-χέρι με τον καρατζαφέρη! | 18/03/2014 23:28
    τελείωσες πολιτικά ss-αμαρά και εσύ και η ακροδεξιά και φαύλη παράταξη σου που ελλεεινολόγησε εις βάρος της πλειοψηφίας της χώρας εδώ και 40 χρόνια!είστε παρελθόν για την πολιτική ιστορία της χώρας. Σε λίγο μαζί και με την χρυσή αυγή δεν θα συγκεντρώνετε ούτε 1.000.000 ψηφοφόρους...
    ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ Ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ
    απάντηση1121
     
     
     
    Πουλάμε.... | 18/03/2014 21:19
    ....το Datsun κι αγοράζουμε....
    ....NISSAN !
    απάντηση108
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Ναι η Νέα Δημοκρατία χρείαζεται αλλαγές, κυρίως σε πρόσωπα! | 18/03/2014 17:29
    Έχουμε κουραστεί από τους ίδιους γραφικούς και ξεθωριασμένους τύπους που κρατάνε τα κλειδιά του Κόμματος με άδεια γραφεία χωρίς νέους και έμπειρους ανθρώπους! Ο παλαιοκομματισμός και τα "τζάκια" θα αντιδράσουν σκληρά και θα χτυπήσουν αλύπητα τον Σαμαρά. Ομως η ΝΔ χρειάζεται να μετατραπεί σε ένα σύγχρονο κεντροδεξιό κόμμα αποκλείοντας ιδεολογικά την ακροδεξιά και την ακροαριστερά. Ο Κεντρώος κόσμος ειδικότερα χρειάζεται να εκφρασθεί πολιτικά και δεν τον εκφράζουν οι ...ελιές και τα ποτάμια και πολύ περισσότερο ο ΣΥΡΙΖΑ!
    Δεξιός ψηφοφόρος
    απάντηση3117
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    diaskedash | 18/03/2014 17:03
    πηγαινετε με τον κυριακο να ακουσετε τερη χρυσο για γουρι
    Ανώνυμος / η
    απάντηση3214
     
     
    Αρχίστε την επανάσταση χωρίς εμένα | 18/03/2014 16:30
    Σε αυτό το νέο φιλοευρωπαϊκό και φιλελεύθερο σχήμα θα έχει θέση και ο υποψήφιος για τη δημαρχία της Αθήνας απο τη ΝΔ κ. Σπηλιωτόπουλος κτλ; Όχι ευχαριστούμε. Το φαγητό είναι μπαγιάτικο (για να μην πω έχει σαπίσει πια). Αν του αλλάξεις το όνομα, δεν το κάνεις φρέσκο.
    Κατερίνα Δ. απο εξωτερικό
    απάντηση3810
     
     
     
    Αδιάβαστος Η προδότης | 18/03/2014 16:08
    Ο Σαμαρας κατάφερε να διάλυση το ΠΑΣΟΚ του Βενιζέλου κάτι που δεν μπόρεσε να κάνει ούτε ο ΣΥΡΙΖΑ ούτε το ΚΚΕ. Ειναι άξιος μπράβο Του. Ο μεγάλος αντίπαλος έσβησε. Τώρα κανείς δεν σταματά την δεξιά πλουτοκρατια.
    Τάσος
    απάντηση2053
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    νεα ελλαδα δημοσιων κηφηνων | 18/03/2014 16:08
    είναι η ιδανικη ονομασια του κομματος
    του δημοσιου υπαλληλου σαμαρα
    απάντηση4522
     
     
    ΑΛΛΑΞΕ Ο ΜΑΝΟΛΙΟΣ ΚΑΙ ΕΒΑΛΕ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΤΟΥ ΑΛΛΙΩΣ | 18/03/2014 15:29
    Πόσο ευρωπαϊκό μπορεί να είναι το κόμμα των λαμογιών, των κολλητών και της οικογενειοκρατίας;
    Ανώνυμος / η
    απάντηση4916
     
     
     
    ολα | 18/03/2014 15:19
    Να απαγορευτουν ολα τα δεξια,εθνικιστικα και φασιστικα κομματα εδω και τωρα!Αυτο θα γινει πολυ συντομα με την ανοδο του ΣΥΡΙΖΑ και της Επαναστατικης Αριστερας εδω και τωρα!Η Νεα δημοκρατια θα λογοσδοτησει και θα τιμωρηθει συλλογικα για τα εγκληματα της!
    Δημητρης
    απάντηση1474
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ελλάδα για τους έλληνες | 18/03/2014 14:08
    Ακούμε και διαβάζουμε ! Η νέα σύνθεση που θα επιχειρήσει ο Πρωθυπουργός κ. Αντ. Σαμαράς ‘’’παραμύθια εκλογών ‘’ έρχεται το ββ ??? δρόμο γα Αμερική με ΓΑΠ…. Εκεί στο χαρβαρδο!!!!.. κ Σαμαρα .., H Marine Le Pen, Ο Nigel Farage, Geert Wilders, Χρυσή αυγή μαζί μαι των μεταρρυθμιστικών και ευρωπαϊκών δυνάμεων , αλλά και με Ρωσία .., έρχονται για να ξαναπούν η έλληνες τον Έλληνα !!!‘’ΕΛΛΗΝΑ’’ και !!!! την ΕΛΛΑΔΑ μας …..ΕΛΛΑΔΑ .., κ σαμαρά της εβραίικιας ΝΕΡΙΤ (ντροπή !!!!! ) εδώ είναι Ελλάδα για τους έλληνες . είναι η χώρα που έμαθε τους εβραίους να ‘’’μιλούν την γλώσσα που μιλάτε’’’ , θα διωχθείτε από το ελληνικό δημόσιο μας ……,
    omiros
    απάντηση439
     
     
    Απο ότι ξέρω απο την ιστορία... | 18/03/2014 13:56
    ...υπήρξε Ελληνικός Συναγερμος του Παπαγου, όχι του Τσολακογλου... Οι αχυρανθρωποι μόλις εκπληρώσουν το έργο των αφεντικών τους απλά δυαλυονται...
    Διογένης
    απάντηση3822
     
     
     
    Οραμα! | 18/03/2014 13:52
    Αντε, και Ντε Γκωλ...
    Μεγάλος πολιτικός αδερφάκι μου...
    απάντηση435
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    KENTRO | 18/03/2014 13:52
    H ELLADA ANOIKH STON KENTROO XORO, GIAYTO AN DIMIOYRGHSH ENA KOMA PIO POLY KENTROO PARA DEKSIO, ISOS EINAI KATI TO KALO
    andreas
    απάντηση2114
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Του ανήκει η αρχηγία | 18/03/2014 13:51
    Σιγά, σιγά ξεκαθαρίζει η κατάσταση. Τα κόμματα, τα κινήματα, οι συγκυριακοί σχηματισμοί, οι τάσεις, τα ρεύματα και ότι άλλο τέλος πάντων βράζει και βγάζει μπουρμπουλήθρες στο καζάνι της κρίσης, θα δώσουν τα νέα σχήματα που θα στεγάσουν τις ελληνικές παραδοσιακές παρατάξεις. Η ελληνική αστική κεντροδεξιά, όντως θα βρεί στο πρόσωπο του Σαμαρά το νέο της αρχηγό!
    periklis
    απάντηση2744
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    otan leei astiki taksi | 18/03/2014 13:51
    ennoei olous autous tous kartikodiaitous pou ton psifizoun gia na tous diorizei? h tous farmakopoious kai tis alles sobietikou tipou sintexnies me ta ametrhta pronomia...eleos xanoun thn shmasia tous oi lekseis
    GS
    απάντηση174
     
-