από metereologos.gr
Κυριακή 20 Αυγούστου 2017
 

Αποχωρεί από τους «58» ο Νίκος Χριστοδουλάκης

Επιστολή του πρώην υπουργού - Θα ενταχθεί στη ΔΗΜΑΡ
Αποχωρεί από τους «58» ο Νίκος Χριστοδουλάκης
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Αποχωρεί από τους  «58» ο πρώην υπουργός κ. Ν. Χριστοδουλάκης, ο οποίος είχε συνυπογράψει το αρχικό κείμενο πρόσκληση της πρωτοβουλίας για την ανασυγκρότηση της Δημοκρατικής Προοδευτικής Παράταξης.

Ο κ. Χριστοδουλάκης αποφάσισε να ενταχθεί στη ΔΗΜΑΡ

Η επιστολή

«Αγαπητοί φίλοι/ες,

Από τον περασμένο Δεκέμβριο σταμάτησα να συμμετέχω στις διαδικασίες των «58». Το έκανα γιατί θεώρησα ότι μόνο αν προβάλαμε συγκεκριμένες απόψεις σε κρίσιμα ζητήματα θα είχε πολιτικό νόημα η προσπάθεια. Και μόνο αν οι προτάσεις μας ήταν διαφορετικές από την υπάρχουσα πόλωση θα μπορούσαμε να δράσουμε καταλυτικά στην ανασυγκρότηση της παράταξης. Αυτό όμως δεν έγινε – ή τουλάχιστον εγώ δεν το αντιλήφθηκα. Η δραστηριότητα κυρίως περιστρεφόταν γύρω από περίπλοκες διαδικασίες ανάδειξης υποψηφίων που ελάχιστους ενδιέφεραν και τώρα μάλλον ούτε αυτούς. Έτσι σιωπηρά προτίμησα να απέχω και να περιμένω την περίφημη συνδιάσκεψη μήπως αλλάξουν εκεί τα πράγματα.

Μετά όμως από τις εξελίξεις των τελευταίων ημερών, θα ήθελα να σας δηλώσω ότι αποχωρώ από το εγχείρημα. Δεν με αφορά πλέον έτσι όπως γίνεται. Παρόλα αυτά, δεν νομίζω ότι η αποχώρηση μου θα έχει καμιά επίπτωση αφού ποτέ δεν μου ζητήθηκε συνεισφορά σε κάποιο θέμα ή εκδήλωση. Νομίζω όμως ότι ακόμη δικαιούμαι να θέσω ένα απλό ερώτημα:

«Αφού οι βασικοί παράγοντες της κίνησης είχαν εξ αρχής τόσο ριζικές διαφορές μεταξύ τους – όπως αποδεικνύουν οι βαριές εκφράσεις – γιατί δεν τις εξέθεσαν ανοιχτά σε όλους αλλά επέλεξαν να καλυφθούν πίσω από οργανωτικούς ρόλους;» Δεν υπάρχει κάποια ευθύνη έστω και τώρα;

Σας χαιρετώ και εύχομαι καλή πορεία και αντοχή σε όσους συνεχίσουν.

Νίκος Χριστοδουλάκης
»


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (21)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Σαν τον μπασκετικό Ολυμπιακό! | 28/02/2014 00:37
    Αυτοί οι ..."58" είναι σαν τον μπασκετικό Ολυμπιακό τελικά: όλο παίρνουν και διώχνουν παίχτες! χαχαχαχαχα
    Ρενος
    απάντηση54
     
     
    σωτηρας | 27/02/2014 19:30
    ΑΦΟΥ ΕΣΩΣΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΣΩΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΗΜΑΡ
    DHMAR
    απάντηση124
     
     
    Μύθοι του Αισώπου | 27/02/2014 19:28
    Ένα κουνούπι πήγε και κάθησε στο κέρατο ενός βοδιού. Μήπως σε ενοχλώ; ρώτησε. Δεν σε κατάλαβα που ήρθες και δεν θα σε καταλάβω αν φύγεις, απάντηςε το βόδι. (Με τήρηση των αναλογιών)
    Ανώνυμος / η
    απάντηση134
     
     
    ΑΝΤΙΦΑΣΕΙΣ | 27/02/2014 19:22
    Παρα το ότι αποτελεσματικός σαν υπουργός ,με τη προσχώρηση του στη ΔΗΜΑΡ απαξιώνει και αντιφάσκει όλη τη προηγούμενη διαδρομή του,γιατι οι νέοι του σύμμαχοι πάντα ήταν απέναντι στον εκσυγχρονισμο του Σημίτη ,που και αυτος εξεφραζε Φαίνεται ότι έψαχνε ρόλο που δεν του δίνανε στο ΠΑΣΟΚ η στην Εληα. Τελικά μάλλον είναι λιγότερο σημαντικός ,απο ότι φανταζόμαστε
    gat
    απάντηση105
     
     
    3 κι ο κούκος θα μείνουν... | 27/02/2014 18:14
    Γιατί τους λέτε ακόμα "58"?? Αφού πολλοί έχουν ήδη φύγει... 3 κι ο κούκος θα μείνουν στο τέλος!
    Gianni
    απάντηση97
     
     
    Πάρε και τον Αλογοσκούφη για ντουέτο. Παίζει κιθάρα | 27/02/2014 18:06
    Αν δεν με απαταει η μνήμη μου, ο εν λόγω κ. καθηγητής, παραδοσιακός πολιτικός φίλος του Κουβέλη, ήταν συνέταιρος με τον Αλογοσκούφη σε συμβουλευτική εταιρία που έπερνε δουλειές με ανάθεση στο Υπουργείο Εθνικής Οικονομίας, πριν υπουργοποιηθεί από τον Σημίτη. Επιστροφή στα πάτρια εδάφη ή κουτσοί στραβοί, όλοι πίσω στον Άγιο Παντελεήμωνα?
    Παλιός
    απάντηση113
     
     
    Συνεπώς... | 27/02/2014 17:48
    μείνανε 57!
    56
    απάντηση265
     
     
    τι απωλεια μεγατονων ειν τουτη... | 27/02/2014 15:45
    Συγκλονιστηκα!!! Αυτο μονο...
    e.
    απάντηση356
     
     
    Ο κ. Χριστοδουλάκης | 27/02/2014 15:31
    που εκτίναξε το κόστος των ολυμπιακών αγώνων είχε κατόπιν το θράσος να παραμυθιάζει τον πονεμένο λαό ότι δήθεν υπήρχε κι άλλη μαγική λύση πέραν του μνημονίου....
    γυρολόγος τύπου μπίστη
    απάντηση4310
     
     
     
    Αποριες .. | 27/02/2014 15:17
    O Xριστοδουλακης ηταν ο πιο αποτελεσματικος υπουργος πριν από τη εισοδο στο ευρω . Ομως οι λαικιστες του χρεωσαν τα πιο απιθανα ψεμματα αλλα και τα αναπόφευκτα λαθη ..παντα εκ των υστερων όπως γινεται στην Αλβανια με ευρω την χωρα μας .Ετσι οι 58 μη εχοντας σαφη εικονα του τι εφταιξε υπεκυψαν στο φτηνο λαικισμο των εκτων υστερων προφητών και του φοβου μην τους ταυτισουν μ,ε ΠΑΣΟΚ ,Γιωργο ή Σιμιτη και τον εκαναν περα .Ηθελαν μονο το ευρω που οι παραπανω εφεραν στην τελευταια φαση !! Αλλα και ο ιδιος δεν στηρηξε καθολου το ΠΑΣΟΚ αλλα εκανε εκ των υστερων κριτικη ριχνοντας νερο στο μυλο του ΖΑππιου 1-5 .. Τι θελειο όμως στην Δημαρ απορω ..
    vm
    απάντηση407
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Αναζήτηση Καθαρςή Επιλογής | 27/02/2014 15:15
    Η πρωτοβουλία των 58 φαίνεται ότι αναπτύχθηκε με αγαθά κίνητρα. Όμως με τη συμπεριφορά τους, οι υφιστάμενοι φορείς την κεντροαριστεράς ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ, αφέθηκαν στα παλαιά. Το μεν ΠΑΣΟΚ αναμασά καμένες ιδέες και στελέχη (με πρώτο τον Ευάγγελο Βενιζέλο), η δε ΔΗΜΑΡ ευθυνόφοβα αρνείται να συνεργαστεί και να παλέψει υπό την παρουσία ενός τέτοιου ΠΑΣΟΚ. Ποια θα ήταν η μοίρα της συγκολλητικής ουσίας των 58? Το κενό. Η κατάσταση δείχνει ότι η απόσταση της ΔΗΜΑΡ άφησε το ΠΑΣΟΚ να απορροφήσει τους 58. Έχει λοιπόν μάλλον δίκιο ο Νίκος Χριστοδουλάκης να παίρνει αποστάσεις από τους 58. Μένει το ερώτημα αν αξίζει να προσεγγίσει τη ΔΗΜΑΡ. Μάλλον όχι.
    Nemessis First
    απάντηση315
     
     
    ΣΑΝ ΣΤΙΜΜΕΝΗ ΛΕΜΟΝΟΚΟΥΠΑ | 27/02/2014 15:08
    Τις στιμμένες λεμονόκουπες δεν τις ξαναχρησιμοποιείς απλά τις πετάς. Το θέμα είναι οι λεμονόκουπες το ξέρουν αυτό;
    Ανώνυμος / η
    απάντηση4118
     
     
     
    Νίκησε πάλι ο τακτικισμός... | 27/02/2014 14:39
    Ο κ. Χριστοδουλάκης αποχωρεί από την κίνηση και παραθέτει επιχειρήματα που δύσκολα κανείς αντικρούει.Φάίνεται ότι στην κίνηση των "58" άρχισαν πάλι οι τακτικισμοί που όμως μάλλον οφείλονται στο ΠΑΣΟΚ του κ, Βενιζέλου. Δύσκολα πάντως κανείς καταλαβαίνει γιατί ο κ. Χριστοδουλάκης μετακομίζει στη ΔΗΜΑΡ!
    Ο Υποψιασμένος
    απάντηση417
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Ευτυχώς που δεν πήγε στον ΣΥΡΙΖΑ. | 27/02/2014 14:21
    Ας πάρει η ΔΗΜΑΡ τα πασοκικά βαρίδια που ευθύνονται για το ΚΑΤΑΝΤΗΜΑ της χώρας και τώρα τολμούν να εμφανίζονται και ως τιμητές αντι να βρίσκονται όλοι τους στη Δικαιοσύνη να λογοδοτούν!!! Αυτά βέβαια συμβαίνουν στις σοβαρές χώρες. Όχι το Μερκελιστάν που κατάντησαν την Ελλάδα!
    Λέων
    απάντηση1452
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Βλέποντας και κάνοντας | 27/02/2014 14:11
    Τι ερώτηση! Βλέποντας και κάνοντας! Κανένα σχέδιο, κανένα πλάνο. Παλιά Ελληνική τακτική. "Ο λύκος κι αν εγέρασε κι άσπρισε το μαλλί του, ούτε τη γνώμη άλλαξε ούτε την κεφαλή του"
    ΜΠ
    απάντηση272