Παρασκευή 1 Αυγούστου 2014
 
 

Ρένα Δούρου: «Αλλιώς μαζεύει τα σκουπίδια ένας μνημονιακός»

Η υποψήφια για την περιφέρεια Αττικής τονίζει ότι δεν θα παραιτηθεί από τη Βουλή
Ρένα Δούρου: «Αλλιώς μαζεύει τα σκουπίδια ένας μνημονιακός»
Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΒΛΑΧΟΣ
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

«Αλλιώς μαζεύει τα σκουπίδια ένας μνημονιακός και αλλιώς ένας αντιμνημονιακός», δήλωσε νωρίτερα τη Δευτέρα η υποψήφια του ΣΥΡΙΖΑ για την περιφέρεια Αττικής, κυρία Ρένα Δούρου, δίνοντας έτσι ένα σαφές δείγμα του κλίματος που θα επικρατήσει κατά την προεκλογική αντιπαράθεση εν όψει αυτοδιοικητικών εκλογών.

Η κυρία Δούρου, μιλώντας σε πρωινή εκπομπή της τηλεόρασης του Σκάι, ξεκαθάρισε ότι δεν σκοπεύει να παραιτηθεί από τη Βουλή για να διεκδικήσει την περιφέρεια, αφήνοντας να εννοηθεί η τακτική αυτή σχετίζεται και με τους όρους διεξαγωγής των εκλογών και τονίζοντας πως για εκείνη και τον υποψήφιο του ΚΚΕ, κ. Αθ. Παφίλη υπάρχει και η παράμετρος της καταβολής μεγάλου μέρους της βουλευτικής αποζημίωσης υπέρ του κόμματος ή δικτύων κοινωνικής αλληλεγγύης.

Υπογράμμισε δε πως η διεκδίκηση της περιφέρειας δεν σημαίνει απόσυρση από την κεντρική πολιτική σκηνή, σημειώνοντας ότι η περιφερειακή αυτοδιοίκηση «είναι η κεντρική πολιτική σκηνή».

Σχόλιο του Γραφείου Τύπου του ΠαΣοΚ

«Στη δουλειά και την προσφορά των εργαζομένων δεν υπάρχουν διαχωρισμοί. Η κα Δούρου όμως επιμένει να τους διαχωρίζει. Οι «αντιμνημονιακοί», όπως η ηγεσία  της ΠΟΕ-ΟΤΑ, δεν μαζεύουν με τον ίδιο τρόπο τα σκουπίδια με τους «μνημονιακούς» γιατί απλώς δεν τα μαζεύουν. Είναι γνωστό όταν επί μήνες κάνουν απεργίες ή εμποδίζουν με κάθε τρόπο, μαζί με τους βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ να γίνουν οι διαγωνισμοί για να υλοποιηθεί  ο σχεδιασμός για τον τεχνολογικό εκσυγχρονισμό όλου του συστήματος των απορριμμάτων. Για να γίνουμε μια σύγχρονη ευρωπαϊκή χώρα».



Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Τσίπρας: Δημοψήφισμα για τον ΣΥΡΙΖΑ οι αυτοδιοικητικές και οι ευρωεκλογές 
ΣΥΡΙΖΑ: Εναρξη προεκλογικής εκστρατείας το απόγευμα στο Ακροπόλ 
Ρένα Δούρου: «Θα παραμείνω στην περιφέρεια ακόμη και αν χάσω»  
ΣΥΡΙΖΑ:Γιατί δεν παραιτούνται όλοι οι βουλευτές - υποψήφιοι περιφερειάρχες  
Αγωγή της Ρένας Δούρου κατά του βουλευτή Αργύρη Ντινόπουλου 
Ρ. Δούρου: Είμαι αισιόδοξη για το εκλογικό αποτέλεσμα 
 
 
σχόλια (61)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Για "ανακύκλωση" | 25/02/2014 18:52
    Δεν νοιάζεστε για τα σκουπίδια , αλλά αν θα προλάβετε να τα δώσετε στους σκουπιδο-εργολάβους σας . Να όμως που πάτε εσείς πρώτοι στην "ανακύκλωση" . Αυτό είπε η Δούρου και κάνετε πως δεν το ακούσατε .
    D.V
    απάντηση17
     
     
    Μεταφραση | 25/02/2014 17:44
    << Θα προσλαβουμε οσους μας ψηφισουν>>. Καμαρωστε "νεο ηθος"!
    Λεω εγω ο ασχετος...
    απάντηση222
     
     
    Αρπαχτές τέλος | 25/02/2014 17:28
    Σε λίγους μήνες η δικομματική σαπίλα πασοκονουδού εκπαραθυρώνεται
    αέρα να φύγει η χολέρα
    απάντηση424
     
     
    Εσωκομματική διαμάχη! | 25/02/2014 16:38
    Τι έγινε; Τα τρόλια της Κου-Μουν-Δούρου δε βγήκαν παγανιά στα φόρουμς να στηρίξουν την ...πασιονάρια του Άκη???
    Nikos
    απάντηση183
     
     
    Mια άλλη πρόταση | 25/02/2014 15:36
    Πιθανόν να είναι το καλύτερο που μπορεί να μας συμβεί να βγει περιφερειάρχης η κ. Δούρου και άλλοι σαν και αυτή και απόψεις σαν τις δικές της. Να πνιγεί η Αττική στα σκουπίδια, μήπως και απαλαγούμε επιτέλους σαν χώρα απο τα πολιτικά σκουπίδια της ανοησίας, του θράσους και του απόλυτου τίποτα (αλλά με τα 8 χιλιάρικα βουλευτή που έχουνε σφιχταγκαλιάσει ακόμα και όταν τρέχουνε για περιφερειάρχες και δήμαρχοι). Δυστυχώς αυτό το έθνος, ιστορικά έχει αποδειχθεί, πρέπει να πάθει μεγάλες καταστροφές για να μάθει.
    Κατερίνα Δ. από εξωτερικό
    απάντηση265
     
     
    Εκτός από Εκδόσεων, και Σκουπιδολόγος η Κερία ! | 25/02/2014 14:42
    Μπράβο συντρόφισσα !
    Μα-Δούρο(υ)
    απάντηση139
     
     
    Έλλειψη μνημονιακών στή καθαριότητα. | 25/02/2014 14:42
    Αφού δέν βρέθηκαν ούτε μνημονιακοί σκουπιδιάρηδες,νά σέ μαζέψουν,ούτε γιά τά σκουπίδια δέν κάνεις.
    Volos
    απάντηση204
     
     
    .. | 25/02/2014 14:00
    Τον θέλει μπρατσωμένο. Εμ, γούστα είναι αυτά
    G.
    απάντηση182
     
     
    Πας καλά ???? | 25/02/2014 13:08
    Έχ΄ 'ς ξεφύγει ????
    CHAPS
    απάντηση202
     
     
     
    Τι έγινε, ο προπαγανδιστικός μηχανισμός του ΣΥΡΙΖΑ δεν στηρίζει την Δούρου? | 25/02/2014 13:03
    Μου έκανε μεγάλη εντύπωση πως μέχρι τώρα, ο προπαγανδιστικός μηχανισμός του ΣΥΡΙΖΑ σιγεί. Η αναλογία όσων γράφουν εναντίον της Δούρου και όσων τους αρέσουν όσα γράφονται εναντίον της είναι 20:1 σε σχέση με όσους είναι υπέρ της. Αυτή η αναλογία είναι λογική, και σύμφωνη με τα ποσοστά των αναγνωστών του ΣΥΡΙΖΑ που διαβάζουν το Βήμα. Σε λίγο που προφανώς θα πάρουν εντολή να δράσουν οι προπαγανδιστές, η αναλαγία αυτή θα ανατραπεί πλήρως όπως σε κάθε άρθρο σχετικό με τον ΣΥΡΙΖΑ... Εκτός βέβαια αν ο ΣΥΡΙΖΑ αποφάσισε να μην καλύψει την ηλίθια δήλωση της Δούρου.
    Αλέξανδρος Αθ.
    απάντηση243
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Κάποιος να την ξεκολλήσει | 25/02/2014 12:17
    Ο εγκέφαλός της έχει κολλήσει αντιμνημονιακά...Ούτε η ίδια πρέπει να κατάλαβε τι είπε. Πάλι καλά που υπάρχει και η Δουρού να μας φτιάχνει την διάθεση...
    Νάντια
    απάντηση313
     
     
    Καλύτερα να μασάει | 25/02/2014 12:11
    Για να μαζέψει ένας αντιμνημονιακός τα σκουπίδια πρέπει να καταργηθούν οι απεργίες. Επομένως, το πιθανότερο δυνατόν στην περίπτωση του είναι να παραμείνει βρώμικη η πόλη...
    Αναστασία
    απάντηση203
     
     
    Τασκ φορς! | 25/02/2014 11:47
    Θα συνιστούσα στην Κα Δούρου να ιδρύσει μια δημοκρατική και αντιμνημονιακή "Task force" -όπως λέει και ο υπέροχος δήμαρχος στην διαφήμιση στην Τηλ. - η οποία θα μας δείξει τις αντιμνημονιακές αρετές των δημοκρατικών καθαριστών, καθαρίζοντας δημοκρατικά και αντιμνημονιακά όλες τις άθλιες αφίσες του ΣΥΡΙΖΑ και τα ξεσκισμένα πανώ στην περιφέρεια Αττικής. την οποία θέλει να διοικήσει...
    Αρχίλοχος
    απάντηση262
     
     
    Οπου φυσάει ο άνεμος | 25/02/2014 10:36
    Δασκάλα που δεν εργάστηκε ποτέ παρά ως σύμβουλος του Τσοχατζόπουλου... Έχει κάνει καλά φροντιστήρια η αντιμνημονιακή... Γνήσια φιλολαϊκά αισθήματα με γνώμονα το συμφέρον μας.... Σε αυτή τη χώρα, δυστυχώς, οι πιο θρασείς επιπλέουν...
    Αναστασία
    απάντηση392
     
     
    τσιπρο ταλιμπανισμός | 25/02/2014 10:35
    ολίγον από ταλιμπανισμό, ολίγον αποχή από οργασμό, ολίγον καβαλίκεμα καλαμιού, ολίγον ναρσικισμού και έδεσε η ρένα ... ε ρε τι μας περιμένει ακόμα...
    ..
    απάντηση282
     
     
    Ρε σείς .... | 25/02/2014 09:24
    Τελικά αυτοί δεν παίζονται!!!! άκου αντιμνημονιακή συλλογή σκουπιδιών. Και μετά απορούμε γιατί φτάσαμε εδώ που φτάσαμε . Από τη μια οι κλέφτες και από την άλλοι οι γελοίοι. Φοβάμαι ότι μάλλον δεν υπάρχει σωτηρία. Και έχει την απαίτηση αυτό το πράμα να θέλει να μας σώσει. Όχι άλλοι σωτήρες έλεος. Αφήστε μας να σωθούμε μόνοι μας.Εσείς συνεχίστε τους επαναστατικούς σχεδιασμούς σας στα καφενεία του Χημείου(για όσους θυμούνται)
    Γιώργος Α.
    απάντηση453
     
     
    ΤΕΤΟΙΑ ΜΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΛΙΩΝΕΙΣ! | 25/02/2014 08:52
    Τέτοια ακούω και παθαίνω! Τέτοια μου λες και με λιώνεις! Ρένα μου μοναδική και αχτύπητη! Ρένα και...ξερό σκουπίδι!
    ΡΕΝΟΠΛΗΚΤΟΣ
    απάντηση333
     
     
    Πολύ σωστά τα λέει!!! | 25/02/2014 03:27
    Το έχω παρατηρήσει και εγώ κυρία Δούρου μου. Οι αντιμνημονιακοί σκουπιδιάρηδες αρπάζουν τη σακούλα με το ΑΡΙΣΤΕΡΟ χέρι και την πετάνε με το δεξί. Οι μνημονιακοί (που να τους τρυπήσει η σακούλα και να τους χυθούν τα σκουπίδια) κάνουν το αντίθετο. Θα ' ρθει όμως η ώρα και θα στείλουμε κι' αυτούς στα γκουλάγκ.
    Φούφουτος
    απάντηση402
     
     
    11%... | 25/02/2014 01:02
    ...η ΝΔ δίνει μάχη με το ΚΚΕ για την 4η θέση.
    Papatsakalos
    απάντηση936
     
-