από metereologos.gr
Δευτέρα 23 Οκτωβρίου 2017
 

Οι βουλευτές της Ν.Δ. «παγώνουν» τη ρύθμιση για τα ομόφυλα ζευγάρια

«Δεν είναι σκόπιμη η άμεση προώθηση του θέματος», υποστηρίζουν
 Οι βουλευτές της Ν.Δ. «παγώνουν» τη ρύθμιση για τα ομόφυλα ζευγάρια
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

Αθήνα 

Ένα βήμα πίσω κάνει η κυβέρνηση για την ένταξη ομόφυλων ζευγαριών στο Σύμφωνο Συμβίωσης, μετά τις αντιδράσεις βουλευτών της ΝΔ, κρίνοντας ότι δεν είναι σκόπιμη η άμεση προώθηση μιας τέτοιας ρύθμισης.

Η προοπτική της ένταξης σχετικής τροπολογίας στο αντιρατιστικό νομοσχέδιο είχε συζητηθεί κατά την προχθεσινή (Τρίτη) συνάντηση του υπουργού Δικαιοσύνης Χ. Αθανασίου με βουλευτές του ΠΑΣΟΚ.

Όπως αναφέρει η εφημερίδα Τα Νέα, πλέον το θέμα της τροπολογίας φαίνεται να «παγώνει», υπό το βάρος των εσωκομματικών αντιδράσεων στη ΝΔ.

Για το ζήτημα υπήρξαν τηλεφωνικές επικοινωνίες μεταξύ του πρωθυπουργού και του υπουργού Δικαιοσύνης προκειμένου να αποφευχθεί ένα βραχυκύκλωμα στον κυβερνητικό συνασπισμό, αντίστοιχο με εκείνο του περασμένου Απριλίου, όταν έγινε η πρώτη απόπειρα προώθησης αντιρατσιστικού νόμου.

Πλέον, από το υπουργείο Δικαιοσύνης αναφέρουν ότι θα υπάρξει νομοσχέδιο με το οποίο θα παρέχεται η δυνατότητα στα ομόφυλα ζευγάρια να συνάψουν σύμφωνο συμβίωσης, ώστε να υπάρξει και συμμόρφωση προς τις αποφάσεις του ΕΔΑΔ.

Ωστόσο, ο χρονικός ορίζοντας για την προώθηση του σχετικού νομοσχεδίου είναι ανοιχτός.


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Τροπολογία για ένταξη ομόφυλων ζευγαριών στο σύμφωνο συμβίωσης 
Σεραφείμ: Οσοι ψηφίσουν το σύμφωνο ομόφυλων ζευγαριών θα αφοριστούν 
Στον «πάγο» το σύμφωνο συμβίωσης μετά τις αντιδράσεις 
 
 
σχόλια (114)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    DROIT | 30/11/2013 09:42
    Εμείς οι δεξιοί συγκεντρωνόμαστε κάθε Κυριακή στην Εκκλησία και στον πόλεμο για την πατρίδα.Μη μας αναγκάσετε να βουλιάξουμε την πλατεία .
    Bonjour
    απάντηση511
     
     
    συνταγματικο δικαίωμα | 30/11/2013 08:39
    Δεν ζούμε στο 1900 αγαπητοί βουλευτές. Δεν μπορεις να φανταστεις τι ειναι να σου στερουν ένα συνταγματικο δικαίωμα. Κάποιος πρέπει να σκεφτεί και εμάς. Τη θέση μας και τις αγωνιες μας. Νομίζω ότι ο Αντώνης και ο Βαγγέλης κάνουν λάθος σ' αυτό το θέμα.
    sven
    απάντηση127
     
     
    ΝΕΑ ΣΕΡΑΦΕΙΜΟΚΡΑΤΙΑ | 30/11/2013 03:45
    ΠΙΣΣΑ ΚΑΙ ΠΟΥΠΟΥΛΑ ΣΤΟΥΣ ΤΟΙΟΥΤΟΥΣ!
    EFTIXISMENO TO 1955
    απάντηση710
     
     
    μπραβε νδ | 29/11/2013 20:30
    Ιλικρινα λοιπαμε ολι αφτοι που κατακεραβνονουν τη νουδου και το πεζουν ταχατες εβροπαοι τι πανε δηλαδι να μας διξουν??? ότι η ευγωπη εινε το παν??? αντε αντε οι αθεοι που δε μπορεις να δις τελεοραση γιατι εινε ολο βιζια λιλια κε κολιά θα τους κεη ο θεος καμνουν σαξ εμπροσθεν του πεδος του για να μαθη πως γινοντε τα πεδια. οι υπεργυρεσ φραγγολεβαντινες φορανε κοκκινα και ροζ συνολακια και καπελακια δε τρεποντε??? ε??? αντι να φορεσουν ολομαυρα ρουχα με τσεμπερι, χαμηλα πατουτσια μαβρα παντοφλε από τη λαηκη τσι γιτονιας τους με κλασικα ολοχρισο σταβρο στο λαιμο!! ΖΗΤΩ Η ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ μπραβα στον ανθιμο που αφοραει οσους βολεφτες θα ψαφασαν το συμφονο ομοφιλοφιλιας, πρεπει να τιρισωμεν τας παραδοσεις τσι ψωροκοσταινας ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ, ΟΙΚΟΓΕΝΙΑ, ΡΙΠΑΝΣΗ ΠΕΡΙΒΑΛΟΝΤΟΣ, ΜΠΑΝΙΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ(το σαβατο), ΡΟΥΣΦΕΤΙ, η ποστηδες να πανε να ζουν στο Αμστεραμ, Σαν Φαρικο, Καιρο κλπ δεν εχουν θεσι στη χορα μας που σιμιοτεον εχη τους λιγοτερους κουνιστους πανιφηλιως, τι να προτοαναφερο από straight ανδρας (κομπολόιι διχως χανδρας)?? τον αμνησιμο στελο καζαντζιδη?? τον αμνησιμο στατο Διονισιου που όταν εβλεπε πασταδας τους εφτηνε??? Όταν λεο πασταδας εννοω τους κουνιστους με λεπτη φονη, τους ανδροπρεπης ενεργητικους (κολομπαραδες) gay τους θαυμαζε!! και μαφτα τελιωνω τιην εκθεση μου
    Έλληνας
    απάντηση312
     
     
    I am in love myself | 29/11/2013 10:51
    είμαι ερωτευμένος με τον εαυτό μου, και θέλω να τον παντρευτώ. Θέλω να ζώ μόνος μου με τον εαυτό μου, και να παίρνω επίδομα γάμου, γιατί θεωρώ τον εαυτό μου, παντρεμένο με μένα. Ποίος θα τολμήσει να αρνηθεί αυτό το δικαίωμα μου; Ποιος είναι τόσο ρατσιστής, που να μου αρνηθεί το ανθρώπινο δικαίωμα να είμαι παντρεμένος με τον εαυτό μου;
    Νarkissos
    απάντηση1130
     
     
    άστεγος δεξιός | 29/11/2013 10:32
    Εκεί στη Ν.Δ. πιστεύουν ακόμη οτι ο δεξιός είναι..."πατρίς,θρησκεία,οικογένεια.." Για να πώ την αλήθεια,δεν περίμενα και τίποτε απο την ψευτοδεξιά του Σαμαρά. Απολύτως λογικό ο σεβασμός της κοινωνίας στη διαφορετικότητα. Η κοινωνία μας έχει προχωρήσει κ.Σαμαρά!Εσείς βέβαια ακόμη είστε στο 1980..... Δεν πειράζει,στις εκλογές θα καταλάβεται και εσείς και οι υπόλοιποι "σκληροί".
    άστεγος δεξιός
    απάντηση2314
     
     
     
    Να αναλάβετε τις ευθύνες σας! | 29/11/2013 10:31
    Δεν μπορώ τον κομπλεξισμό και την υποκρισία των ομοφυλοφίλων. Έχετε κάθε δικαίωμα να επιλέξετε έναν συγκεκριμένο τρόπο ζωής, να κάνετε ό,τι θέλετε στο κρεβάτι σας, αλλά φροντίστε να είστε ειλικρινείς με τους εαυτούς σας και να αναλάβετε την ευθύνη των επιλογών σας. Οι γάμοι, οι υιοθεσίες, οι φορολογικές ελαφρύνσεις, το δικαίωμα επισκέψεων στην εντατική (έλεος!) και η απολαβή της σύνταξης του μακαρίτη συντρόφου σας είναι γελοιότητες. Σε νομικό επίπεδο μπορούν να σας επιτρέψουν τα πάντα, κοινωνικά όμως δεν νομίζω να χαίρουν αποδοχής.
    Παναγιώτης
    απάντηση1338
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΜΗ ΑΝΕΚΤΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ; | 29/11/2013 10:28
    Σ΄αυτήν την χώρα ζούμε 11.000.000 άνθρωποι. ΟΚ; εχουμε δημοκρατία; υποτίθεται ναι. Με ποιο δικαίωμα, θα επιβάλετε την αλλάγή του κοινωνικού status; την αποδέχεται η ελληνική κοινωνία; Γιατί δεν κάνουμε ένα ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ με το ζήτημα της αναγνωρίσεως των ομοφυλοφίλων σαν ισότιμα ζεύγη με τα ανδρόγυνα; Ξέρετε γιατί δεν θέλετε δημοψήφισμα; Γιατί το παίζετε ΕΛΙΤ της ελλ. κοινωνίας. Ξέρετε ότι ο ελληνικός λαός θα καταψηφίσει κατά 98 τοις 100 τέτοια πρότασι, και δεν τολμάτε να ρισκάρετε. Έχετε όμως την απαίτησι, να αλλάξουν οι άλλοι τα δεδομένα τους, για να περάσετε εσείς τα δικά σας. ΟΧΙ ΚΥΡΙΟΙ. ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΥΡΩΠΗ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΕΥΡΩΠΗ. ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΛΑΣ, ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΑΞΙΕΣ. Δεν είναι ζήτημα Ιεραρχίας. Είναι ζήτημα του ίδιου του Ελληνικού λαού. ΔΕΝ ΑΝΕΧΕΤΕ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ, ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ.
    Ιλάντζογλου
    απάντηση1039
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    μπραβο τους | 29/11/2013 09:15
    Η αξιορεπεια και η καθαρη συνειδηση δεν εχουν τιμη η πολιτικο κοστος. Υπαρχουν δυστυχως και οι λειγουριδες που παπαγαλιζουν οτιδηποτε. Ευρωπαικο και βλαστημανε το γαλα της μανας τους. Ασ δωσουν και τα παιδια τους να τα μεγαλωσουν δυο αντρες-ειναι και αυτο πολυ Ευρωπαικο
    k
    απάντηση928
     
     
     
    2 | 29/11/2013 00:40
    εμενα προσβαλεται η αισθητικη μου να βλεπω 2 αντρες να φιλιουνται στο δρομο..ναι μεν τους καταλαβαινω,πρπει και αυτοι να νομινοποιηθουν σαν ζευγαρι,αλλα ας μην τα ισωπεδωνουμε ολα...εδω προσεχουμε εμεις με τις κοπελες μας να μην ειμαστε πολυ διαχυτικοι οταν ειμαστε με πολυ κοσμο στο δρομο στα μαγαζια...πως λοιπον θα βλεπουν τα μικρα παιδακια 2 αντρες να φιλιουνται στο στομα??και εαν οι γκει αποκτησουν δικαιωμα να υιοθετουν παιδια,δεν αντιλεγω,μπορει να ειναι οι καλυτεροι γονεις,αλλα το μικρο παιδακι στο μυαλο του θα βαλει οτι αυτο ειναι το σωστο και λογικο,το να εισαι δηλαδη γκει,και θα γινει και αυτο γκει..ο συριζα με φτηνους λαικισμους δεν πετυχαινει τιποτα..ας μην κοιταμε μονο τις ψηφους
    γιωργος
    απάντηση1139
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Χμμμ, πάλι μπερδεύτηκα κύριε Σεραφείμ | 28/11/2013 23:53
    Οι «συμβιώσεις» στα μοναστηράκια θα είναι εντάξει, εννοώ χωρίς αφορισμό, διότι εκ θεού?
    Αφελής
    απάντηση357
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Πιστός στις απόψεις του. | 28/11/2013 23:32
    Ειναι πολυ απλο. Ο Σαμαρας ειναι κατα του ομοφυλου συμφωνου απο τις εσωκοματικες εκλογες. Θα το καθυστερήσει μεχρι να πεσει η μεγαλη καμπανα. Επισης θα εμφανιστει και ως ο προστατης της οικογενειας. Αυτο που κανουμε εμεις "κανουμε πως δεν καταλαβαινουμε", το κανουν οι Κύπριοι, οι Ιρλανδοι, οι Ιταλοι. Ειμαστε χωρες με πολυ ισχυρο βαθια ριζομενο θρησκευτικο συναισθημα. Ποιος διαφωτισμος? Ποια ανθρωπινα δικαιωματα? Ποια ελευθερια? Προσεχε μονο μην σου βγει ο γιος φουστης! Τι να πεις. Κατάντια. Εχουμε τον Καβαφη να τον τιμουμε σε ολα τα σημεια της πολης. Αυτο ειναι μια παρηγορια εστω. Και ας υμνησε τον ομοφυλοφιλικο ερωτα οσο κανεις, και μονο που τον βλεπω στο μετρο, μου δινει μια ελπιδα.
    βαγγελης
    απάντηση245
     
     
     
    Πότε επιτέλους θα βρεθούν έλληνες βουλευτές να δηλώσουν ανοιχτά την ομοφυλοφιλία τους; | 28/11/2013 22:55
    Ή μήπως και οι 300 του ελληνικού κοινοβουλίου είναι straight?
    Gay Romeo
    απάντηση335
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Το όνειδος | 28/11/2013 22:29
    Δυστυχώς κύριοι της ΝΔ δεν αξίζετε της εμπιστοσύνης του ελληνικού λαού !παραδώστε την εξουσία στους Ιεράρχες τους οποίους φοβόσαστε !δεν είσθε δημοκρατικό κόμμα διότι καταπατάτε τις ελευθερίες των πολιτών και εκτός αυτού δεν σέβεσθε τις αποφάσεις των δικαστηρίων !Το κόμμα σας είναι το όνειδος της πολιτικής μας ζωής.Η νοοτροπία σας και οι ιδέες σας ανήκουν σε κόμματα που εκπροσωπούνται από "Μουλάδες" .-
    GPP
    απάντηση217
     
     
     
    Δημοκρατία | 28/11/2013 21:58
    Αυτό δείχνει πόσο στρεβλή εικόνα έχουν οι Έλληνες για τη δημοκρατία. Σε μια δημοκρατία, αν έχει δικαίωμα ένας να κάνει κάτι (να παντρεύεται), πρέπει να έχουν δικαίωμα να το κάνουν όλοι. Αυτό λέγεται ισότητα, ελευθερία, σεβασμός στον άλλον και τις απόψεις του. Η Ελλάδα για μια ακόμα φορά επέλεξε το σκοταδισμό του παπαδαριού.
    corrupted
    απάντηση227
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Kαι στο κάτω κάτω... | 28/11/2013 19:29
    Ας αποφασίσουν οι ταγοί της ελληνικής πολιτείας! Ανήκουν στη Δύση της Ευρώπης του Δικαστηρίου ανθρωπίνων δικαιωμάτων Ναι ή όχι? Ενστερνίζονται τη χάρτα περί ανθρωπίνων δικαιωμάτων όπως έχει αυτή αναγνωριστεί παγκοσμίως από τους οργανισμούς στους οποίους το κράτος τους (η Ελλάς) με δική τους πρωτοβουλία συμμετέχει Ναι ή όχι? Τη διάταξη του συντάγματος που οι ίδιοι ψήφισαν περί απολύτου ισότητος δικαιωμάτων μεταξύ των ελλήνων πολιτών την τιμούν Ναι ή όχι? Το κριτήριο για τυχόν αστερίσκους δεν μπορεί παρά να να είναι μόνο ένα:H παραβίαση δικαιωμάτων πολιτών από την παροχή δικαιώματος σε άλλους! Μόνο αυτό! Κάθε άλλος αποκλεισμός καταδεικνύει εν ετει 2013 το φασισμό του κράτους μας! Ντρέπομαι!
    anti
    απάντηση224
     
     
    To "μέρος" και το "όλον"... | 28/11/2013 19:14
    Υψώνοντας και γω φωνή αγανάκτησης ενάντια σε όσους αντιδρούν σε στοιχειώδη και αναγνωρισμένα πλέον δικαιώματα ελλήνων πολιτών επισημαίνω φίλοι ότι αυτή η... δυσανεξία του κράτους μας προς τη πρόοδο, είναι μέρος ενός ευρύτερου προβλήματος που δεν πρόκειται να λυθεί αν δεν αποφασίσουμε όλοι να μιλήσουμε για τα κακώς κείμενα της "εθνικής" ιδεολογίας μας! Αυτής που θέλει να ταυτίζει ακόμα και σήμερα την Ελλάδα με το βυζαντινό μεσαίωνα και τις διαδόχους του γενειοφόρες "ιερές" συνόδους που μάχονται μαζί με τα τσιράκια τους λυσαλέα σε κάθε προσπάθεια να κοιτάξουμε το παρελθόν και το μέλλον μας με θάρρος και ανοικτές ψυχές!
    anti
    απάντηση225
     
     
    Ντροπη σας | 28/11/2013 18:47
    Ποτε δεν θα γινουμε Ευρωπη. Πακισταν για παντα. Οι παπαδες - μουλαδες διοικουν . Οσο για τα ισα δικαιωματα για ολους, ενα καλο ανεκδοτο να το λετε στα παρτυ. ντροπη
    Ntia
    απάντηση196