από metereologos.gr
Σάββατο 26 Μαΐου 2018
 

Κ. Σημίτης:Υπέρ της κίνησης των «58» για την Κεντροαριστερά

«Μπορεί να μας βγάλει από το αδιέξοδο», δήλωσε ο ίδιος
 Κ. Σημίτης:Υπέρ της κίνησης των «58» για την Κεντροαριστερά
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

«Σωστή κίνηση, που μπορεί να μας βοηθήσει να βγούμε από το αδιέξοδο» χαρακτήρισε ο πρώην πρωθυπουργός Κώστας Σημίτης το κείμενο-πρωτοβουλία των «58» που απηύθυναν προσκλητήριο ανασυγκρότησης της Αριστεράς.

Η δήλωση αυτή του πρώην πρωθυπουργού έγινε στο περιθώριο της παρουσίασης της αυτοβιογραφίας του Γιώργου Βασιλείου.


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Κοινό κεντροαριστερό φορέα προτείνουν 58 προσωπικότητες 
Κεντροαριστερό συνασπισμό τύπου «Ελιάς» προτείνει ο Βενιζέλος 
Τάσος Γιαννίτσης: Καταλύτης η κίνηση των «58» για την κεντροαριστερά 
Ανοιχτή πρόσκληση για την Κεντροαριστερά 
Το ΠαΣοΚ θέλει, η Κεντροαριστερά μπορεί; 
Μια «Ελιά» αναζητεί η ελληνική Κεντροαριστερά 
ΠαΣοΚ: Απολογισμός και άνοιγμα στην κεντροαριστερά 
Ψάχνουν γέφυρες για ενιαία Κεντροαριστερά 
Βενιζέλος: Πρόσκληση σε ΔΗΜΑΡ και κεντροαριστερά για κοινή κάθοδο στις ευρωεκλογές 
Κραδασμοί στη ΔΗΜΑΡ από το κείμενο των 58 
Διαδικτυακή αντιπαράθεση για την Κεντροαριστερά 
Κριτική Κουβέλη σε Λειβαδά και Γεωργάτο για τους «58» 
Υποψηφιότητα Σημίτη για προεδρία της Δημοκρατίας βλέπει το Spiegel  
Κ.Σημίτης:«Η διαπραγμάτευση πρέπει να οδηγήσει σε συμφωνία» 
Σημίτης:Ορισμένοι νόμιζαν ότι θα παίζουν νταούλια και οι άλλοι θα χορεύουν 
 
 
σχόλια (39)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    και ο σημίτης επικροτεί την κίνηση ; | 17/10/2013 00:59
    γίνανε 59 !!!!!!!
    59 ξεπερασμένοι ξέμπαρκοι
    απάντηση42
     
     
    Ο Νονός της Πράσινης Διευθαρμένης Συμμορίας Κώστας Σημίτης | 16/10/2013 19:54
    Ίμια, Οτσαλάν, μαύρα ταμεία ΠΑΣΟΚ, Τσουκάτος, Ζίμενς, Σχέδιο Ανάν, Χριστοφοράκος, μαζικές παράνομες Ελληνομποιήσεις, πλαστά οικονομικά στοιχεία στην κομισιόν, 30 δις απευθείας αναθέσεις δίχως διαγωνισμούς σε εργολάβους, 2004, Άκης, Χρηματιστήριο, Δομημένα ομόλογα, Πάχτας, Μυστικές διαπραγματεύσεις με Τουρκία στη Μαδρίτη..... Να συνεχίσω ή φτάνει?
    Anyponomos23
    απάντηση74
     
     
    Ο μόνος ! | 16/10/2013 13:00
    Ο μόνος σοσιαλιστής πολιτικός που τόλμησε να τα βάλει με το κατεστημένο της ελλαδικής εκκλησίας, είναι άξιος συγχαρητηρίων !
    GPP
    απάντηση818
     
     
    Ο ΛΑΟΣ ΔΕ ΞΕΧΝΑ ... | 16/10/2013 11:58
    Ας μη ξεχνάμε ότι ο κ. Σημίτης, σαν πρωθυπουργός της χώρας, ήταν αυτός που κάλεσε τον (κυρίαρχο) λαό να επενδύσει στο χρηματιστήριο, με τα γνωστά επακόλουθα. Η (πλέον χρησιμοποιούμενη λέξη εδώ και τρία χρόνια) κρίση τότε άρχισε να εκδηλώνεται, απλώς ορισμένοι άρχισαν να το αισθάνονται το 2010, όταν άρχισαν να αδειάζουν τελείως οι τσέπες τους. Και μη μας διαφεύγει ότι ο κ. Σημίτης είναι και καθηγητής!
    Ο Ρόδιος
    απάντηση128
     
     
    ΑΠΥΘΜΕΝΟ ΘΡΑΣΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΥΛΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ | 16/10/2013 10:57
    ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΡΩΗΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΙ ΕΠΡΕΠΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΣΥΡΘΕΙ ΣΤΗΝ ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΝΑ ΔΙΚΑΣΤΟΥΝ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΤΟΥ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΑΝΤΗΜΑ ΚΑΙ ΤΗ ΧΡΕΟΚΟΠΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ !!! ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΩΣ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟ ΤΩΡΑ ΕΝΑΣ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΩΣ ΤΙΜΗΤΗΣ ΚΑΙ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΤΗΣ ΤΩΝ ΕΡΕΙΠΙΩΝ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ! Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΑΗΜΟΣ ΚΑΙ...ΤΡΟΜΟΣ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ Ο ΣΥΡΙΖΑ. ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΝΝΟΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΤΗΣ ΑΠΛΩΣ ΤΩΡΑ ΜΕΤΑΜΦΙΕΣΤΗΚΕ ΣΕ...ΕΛΙΑ !... Ο ΛΑΟΣ ΤΟΞΙΚΟΥΣ ΚΑΡΠΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣΗΣΕΙ !!!...ΑΡΚΕΤΑ ΤΟΥ ΕΒΓΑΛΑΝ ΤΟ ΛΑΔΙ...ΕΩΣ ΕΔΩ Η ΕΞΑΠΑΤΗΣΗ !
    Φίλιππος
    απάντηση65
     
     
    ΣΗΜΙΤΗ..... | 16/10/2013 08:42
    ΣΠΥΡΙΑΡΗ, ΜΑΡΤΥΡΙΑΡΗ....
    ΟΤΣΑΛΑΝ
    απάντηση107
     
     
    E κι ο Βαζελίνος μέσα! | 16/10/2013 06:05
    Τα πιάσαμε τα λεφτά μας! Τρόπος του λέγειν γιατί από λεφτά τα πήρανε όλα και φύγανε! Βαζελίνο τώρα που θα γίνεις κεντροαριστερός να σου πάρω κι άλλη BMW, αυτή τη φορά του 1 εκατομμυρίου! Γιατί αξίζεις, ρε κεντροαριστερέ!
    Αξίζεις!
    απάντηση85
     
     
    καλώς τον το Σημίτη, που κρυβόταν; | 16/10/2013 00:04
    είναι ξεκάθαρη η αποτυχία αυτής της κίνησης από τους ανθρώπους που μέχρι στιγμής την απαρτίζουν. Ο Μπένι, ξέρει πως αν το ΠΑΣΟΚ κατεβει μόνο του στις ευροεκλογές παίζει να μην βγάλει καν ευροβουλευτή. Γι' αυτό τους έπιασε η πρεμούρα με την ανάσταση της κεντροαριστεράς. Ο ίδιος ο Βενιζέλος έκανε ότι περνούσε από το χέρι του για να μας παποδείξει πως στο Πασοκ έχουν μείνει μόνο ένα μάτσο φιλελεύθεροι που με την λέξη αριστερά... καμία σχέση. Ας σοβαρευτούμε λιγάκι. Κεντροαριστερά δεν υπάρχει. Υπάρχει όμως η αριστερά στην αξιωματική αντιπολίτευση. Ο ΣΥΡΙΖΑ που δεν έταξε ποτέ κάτι διαφορετικό απ’ αυτό που μπορεί κ έχει την πολιτική βούληση να κάνει, μαζί με τον λαό φυσικά. Μέσες λύσεις έχουν αποτ
    Γωγώ
    απάντηση106
     
     
    simitis | 15/10/2013 23:47
    sidrofe ton aki mono tha ton afiseis;tosoi agones tosa xronia;
    p
    απάντηση62
     
     
    Ο Βρυκόλακας της πράσινης, διεφθαρμένης συμμορίας | 15/10/2013 21:37
    Ο Βρυκόλακας της πράσινης, διεφθαρμένης, συμμορίας, ο Μέγας Μάγιστρος της Διαπλοκής, ο άνθρωπος που έκανε σημαία του τη Διαφθορά, την υποκρισία, ο άνθρωπος η Κυβέρνηση του οποίου έκανε εξωτερική πολιτική τον ενδοτισμό και την προδοσία της Πατρίδας. Τολμά σήμερα λοιπόν να μιλά και να προβαίνει σε πολιτικές νουθεσίες αντί να είναι στη φυλακή μαζί με τον Τσουκάτο για να κάνουν παρέα στον Άκη. Ντροπή! Αλλά αυτή είναι η Ελλάδα της Μεταπολίτευσης, η Ελλαδα που καταλήστεψε η διεφθαρμένη πράσινη συμμόρία με τις πλάτες και τη βοήθεια των Εθνικών Προμηθευτών και των Εργολάβων.
    Anyponomos23
    απάντηση126
     
     
     
    Νομίζουν ότι απευθύνονται σε κρετίνους τελικά.... | 15/10/2013 21:04
    Καινούρια οικοδομή με ΜΠΑΖΑ (και μάλιστα δοκιμασμένα) δε γίνεται...Όσο για τον τέως κ. πρωθυπουργό μας, είναι τυχερός που στην Έλλάδα οι δικαστές ασχολούνται με τα μικρά ψάρια, και αφήνουν τους εγκληματίες του λευκού κολλάρου, τους υπέυθυνους 4000 αυτοκτονιών και δεκάδων χιλιάδων τραγικών οικογενειακών καταστάσεων, να κυκλοφορούν ελέυθεροι και να παριστάνουν τους σωτήρες.....Δε θα βρεθεί ένας Έλληνας Di Pietro;;;;; Να μαζέψει όχι μόνο τα εκσυγχρόνια (χρηματιστήριο) που βγαίνουνε και μιλάνε και παριστάνουν τους ΚΑΜΠΟΣΟΥΣ, αλλά και όσους ΔΙΚΑΣΤΕΣ έκαναν και κάνουν, τα στραβά μάτια στις βρωμιές των πολιτικών......
    Di Pietro (greco)
    απάντηση166
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Ποιός ενοχλείται; | 15/10/2013 20:14
    Όλοι εσείς που βρίζετε και τα χώνετε γενικώς και αορίστως στους 58, δεν θα ήταν καλύτερο να αναφέρετε ένα έστω όνομα και τι ακριβώς είναι αυτό που του χρεώνετε ή του προσάπτετε;
    Νίκος Γ.
    απάντηση1012
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Δεν είναι ν΄απορεί κανείς... | 15/10/2013 19:47
    ...πώς εξακολουθεί και διαφεύγει ο Καραμανλής με τον γνωστό συμφερτό του. Ο junior εννοώ, όχι ο αείμνηστος. Αλλά με τέτοιας ποιότητας συνέλληνες ψηφοφόρους, όπως οι περισσότεροι από τους υβριστές σχολιαστές, τι να περιμένει κανείς;
    Αναγνώστης
    απάντηση83
     
     
    Σαν να λέμε χρηματιστήριο 1999 | 15/10/2013 19:45
    Μα είναι δυνατόν να αγοράζεις αέρα για να φουσκώσεις τις τιμές στα ρετάλια?
    Papatsakalos
    απάντηση107
     
     
    ΤΡΑΓΕΛΑΦΙΚΟ ! | 15/10/2013 18:19
    Ο βασικός υπεύθυνος του σημερινού αδιεξόδου, στηρίζει τα ορφανά του τότε υπουργικού συμβουλίου του που επικύρωνε τότε τα αδιέξοδά μας, προκειμένου να μας βγάλει σήμερα από το ... αδιέξοδο που ο ίδιος δημιούργησε !
    Bulsara
    απάντηση1310
     
     
    Άντε σε κανά μοναστήρι , που τολμάς και μιλάς | 15/10/2013 17:37
    Βασικέ υπεύθυνε της κατάντιας αυτού του έρμου τόπου.Βάζεις τα κοπρόσκυλά και τους Μπηστικούς να γαβγίζουν και βγαίνεις και έχεις και άποψη! Αλλά ποιός να σε βάλει στη θέση σου;Αυτοί που επί των ημερών σου δεκαπλασίαζαν τους προϋπολογισμούς των Δημόσιων έργων;Δικός σου υπουργός δεν ήταν ο Ακης;Εσύ και το ... μπλοκάκι σου είστε τελείως ανεύθυνοι; Αλλά τι κάθομαι και γράφω...Σιγά μη σου ξυνίσει ο τραχανάς ...αγέλαστε .
    Σωτήρης Καρέας(nickname)
    απάντηση3629
     
     
    Το από γεννήσεως του τοξικό ΠΑΣΟΚ έγινε εξαιρετικά τοξικό επί Σημίτη. | 15/10/2013 17:26
    Άλλη μια φορά ρωτάμε οι απλοί πολίτες τον κύριο Σημίτη αν ένας πρωθυπουργός κοιμάται όρθιος σε βαθμό που ενώ βοά ο τόπος ο Τσοχατζόπουλος να μπορεί να κλέβει χωρίς ενόχληση.Η αποκάλυψη της πασοκικής διαφθορά της εποχής Σημίτη συρίκνωσε τα ποσοστά του ΠΑΣΟΚ και έχει πάνω από το ήμισυ της ευθύνης για τα χάλια μας.Θυμίζω στον πρώην πρωθυπουργό ότι ούτε τον κύριο Πάγκαλο μπορούσε να ελέγξει και τον απέπεμψε όταν αποκαλύφθηκε ότι το ελληνικό κράτος έκρυβε τον Οτσαλάν κατέχοντα κυπριακό διαβατήριο.Η λέξη χρηματηστήριο σας θυμίζει τίποτε κύριε Σημίτη;Αφήστε μας ήσυχους.Μας καταστρέψατε.ΥΓ Τους Ολυμπιακούς τους αναθέσατε σε πρώην βουλευτή της ΝΔ,σύζυγο "μεγαλοκαρχαρία".Τόση έλλειψη στελεχών;
    Ο προβληματιζόμενος.
    απάντηση3326
     
     
    αδιέξοδο!? | 15/10/2013 17:18
    χα, χα, εδώ γελάνε. Τη χειρότερη μεταπολεμική κρίση τη λέμε τώρα αδιέξοδο και βάζουμε hansaplast μεταχειρισμένο για να την ξεπεράσουμε. Ή μας δουλεύουν ή δεν καταλαβαίνουν, το δεύτερο χειρότερο. Το Πολιτικό σκηνικό θα διορθωθεί όταν βγούμε και από την κρίση δηλαδή μετά από πολλά χρόνια.
    μη χαλάτε το μελάνι σας με υπογραφές
    απάντηση2213
     
     
    vampir | 15/10/2013 16:30
    τι.ειπε.ο.βρικολακασ.παναγιαμου.ζει.ακομα
    navoyhodonosaros
    απάντηση3431
     
-