Πέμπτη 23 Οκτωβρίου 2014
 

Δεν θα απαντάει σε ερωτήσεις της Χ.Α. το υπουργείο Δημόσιας Τάξης

Εγγραφο από τον υπουργό Προστασίας του Πολίτη Νίκο Δένδια
Δεν θα απαντάει σε ερωτήσεις της Χ.Α. το υπουργείο Δημόσιας Τάξης
Ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη Νίκος Δένδιας. ( Πηγή: ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΠΟΝΗΣ//EUROKINISSI)
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Το υπουργείο Δημόσιας Τάξης και Προστασίας του Πολίτη είναι το πρώτο υπουργείο που σταματά να απαντά σε ερωτήσεις των βουλευτών της Χρυσής Αυγής, μετά τις πρόσφατες δικαστικές εξελίξεις.

Έγγραφο που διαβιβάστηκε στη διεύθυνση κοινοβουλευτικού ελέγχου από τον υπουργό Προστασίας του Πολίτη Νίκο Δένδια, μετά από ερωτήσεις που είχαν καταθέσει βουλευτές της Χρυσής Αυγής ξεκαθαρίζει:

«Κατόπιν της άσκησης ποινικής δίωξης για διεύθυνση και ένταξη σε εγκληματική οργάνωση (άρθρο 187 Π.Κ.) σε βάρος πλειάδας στελεχών του κόμματος Λαϊκός Σύνδεσμος-Χρυσή Αυγή και της διαταχθείσας προσωρινής κράτησης, μεταξύ άλλων, του γενικού γραμματέα και δύο ακόμη βουλευτών αυτού ως επικίνδυνων για τέλεση νέων εγκλημάτων (άρθρο 282 Π.Κ.), ευρισκόμαστε σε αδυναμία να υπεισέλθουμε σε θέματα τιθέμενα δια μέσων κοινοβουλευτικού ελέγχου υποβαλλόμενων από βουλευτές της ομώνυμης κοινοβουλευτικής ομάδας, καθόσον η διεκπεραίωσή τους, ενόσω εκκρεμεί η ποινική υπόθεση και αυτοί παραμένουν στην εν λόγω ομάδα και κόμμα, θα ερχόταν σε αντίθεση με τα συνταγματικά και κοινοβουλευτικά θέσμια».

Το έγγραφο του κ. Δένδια διαβιβάστηκε σε απάντηση τριών ερωτήσεων από τους βουλευτές της Χρυσής Αυγής, τους Αντώνη Γρέγο, Ηλία Παναγιώταρο και Χρήστο Παππά. Η ερώτηση του κ. Γρέγου αφορούσε την εγκληματική δράση Αλβανών στα χωριά του Γράμμου και είχε κατατεθεί στις 9 Σεπτεμβρίου 2013. Η ερώτηση του κ. Παναγιώταρου αφορούσε στις κλοπές μετασχηματιστών της ΔΕΗ και είχε κατατεθεί στις 11 Σεπτεμβρίου 2013 και η ερώτηση του κ. Παππά αφορούσε επίσης στη δράση των Αλβανών στον Γράμμο και είχε κατατεθεί στις 12 Σεπτεμβρίου.

Μετά την ξεκάθαρη θέση του υπουργείου Δημόσιας Τάξης ότι σταματά να ανταποκρίνεται στις ερωτήσεις των βουλευτών της Χρυσής Αυγής, ερώτημα τίθεται τι θα πράξουν τα άλλα υπουργεία. Μέχρι στιγμής πάντως, στις δύο από τις τρεις ερωτήσεις έχουν απαντήσει εγγράφως τα υπουργεία Άμυνας, Εσωτερικών και Εξωτερικών. Από τα όσα αναφέρονται στο έγγραφο του κ. Δένδια προκύπτει επίσης πως ο ίδιος δεν προτίθεται να απαντά εφεξής ούτε και στις επίκαιρες ερωτήσεις που τυχόν θα κατατεθούν από βουλευτές της Χρυσής Αυγής και συζητώνται στην Ολομέλεια. Προκύπτει επίσης ότι το υπουργείο επιφυλάσσει την ίδια αντιμετώπιση και για τους βουλευτές που είναι προφυλακισμένοι και για όσους δεν είναι.



Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Μιχελάκης vs ΣΥΡΙΖΑ για την αναστολή χρηματοδότησης των κομμάτων 
Ν.Μιχαλολιάκος:Θέλουν να αποκλείσουν τη Χ.Α. από τις εκλογές 
Γ. Τραγάκης: Σε αναμονή των κομμάτων για τα προνόμια της Χ.Α. 
Χρυσή Αυγή: Αλλαγή του προσωπείου των βουλευτών της 
Αρση ασυλίας Γερμενή, Ηλιόπουλου, Μπούκουρα, ζητά και η Βουλή 
Αντ. Σαμαράς: «Δεν υπάρχει καλή και κακή βία» 
Χαρ. Αθανασίου: Μετέτρεψαν σε σόου την υπόθεση της Χ.Α. 
Ευρωκοινοβούλιο: Εντονη συζήτηση για την ακροδεξιά 
Επιτροπή Δεοντολογίας: Θετική στην άρση ασυλίας Μπούκουρα, Γερμενή, Ηλιόπουλου 
 
 
σχόλια (78)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    den peirazei paidia.. | 05/12/2013 15:41
    Gia to ELLINIKO LAO SIMERA TAIRIAZEI POLY... (etsa kefali etsa theli)... kritiki paroimia.
    @
    απάντηση00
     
     
    Προς τους γνωστούς | 21/10/2013 01:04
    Έμμισθους σχολιαστές της Χρυσής Αυγής (Top Dog,Zaglos,Σπύρος,Nikos,Skeptomenos,Mt,Ψηφοφόρος της ΧΑ,Χρυσαυγίτης Μεσσολογίτης,omiros,Lambros,κ.α.) οι οποίοι είναι εδώ μέσα 5 στον αριθμό: 1.)Μας τα πρήξατε. 2.)Αν είχατε την παραμικρή υποστήριξη από τον λαό η δράση σας θα ήταν κάτι παραπάνω από 10000 τρικακια εκτυπωμένα σε διχρωμία προς 600 ευρώ, (και πολύ καλή τιμή σας έκανε το αφεντικό επειδή είναι δεξιός) και ένα άμαξι με 3 ατομα να κόβει βόλτες στην Αθήνα προχτές να τα ρίχνει απο το παράθυρο μέσα στην νυχτα. Αν εκφράζατε κάτι άλλο εκτός από την τυφλή οργή θα τυπώνατε περισσότερα,και θα τα μοιράζατε μέρα. Σας λυπάμαι, αλλά καταλαβαίνω την ανάγκη του ημερομισθιου.Άντε και καμια αυξηση παιδια!
    PrintAssistant
    απάντηση21
     
     
    Προσοχή | 21/10/2013 00:42
    Το σχόλιο δεν είναι δικό μου αλλά του γνωστού αραχνοαλήτη που με υπονομεύει.
    Zaglos
    απάντηση00
     
     
    ΖΗΤΩ | 16/10/2013 09:11
    Μου άρεσε η αιτιολογία του κ. Δένδια, ιδίως τα "συνταγματικά και κοινοβουλευτικά θέσμια". Ζήτω η "δημοκρατία" του.
    ΒΙΘΥΝΟΣ
    απάντηση60
     
     
    1 | 15/10/2013 04:16
    ο δενδριας δεν θα υπαρχει πολιτικα σε 2 χρονια..κομπαρσος ειναι,νυχτα θα φυγει..
    γιωργος
    απάντηση154
     
     
    ελαφροδεξιοι τυπου | 14/10/2013 22:07
    ο ρατσισμος ενεντιον των δεξιων στην Ελλαδα απο το θολοαριστερο σκουπιδαριο φτανει στο τερμα του.
    δενδια για σας
    απάντηση178
     
     
    einai arga | 14/10/2013 22:07
    kai eimaste ypoxrewmenoi na se fame sthn mapa
    den ksexnw
    απάντηση74
     
     
    Αγαπητέ υπουργέ, σαν δένδιας μπορείς να κάνεις..... | 14/10/2013 20:34
    .....ότι θέλεις.. σαν υπουργός είσαι υποχρεωμένος να ακολουθείς Σύνταγμα και νόμους, είτε το θέλεις, είτε όχι.... Από τη στιγμή που ο πρωθυπουργός σαμαράς κι εσείς ο ίδιος ακόμα, αρνείστε να θέσετε εκτός νόμου (γιατί άραγε?) αυτά τα όντα, και τους επιτρέπετε να κάθονται στα έδρανα της Βουλής ως βουλευτές (το ζήσαμε κι αυτό!!), από που προκύπτει η άρνηση σας ?.. Υπάρχει κάποιο ''παράθυρο'' έστω και στο κανονισμό της Βουλής που το επιτρέπει ?.. ή απλά και ''Δημοκρατικά'' αποφασίσατε μόνο σας... Διακρίνω πως έχετε μια περίεργη αντίληψη για το τι είναι Δημοκρατία, ή εμένα μου φένεται έτσι ??? .... πάντως εντύπωση μου κάνει και το γεγονός, πως δεν διάβασα ακόμα καμιά αντίδραση των άλλων κομμάτων.
    Γιώργος (τέως)
    απάντηση254
     
     
    Αύριο που θα είσαι ένα μηδενικό θέλω να δω τι μούτρα θα κάνης όταν σου πούνε ΣΚΑΣΕ . | 14/10/2013 17:42
    Δεν σου μάθανε τι είναι κύκλος Δενδια ? Η νομίζεις ότι η υπουργική καρέκλα είναι κολλημένη στον κώλο σου ? Όλα μια ιδέα είναι , σήμερα είσαι εσύ αύριο κάποιος άλλος , όταν θα ρωτήσεις θα σου πούνε το ίδιο δεν απαντώ γιατί έτσι γουστάρω .
    W.Q
    απάντηση3310
     
     
    Βλεποντας | 14/10/2013 17:32
    το Δενδια υπουργο διερωτασαι αν στη χωρα αυτη μπορει να κανει καρριερα κανεις που ΔΕΝ ειναι ηλιθιος....
    AZ
    απάντηση257
     
     
    μη μιλατε, μας ακουει η τροικα | 14/10/2013 16:44
    Φιλτατοι σταματηστε με το Δενδια. Τι θέλετε να κάνει ο άνθρωπος? να μας κόψουν τα χρήματα οι Τροοικανοι?
    nikolas makridis
    απάντηση1518
     
     
    ΜΒ | 14/10/2013 16:42
    ΕΝΩ ΘΑ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΣΕ.. ΝΔ ΚΑΙ ΠΑΣΟΚ ?????? ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟ ΣΚΑΝΔΑΛΟ !!
    ΒΡΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΕΝΟΧΟΥΣ !
    απάντηση299
     
     
    κ. Δένδια, έχεις ξεπεράσει τα επίπεδα της φαιδρότητας. | 14/10/2013 16:39
    'Εχεις αρχίσει να γίνεσαι επικίνδυνος για τη Δημοκρατία και το Σύνταγμα. Καιρός να σε επαναφέρουν στη τάξη ή να σε αποπέμψουν με ούριο άνεμο, πρίν εκδιωχθείς κακήν κακώς και με φτύσιμο σε επίπεδο τυφώνα.
    Α.Χ.
    απάντηση319
     
     
    ΠΟΙΟΣ ?? | 14/10/2013 16:38
    ΔΕΝΔΙΑΣ ?? ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ?? ΤΟΝ ΞΕΡΕΙ Η ΜΑΝΑ ΤΟΥ ??
    ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ ??
    απάντηση2611
     
     
    Δαγκωτό όλοι στη Χρυση Αυγη για να στείλουμε σπίτια τους τους πραγματικούς φασιστες ! | 14/10/2013 16:05
    Τελικα αφήσαμε αυτούς που κατα ψηφίσαμε στις εκλογές να μας κάτσουν στο σβέρκο, να συνεχίσουν να μας εξαθλιωνουνε και τωρα μας λένε οτι γράφουμε το Σύνταγμα στα παλια τους παπούτσια ! Ηρθε η ώρα να αναλάβουμε τις ευθύνες μας απέναντι στην πατρίδα και τα παιδια μας, ήρθε η ώρα να τους διάολοστείλουμε δημοκρατικα ζητώντας εκλογες εδώ και τωρα, όλα τα λαμόγια σπίτι, η παρουσία τους στη βουλη ειναι προσβολή στην Ελλάδα !
    Top dog
    απάντηση4420
     
     
     
    .... | 14/10/2013 16:01
    Προς τα χρυσαύγουλα... 1. η δικογραφία μετρά αν δεν απατώμαι περί τις 6.000 σελίδες.. Τις διαβάσατε βρε σαϊνια και μιλάτε για πλημμελήματα; 2. Αν ένας δημόσιος λειτουργός (π.χ. ένας δάσκαλος) καταγγελθεί για ποινικό αδίκημα, τίθεται σε ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ μέχρι να αποφανθεί το δικαστήριο (αν αθωωθεί επιστρέφει, ειδάλλως τον μπούλο)..Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τους "υπέρτατους δημ. λειτουργούς", τους βουλευτές της χα. 3. Πώς γίνεται πάντα και στα άρθρα που αφορούν τη χα τα πρώτα 5-6 σχόλια την υποστηρίζουν με συντριπτική πλειοψηφία likes; Ρητορικό το ερώτημα.
    ΞΥΔΑΚΙ
    απάντηση1636
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Για το δημαρχιλίκι όλα επιτρέπονται | 14/10/2013 15:50
    Χαρακτηριστικό παράδειγμα του εφαρμόζω τους νόμους όπως εγώ νομίζω και όποτε με συμφέρουν, αυτός που κατά τα άλλα επιβάλλει τον νόμο και την τάξη. Εντάξει θα δώσει χαρά σε κάποιους και πιθανόν θα τον ψηφίσουν στον δεύτερο γύρο των εκλογών για τον δήμο της Αθήνας, αλλά τελικά αυτό που μένει είναι μια αυθαίρετη-αντιδημοκρατική συμπεριφορά, απέναντι στους υποτίθεται εχθρούς της δημοκρατίας. Τέτοιου είδους γελοιότητες θυματοποιούν-ενισχύουν την ΧΑ. Φάνηκε άλλωστε και το τι αποτέλεσμα είχε η στοχευμένη επίθεση όλων των τηλεοπτικών σταθμών, σταμάτησε την ελεύθερη πτώση στην οποία είχε μπει η ΧΑ, μετά την δολοφονία Φύσσα.
    ΤΒ
    απάντηση256
     
     
    Απλά ντροπή | 14/10/2013 15:27
    Αυτή είναι δημοκρατική συμπεριφορά; Δεν σέβεται ούτε τη βουλή ούτε τους νόμους ούτε τον κόσμο ψήφισε αυτό το κόμμα. Και στην τελική τι εμποδίζει αυτό τον κύριο να βρει μια αφορμή και να εφαρμόσει τα ίδια και στις ερωτήσεις του ΚΚΕ και του ΣΥΡΙΖΑ και οποιουδήποτε άλλου κόμματος;
    George
    απάντηση416
     
     
     
    Ο Δένδιας τελικά... | 14/10/2013 15:20
    ...αρχίζει να με πείθει πως παλεύει για σοβαρότητα και κυρίως για τους Θεσμούς. Μακάρι να συνεχίσει έτσι, ελπίζω μόνο να μην θελήσει να "επιβεβαιώσει" την φαιδρή θεωρία των δύο άκρων γιατί θα χάσει τους πόντους που κερδίζει αυτή την ώρα. Πάντως εσχάτως, εκπλήσσει ευχάριστα.
    G.P.
    απάντηση847
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
-