από metereologos.gr
Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017
 

Στοιχεία για τους χρηματοδότες της Χρυσής Αυγής έχει το ΣΔΟΕ

«No comments» από τον υπουργό Οικονομικών - Πλήρης ενημέρωση του Μαξίμου
Στοιχεία για τους χρηματοδότες της Χρυσής Αυγής έχει το ΣΔΟΕ
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Στοιχεία φωτιά έχει σύμφωνα με πληροφορίες στη διάθεσή του το ΣΔΟΕ, σε σχέση με τις πηγές χρηματοδότησης της Χρυσής Αυγής.

Σύμφωνα με αυτές από τους πρώτους ελέγχους, έχουν προκύψει στοιχεία για χρηματοδότηση παράνομων δραστηριοτήτων από μεγάλους επιχειρηματίες, εφοπλιστές, αλλά και ιερωμένους.

Τα στοιχεία δείχνουν διασύνδεση μελών και τοπικών οργανώσεων της Χρυσής Αυγής με επιχειρηματίες της νύχτας και του αθλητισμού.

Το ΣΔΟΕ έχει ήδη ζητήσει το άνοιγμα λογαριασμών από τις Τράπεζες, ώστε να πιστοποιηθούν τα στοιχεία που έχει στα χέρια του.

Επίσης από τη διασταύρωση και κοινή εξέταση στοιχείων από παρακολουθήσεις συνδιαλέξεων μελών της Χρυσής Αυγής, επιβεβαιώνονται οι σχέσεις με συγκεκριμένους επιχειρηματίες, ενώ αναμεμειγμένοι φαίνονται ακόμα και Μητροπολίτες.

Τα στοιχεία έχουν ήδη αποσταλεί στο Μέγαρο Μαξίμου, καθώς σύμβουλοι του πρωθυπουργού έχουν ζητήσει ενημέρωση για την πορεία των ερευνών, ώστε να μην υπάρξουν διαρροές.

Σε ερώτηση από «tovima.gr» στον υπουργό Οικονομικών κ. Γ. Στουρνάρα σχετικά με το θέμα η απάντηση ήταν «No comments»


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΣΥΡΙΖΑ:Διάθεση συμπαράταξης κατά ΧΑ με κόμματα του συνταγματικού τόξου  
Το ΣΔΟΕ θα ελέγξει τα οικονομικά της Χρυσής Αυγής και των βουλευτών της 
Στην Ολομέλεια προς ψήφιση η αναστολή της χρηματοδότησης των κομμάτων 
 
 
σχόλια (33)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Μπράβο! | 05/10/2013 20:54
    Ειλικρινά δε καταλαβαίνω αυτούς που σχολιάζουν αρνητικά και εκτός θέματος.Ενισχύονται οι υποψίες μου ότι όλα τα "μέλη" της Χρυσής Αυγής είναι πληρωμένα και φοβούνται μη χάσουν τη δουλειά τους.
    η επιχείρηση να κλέισει
    απάντηση64
     
     
    Χρηματοδοτηση ΧΑ | 05/10/2013 19:45
    Εχω τη εσωτερικη πληροφορια οτι απο τους βασικους χρηματοδοτης της ΧΑ ειναι οι ΕΛΟΧΗΜ. Οι γνωστοι μας ΜΕΦΕΛΗΜ χρηματοδοτουν το αλλο ακρο του πολιτικου κοσμου. Στο παιχνιδι των παρανομων χρηματοδοτησεων εμπλεκονται και τα ξωτικα μαζι με τις νεραιδες. Ολοι αυτοι πρεπει να συληφθουν με εντολη πρωθυπουργου απο την Ν.Υορκη και απο το σπιτι των εκει μαγισσων της Υορκης.
    Jesus
    απάντηση32
     
     
    Που πήγαν τα δίς επι Καραμανή | 01/10/2013 11:55
    Πολλά διαβάζω, αλλά κανέναν δεν βλέπω να θίγει που πήγαν τα δίς που χρέωσε την Ελλάδα στην εφταετία του ο Καρα-αλής που ίσως τον προτείνη και για Πρόεδρο της άμποτε Ελληνικής Δημοκρατίας ο νυν προθυπουργός
    Που πήγαν τα δίς επί επταετίας Κ-αλη
    απάντηση146
     
     
    για τους χρηματοδοτες στα αλλα κομματα θα 'δει' τιποτα ο ΣΔΟΕ? | 30/09/2013 17:25
    Οχι για κανενα αλλο λογο αλλα εκει υπαρχουν και καραμπινατες ποινικες υποθεσεις οπως της Ζημενς. Αλλα ξεχασα, αυτοι ειναι οι γερμανοι 'φιλοι' μας και 'σωτηρες' μας οπως ειπε και ο Αδωνις...
    Σπυρος
    απάντηση199
     
     
    χουντα ειναι η κυβερνηση | 29/09/2013 18:16
    ειτε ηταν η χρυση αυγη πρωτο κομμα ειτε το πασοκ ειτε η νδ ειτε ο συριζα .αυτη δεν ειναι δημοκρατια αλλα μια απο τησ πλεον φασιστικοτερες καταστασεις που ζουμε. ολοι τους κρυβουν ενα φασιστα μεσα τουσς και ο βενιζελοσ και ο τσιπρας και ο σαμαρας. απλως η χα τον εξωτερικευει οι υπολοιποι τον εχουν μεσα τους .η φαγωμαρα εναι ποιος φασιστας απολους θα κερδισει για να κλευει παλι νομιμα.
    petros
    απάντηση1118
     
     
    Ρασοφορο Ρασοφοροι,"νονοι"και μαουνιεριδες! ,επιχειρηματιες,"νονοι"και καραβοκυριδες. | 29/09/2013 13:05
    Ονοματα και φωτογραφιες,για τους χρηματοδοτες της ΧΑ,παρακαλω κυριοι δημοσιογραφοι,θελω-ουμε να δουμε! Συντομα.
    γελια
    απάντηση275
     
     
     
    το κρατος? | 26/09/2013 16:31
    ο βασικος χρηματοδοτης ειναι το κρατος.αυτο ποιος θα το ελεγξει?
    ο αρχαριος
    απάντηση358
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ας σοβαρευτούμε... | 26/09/2013 08:40
    Στην Ελλάδα μπορείς να τα αγγίξεις, περίπου, όλα εκτός από την εκκλησία και τον Μίκη Θεοδωράκη. Αμφότερα, δεν είναι απλώς υπαράνω του νόμου. Είναι ο ίδιος ο νόμος.
    ΚΟΜΗΣ
    απάντηση4615
     
     
     
    γενική κάθαρση | 25/09/2013 22:27
    κάτι μου λέει πως ξεκαθαρίζοντας με την χρυσή αυγή θα ξεκαθαρίσει όλο το εγκληματικό σύστημα της ελλάδας, όλοι οι εγκληματίες εκεί μέσα είχαν χωθεί.
    κανένας δεν θα μείνει
    απάντηση4326
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Δηλαδή... | 25/09/2013 22:18
    ...αυτοί τα παίρνουν "από τους μέσα", ενώ οι άλλοι "από τους έξω". Γι΄αυτό αυτοαποκαλούνται Εθνικιστές, ενώ οι άλλοι Διεθνιστές ! Αχ, τι να ψηφίσουμε στις εκλογές;
    Γ.Ι.Σ.
    απάντηση3318
     
     
    ... | 25/09/2013 21:52
    ΦΑΣΙΣΤΑΚΙΑ ΠΕΙΤΕ ΑΛΕΥΡΙ...Η ΦΥΛΑΚΑ ΣΑΣ ΓΥΡΕΥΕΙ
    ...
    απάντηση4932
     
     
     
    Υβρις...νεμεσις? | 25/09/2013 21:44
    Θα το παρακολουθήσω με ενδιαφέρον...να θυμίσω, ότι, ο αδόλφος, δεν θα γινόταν ποτέ αυτό που έγινε, χωρίς την γενναία χρηματοδότηση των μεγάλων βιομηχάνων της γερμανίας...και κατα μια διαολεμένη σύμπτωση, εκείνες οι βιομηχανίες, όχι μόνον υπάρχουν ακόμη, αλλά γιγαντώθηκαν και ακόμη βασανίζουν τους λαούς όλου του κόσμου... Siemens, henkel, kroup, basf, hoecht, bayer κλπ...
    Μποστ
    απάντηση758
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    33.33% | 25/09/2013 21:36
    Περιπου το 1/3 του ενηλικου ελληνικου πληθυσμου ψηφιζει, θα ψηφιζε, συνοδοιπορει η συμπαθει τη Χ.Α. Υπολογιστε ποσοι παντου. «No comments»?
    thirtythree.thirtythree
    απάντηση2659
     
     
    την δημοκρατια τους φοβαμαι. | 25/09/2013 20:51
    λοιπον επειδη μας τα εχετε πρηξει με την χρυση αυγη κοφτε το,νδ,πασοκ,δεν ψαναξηφιζουμε οτι και αν σκαρφιστειτε,γιατι αυτο που μας καιει ειναι το πετρελαιο που θα ειναι 1,30 τα 25 ευρω στα νοσοκομεια,το οτι πρεπει να πληρωσουμε τα βιβλια στο σχολειο,οτι η εφορια μπορει να μας παρει τοσπιτι νυχτα,το οτι τελικα χασαμε τα παντα,οσο για το αν τα παιρνει η χρυση αυγη εδω το πασοκ δηλωσε τις μαυρες σακουλες και τις μιζες και ανηκει στο δημοκρατικο τοξο και εχουν μουτρα και μιλανε.η νδ που την ψηφισα μας αποτελειωνει γιαυτο χ.......... για το τι θα μας πειτε.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση3045
     
     
    Να'χαμε να λέγαμε | 25/09/2013 20:13
    Αντί ο ΣΔΟΕ να κλείσει κάνα μεγάλο φυλακή, κυνηγάει της μάγισσες που δεν υπάρχουν. Δηλαδή αν είμαι άνθρωπος της νύχτας και θέλω να χρηματοδότησω τη ΧΑ θα παω στην τράπεζα να καταθέσω χρήματα. Ρε λαμογια της δημοσιογραφίας θα μας τρελανετε ΕΝΤΕΛΩΣ. Δέκα μέρες μας έχετε ζαλίσει με το φασισμό και η Τρόϊκα αλωνίζει στα υπουργεία μας. 25€ για να κάνω εισαγωγή στο νοσοκομείο και ας πληρώνω 150€ για την υγεία μου κάθε μήνα, να πληρώνω 65€ επίσκεψη στο γιατρό μου και να ψάχνω σαν τρελός φαρμακείο που εκτελεί συνταγές ΕΟΠΠΥ. Το κακό σας τον καιρό μωρέ. Δεν ήμουν ψηφοφόρος της ΧΑ, αλλά εσείς είστε ΤΟΣΟ ψεύτες που με στέλνεται στην αγκαλιά της με τα 1000 μήπως και χώσει κάνα εθνοπατερα στη φυλακή...
    ανενταχτος
    απάντηση3243
     
     
    Πανικός.. | 25/09/2013 19:29
    Να είχαν τέτοια φούρια και για τις βαλίτσες που παρέδιδε ο Τσουκάτος στη Χαρ. Τρικούπη με τα εκ. της Ζίμενς, όπως ομολόγησε και ο ίδιος...!
    φούμο που θα πέσει..
    απάντηση7568
     
     
    Καταργηστε την Εκκλησια | 25/09/2013 19:26
    Εκκλησια ενα απο τα πιο σαπια που εχει αυτο το συστημα, καταργηση ολων των κρατικων επιχορηγησεων τωρα. Επιτελους ο κοσμος να καταλαβει τον ρολο της μαφιοζικης εκκλησιας στην Ελλαδα.
    Enough
    απάντηση12439
     
     
     
    Ψάχνουν για την ΧΑ όταν για το ΠΑΣΟΚ | 25/09/2013 18:23
    έχουν ήδη τις ομολογίες Τσουκάτου και Siemens. Και τι στοιχεία έχουν δηλ; Φωτοτυπίες επιταγών από τον τάδε εφοπλιστή σε μέλη της ΧΑ; Ποιος τα πιστεύει αυτά τα παραμύθια; Οι χρηματοδοτήσεις όλων των κομμάτων γίνονται σε μετρητά και δεν αφήνουν ίχνη. Ηλίθιοι είναι οι εφοπλιστές (αν φυσικά αληθεύουν οι περίφημες πληροφορίες που διαρρέει το ΣΔΟΕ) να αφήνουν πίσω τους ίχνη; Μάλλον βρήκε ευκαιρία η κυβέρνηση να εκβιάσει με συκοφαντίες όσους δεν την χρηματοδοτούν.
    bel
    απάντηση7779
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    απαράδεκτο να μην τα παίρνει από τη Siemens | 25/09/2013 18:22
    Να υποθέσουμε ότι ο δημοκρατικός και υπεύθυνος τρόπος χρηματοδότησης των κομάτων είναι οι μαύρες σακούλες του Τσουκάτου και τα pampers του Κοσκωτά? Και βεβαίως αν τα παίρνεις μαύρα από τη Siemens όλα καλά. Αλήθεια ο εισαγγελέας πότε θα ψάξει τα ταμεία του ΠΑΣΟΚ? Μάλλον αν αυτοαποκαλείσαι δημοκράτης και ταίζεις τη συμμορία του μπόμπολα έχεις ασυλία...
    για να το λέει ο μπόμπολας...
    απάντηση7248
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
-