από metereologos.gr
Πέμπτη 16 Αυγούστου 2018
 
 

Κ. Σημίτης: Αυτοί που διαχειρίζονται την κατάσταση ελπίζω να έχουν μυαλό

«Σιωπώ» απάντησε ερωτώμενος για «τα μέχρι τώρα δείγματα γραφής»
 Κ. Σημίτης: Αυτοί που διαχειρίζονται την κατάσταση ελπίζω να έχουν μυαλό
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Σύντομο πλην εξόχως συμβολικό διάλογο με δημοσιογράφους είχε ο πρώην πρωθυπουργός κ. Κ. Σημίτης στην Βουλή. Στην ερώτηση «πώς τα βλέπετε τα πράγματα;», απάντησε: «Δύσκολα. Ελπίζω να έχουν μυαλό αυτοί που τα διαχειρίζονται». Ενώ στην ερώτηση «τα δείγματα γραφής πώς τα βλέπετε;», ο πρώην πρωθυπουργός αποκρίθηκε: «Σιωπώ…».

Ιδού ο διάλογος:
  • Πώς βλέπετε την κατάσταση κ. πρόεδρε;
  • Δύσκολα.
  • Τι προβλέπετε;
  • Ελπίζω αυτοί που τα διαχειρίζονται να έχουν μυαλό.
  • Τα δείγματα γραφής αυτών που τα διαχειρίζονται;
  • Σιωπώ


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Κ.Σημίτης:«Η διαπραγμάτευση πρέπει να οδηγήσει σε συμφωνία» 
Σημίτης:Ορισμένοι νόμιζαν ότι θα παίζουν νταούλια και οι άλλοι θα χορεύουν 
 
 
σχόλια (51)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Escape from Athens | 19/06/2013 12:37
    I'm the president. Sure, i'm the president. I knew when i got this thing i'd be president.
    Snake
    απάντηση11
     
     
    ΣΙΩΠΑ | 19/06/2013 11:38
    ...ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΧΟΡΗΓΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ SIEMENS ΔΕΝ ΤΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ. ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ SIEMENS ΣΗΜΙΤΗ ΟΤΑΝ ΘΑ ΛΗΞΕΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΤΟΥ , ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ 1 ΜΥΡΙΟ ΤΟΥ ΣΤΡΑΤΗΓΟΥ .
    ΚΟΥΤΣΟΥΡΑΚΟΣ
    απάντηση21
     
     
    Απάντηση στον (antinazi) φασίστα . | 19/06/2013 11:04
    Επί του θέματος μπορείς να γράψεις κάτι ? Αλώστε και εσύ με ψευδώνυμο υπογράφεις σκατοφατσα , μου το παίζεις δημοκράτης .
    W.Q
    απάντηση22
     
     
    ΝΗΦΑΛΙΟΤΗΤΑ | 19/06/2013 11:04
    Η αλήθεια είναι ότι επί Σημίτη έγιναν και σωστά πράγματα πχ σε ζητήματα θεσμών, αρχής του κράτους δικαίου, αλλά έγιναν και σοβαρά λάθη και παραλείψεις πχ στην εξωτερική πολιτική, ο ενδοτισμός προς την τουρκική πλευρά, η εξασθένιση του κοινωνικού κράτους, η εγκατάλειψη της περιφερειακής αναπτύξεως και το κυριότερο αυτό που ζούμε σήμερα, δηλαδή ότι δεν αντιμετωπίστηκε εγκαίρως η κατάσταση γενικευμένης αποβιομηχάνισης.
    ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ΠΟΛΥΖΩΙΔΗΣ
    απάντηση21
     
     
    Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣΓ | 19/06/2013 10:30
    ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΑΣ ΣΩΣΕΙ.
    GAZOZEN
    απάντηση26
     
     
    Για αυτό φτάσαμε εδώ... γιατί μερικοί ακόμα δεν μπορούν να καταλάβουν. | 19/06/2013 10:08
    Μετά την απογραφή Αλογοσκούφη, που υποτίθεται ότι έδειξε το πόσο τραβεστί ήταν η οικονομία επί Σημίτη όπως έλεγε ο Καραμανλής, φάνηκε καθαρά ποιός ήταν ο καλύτερος πρωθυπουργός την τελευταία γενιά στην Ελλάδα: Επί Καραμανλή του πρεσβύτερου το χρέος διπλασιάστηκε, επί Παπανδρέου ξαναδιπλασιάστηκε, επί Μητσοτάκη διπλασιάστηκε ξανά... Επί Σημίτη ΜΕΙΩΘΗΚΕ... Επί Καραμανλή του άχρηστου ξαναδιπλασιάστηκε...
    Αλέξανδρος Αθ.
    απάντηση108
     
     
    μυαλά στα κάγκελα | 18/06/2013 23:40
    πάντως κάποιοι άλλοι που μας έβαλαν στην ΟΝΕ περίπου όπως "έκλεισε" ο Σαμαράς την ΕΡΤ, χωρις δηλαδη καμία προβλεψη για το αύριο (οι διαρθρωτικές αλλαγές σερνόντουσαν για 4 χρόνια του ενός και 5 του επόμενου, δηλαδή το ναυάγιο ήταν προγραμματισμένο) μόνο κάποια έργα με λεφτά της ΕΕ και παροχές με δανεικά, και αυξήσεις και αμυντικούς εξοπλισμούς που δεν κατεγράφοντο στον προυπολογισμό, κάποιοι άλλοι λοιπόν διαθέτουν φαιά ουσία και για εξαγωγή. Έλεος!
    prospero
    απάντηση65
     
     
    Σάπια χώρα | 18/06/2013 23:05
    Η εποχή Σημίτη ήταν απλώς μία αναλαμπή για τη χώρα... Οι σοφοί πολίτες μετά τον Σημίτη ανέδειξαν τον Κωστάκη, τον Γιωργάκη και τώρα προχωρούν σε πιο extreme επιλογές όπως Καμμένος, Κασιδιάρης, Τσίπρας κλπ. Γιατί άραγε να σωθεί η Ελλάδα; Το αξίζει;
    ΑΑΔ
    απάντηση118
     
     
    --------- | 18/06/2013 22:20
    Τί να πείς βρέ κάθαρμα έχεις καταστρέψει τον ελλήνισμό .Αντε πνίξου . Να μήν ξημερωθείς.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση910
     
     
    έτσι ακριβώς | 18/06/2013 22:18
    Όποιος νηφάλια, με στοιχεία και αριθμούς συγκρίνει την πέρίοδο Σημίτη με κάθε άλλη περίοδο της μεταπολίτευσης, καταλήγει στο ίδιο συμπέρασμα. Η καλύτερη Ελλάδα μετά το 1974 γιατί ο Κ. Σημίτης συντόνιζε, έλεγχε,δημιουργούσε . Αν ήταν πρωθυπουργός το 2011 άλλη θα ήταν η διαδρομή. Θυμηθείτε το πρόγραμα σταθεροποίησης το 1985!
    αθηναίος
    απάντηση710
     
     
    Εσεις εχεται εξωτερικο διαχειριστη ,για την πολυκατοικια; | 18/06/2013 21:34
    Πως να μιλησει καποιος για στενους συνεργατες του παρελθοντος που στηριχθηκε στις ικανοτητες τους και σημερα τους "βλεπει να διαπρεπουν" ;Πως να αναφερθει σε εταιρους που τον κατηγορουν οτι φαλκιδευσε στοιχεια;Μυαλο εχουν παντως οι εκτος των τοιχων και εξυπηρετουν αποδοτικοτατα τα συμφεροντα που καλουνται να υπερασπιστουν ,οπως και οι εντος των τοιχων σε οτι αφορα την πολιτικη τους επιβιωση . Να σας θυμισω μια ρηση του κ.Σημιτη που "βοηθησε" πολυ την εποχη εκεινη ..οποιος εχει στοιχεια να τα καταθεσει στην δικαιοσυνη....ακουγοταν πιο συχνα απο το καλημερα των κοινων ανθρωπων......
    sofika
    απάντηση61
     
     
    Έχουν μυαλό... | 18/06/2013 20:39
    ...σαν το δικό σου.
    Papatsakalos
    απάντηση51
     
     
     
    Απάντηση στον (πολίτης) . | 18/06/2013 20:12
    Άμα το πάμε έτσι ο αθάνατος , ο μαθουσάλας εκ ΧΑΝΙΩΝ τα είχε πει αυτό πολλά χρόνια πριν τον Σημίτη , τότε δεν αρέσανε σε κάποιους αυτά που έλεγε , γιατί βλέπεις ήτανε δεξιός , και όχι σοσιαλΗστής ) σαν τους ΠΑΣΟΚ’ους του Σημίτη , που έβαλε και αυτός το χεράκι τους στην κατρακύλα της ΕΛΛΑΔΟΣμας.
    W.Q
    απάντηση1536
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Ο πρωταιτιος | 18/06/2013 20:05
    Ο πρωταιτιος της εθνικης καταστροφης. Ο κυριος που εβλεπε τις μαυρες βαλιτσες της Ζιμενς να περνουν με τον Τσουκατο απο τα λογιστηρια και δεν ηξερε τιποτα...... Ο κυριος που μαγειρεψε το χρεος με τα swaps της Goldmann Sachs..... O kυριος της απευθειας αναθεσης των 22 δις των ολυμπιακων , της απατης του χρηματιστηριου toy 2000 . Ο Γερμανοτραφης πρωθυπουργος [ο αδερφος του του στις μυστικες υπηρεσιες τως Γερμανιας} της Ελλαδας με τα "ισχυραποδαρια" , των νεκρων στα Ιμια . Ποτε θα τον καλεσει αραγε ο ανακριτης εστω και ως μαρτυρα? Για τα εξοπλιστικα επισης δεν υπεγραφε επι Τσοχαντζοπουλου? Ντροπη σου!!!! Εξαφανισου
    Armageddon
    απάντηση2943
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΤΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ !!! | 18/06/2013 20:00
    1- Ιδού ο διάλογος , από που και ως που είναι πρόεδρος ο Σημίτης .2- εάν ήξερε να προβλέπει δεν θα μας έφτανε και αυτός ως εδώ .3- γιατί δεν τον ρωτήσανε ο ίδιος πόσο μυαλό έχει ? 4- Τα δικά σου δήγματα κύριε Σημίτη ήτανε ένα και ένα , ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ .
    W.Q
    απάντηση1932
     
     
     
    Παρακαλω ενημερωστε με | 18/06/2013 19:45
    Μπορει καποιος να μας ενημερωσει για ποιο λογο αποκαλουν τον Κωστα Σημιτη "αρχιερεα της διαπλοκης"? Τι σημανει "διαπλοκη"? Ζω στις ΗΠΑ 24 χρονια τωρα μονιμα. Απο οτι θυμαμαι, η εποχη Σημιτη χαρακτηριζοταν απο μεγαλα εργα. Χαρακτηριστηκε επισης και απο την εποχη Ιμια απο οπου ξεκινησαν τα μεγαλα ατοπηματα του Ακη οπως επισης και για την φουσκα του χρηματιστηριου Αθηνων. Δεν ενδιαφερομαι για κομματικη αντιπαραθεση παιδια. Πληροφορηση ζηταω. Αντιθετες γνωμες welcomed εαν δεν ειναι φανατικα κομματικα προσκειμενες. Ευχαριστω, Leo M., Chicago
    Leo M., Chicago
    απάντηση2914
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΚΥΡΙΕ ΣΗΜΙΤΗ : ΕΧΕΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΘΕΣΗ | 18/06/2013 19:39
    Και μάλιστα άμεσα και ΦΑΝΕΡΑ -ΞΑΣΤΕΡΑ -ΣΤΑΡΑΤΑ. Το ξεχαρβάλομα της Διοίκησης αναπτύχθηκε επι των ημερών σας και πήρε εκρηκτικές διαστάσεις επι ΚΚ
    ΔΙΟΝΥΣΗΣ
    απάντηση3113
     
     
     
    O KAΛΥΤΕΡΟΣ | 18/06/2013 19:20
    Μακράν ο καλύτερος και σοβαρότερος πρωθυπουργός της μεταπολίτευσης.Δείτε τα μεγέθη της Ελληνικής οικονομίας το 2003 και συγκρίνετε τα με το 2009-1010 και 1981-1985 επί του γκουρού του ΛΑΙΙΚΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΗΜΑΓΩΓΙΑς Α. Παπανδρέου που τώρα τα ΜΜΕ που μας κάνουν πλύση εγκεφαλου και κατευθύνουν την γνώμη μας τον εχουν ξεχάσει η αναφέρονται σε αυτόν με νοσταλγία.
    ΚΩΣΤΑΣ
    απάντηση4534
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΣΧΟΛΙΑ | 18/06/2013 19:13
    Το χρηματιστήριο με τις....7.000 μονάδες το θυμάσαι?
    Frixos
    απάντηση3031
     
-