από metereologos.gr
Δευτέρα 25 Ιουνίου 2018
 
 

Κατατέθηκαν οι προσθήκες της ΝΔ για τον ρατσισμό και την ξενοφοβία στον υφιστάμενο νόμο

Προβλέπει ποινικές κυρώσεις για την επιδοκιμασία των γενοκτονιών, του ολοκαυτώματος και των εγκλημάτων του ναζισμού
Κατατέθηκαν οι προσθήκες της ΝΔ για τον ρατσισμό και την ξενοφοβία στον υφιστάμενο νόμο
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 


Προσθήκες στο υπάρχον νομικό πλαίσιο (Ν.927/1979) σχετικά με την αντιμετώπιση των φυλετικών διακρίσεων και της μισαλλοδοξίας, περιλαμβάνει η πρόταση νόμου της ΝΔ, η οποία κατατέθηκε στην Βουλή. Βασικότερη προσθήκη είναι αυτή που σχετίζεται με την επιδοκιμασία ή την υποτίμηση της σοβαρότητας των γενοκτονιών που αναγνωρίσθηκαν από την Ελληνική Βουλή, του ολοκαυτώματος και των εγκλημάτων του ναζισμού, τα οποία αναγνωρίσθηκαν από διεθνή ή ελληνική δικαστήρια με αμετάκλητες αποφάσεις.

Προβλέπονται δε ποινικές κυρώσεις κατά των δραστών που με πρόθεση δημόσια, προφορικά ή δια του Τύπου, μέσω διαδικτύου ή με οποιοδήποτε άλλο μέσο ή τρόπο, επιδοκιμάζουν ή υποτιμούν τη σοβαρότητα των γενοκτονιών, του ολοκαυτώματος και των εγκλημάτων του ναζισμού. Η ποινή που προβλέπεται είναι φυλάκιση 3 μηνών έως τριών ετών και χρηματική ποινή 5.000 έως 20.000 ευρώ.

Με τις ίδιες ποινές θα επιβαρύνεται και όποιος υποκινεί ή προκαλεί βία ή μίσος που στρέφεται κατά προσώπου που προσδιορίζεται με βάση τη φυλή, το χρώμα, τη θρησκεία, τις γενεαλογικές καταβολές ή την εθνική ή εθνολογική καταγωγή, όπως και όποιος συνιστά ή συμμετέχει σε οργάνωση η οποία επιδιώκει οργανωμένη προπαγάνδα ή δραστηριότητα κάθε μορφής κατά προσώπων με τα ανωτέρω χαρακτηριστικά.

Επίσης, κυρώσεις προβλέπονται και κατά νομικού προσώπου του οποίου τα φυσικά πρόσωπα που νομίμως το εκπροσωπούν έχουν καταδικαστεί αμετάκλητα για παραβάσεις του σχετικού νόμου που τελέσθηκαν προς όφελος ή για λογαριασμό του. Οι κυρώσεις αυτές προβλέπουν διοικητικό πρόστιμο από 10.000 έως 100.000 ευρώ, αποκλεισμό από δημόσιες παροχές πάσης φύσεως (επιχορηγήσεις, ενισχύσεις, επιδοτήσεις και προμήθειες) για διάστημα από έναν έως έξι μήνες.

Οι παραπάνω διατάξεις δεν εφαρμόζονται ως προς το κράτος και τα όργανά του, τα Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου και τα όργανά τους και τους διεθνείς οργανισμούς δημοσίου δικαίου.

Επίσης, με την πρόταση νόμου της ΝΔ αντικαθίσταται εδάφιο του άρθρου 79 του Ποινικού Κώδικα το οποίο θα αφορά και στα αίτια που οδήγησαν σε εγκληματική πράξη η οποία προκλήθηκε από μίσος λόγω της φυλής, του χρώματος, της θρησκείας, των γενεαλογικών καταβολών ή της εθνικής ή εθνοτικής καταγωγής του παθόντος».

Η πρόταση νόμου υπογράφεται σχεδόν από το σύνολο των βουλευτών της ΝΔ –πλην των μελών του υπουργικού συμβουλίου.

Διαβάστε την Αιτιολογική Εκθεση της Πρότασης Νόμου και τις Τροποποιήσεις στο Νομοσχέδιο



Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Πρωτοβουλία για τον αντιρατσιστικό νόμο θα αναλάβουν και οι ΑΝΕΛ 
ΠαΣοΚ και ΔΗΜΑΡ κατέθεσαν από κοινού το αντιρατσιστικό νομοσχέδιο στη Βουλή 
Η Ν.Δ. κατέθεσε τροποποιήσεις για τον αντιρατσιστικό νόμο 
Στα χαρακώματα οι κυβερνητικοί εταίροι για το αντιρατσιστικό 
 
 
σχόλια (35)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Τα λύσαμε τα προβλήματα | 01/06/2013 15:56
    Δηλαδή για να καταλάβω: έχουμε λύσει όλα μας τα προβλήματα και το μόνο που μας μένει είναι ο αντιρατσιστικός νόμος? Πλάκα μας κάνουν τώρα? Αντί να ασχολούνται όλοι πως θα πέσει η ανεργία και πως θα βγούμε από το τέλμα ασχολούμαστε με το τι θα λέμε για να μην παρεξηγούνται οι λαθραίοι και οι συριζαίοι αδελφοί τους? Είμαστε σοβαροί? Συνεχίστε, συνεχίστε και για πλάκα η ΧΑ θα πιάσει διψήφιο ποσοστό (και όχι, δεν ψηφίζω ΧΑ). Νόμος για να μην αντιμετωπίζουμε ρατσισμό εμείς οι ιθαγενείς στην ίδια μας την πατρίδα θα ψηφιστεί άραγε?
    Κορίνθια
    απάντηση81
     
     
    "ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ" | 01/06/2013 09:00
    Τελικά ο "εκλεκτός λαός του Θεού" επέβαλε και εδώ την θέλησή του. Περαστικά μας. Εγώ πάντως, τώρα πριν ψηφιστεί το νομοσχέδιο, οπότε (ελπίζω) ότι ακόμη δεν έχω ποινική ευθύνη (εκτός και αν καταργήσουν - ειδικώς για την περίπτωση αυτή - τα άρθρα 2 και 14 του Ποινικού Κώδικα), αμφισβητώ το "ολοκαύτωμα" με την μορφή που το επέβαλαν οι Σιωνιστές σε όλο τον κόσμο. Επί πλέον, ισχυρίζομαι ότι υπήρξαν απείρως αγριότερα "ολοκαυτώματα" λαών (Ελλήνων, Πολωνών, Ουκρανών, Ρώσων, Ερυθροδέρμων της Αμερικής, Μαύρων της Αφρικής από τους "εκπολιτιστές" αποικιοκράτες κ.λ.π. και τώρα των Παλαιστινίων), οι οποίοι - δυστυχώς γι' αυτούς - δεν είχαν ευγενές αίμα στις φλέβες τους, οπότε καλά να πάθουν.
    ΔΙΟΝ
    απάντηση70
     
     
    Ντροπή | 01/06/2013 02:18
    Μέχρι χτές μας λέγαν ότι το νομικό πλαίσιο είναι επαρκές και ότι δεν χρειάζεται άλλος νόμος και μόλις κατέθεσαν τον αντιρατσιστικό η ΔΗΜΑΡ και το ΠΑΣΟΚ έτρεξαν αλαφιασμένοι να καταθέσουν δικό τους!!! Ο λόγος είναι εμφανής…. Όλοι αυτοί που στην πραγματικότητα δεν θέλουν να ψηφιστεί αντιρατσιστικός νόμος γιατί φλερτάρουν με την βία (δεξιά ή αριστερή) αλλά δεν έχουν και τα κότσια να το πουν στα ίσια και να αναλάβουν τις ευθύνες τους προσπαθούν με τακτικισμούς να σαμποτάρουν και να ξεφτιλίσουν την όλη διαδικασία καταθέτοντας ο καθένας και από ένα αντιρατσιστικό νομοσχέδιο προς ψήφιση ώστε τελικά να μην ψηφιστεί ΚΑΝΕΝΑ και να συνεχίσουν να παριστάνουν τους δήθεν δημοκράτες ανεμπόδιστα αφήνοντας τους ναζιστές να αλωνίζουν στις πόλεις μας και στις ζωές μας.
    Νίκος
    απάντηση22
     
     
    Ντροπή | 01/06/2013 02:00
    Μέχρι χτές μας λέγαν ότι το νομικό πλαίσιο είναι επαρκές και ότι δεν χρειάζεται άλλος νόμος και μόλις κατέθεσαν τον αντιρατσιστικό η ΔΗΜΑΡ και το ΠΑΣΟΚ έτρεξαν αλαφιασμένοι να καταθέσουν δικό τους!!! Ο λόγος είναι εμφανής…. Όλοι αυτοί που στην πραγματικότητα δεν θέλουν να ψηφιστεί αντιρατσιστικός νόμος γιατί φλερτάρουν με την βία (δεξιά ή αριστερή) αλλά δεν έχουν και τα κότσια να το πουν στα ίσια και να αναλάβουν τις ευθύνες τους προσπαθούν με τακτικισμούς να σαμποτάρουν και να ξεφτιλίσουν την όλη διαδικασία καταθέτοντας ο καθένας και από ένα αντιρατσιστικό νομοσχέδιο προς ψήφιση ώστε τελικά να μην ψηφιστεί ΚΑΝΕΝΑ και να συνεχίσουν να παριστάνουν τους δήθεν δημοκράτες ανεμπόδιστα αφήνοντας τους ναζιστές να αλωνίζουν στις πόλεις μας και στις ζωές μας.
    Νίκος
    απάντηση14
     
     
    Ντροπή σε όλους | 31/05/2013 17:53
    Πιστέψαμε ότι ο πρωθυπουργός χειρίζεται με σοβαρότητα και περίσκεψη τα μείζονος σημασίας θέματα. Άφησε δυστυχώς το θέμα να γιγαντωθεί και τώρα δεν είναι εύκολο να το ελέγξει. Έπρεπε ο ίδιος να είχε ηγηθεί της προσπάθειας συμπλήρωσης του νόμου του 1979 και όχι να συρθεί από τις περιστάσεις. Έχασε σε κύρος και εκτίμηση από πολλούς σαν εμένα, δηλαδή από αριστερούς που συμφώνησαν με την αναγκαιότητα παραμονής στο ευρώ και εκσυγχρονισμού του Κράτους, πάταξη της φαυλότητας και ενίσχυση της ιδιωτικής πρωτοβουλίας. Η αρχή έγινε με την άτακτη υπαναχώρηση στο σχέδιο ΑΘΗΝΑ για την κατάργηση άχρηστων τμημάτων και ΑΕΙ. Κατώτεροι των περιστάσεων και οι τρεις. Όσον αφορά στον ΣΥΡΙΖΑ επικίνδυνος πάντα.
    Απογοητευμένος
    απάντηση124
     
     
    Αρκετά με αυτήν την ξεφτίλα !!! | 31/05/2013 14:17
    Ας σταματήσει τους τακτικισμούς και τα παιχνίδια η ΝΔ για ένα τόσο σοβαρό θέμα και αφού το πήρε απόφαση τελικά να προχωρήσει σε κοινή ψήφιση (κάνοντας τις όποιες παρεμβάσεις ή τροποποιήσεις θεωρεί ότι χρειάζεται) στο αντιρατσιστικό του υπουργού της ώστε να σταματήσει να ξεφτιλίζεται περισσότερο και κυρίως να ξεφτιλίζει το κοινοβούλιο και την δημοκρατία.
    KK
    απάντηση83
     
     
    Να προβλεφθεί ποινή για την άρνηση της συνωστισμένης γενοκτονίας του κ. Στρατούλη από τη Χρυσή Αυγή! | 31/05/2013 13:31
    Ελπίζω, αγαπητοί, να υπάρξει μία πρόβλεψη για την συνωστισμένη γενοκτονία του φίλτατου κ. Στρατούλη από τη Χρυσή Αυγή, πράξη εξαιρετικά ειδεχθής....Είναι αδιανόητο να μην φυλακίζεται όποιος την αρνείται, τη στιγμή που το κορυφαίο στο είδος του Ασιατικό Διακαστήριο Ανθρωπίνων και Γυναικείων Δικαιωμάτων (εδρεύον εν Κουάλα Λουμπούρ, ως γνωστόν) την έχει αναγνωρίσει τελεσίδικα! Αναμένω τις βελτιώσεις των ποικίλων αντιρατσιστικών νομοσχεδίων των κομμάτων διά να ληφθεί υπ' όψη και τούτο το ζήτημα!
    Η θεία Υπατία
    απάντηση137
     
     
    Τι είναι αυτά? | 31/05/2013 13:23
    Άν δεν πιστεύω σε κάποιες γενοκτονίες και στο ολοκαύτωμα θα πληρώνω πρόστιμο 5.000? Θα μου υποδείξουν τι να πιστεύω? είναι αυτή δημοκρατία? Δεν πιστεύω, πρέπει να το κρύβω και μυστικά με έμπιστά μου πρόσωπα να το συζητάω?? ΟΧΙ σ΄ αυτό τον νόμο.ΌΧΙ χωρίς δημοψήφισμα.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση132
     
     
    γιαλαντζί Πολιτικοί Μεσσίες! | 31/05/2013 13:13
    Έτσι λοιπόν...Τα ΝΔουλια ήπιαν, τελικά, το "πικρό Σιωνιστικό ποτήρι" του αντιρατσιστικού νομοσχεδίου και περιμένουν κατά τας γραφάς την "πολιτική τους ανάσταση"; Ξεχάσαν κάτι πολύ σημαντικό όμως! πολιτικοί Μεσσίες χωρίς σταύρωση (ψήφο του Ελληνικού λαού) δεν γίνεται. Γιαλαντζί πολιτικοί Μεσσίες λοιπόν (για γιαλαντζί Νεοέλληνες-Πακιστανούς και σία)...που περισσότερο φαντάζουν με "πολιτικούς Ιούδες και με μπόλικα...30 εις τον αριθμό..."ΑΕΡΙΤΖΙΔΙΚΑ ΑμερικανοΣιωνιστικα αργύρια"στην τσέπη.
    Καταλύτης
    απάντηση172
     
     
    Ποιό δοντάκι πονάει; | 31/05/2013 10:44
    Οι προτάσεις της ΝΔ δεν περιλαμβάνουν την παρότρυνση σε βία λόγω σεξουαλικού προσανατολισμού και ταυτότητας φύλου. Αυτό ήταν λοιπόν το δοντάκι που την πόναγε; Μέχρι και ο Μπερλουσκόνι έχει συναινέσει σε τέτοιο νόμο. Εγώ πιστεύω ότι ολόκληρο Euronews in Greek ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΗΚΕ η επίεγεια αναμετάδοσή του γι' αυτούς τους λόγους. Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο, το Euronews δεν είναι ούτε του Τσάβες, ούτε του Τσίπρα. Τα κεφαλαία τα βάζω για τους δήθεν λάτρεις της ελευθερίας του λόγου. Χυτήριο, geron pastitsios κλπ. Υποκριτικό είναι το ενδιαφέρον για την ελευθερία του λόγου. Γιατί τότε ψήφισε τη Συνθήκη της Λισαβώνας, που προβλέπει ρητά ως πεδίο μη διάκρισης το σεξουαλικό προσανατολισμό;
    Dimitris T
    απάντηση87
     
     
    πλιατσικολόγοι υπηρέτες | 31/05/2013 10:40
    Επιτελούς τώρα υπάρχει το νομικό πλαίσιο ώστε να καταδικαστεί η Ρεπούση; Οι Έλληνες περιμένουν να αποδοθεί δικαιοσύνη.
    Σουλιώτης
    απάντηση112
     
     
    Ντροπή Σαμαρά! | 31/05/2013 10:29
    Την μία λέει ότι το νομικό μας πλαίσιο αρκεί, την άλλη καταθέτει ν/σ. Άγεται και φέρεται από τον έναν και τον άλλο. Άχρους, άοσμος, άγευστος. Δεν τον ψηφίζω ξανά.
    )-(
    απάντηση231
     
     
    Η ΤΑΦΟΠΛΑΚΑ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ | 31/05/2013 10:20
    Για όσους θέλουν να προσχωρήσουν στη Χρυσή Αυγή: http://www.xryshaygh.com/index.php/epikoinonia
    ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΒΡΩΜΙΣΕΙ Ο ΤΟΠΟΣ
    απάντηση179
     
     
    είναι πολλά τα λεφτά | 31/05/2013 09:27
    Δηλαδή τώρα υπάρχει το νομικό πλαίσιο ώστε να καταδικαστεί η προκλητική Ρεπούση; Οι έλληνες περιμένουν την απονομή δικαιοσύνης.
    λεφτά υπάρχουν
    απάντηση115
     
     
    Χμμμ | 31/05/2013 08:43
    Βλέπω με ενδιαφέρον ότι απουσιάζει παντελώς η αναφορά στον σεξουαλικό προσανατολισμό. Προφανώς, για τη ΝΔ δεν πειράζει και τόσο να τρώνε και κανα βρωμόξυλο οι "αδερφές". Ας το έχουν υπόψη τους οι ομοφυλόφιλοι ψηφοφόροι.
    Μ.Π
    απάντηση135
     
     
     
    Βλακειες | 31/05/2013 08:21
    Τα ιδια πραγματα λεει, και η ΝΔ....τι αλλαξε δηλαδη? Απ'το κακο στο χειροτερο παμε. Μπραβο μας. Αραγε τα εγκληματα των λαθραιων σε βαρος ελληνων. Οπως πχ. Του "17χρονου" Αφγανου....πως θα αντιμετωπιζονται αραγε?????
    ...
    απάντηση105
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΛΟΓΙΑ | 31/05/2013 00:36
    Για τα εγκλήματα της Δημοκρατίας, του Φασισμού και του Κομμουνισμού τι γίνεται? Δεν βλέπουμε τίποτα... Και τι σημαίνει ακριβώς " υποτιμώ την σοβαρότητα "? Εννοιολογικά, συμβολικά ή αριθμητικά ? Και αυτό, ακόμη και στα πλαίσια επιστημονικής έρευνας, που προστατεύεται από το άρθρο 16 του Συν/τος?
    Frixos
    απάντηση101
     
     
    Συγχυσις | 30/05/2013 23:50
    Μετα απο αρκετες ταλαντευσεις ,το εκρεμες μαλλον(;) σταθεροποιηθηκε!
    Σωκρατικος
    απάντηση81
     
     
    Σπέρνουν ανέμους και θα θερίσουν θύελλες | 30/05/2013 22:45
    Δυστυχώς η ΝΔ σε μεγάλο βαθμό υπέκυψε στην αριστερή "πολιτική ορθότητα". Προτείνει νομοσχέδιο που όχι μόνο ποινικοποιεί την άρνηση γενοκτονιών, ήδη περιορισμό της ελευθερίας του λόγου όμως αποδεκτή υποχώρηση σε ανόητες ευρωπαϊκές αιτιάσεις, αλλά κυρίως τιμωρεί την "πρόκληση μίσους" κατά άλλων με βάση φυλή κλπ. Ο κάθε γελοίος δικαστής θα μπορεί να κρίνει σαν πρόκληση μίσους π.χ. τις φράσεις "η επιβίωση του ελληνισμού απαιτεί την απέλαση των λαθροκάφρων" ή "μόνο λευκοί χριστιανοί δεκτοί για ιθαγένεια" ή "να ανοίξουν πυρ οι σκοποί στα σύνορα". Τώρα θα γίνει ακόμα περισσότερο μαγνήτης η χώρα μας για τους λαθροισλαμοκάφρους. Ετοιμαστείτε για μάχη, για άγριους καιρούς - και η ΝΔ για εκλογικό πάτο!
    Ιστορικός
    απάντηση236
     
-