Παρασκευή 29 Αυγούστου 2014
 

Πολιτικό θέμα η «επιστολή» Ρεπούση για τις γενοκτονίες

Αν και η βουλευτής της ΔΗΜΑΡ αρνήθηκε ότι έχει στείλει κάτι σχετικό
Πολιτικό θέμα η «επιστολή» Ρεπούση για τις γενοκτονίες
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Την Δευτέρα δημοσιεύτηκε στην ηλεκτρονική έκδοση real.gr επιστολή που υποτίθεται ότι είχε στείλει η βουλευτής της ΔΗΜΑΡ κυρία Μαρία Ρεπούση στην Επιτροπή Δικαιωμάτων του ΣΥΡΙΖΑ με την οποία ζητούσε την καταψήφιση κάποιων άρθρων του αντιρατσιστικού  νομοσχεδίου Ρουπακιώτη που είχαν σχέση με την αναγνώριση της γενοκτονίας των Ποντίων και των Ελλήνων της Μικράς Ασίας.

Η κυρία Ρεπούση αρνήθηκε ότι έχει στείλει επιστολή και έκανε την παρακάτω δήλωση:

«Στηρίζω όπως έχω δηλώσει δημόσια την πρωτοβουλία του Υπουργείου Δικαιοσύνης για το νέο αντιρατσιστικό νόμο και δεν έχω επιφυλάξεις για καμία από τις διατάξεις του.  Οι οποιεσδήποτε επιφυλάξεις έχουν εκφραστεί από εμένα και άλλους ιστορικούς αφορούν την ποινικοποίηση της μνήμης και δεν συμπεριλαμβάνονται στο συγκεκριμένο σχέδιο νόμου. Περιττό είναι ίσως να πω ότι δεν έχω απευθύνει καμία σχετική επιστολή στην Επιτροπή Δικαιωμάτων ή σε άλλη επιτροπή του ΣΥΡΙΖΑ»

Σήμερα Τρίτη μιλώντας στον ΒΗΜΑ 99,5 ο εκπρόσωπος Τύπου της ΔΗΜΑΡ Ανδρέας Παπαδόπουλος δήλωσε: «Η κ. Ρεπούση είναι ιστορικός. Είναι γνωστές οι απόψεις της και κρίνεται γι΄αυτές».

Ερωτηθείς ειδικότερα αν η ΔΗΜΑΡ αναγνωρίζει τη γενοκτονία των Ποντίων, ο κ. Παπαδόπουλος απάντησε θετικά, θυμίζοντας σχετική δήλωση του Φ.Κουβέλη.

Στην επιστολή που είδε το φως της δημοσιότητας η κ. Ρεπούση φέρεται να σημειώνει: «Έρχεται προς ψήφιση στη Βουλή, ο νέος αντιρατσιστικός νόμος που είναι θετικός, αλλά περιέχει τη γνωστή προβληματική διάταξη που ποινικοποιεί την άρνηση των γενοκτονιών και των εγκλημάτων πολέμου. [...] Στη χώρα μας η υπόθεση αυτή ενδέχεται να έχει πολύ σοβαρότερες συνέπειες, αν αυτή η διάταξη χρησιμοποιηθεί όχι για την άρνηση των εγκλημάτων του ναζισμού, αλλά για εθνικιστικούς λόγους.

»Σε κάθε περίπτωση πρέπει νομίζω να υπάρξει αντίδραση, πολύ περισσότερο αν κυριαρχήσει η εκδοχή που θέλει η ΝΔ, που σύμφωνα με πληροφορίες που έχω αυτήν τη στιγμή, ενσωματώνει ως γενοκτονία ό,τι η ελληνική Βουλή έχει ψηφίσει ως γενοκτονία, δηλαδή και τη γενοκτονία των Ποντίων και των Ελλήνων της Μικράς Ασίας.

»Νομίζω ότι επειδή ο νόμος είναι γενικά προοδευτικός, δεν υπάρχει στον πολιτικό κόσμο η συνειδητοποίηση των επιπτώσεων της συγκεκριμένης διάταξης. Ας κάνει ο καθένας μας ό,τι μπορεί με συναδέλφους, πολιτικά κόμματα και δημοσιογράφους».



Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Η ΚΕΝΕ έκρινε ότι είναι επαρκές το υπάρχον νομικό πλαίσιο για τα φαινόμενα ρατσισμού και μισαλλοδοξίας 
Τα δύο πρόσωπα της Μαρίας Ρεπούση 
Ρεπούση: «Επίσημη θέση της ΔΗΜΑΡ όσα είπα για τα θρησκευτικά» 
Ρεπούση: Η Χρυσή Αυγή στρατολογεί μαθητές μέσα στα σχολεία 
 
 
σχόλια (33)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    "Η κυρία Ρεπούση είναι ιστορικός" | 10/09/2013 21:56
    Μας κούφανες...
    Πάπας Ρώμης
    απάντηση00
     
     
    Poli to pistevo... | 31/05/2013 10:50
    ...afti i Repousi den eklegete apo Ellines sto genos, alla apo Ellinopoiimenous lathrometanastes kai aftous me diforoumenes diadikasies apoktisis ypikootitas. O kyr Fotis tin krataei sto komma tou gia na mazevi Islöamistikous psyfous.
    A.M...
    απάντηση40
     
     
    Ανοιχτή Επιστολή | 30/05/2013 16:05
    Ανοιχτή επιστολή προς κ. Ρεπούση. «Ποιού δέντρου τα φύλλα ή κλαδιά κάνουν πολύ θόρυβο, ποια φύλλα είναι «φιλόξενα» να κοιμηθείς ή να ζεσταθείς, που καταφεύγεις στο βουνό όταν βρέχει και πως εκπαιδεύεσαι στη σιωπή (πνίγοντας το κλάμα του μωρού ή ακόμη και το ίδιο το μωρό) για να μη γίνεις αντιληπτός από αυτούς που σε κυνηγάνε!» Αυτά αφηγούνταν ο πατέρας μου, γεννηθείς στην Πάφρα του Πόντου, που επιβίωσε επί τρία χρόνια στα βουνά –από 3 έως 6 χρονών- μαζί με πλήθος γυναικόπαιδα. Τον πατέρα του, αφού είχε προηγηθεί φαγοπότι και παρέα μαζί τους, τον σκότωσαν οι Τούρκοι. Ερώτηση: Αφού δεν υπήρχε γενοκτονία, τι στο καλό κάνανε 3 χρόνια στα βουνά τα γυναικόπαιδα? Νεόφ. Φεδίνογλου, Εκπαιδευτικός
    Νεοφ. Φεδίνογλου
    απάντηση182
     
     
    EXEIS ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΑΚΑ | 30/05/2013 11:24
    Τώρα θυμήθηκες ότι δεν έστειλες επιστολή.
    ΝΑ ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΝΑ ΜΑΛΑΜΑ
    απάντηση91
     
     
    Αναρωτιέμαι | 30/05/2013 00:30
    αν η κυρία Ρεπούση ως έγκριτος ιστορικός εν Ελλάδι έχει δημοσιεύσει και τεκμηριώσει σε περιοδικά του εξωτερικού τις απόψεις της σχετικά με τη μη γενοκτονία Αρμενίων και Ποντίων. Θα ήταν ενδιαφέρον να μας διαφωτίσει κάποιος επι του θέματος, στην καλύτερη η ίδια η κυρία Ρεπούση. Ενδιαφέρον θα είχε επίσης και η μελέτη κριτικών που έχουν γίνει απο ιστορικούς του εξωτερικου πάνω στις απόψεις της περι μη γενοκτονίας (με την προυπόθεση βεβαίως πως έχει δημοσιεύσει σε περιοδικά πάνω στο θέμα). Στην αντίθετη περίπτωση ο,τι λέει ή δεν λέει η κυρία Ρεπούση, δεν έχουν κανένα απολύτως επιστημονικό εκτόπισμα και επομένως είναι ανευ ουσίας. Όποιος έχει πληροφορίες παρακαλώ να απαντήσει.
    Κατερίνα Δ. από εξωτερικό
    απάντηση72
     
     
    Λένε ότι πεθαίνει πραγματικά | 29/05/2013 23:15
    αυτός που παύει να μνημονεύεται. Εσείς γιατί επιμένετε να μνημονεύετε το ναζισμό κάθε ώρα και στιγμή;
    Πεταλούδα
    απάντηση23
     
     
    ΘΛΗΒΕΡΗ ΔΙΑΣΤΡΟΦΗ | 29/05/2013 22:08
    Κατ' αρχάς αμφιβάλλω αν η κ. Ρ. είναι ιστορικός.Γιατί αν ήτο θα ήξερε σύγουρα ότι , οι γερμανοκινούμενες ορδές του Τοπάλ Οσμάν όταν συνελάμβαναν πλήθος Αρμενίων [όπως με διηγήτο ο πατερας μου] στον οποίον οι γερμανοί έλεγον:ΤΩΡΑ ΘΕΡΙΖΩΜΕ ΤΑ ΚΡΙΘΑΡΙΑ ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΣΕΙΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΙΤΑΡΙΑ,το πλήθος των συλληφθέντων Αρμενίων εθρήνει απερίγραπτα. Σκεφθήτε οτι γνωστός του πατέρα μου ''χάνοντας τα λογικά του''άρπαξε τα παιδιά του και χώρευε,οδηγούμενος στον τόπο της εκτέλεσης.Αλλην νεαρά αφού την κακοποίησαν κατ επανάληψιν έβαλαν τα κτήνη το όπλο μέσα στα γενητικά της όργανα και χωρεύοντας πυροβόλησαν για να δούν πώς θα κοματιαστεί η κοιλιά.Τί αποτελεί η επιδείωξη διαγραφής τετοιων γεγ.;
    Κ.Δ.Τ.
    απάντηση132
     
     
    Ρεπούση | 29/05/2013 21:59
    H Ρεπούση είναι Ρεπούση. Και ο τελευταίος Έλληνας γνωρίζει τις ανιστόριτες, εθνομηδενικές και μισελληνικές απόψεις της Ρεπούση. Ένοχοι είναι αυτοί που ψηφίζουνε τη Ρεπούση, για να μεταφέρει τις ανιστόριτες, εθνομηδενικές και μισελληνικές απόψεις της μέσα στο κοινοβούλιο. Να πάει να τα πει αυτά στα μούτρα των Ποντίων και των Αρμενίων, αν έχει μπέσα, για να εισπράξει την απάντηση που της αξίζει.
    για να λέμε τα πράματα με το όνομά τους
    απάντηση184
     
     
    ----------- | 29/05/2013 10:19
    Αναρωτιέμαι άν έχεις βγάλει το δημοτικό.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση176
     
     
    ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ | 29/05/2013 09:27
    Προκειται για γενοκτονία εγκεφαλικών κυττάρων οταν ακους βουλευτή της Αριστερας ή του αντιμνημονιακού θιάσου. ΟΥΣΤ ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΙ ΠΑΛΙΑΤΣΟΙ ΚΑΙ ΓΛΥΦΤΕΣ
    ntek
    απάντηση278
     
     
    ΚΑΤΑΔΙΚΗ | 29/05/2013 02:32
    ΤΟ ΛΑΙΚΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΝ ΡΕΠΟΥΣΗΝ ΕΙΣ ΙΣΟΒΙΑΝ ΦΥΛΑΚΙΣΗΝ ΔΙΑ ΕΣΧΑΤΗΝ ΠΡΟΔΟΣΙΑΝ. Η ΠΟΙΝΗΝ ΘΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙΝ ΠΑΡΑΥΤΑΝ ΟΤΑΝ ΝΙΚΗΣΕΙ Ο ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΟΣ ΕΘΝΙΚΙΣΜΟΣ.
    ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ
    απάντηση329
     
     
    Πράκτορες των Τούρκων. | 28/05/2013 23:14
    Τώρα με την κρίση, ορισμένοι "ελευθέρων ηθών" πολιτικοί έχουν γίνει τσιράκια της Τουρκικής πολιτικής. Νάσος Θεοδωρίδης, Ιωάννα Γαιτάνη, Μαρία Ρεπούση, μαζί με άλλους "Τουρκογενείς" πολιτικούς, προωθούν ξεδιάντροπα και θρασύτατα τις θέσεις της Τουρκίας, Σκοπίων, κτλ. Επειδή δέν δύναμαι να πιστέψω ότι υπάρχουν πολιτικοί τόσο αφελείς, άλλα επειδή όλοι γνωρίζουμε ότι υπάρχουν πολιτικοί τόσο διεφθαρμένοι, η μόνη λογική πλέον εξήγηση, είναι πώς ανήκουν στο μισθολόγιο του Τουρκικού Προξενείου. Εκτός και άν τετραγωνίζει τον κύκλο, και μας πεί ότι η άρνηση της γενοκτονίας των Ποντίων, είναι ρατσιστικό και μή-ανθρωπιστική απόφαση, πώς απο συνωστισμό μας σφάξανε στην Σμύρνη...
    Θα... το ρισκάρουμε!
    απάντηση279
     
     
    ΙΣΤΟΡΙΑ-2 (συνέχεια) | 28/05/2013 22:59
    Κυρία Ρεπούση θέλω να πιστεύω ότι και μόνο η σημασία της λέξης «ΙΣΤΟΡΙΑ» (= η έρευνα ,η γνώση δια της έρευνας) θα σας έκανε ποιο ταπεινή και μετρημένη στις απόψεις σας αν θέλετε να λέγεστε «Ιστορικός»
    DDAkis
    απάντηση238
     
     
     
    ΙΣΤΟΡΙΑ-1 | 28/05/2013 22:58
    Είναι απορίας άξιο γιατί η ελληνική κοινωνία , λόγω της προβολής των απόψεων της από τα ΜΜΕ , ασχολείται με τις απόψεις της κυρίας Ρεπούση. Είναι αναφαίρετο συνταγματικό δικαίωμα της κυρίας Ρεπούση να εκφράσει την άποψη της αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα πρέπει να δίνεται και τόση σημασία στις απόψεις του κάθε συμπολίτη μας , που μάλιστα δε σε στηρίζονται σε αποδείξεις και ιστορική έρευνα. Δυστυχώς τόσο για τις απόψεις της κυρίας Ρεπούση αλλά πολύ περισσότερο για το Ποντιακό Ελληνισμό , οι ιστορικές αποδείξεις και μαρτυρίες καθώς και η έρευνα τόσων ιστορικών μελετητών έδειξαν ακριβώς το αντίθετο από αυτά που με τόση ευκολία εκφράζει η συμπολίτισσα μας .
    DDAkis
    απάντηση155
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Osa aromata kai frou-frou valei... | 28/05/2013 21:06
    ...i vroma tou Koraniou den fevgi apo pano tis. Na doume tha akolouthisoun tetia ypokemena i pliopsifia stin vouli, psyfizontas RATSISTIKA enantion ton ELLINON????
    A.M...
    απάντηση108
     
     
    Άμεση άρση της βουλευτικής της ασυλίας | 28/05/2013 19:50
    Να διωχθεί ποινικά για άρνηση γενοκτονίας του Ελληνισμού που έχει ψηφιστεί και θεσμοθετηθεί στο Ελληνικό κοινοβούλιο.ΆΡΝΗΣΗ ΝΟΜΟΥ ΔΙΩΚΕΤΑΙ ΠΟΙΝΙΚΑ. Η Ελληνόφωνη Τουρκοπράκτορας την οποία πληρώνουμε εμείς ΕΧΕΙ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΘΕ ΟΡΙΟ ΘΡΑΣΟΥΣ
    ΤΕΩΣ ΠΑΣΟΚ
    απάντηση228