Πέμπτη 23 Οκτωβρίου 2014
 

Το Χριστιανοδημοκρατικό Κόμμα Ελλάδος παρουσίασε ο Ν. Νικολόπουλος

Η παρακαταθήκη του Κ. Καραμανλή, βάση για το κίνημα τόνισε ο ανεξάρτητος βουλευτής
Το Χριστιανοδημοκρατικό Κόμμα Ελλάδος παρουσίασε ο Ν. Νικολόπουλος
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

«Στηριζόμαστε στην παρακαταθήκη του Κωνσταντίνου Καραμανλή και βρισκόμαστε εκεί που ήταν η Νέα Δημοκρατία μέχρι τις εκλογές», τόνισε ο Νίκος Νικολόπουλος παρουσιάζοντας, σήμερα Πέμπτη το «Χριστιανοδημοκρατικό Κόμμα Ελλάδος».

Ο ανεξάρτητος βουλευτής σημείωσε πως «οι Χριστιανοδημοκράτες δημιουργούν την νέα στέγη της μεγάλης κεντροδεξιάς παράταξης, γιατί πιστεύουν ότι οι πολίτες που ψήφισαν τη ΝΔ στις τελευταίες εκλογές δεν είναι μνημονικοί» και επεσήμανε ότι στον νοητό άξονα των ιδεολογικών προσδιορισμών, οι Χριστιανοδημοκράτες δεν τοποθετούνται πιο δεξιά ή πιο αριστερά από την Νέα Δημοκρατία, αλλά ακριβώς στη θέση που βρισκόταν η Νέα Δημοκρατία μέχρι τις πρόσφατες εκλογές.

Στο καταστατικό του Χριστιανοδημοκρατικού Κόμματος, όπως σημείωσε ο κ. Νικολόπουλος, περιλαμβάνονται αυτούσιες οι αρχές και οι αξίες που διατύπωσε τον Μάιο του 1979 ο Κωνσταντίνος Καραμανλής και τις οποίες οι Χριστιανοδημοκράτες θεωρούν πολύτιμη παρακαταθήκη, για να συμπληρώσει πως «αυτή η παρακαταθήκη δυστυχώς ξεχάστηκε από τη σημερινή ηγεσία της ΝΔ».

Ο κ. Νικολόπουλος -ο οποίος αναλαμβάνει τη θέση του γενικού γραμματέα της πρώτης Διοικούσας Επιτροπής - τόνισε πως οι Χριστιανοδημοκράτες θεωρούν άμεση ανάγκη την παύση των υφεσιακών και αντικοινωνικών μέτρων του μνημονίου και την αντικατάστασή τους από ένα πρόγραμμα-ασπίδα για τους ευάλωτους πολίτες και νέας ανάπτυξης για το σύνολο της χώρας.

Σε ερώτηση σχετικά με το ποιους «βλέπει» σε κοινή πορεία, ο κ. Νικολόπουλος απάντησε ότι «όποιοι συμφωνούμε ότι ο κοινός εχθρός είναι η τρόικα που πρέπει να φύγει το συντομότερο απ την πατρίδα, είμαστε μαζί. Στην παρούσα φάση δεν έχουμε χρόνο για να μιλήσουμε για τις πολιτικές μας και ιδεολογικές μας διαφορές».

Σε ό,τι αφορά την εκλογική στόχευση του κόμματος, ο κ. Νικολόπουλος ανέφερε ότι, σε πρώτη φάση, είναι η αυτόνομη κάθοδος στις ευρωεκλογές.


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (23)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Έχουν φρικάρει τελείως | 26/05/2013 19:06
    Καμμένο πασάρουν δεν τσιμπάει ο λαός, Τσίπρα ψιλοστιμπάει γιατί είναι όμορφος, ΧΑούλα κάτι γίνεται, η τρικομματική δεν πείθει... Τι κατάντια είναι αυτή στην νεότερη Ελλάδα να μην υπάρχουν άξιοι άνθρωποι να εμπνεύσουν σεβασμό και εμπιστοσύνη. Ή μήπως υπάρχουν αλλά για έναν περίεργο λόγο δεν τους ξέρει κανείς?
    sa
    απάντηση30
     
     
    ΦΑΣΟΥΛΗΣ | 26/05/2013 09:19
    Δεν μου λες βρε Φασουλή Σαν γεννείς κι' εσύ πουλί Τί θα κάνεις; Πως γελώ Θα πετάξω στα ψηλά Κι' από κει βρε μπουνταλά Τους ρωμηούς θα κουτσουλώ (ΣΟΥΡΗΣ).
    ΚΑΚΙΩΝ
    απάντηση10
     
     
    pes mas pos taktopoihses th syzhgo sou ke ....proedre sto dhmosio | 26/05/2013 02:17
    alhtheia kapoioi exoun terastio thrasos na zhtoun th pshfo mas.alhtheia pou nomizoun oti zoun?mhpos koimountai kai oneireuonte akoma?
    nikolaos
    απάντηση03
     
     
    Η φωτό... | 25/05/2013 20:09
    ...τα σπάει
    Papatsakalos
    απάντηση35
     
     
    Πάμε παιδιά. Όλοι μαζί | 25/05/2013 15:30
    Θέλουμε νίκο νικολόπουλο, βασίλη λεβέντη και αννούλα διαμαντοπούλου σε ένα κόμμα. Όλες οι ψωνάρες μαζί.
    NB
    απάντηση77
     
     
     
    ΥΒΡΙΣ | 25/05/2013 11:39
    Η αριστερά, καίτοι… αντιμονοπωλιακή, με φανατισμό μονοπωλεί, την ευαισθησία για τους κοινωνικά αδύναμους. Η δεξιά από την άλλη, ιστορικά και αδιαπραμάτευτα, κατέχει το μονοπώλειο της ευαισθησίας για πατρίδα και θρησκεία. Η πρωτοτυπία του κ Νικολόπουλου έγκειται στο ότι επιχειρεί να ενώσει τα δύο μονοπώλεια σε… ένα. Υπέρμετρη φιλοδοξία ενός μικρού ανδρός ή αλλιώς… ύβρις.
    pp
    απάντηση93
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΝΙΚΟ ΠΡΟΧΩΡΑ ΣΕ ΘΕΛΕΙ ΟΛΗ Η Χ Ω Ρ Α | 25/05/2013 10:48
    Νίκο do your BEST Μην ξεχάσης την Κηδεία της Κυρά μαριώς ,αύριο στην παντάνασσα , τα βαφτήσια του μπέμπη σήμερα το απόγευμα στην Αγ.Μαρίνα. και σε παρακαλώ Νίκο μου μην ξεχάσεις και μένα ΟΤΑΝ ΠΕΘΑΝΩ σε θέλω σε όλα τα μνημόσυνα.
    ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ
    απάντηση112
     
     
    Χριστιανοδημοκράτες | 25/05/2013 10:15
    γκομενίτσες θα έχει το νέο κόμμα;
    τζίμης ο όμορφος
    απάντηση104
     
     
    μονο ετσι... | 24/05/2013 07:32
    απτο ψαλτηρι κατεβηκε κι εγινε βουλευτης κι αυτο προωθεί 30 χρονια μετα, μονο στην ελλαδα η ελλειψη αξιων και ουσιαστικης προτασης αντικαθισταται με στερεοτυπες κατανομες
    astrahan
    απάντηση185
     
     
    όποιος φεύγει από το μαντρί... είχε πεί κάποιος σοφός γέρων | 24/05/2013 07:09
    πάρτε το χαμπάρι η δεξιά δεν πρόκειται να διαλυθεί όσο και αν προσπαθείτε. Ο λόγος είναι απλός και οφείλεται στους ψηφοφόρους, είναι περισσότερο έξυπνοι από όσο νομίζουν ωρισμένοι. (Ισχύει μόνο για τους συντηρητικούς). Άτιμη πολιτική! Tόσα χρόνια το ίδιο βιολί. Το αστείο είναι ότι μετά την αποτυχία έρχονται πίσω με την ουρά κάτω από τα σκέλια. Συνήθως κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν! Άνθρωποι πάνε και έρχονται. Ευτυχώς που έχουμε κ αυτές τις παραστάσεις...
    Katsikis
    απάντηση96
     
     
    λομπιστες | 24/05/2013 01:07
    Aυτα που ξεφυτρωνουν σαν μανιταρια,δεν ειναι κομματα,ειναι προσωπικα μαγαζακια.Ο’’καταστηματαρχης’’,την καταλληλη χρονικα στιγμη ,θα διαπραγματευτει την επιστροφη του στο μαντρι!
    Λ.Σ
    απάντηση283
     
     
    STA AZITITA | 23/05/2013 22:33
    osoi Politikoi einai stin afaneia, kanoun KOMMA, mipos kataferoun na paroun tin epixorigisi.Einai toso lypiro,exei pipsei teleios i AXIOPREPEIA.
    A.G.M.
    απάντηση161
     
     
     | 23/05/2013 22:15
    βρε καλώς το παλληκάρι!!!! που ήσουνα εσύ αγόρι μου τόσο καιρό. άντε να γελάσουμε λίγο και με σένα.
    papagalos
    απάντηση196
     
     
    γεμισε ο τόπος ηλιθιους | 23/05/2013 20:08
    και καλά αυτός , υπάρχουν και τόσοι αλλοι ηλίθιοι που πηγαίνουν να τον ακούσουν !! Σημαδια των καιρών. να ελπίζεις να βρείς την ψήφο σου.
    AKHS MOMOLO
    απάντηση142
     
     
    αντρεοτι | 23/05/2013 19:46
    ο αντρεοτι σε εκδοση καρτουν
    ellinaras
    απάντηση181
     
     
    Mωραίνει ο Θεός....... | 23/05/2013 19:45
    Τι να πεί κανείς! Τραγικό να μην μπορείς να δείς τα όρια της αυτογελοιοποίησης...
    Πολίτης
    απάντηση212
     
     
    το απέραντο φρενοκομείο | 23/05/2013 19:38
    Φρενοκομείο! Βουρλαθήκαμε πια όλοι!
    sotos
    απάντηση151
     
     
    χαχαχα | 23/05/2013 18:33
    χαχαχα...χα.....
    kokovios
    απάντηση160