International Edition
  
Τετάρτη 23 Ιουλίου 2014
 

Σ. Μάλμστρομ: «Ο αντιρατσιστικός νόμος πρέπει να έχει ευρεία υποστήριξη»

Η επίτροπος τόνισε την ανάγκη ορισμένων τροποποιήσεων
Σ.  Μάλμστρομ: «Ο αντιρατσιστικός νόμος πρέπει να έχει ευρεία υποστήριξη»
Η επίτροπος κυρία Σεσίλια Μάλμστρομ με τον υπουργό Δημόσιας Τάξης κ. Νίκο Δένδια.
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Την ανάγκη να γίνουν κάποιες τροποποιήσεις στον αντιρατσιστικό νόμο, προκειμένου να έχει ευρεία υποστήριξη στη Βουλή τόνισε η επίτροπος Εσωτερικών Υποθέσεων της ΕΕ, Σεσίλια Μάλμστρομ, η οποία συναντήθηκε την Τρίτη με τον υπουργό Προστασίας του Πολίτη, Νίκο Δένδια.

«Δεν γνωρίζω ακόμη τις λεπτομέρειες του νέου νόμου, ξέρω ότι πρέπει να γίνουν κάποιες αναγκαίες τροποποιήσεις ώστε ο νόμος να έχει ευρεία υποστήριξη στο κοινοβούλιο, από όλα τα κόμματα, κάτι που είναι θεμιτό. Μίλησα με τον υπουργό για το ζήτημα αυτό και με διαβεβαίωσε ότι σύντομα ο νόμος θα κατατεθεί προς ψήφιση στο Κοινοβούλιο και είμαι πολύ ευχαριστημένη γι' αυτό» είπε σε συνέντευξή της στον ΣΚΑΪ.

Η κ. Μάλμστρομ τόνισε ότι υπάρχει πρόοδος στην Ελλάδα, αλλά δεν έχουν επιλυθεί όλα τα προβλήματα που αφορούν στην αντιμετώπιση των προσφύγων και των παράνομων μεταναστών.

«Έχει γίνει σημαντική πρόοδος» τόνισε η αρμόδια επίτροπος υπογραμμίζοντας ωστόσο ότι «υπάρχουν ακόμη μεγάλα προβλήματα όπως οι κακές συνθήκες κράτησης που δεν ανταποκρίνονται στα ευρωπαϊκά πρότυπα, για τις οποίες υπάρχουν παράπονα στα διεθνή δικαστήρια».

«Συζήτησα το ζήτημα με τον υπουργό αλλά και τον πρωθυπουργό, ότι δηλαδή υπάρχουν διαθέσιμα κονδύλια που δεν έχουν ακόμη απορροφηθεί και θα είναι κρίμα αν χαθούν. Γι αυτό και τα υπουργεία πρέπει να συνεργαστούν αρμονικά και αποτελεσματικά για να αξιοποιήσουν τα χρήματα με τον καλύτερο τρόπο. H πρόοδος που έχει γίνει είναι μικρή, θα είναι κρίμα να χαθούν τα χρήματα, υπάρχουν κενά να καλύψουμε και συζητήσαμε που θα ήταν καλύτερα να επενδυθούν τα χρήματα που έρχονται».

Αναφερόμενη στα περιστατικά ρατσιστικής βίας στη χώρα μας η κ. Μάλμστρομ εξέφρασε τον αποτροπιασμό της για την επίθεση κατά του 15χρονου Αφγανού και τόνισε ότι οι υπεύθυνοι πρέπει να τιμωρηθούν.

«Το ζήτημα αυτό μας ανησυχεί ιδιαίτερα, τα γεγονότα στη Μανωλάδα φωνάζουν ότι οι υπεύθυνοι πρέπει να τιμωρηθούν [...] Η κατάσταση είναι δύσκολη και αποτελεί γόνιμο έδαφος για λαϊκιστικά και ξενοφοβικά κινήματα, στα οποία δεν πρέπει να επιτρέψουμε να κερδίσουν τις καρδιές και το μυαλό των ανθρώπων. Γνωρίζω ότι υπάρχει σχέδιο νόμου προς ψήφιση που υπάρχει ήδη στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες, και θα είναι σημαντικό εργαλείο, η ρίζα όμως του προβλήματος βρίσκεται στην οικονομική κρίση. Οι άνθρωποι πρέπει να αισθάνονται ότι έχουν μέλλον και να εμπιστεύονται την κυβέρνηση».


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (29)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
     
    Καθάρισε την βρωμιά στο δικό σου σπίτι: | 17/05/2013 15:05
    Frun Cecilia Malmström: Αυτές τις προτάσεις να τις κάνετε στο Σουηδικό κοινοβούλιο. Δολοφόνοι αστυνομικοί στην χώρα σας κυκλοφορούν ελευτεροι και διατηρούν το αξίωμά τους, ενώ στην δημοκρατική Ελλάδα οι Κορκονέαδες είναι μέσα ( SKAKAR GALGER= είναι μέσα ) Μη κόπτεστε για τα συμβάντα της Μανωλάδας ενδιαφερθείτε για την Μανωλάδα της χώρας σας όπου οι εισαχθέντες Ασιάτες για την περισυλλογή του LINKOLN στα δάση της Σουηδίας, κοιμόντουσαν σε σπηλιές σαν τα άγρια ζώα και ουδέποτε αμείφθηκαν για την εργασία που προσέφεραν. Τα ενγλήματα της Σουηδικής αστυνομίας ουδέποτε φτάνουν στο τραπέζι της εισαγγελίας και είναι τρισχειρότερα από τα ενγλήματα της Χ.Α. Η Χ.Α. της Σουηδίας ( Sverje demokrater=Σουηδοί δημοκράτες ) κατέχουν πολλά περισσότερα έδρανα στην Σουηδική βουλή από τους χρυσαυγιτες στην Ελλάδα, ποια μέτρα λάβατε για την καταπολέμηση τους, ( INGET= ΟΥΔΕΝ) Γι' αυτό μην αναμιγνύεσαι στα τεκταινόμενα της Ελληνικής δημοκρατίας ( RENSA SKITEN I DID EGET HEM=ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΤΗΝ ΒΡΩΜΙΑ ΣΤΟ ΔΙΚΌ ΣΟΥ ΣΠΙΤΙ ) Έλληνας μετανάστης
    Έλληνας μετανάστης
    απάντηση61
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Αυτούς θα μπορώ να τους μηνύσω; | 17/05/2013 03:56
    Στο νόμο εμπίπτουν και πράξεις όπως άρνηση των εγκλημάτων πολέμου των συμμάχων (π.χ. Κατύν, Χιροσίμα, Δρέσδη κτλ) ή άλλων (π.χ. του Ισραήλ κατά των Παλαιστινίων και τώρα κατά των Σύρων και συνδιαλλαγές με τους δράστες π.χ.Νετανιαχου); Όσοι εκθειάζουν για παράδειγμα τον Τρούμαν που διέταξε την ρίψη της ατομικής βόμβας στον οποίο οι "δημοκράτες" έχουν αφιερώσει και πλατεία; Όσοι εκθειάζουν τον Στάλιν που είναι υπεύθυνος για τη δολοφονία δεκάδων εκ. ανθρώπων; Όσοι τιμούν τον υπεύθυνο της γενοκτονίας Ποντίων - Αρμενίων κτλ Κεμάλ αφήνοντας στεφάνι στον τάφο του επισκεπτόμενοι την τουρκία (κωστάκης γιωργάκης κα) ή με δηλώσεις τους (Μπουτάρης-Ρεπούση Συνωστισμός); Αυτούς θα μπορώ να τους μηνύσω;
    TOM
    απάντηση40
     
     
    Κι ο Σόρος θα τους χτίσει βιλίτσες | 16/05/2013 04:25
    Για τον καθε λαθραίο αλλοδαπό, ισλαμιστή, με τις 7 γυναίκες του και τα καμιά 20σαριά παιδάκια του! Θα χτίσει στους λαθραίους και τζαμιά, και τεμένοι, και χάβρες, και ναούς και βουδδιστικά και κάτι απ΄όλες τις θρησκείες! Το πόσο χαίρομαι που επιτέλους γινόμαστε πολυτριτοκοσμικοί! δε λέγεται!
    Πολυτριτοκοσμικοί γίναμε, δόξα να΄χει!!!
    απάντηση90
     
     
    Ευρεία ευρεία!!! | 16/05/2013 04:20
    Μα αφού ήδη είναι 2.000.000 κι αν φέρουν και τις γύναίκες τους που σημαίνει Χ 7 κι αν φέρουν και τα παιδάκια τους που είναι τουλάχιστον 20 ο καθένας! Έχουμε πλειοψηφία! Βάλε και τους Ελληνες που φέυγουν μετανάστες - πραγματικοί μετανάστες - όνομα και πράγμα όχι λαθραίοι! Όχι στη ζούλα! όχι παράνομα! Βλέπεις ότι ευρειτάτη θα είναι!
    Ποιος τα παίρνει;
    απάντηση80
     
     
    Δεν είναι καιρός να πουν | 16/05/2013 02:54
    υπάρχουν κονδύλια για την παράνομη μετανάστευση; Ωραιότατα. Αξιοποιήστε τα εσείς. Δεν καταλαβαίνω με ποια λογική πρέπει το πρόβλημα της παράνομης μετανάστευσης να το επωμιστεί αποκλειστικά η Ελλάδα και οι χώρες του νότου. Το θέμα είναι, να φτιαχτούν χώροι κράτησης που να πληρούν κριτίρια ή να φυλαχτούν τα σύνορα; Ή να επαναπροωθηθούν οι άνθρωποι αυτοί στις χώρες τους; Ή να μοιραστούν οι πραγματικοί πρόσφυγες ανάλογα με τον πληθυσμό και τις οικονομικές δυνατότητες κάθε χώρας; Ή να αλλάξει η νομοθεσία για να χτυπηθούν τα κυκλώματα δουλεμπορίας και εκμετάλλευσης; Όλα αυτά με τη βοήθεια της Ευρώπης; Τί κάνουν οι Έλληνες πολιτικοί; Τελικά, καταλήγω στο συμπέρασμα οτι μπορούν, αλλά δεν θέλουν.
    Κατερίνα Δ. από εξωτερικό
    απάντηση61
     
     
    Κουιζάκι | 16/05/2013 00:20
    Είναι αχάριστος ο λαός κ. Δένδια. Τι κι αν εκκένωσες τη Βίλα Αμαλίας και από κουφάρι με αντιεξουσιαστές την έκανες σκέτο κουφάρι, ο δεξιός θα ψηφίσει ΧΑ. Δεν αρμενίζεις στραβά, όχι, ο γυαλός είναι στραβός. Κουίζ: τι συνδέει το ΧΥΤΥ της Κερατέας με το χρυσό της Χαλκιδικής???
    Papatsakalos
    απάντηση06
     
     
    Στην Σουηδία | 15/05/2013 22:53
    Και όμως στην χώρα της κ. Μάλμστρεμ ο ρατσισμός είναι πολύ ορατός , μπορεί κανείς να τον δεί παρά τους αντιρατσιστικούς νόμους και υπάρχουν επίσημα ρατσιστικά κοινοβουλευτικά κόμματα (δύο στον αριθμό )που έχουν μεγάλα ποσοστά. Καθημερινά δημοσιεύονται στον Σουηδικό τύπο δολοφονικές επιθέσεις εναντίων των ξένων . Στην Στοκχόλμη αλλά και σε άλλες πόλεις υπάρχουν συνοικίες γκέτο, όπου ορισμένες μειονότητες ζουν απομονωμένα από το υπόλοιπο τμήμα της Σουηδικής κοινωνίας .Και όλα αυτά σε μετανάστες με μόνιμη διαμονή και άδεια εργασίας και όχι σε εκατομμύρια πακιστανοαφγανομπαγκλαντεσιανούς λαθρομετανάστες που ζούν "σκυλίσια"για να στέλνουν αφορολόγιτο χρήμα στις χώρες τους.
    Στην Ευρώπη ζούμε και εμείς...
    απάντηση81
     
     
    κα Μαλστρομ, κατι τελευταιο | 15/05/2013 17:31
    σαν επιτροπος εσωτερικων υποθεσεων της Ε.Ε., η ευθυνη σας ειναι μονο για τους λαθρομεταναστες 'η παει και σε αλλα θεματα οπως οι κτηνοβατες γερμανοι? Κατι πηρε το ματι μου σημερα, μια ειδηση που κανει τον γυρο του διαδικτυου για κακοποιημενα σεξουαλικως ζωα στην 'πολιτισμενη' Γερμανια και για την υπαρξη τουλαχιστον 100,000 επισημως αναγνωρισμενων γερμανων 'φιλοζωων' κτηνοβατων που 'η επισκεπτονται οικους ανοχης με ζωα 'η συζουν με ζωα!!! Ζωα και οι ιδιοι θα μου πεις, αλλα το ερωτημα ειναι, η ζωνη ευθυνης της επιτροπειας σας εχει να κανει με το συγκεκριμενο θεμα? Γιατι αν εχει, τοτε αδειασε μας την γωνια και πηγαινε στις ανωμαλαρες τους γερμανους, εκτος και αν εκει δεν σε παιρνει.....
    Σπυρος
    απάντηση272
     
     
    Κα Μαλμστρομ, κατι ακομη... | 15/05/2013 14:48
    Φευγοντας, εκτος απο τους λαθρομεταναστες που τοσο 'συμπονεις', παρε μαζι σου και τον καραγλογιεγιε που ειναι διπλα σου στην φωτο και αν θελεις κανε και ενα ψυχικο και βγαλε μια ανακοινωση μηπως θελουν να ερθουν μαζι σου και οι διαφοροι 'αντιρατσιστες' που τοσο πολυ αηδιαζουν με την Ελλαδα και τους ελληνες (φαντασου οτι την προτιμουν περισσοτερο σαν ασιατικη 'η αφρικανικη χωρα παρα σαν Ελλαδα!?).
    Σπυρος
    απάντηση403
     
     
     
    Κα Μαλμστρομ, δεν ειστε κουτη μην κανετε την ανηξερη | 15/05/2013 14:16
    το προβλημα της Ελλαδας δεν ειναι να παρει τις κουτοπονηρες ελεημοσυνες της Β. Ευρωπης για να φτιαξει καινουργιες αποθηκες ανθρωπων και να στοιβαξει ακομη περισσοτερους λαθρομεταναστες ωστε να μην ενοχλουνται οι ευρωπαιοι 'ανθρωπιστες'! Το προβλημα της Ελλαδας ειναι οτι μπαινουν καθημερινα 100-300 λαθραιοι στην χωρα και μενουν! Αποτελεσμα να εχουμε σημερα πανω απο 2,5 εκατομμυρια λαθραιους στην Ελλαδα και ο αριθμος αυτος να αυξανεται! Κα Μαλμστρομ, δεν μας ενδιαφερει ουτε το ανθρωπιστικο προβλημα ουτε το δικο σας προβλημα! Εκεινο που ενδιαφερει τους ελληνες ειναι η Ελλαδα να μη γινει ενα μικρο Πακισταν με 20 εκ μουσουλμανους! Φυγε μακρια και παρτους μαζι σου! Εισαι ανεπιθυμητη!
    Σπυρος
    απάντηση402
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ας κρατήσει η ίδια τα κονδύλια και τα σκουπίδια που μας φόρτωσαν. | 15/05/2013 14:11
    Θα είμουν ιδιαίτερα χαρούμενος, αν η κα Σεσίλια Μάλμστρομ, πάρει στις χώρα της τους μετανάστες και λαθρομετανάστες που έχουμε στη χώρα μας, μαζί με τα υπόλοιπα κονδύλια, για να μη πάνε χαμένα. Αν μάλιστα πάρει και τους άμυαλους προδότες τύπου ΄΄αντιφασίστας'', θα μπορούσαμε να βάλουμε το χέρι στην τσέπι και να της δώσουμε κάτι παραπάνω.
    Α.Χ.
    απάντηση411
     
     
    σεσιλια ? δες το δελτιο εγκληματων | 15/05/2013 14:02
    Αριστεροί τουρκοκοτσαμπάσηδες και ανθέλληνες, μαζί με την "ξένη ακρίδα" και τους ισλαμοφασίστες του Σόρος, παραδίνουν τη χώρα στους Εφιάλτες. Η σημερινή κατοχική κυβέρνηση συνεχίζει την γενοκτονία του Ελληνισμού κατόπιν έξωθεν εντολών. ΤΗΝ ΟΡΓΗ ΝΕΚΡΩΝ ΟΜΩΣ ΝΑ ΦΟΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΩΝ ΒΡΑΧΩΝ ΤΑ ΑΓΑΛΜΑΤΑ! Σε ένα χρόνο από σήμερα, στις επόμενες εκλογές, η επερχόμενη πλημμυρίδα οργής και αγανάκτησης εκατομμυρίων Ελλήνων θα γιγαντώσει ένα πρωτοφανές εθνικιστικό κίνημα με ποσοστό άνω του 30%, τσακίζοντας προδότες, εθνομηδενιστές και τους αμερικανοκομμουνιστές του ΣΥΡΙΖΑ-ΚΚΕ! Οι δε κουκουλοφόροι-καραγκιόζηδες του διαδικτύου, κρυμμένοι πίσω από την ανωνυμία τους, χλευάζουν και περιφορνούν τους νεκρούς
    το σημερινο , ψαξτο μονη σου
    απάντηση343
     
     
    μας περνανε για ζωα | 15/05/2013 13:52
    προσεξτε αγαπητοι συνελληνες τι εχει γινει, επειδη μας θεωρουν ζωα...χτες βγηκε το θεμα του αφγανου νεαρου που χαρακωθηκε λεει απο ανυπαρκτη ομαδα με ...μαυρα μπλουζακια και κατι κλαρακια στη μπλουζα και σημερα ξαφνικα σκαει μυτη η σουηδεζα μεγαλοκυρια...10 μερες εχει γινει το συμβαν που ειναι σιγουρο οτι του το εκαναν οι ιδιοι οι συμπατριωτες του ισλαμιστες και το κραταγαν μεχρι σημερα που ηρθε η κυρια να δωσει συγχαρητηρια στους σφουγκοκωλαριους εδω για την προωθηση αντιχρυσαυγιτικου, εεε συγγνωμη αντιρατσιστικου νομου...κυρια μου να εισαι σιγουρη, οτι αυτος ο νομος ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΤΕΙ γιατι η κυβερνηση ξερει οτι αν ψηφισει τετοιο εκτρωμα, θα πεσει σε 1 μηνα
    mik
    απάντηση422
     
     
    ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΙ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΗΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΑΙΖΕΙ | 15/05/2013 13:28
    προφανως η κυρια αυτη δεν εχει δει τα στατιστικα με τα τραγικα εγκληματα που διαπρατουν αλλοδαποι στην Ελλαδα ουτε στη χωρα της εχει καπου 1.5 εκατομυριο κατα πλειοψηφια λαθρομεταναστες..Της ειπαν για τους 2 γεροντες που δολοφονηθηκαν απο Αλβανο εγκληματια?Αν θελει τοσο τους αφγανους γιατι δεν τους παιρνει στη χωρα της???
    ΟΥΣΤ!!!!!!!!!!!!!
    απάντηση372
     
     
    Θέλουν να γίνουμε Κόσοβο | 15/05/2013 13:10
    Θέλουν να γίνουμε Κόσοβο για να πετύχουν το διαμελισμό της Ελλάδας !!! Ξυπνάτε !!! Ευτυχώς που οι προγονοι μας πρόλαβαν να λένε ελεύθερα το "Υπέρ Πίστεως και Πατρίδας" τώρα με τον αντιτρομοκρατικό νόμο θα τους είχανε βάλει πρόστιμο, και φυλακή. Τι είχε πεί ο Τσώρτιλ ? ότι στη ζωή πρέπει να είσαι άνθρωπος με τους ανθρώπους και γουρούνι με τα γουρούνια. Δε μπορεί να έχεις τεράστια εγληματικότητα από λαθρομετανάστες εισβολείς και ταυτόχρονα να υπερασπίζεσαι τα "δικαιώματα" τους αγνοώντας τα δικαιώματα των Ελλήνων. ΕΚΤΟΣ και αν αυτό που θέλεις είναι να αφανίσεις τον Ελληνικό πλυθυσμό και να τον αντικαταστήσεις με αλλοδαπούς των 5 ευρώ την ημέρα και υπάκουους στο διαμελισμό της Χώρας.
    N.P.
    απάντηση323
     
     
     
    Πισω φασιστες | 15/05/2013 11:23
    Aνοιχτα συνορα τωρα...Κανεις ανθρωπος δεν ειναι λαθραιος.Λαθραιοι ειναι οι πλουσιοι και οι αστοι.
    Αντιφασιστας
    απάντηση547
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΔΕΝΔΙΑ-ΦΕΡΕΤΑΙ για τον Ελληνα ΠΟ ο ΠΡΟ-ΠΟ | 15/05/2013 10:56
    Ο αντιρατσιστικος νομος αποτελει ρατσιμο κατα των ελληνων. Απο που και ως που ο λαθροεποικος θα επιβαλλει αποψεις και θα μετεχει στην οποια ζωη της χωρας? Επιβαλλεται η απελασις. Οσο για το δικαιωμα στη πουστια ειναι ιερον αλλά δεν καταλαβαινω γιατι χρειαζονται"στεφανα" και υιοθεσια? Να την διαιωνισουν?
    AZ
    απάντηση357
     
     
    Εκλογες τωρα. | 15/05/2013 10:39
    .
    Neron
    απάντηση314
     
     
    Στη Σουηδία που γεννήθηκε η κυρία | 15/05/2013 10:07
    επιτρέπεται να αμφισβητήσεις το Ολοκαύτωμα. Γιατί είναι θέμα ελευθερίας του λόγου. Αυτά που δεν μπορεί να κάνει στη χώρα της, έρχεται και τα κάνει στους χαζοέλληνες που σπεύδουν να την χειροκροτήσουν. Το ίδιο ισχύει για όλη την Σκανδιναβία και την Αγγλία. Γιατί αυτοί που κάποτε τρώγανε βελανίδια, Ελληναράδες μου, ξέρουν πολύ περισσότερα από δημοκρατία και ελευθερία απ' ότι εμείς.
    bel
    απάντηση465
     
-