από metereologos.gr
Τετάρτη 20 Σεπτεμβρίου 2017
 
 

Το εθνικό καθήκον της Ελλάδας: να παλέψει με πάθος για την Κύπρο!

Η πολιτειακή και η πολιτική ηγεσία της Ελλάδας πρέπει να να στηρίξει με όλες της τις δυνάμεις τον κυπριακό λαό
Το εθνικό καθήκον της Ελλάδας: να παλέψει με πάθος για την Κύπρο!
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Η ιστορική απόφαση της κυπριακής Βουλής να καταψηφίσει τον εκτρωματικό γερμανικό εκβιασμό πρέπει να βρει από αυτή τη στιγμή την Ελλάδα ενεργά δίπλα στην Κύπρο που έδωσε έναν μέγα αγώνα.

Η πολιτειακή και η πολιτική ηγεσία της Ελλάδας, αν θέλει να μπορεί να σταθεί στην κρίση της ιστορίας, πρέπει να ξεχάσει ό,τι ήξερε μέχρι σήμερα και να στηρίξει από εδώ και πέρα με όλες της τις δυνάμεις την Κύπρο και τον κυπριακό λαό που έχει μπει στο στόχαστρο της πιο επιθετικής μεταπολεμικής ευρωπαϊκής πολιτικής, αυτής του Βερολίνου.

Η Ελλάδα πρέπει να αλλάξει 180 μοίρες πορεία και να κάνει, επιτέλους τώρα, μέσω Κύπρου, ό,τι όφειλε αλλά δεν έκανε για την ίδια εδώ και τρία χρόνια. Και αυτό, δεν είναι θεωρία, αλλά πράξη.

Η Γερμανία θα επιχειρήσει να χρεοκοπήσει την Κύπρο βάση μιας «προθεσμίας» αυθαίρετης και απόλυτα τεχνιτής, όπως τη βόλευε για τον εκβιασμό της. Τίποτα πραγματικό δεν όριζε ένα τελεσίγραφο σαν αυτό του Βερολίνου για τη χρεοκοπία της Κύπρου. Γιατί έπρεπε να χρεοκοπήσει μέσα σε 48 ώρες; Γιατί όχι σε δέκα ημέρες, ή σε ένα μήνα; Επειδή αυτό ήθελαν οι Γερμανοί, αυτό εξυπηρετούσε την ακραία εθνικιστική πολιτική τους. Η Κύπρος όμως είπε όχι σε αυτόν τον φρικτό, εγκληματικό εκβιασμό.

Η Ελλάδα πρέπει αμέσως να συνταχθεί μαζί της. Ολη η Ελλάδα. Και πρέπει να ενεργοποιήσει τις θεσμικές της δυνάμεις. Να ζητήσει την έκτακτη σύγκληση μίας ευρωπαϊκής συνόδου κορυφής. Να επιχειρήσει να μπλοκάρει οποιαδήποτε απόφαση της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας για την Κύπρο. Να ενεργοποιήσει κάθε θεσμικό μέσο που διαθέτει στην Ευρωπαϊκή Ενωση. Να προειδοποιήσει με αποφασιστικότητα το Βερολίνο για τις τεράστιες ευθύνες του.

Και, κυρίως, περισσότερο κι από όλα αυτά, αυτό που πρέπει να κάνει, είναι να αναλάβει αμέσως, αυτή τη στιγμή, πρωτοβουλίες επαφών με τις Ηνωμένες Πολιτείες, με το Ισραήλ και με τη Ρωσία, προκειμένου να μην αφεθεί η Κύπρος βορά στα χέρια της λυσσαλέα πλέον επιθετικής Γερμανίας.

Οι χώρες αυτές, θέλουν την Κύπρο ζωντανή. Δεν τη θέλουν να καταρρεύσει. Και η Ελλάδα πρέπει να κινηθεί με αυτή την αντίληψη και να συστρατευθεί πλήρως, να δώσει μάχη διπλωματική και πολιτική ώστε να διαμορφωθούν με τη μεγαλύτερη δυνατή αποτελεσματικότητα οι αναγκαίες συμμαχίες γι αυτό, χωρίς να χαθεί ούτε λεπτό.

Ο πρωθυπουργός της Ελλάδας, πρέπει αμέσως να μεταβεί στη Λευκωσία και να δηλώσει την πλήρη και απόλυτη στήριξή του. Πρέπει να θέσει τώρα τον εαυτό του και τη χώρα ολόκληρη στην υπηρεσία του αγώνα που έχει μπροστά του ο κυπριακός λαός. Πρέπει να παλέψει, να συγκρουστεί, να ασκήσει, επιτέλους, πολιτική ανάλογη των περιστάσεων.

Το ελληνικό πολιτικό σύστημα πρέπει αυτή τη στιγμή να κάνει για την Κύπρο ό,τι δεν έκανε τρία χρόνια τώρα για την ίδια την Ελλάδα. Δεν είναι μόνον το εθνικό του καθήκον – που είναι ο κύριος λόγος. Είναι και η μόνη του ελπίδα για επιβίωση. Γιατί αν αφήσει την Κύπρο μόνη της σε αυτό τον μεγάλο αγώνα επιβίωσης απέναντι σε έναν τόσο επιθετικό εχθρό, ούτε η πραγματικότητα, ούτε η ιστορία θα συγχωρήσουν ποτέ την Αθήνα.

 

 

 

 



Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Λεπτό προς λεπτό οι δραματικές εξελίξεις στην Κύπρο - Απόφαση σταθμός της Βουλής - Καταψηφίστηκε το νομοσχέδιο για το κούρεμα 
Οι ραγδαίες εξελίξεις στα τραπέζι των πολιτικών αρχηγών 
 
 
σχόλια (128)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Οχι με παθος ρεεεε!!!!! | 24/03/2013 23:02
    Με μυαλοοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Α ρε Κονδυλη εσυ εφυγες νωρις!!
    Ligaki myalo reeeeee!!!!!!!
    απάντηση10
     
     
    ΟΧΙ, αλλά ναι... | 21/03/2013 14:38
    Ωραία όλα αυτά, για το νέο ΟΧΙ και για το καθήκον να παλέψουμε όλοι μαζί για τον εθνικό σκοπό... Αλλά αν κατάλαβα καλά, η μόνη λύση που σκέφτονται οι Κύπριοι τώρα είναι να κλέψουν απλώς με διαφορετικά ποσοστά τα λεφτά των καταθετών. Δηλαδή είπαν ΟΧΙ μεν, αλλά ναι... Και τι κέρδισαν με αυτό το επαναστατικό όχι, αν τελικά ξαναβρεθούν στο ναι? Σοβαρότητα? Χρήματα? Σεβασμό από τους εταίρους μας στην ΕΕ? Σεβασμό των συνεταίρων τους των Ρώσων?... Πραγματικά, νομίζω πως το μόνο που κέρδισαν είναι ότι ξέδωσαν για λίγες ώρες. Και μετά, πάλι τα κεφάλια κάτω...
    Αλέξανδρος Αθ.
    απάντηση47
     
     
     
    ΕΝΩΣΗ ΤΩΡΑ! | 21/03/2013 14:34
    ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟ ΟΡΑΜΑ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΕΛΛΑΔΑ. ΤΕΡΜΑ ΤΟ ΠΑΝΗΓΥΡΑΚΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΨΕΥΤΙΚΗ "ΚΥΠΡΙΑΚΗ" ΣΗΜΑΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΕΝ ΕΚΦΡΑΖΕΙ!! ΖΗΤΩ Η ΜΕΓΑΛΗ ΕΛΛΑΣ!
    ΚΥΠΡΑΙΟΣ
    απάντηση97
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    «Τρίτος Παγκόσμιος Πόλεμος» | 21/03/2013 13:29
    Ο «Τρίτος Παγκόσμιος Πόλεμος» γίνεται πάνω στην πράσινη τσόχα της διεθνούς οικονομικής Παρμπουτιέρας. Οι μαστουρωμένοι πολιτικοί βρίσκονται σε παραισθησιακή κατάσταση. Έχουν καταντήσει ματάδες χωρίς ικανότητα δράσης. Η μαστοράντζα τους δε φθοράει πια. Πέρασε ο καιρός με δυνατό πόρδο να κάνεις όνομα. Δεν έχουν πόδι να πατήσουν, ούτε πάτο να στηριχτούν. Ο λαός της Κύπρου, μαζί με τον ελληνικό λαό, σε μια περίοδο παγκόσμιων κοινωνικοπολιτικών και οικονομικών συγκρούσεων , που έχουν γίνει θύματα των «προστατών» τους, ενωμένοι με αποφασιστικότητα, με όπλο τη συγκυρία των ίδιων των ληστών που μας έχουν εγκλωβίσει, να τους κορτάρουμε, έτσι που να αποδείξουμε ότι ξέρουμε να συζούμε αλλ
    kellidis a.
    απάντηση50
     
     
    Να παλέψουμε ενάντια σε τι; | 21/03/2013 13:03
    Δεν έχω καμιά αντίρρηση να "παλέψουμε", ρε αλάνια, αλλά ενάντια σε ποιούς, για ποιό σκοπό, να πετύχουμε τι; Ποιό είναι το σχέδιό μας; Τι θέλουμε; Ποιά λύση προτείνουμε; Της Κύπρου λείπουν χρήμματα. Να δώσουν χρήμματα οι Κύπριοι, να δώσουμε κι εμείς αν δεν τους φτάνουν, ή να φωνάξουμε όλοι μπας και φοβηθούν οι άλλοι και βάλουν αυτοί το χέρι στην τσέπη; Κι αν δεν το βάλουν; Και τι πρέπει να αλλάξει για να μην ξανασυμβεί;
    2λάμδα
    απάντηση61
     
     
    Το εθνικό καθήκον | 21/03/2013 12:50
    της Ελλάδας ήταν να μην έρθει η Ελλάδα ποτέ στην κατάσταση που τη φέραμε και το εθνικό καθήκον της Κύπρου το αντίστοιχο. Εφόσον Έλληνες και Κύπριοι αποτύχαμε σε αυτό το βασικό καθήκον ενώ είχαμε πολλές ευκαιρίες, η Κύπρος ακόμα περισσότερες από την Ελλάδα, το εθνικό καθήκον αλλάζει αναγκαστικά. Είναι πλέον να βγούμε σύντομα από αυτή την κατάσταση και να φροντίσουμε να μην επαναληφθεί. Πώς όμως μπορεί να έχει κανείς ελπίδα όταν βλέπει οτι η Κύπρος και οι κυβερνήσεις της δεν έμαθαν τίποτα από την ευρωπαική και Ελληνική κρίση; Υπήρχε άπλετος χρόνος για τις κυπριακές κυβερνήσεις να κανονίσουν την πορεία τους. Γιατί δεν το έκαναν; Αυτό είναι το ερώτημα.
    Γιώργος
    απάντηση102
     
     
    Haircut θέλατε ... | 21/03/2013 00:35
    Λύσσαξατε με το κούρεμα. Ιδού κύριοι τα αποτελέσματα. Πήραμε στον λαιμό μας την μεγαλόνησο αν και αμφιβάλλω ότι άνδρες σαν τον Βγενοπουλο δεν κερδοσκοπησαν λυσσαλέα όλα αυτα τα χρόνια απο την Κυπρο σε βάρος του ελληνικου δημοσίου. Ο κάθε κατεργαρης στον πάγκο του, και η Κύπρος κρύβει δυστυχώς πολλούς κατεργαραιους, ημεδαπους και Ρώσους κάτω απο το σεντόνι ...
    Χαράλαμπος
    απάντηση36
     
     
    Τουλάχιστον ας μάθουμε από αυτό το ακριβοπληρωμένο μάθημα | 20/03/2013 19:25
    Ωραία τα λόγια κ. Μαλούχο. Έχουμε χορτάσει από δαύτα τα τρία τελευταία χρόνια. Έχετε να προτείνετε ΜΕ ΤΙ ΝΑ ΠΑΛΕΨΕΙ η Ελλάδα για την Κύπρο; Με τι όπλα να παλέψει (και με πάθος μάλιστα) όταν εξαρτάται 100% πλέον από ξένο χρήμα. Καλό ήταν να μην φτάσουμε στην κατάσταση που βρισκόμαστε. Τουλάχιστον ας μάθουμε από αυτό το ακριβοπληρωμένο μάθημα για το μέλλον (αν και πολύ αμφιβάλλω).
    MIK
    απάντηση62
     
     
    Ντόμινο ή ρούμπος; | 20/03/2013 19:19
    Ευκαιρία δεν είναι; Μέσα στην όλη αναστάτωση για την άρνηση των Κυπρίων, θα μπορούσαν και οι Έλληνες να προχωρήσουν σε κατάργηση του μνημονίου, επίσημη διακοπή των σχέσεων υποτέλειας με την τρόικα, και στάση πληρωμών για το χρέος. Να τρέχουν στην ΕΕ και να μη φθάνουν... Και εμείς να γελάμε με το πανικό τους.
    Γ.
    απάντηση42
     
     
    ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! | 20/03/2013 18:07
    Προσοχη Κυπριοι!!!!!!!!!!!!!!!!!! Τα ρεμαλια τα δικα μας θα σας πουλησουν στο πι και φι. Μη τσιμπησετε σε τιποτα . Σας την εχουν στημενη τα ρεμαλια. Ειναι ολοι τους πληρωμενα καθαρματα της Γερμανικης κατοχης. Εχουν ακομα τη κουκουλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    picasso
    απάντηση3221
     
     
     
    Πάλι τα ίδια! Σε οποιοδήποτε άλλο άρθρο του κ. Μαλούχου περίμενα τις εξωφρενικές επιθέσεις εναντίον του. Στο σημερινό ΟΧΙ! | 20/03/2013 17:35
    Οι θιασώτες της Γερμανικής ηγεμονίας στην ΕΕ ουρλιάζουν και προκαλούν το ΒΗΜΑ διότι: Με τον κύριο Μαλούχο βρήκε έναν αρθρογράφο που γνωρίζει πολύ καλά το αντικείμενο της αρθρογραφίας του, με καλές γνώσεις της Γερμανικής ιστορίας, έναν σοβαρό αναλυτή της Γερμ. πολιτικής και των Έλληνο-Γερμανικών σχέσεων γενικά και ειδικά στα πλαίσια της ΕΕ. Η ανταπόκριση στα άρθρα του είναι συγκριτικά εμφανής. Συνεχώς σπάει ρεκόρ συμμετοχής των σχολιαστών. Η εμμονή των αντιπάλων του στην διαστρέβλωση των θέσεων του, στην συκοφαντία και όταν όλα αυτά δεν φτάνουν στις προσωπικές επιθέσεις είναι εμφανείς. Σχολιάστε, παρακαλώ, επί της ουσίας τα άρθρα του και άφησε στην πάντα όλα αυτά, αν θέλετε να σας παίρνει κάπ
    Ηλίας Μπόρας
    απάντηση2410
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΕΛΛΑΔΕΣ | 20/03/2013 17:35
    ΠΟΙΑ ΕΛΛΑΔΑ; ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΑΕΙ Η ΤΡΟΙΚΑ ΜΕ ΜΙΑ ΜΑΡΓΙΟΝΕΤΑ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΜΕΤΑΦΡΑΖΕΙ ΣΤΟΥΣ ΙΘΑΓΕΝΕΙΣ;. ΚΑΙ ΤΙ ΚΟΙΝΟ ΕΧΕΙ Ο ΑΠΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΕ ΤΑ ΠΛΟΥΣΙΟΠΑΙΔΑ ΤΗΣ ΕΚΑΛΗΣ; ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΛΛΕΣ ΕΛΛΑΔΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΙΑ, ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ. ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΚΥΠΡΟΣ ΤΟΥ ΑΠΛΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΚΑΙ Η ΚΥΠΡΟΣ ΤΩΝ ΛΑΜΟΓΙΩΝ ΜΑΦΙΟΖΩΝ. ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΩΡΑ ΠΡΟΣ ΡΩΣΙΑ ΠΛΕΥΡΑ, ΕΝΩ Ο ΑΝΤΩΝΑΚΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟΣ ΣΤΟ ΡΑΙΧ .
    Ανώνυμος / η
    απάντηση1814
     
     
    ΧΑ ! | 20/03/2013 17:15
    Τα όρνια του (συγκαλυμμένου ή όχι) αντιευρωπαϊσμού βγήκαν ξανά από τα βρωμερά τους λημέρια και κράζουν με την απαίσια φωνή τους. Ας πάνε να ζήσουν με τους πολιτικά αλητήριους αδελφούς τους Κυπρίους και τον γελοίο αγιατολλάχ-αρχιεπίσκοπό τους.
    constal
    απάντηση1228
     
     
    Τρεις λαλούν και δυο (στρατούλης, λαφαζάνης) χορεύουν | 20/03/2013 16:58
    Ρε παιδιά είστε όλοι τόσο χαζοί ή απλά σπάτε πλάκα? Γεγονός: οι κύπριοι μάζεψαν τα λεφτά των ρώσων γκανγκστερ (και ουκρανών, αμερικανών, ελλήνων / οι δικοί μας ζητάνε εδώ και τρία χρόνια στοιχεία από τις κυπριακές τράπεζες και τι τους έδωσαν? ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΤΟ ΜΑΚΡΥΤΕΡΟ / ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΜΟΓΙΟ ΤΟ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΤΟΥ ΑΚΗ Ο ΛΙΒΑΝΕΖΟΣ ΕΚΕΙ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ / κλπ). Τα έπαιξαν (και σε δικά μας ομόλογα) και τώρα πάπαλα. Καταθέσεις φαίνονται, ΑΛΛΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΟΚ. Τους λένε αυτοί που έχουν τα παπέλια: ναι μεν, ΑΛΛΑ ΠΑΡΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΜΠΟΥΚΩΣΑΤΕ ΣΤΟΥΣ ΤΟΚΟΥΣ. Τι λέτε ρε παιδιά? Να χάσουμε την μαρμίτα λένε οι κύπριοι. ΟΜΩΣ ΠΑΙΔΕΣ ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΕΛΟΣ. ΚΟΥΡΕΨΤΕ ΤΟΥΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΣΩΘΕΙΤΕ.
    Αχιλλέας
    απάντηση5120
     
     
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΩΡΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ | 20/03/2013 16:04
    Λύνωμεν τις διαφορές μας βάζοντας ο ένας βόμβα στο αυτοκίνητο του άλλου, ή καίγοντας ο ένας το μαγαζί του άλλου. Ανεχόμαστε χάριν του χρήματος τα ναρκωτικά και όλες τις παρανομίες στην Αγία Νάπα και σε άλλα τουριστικά μέρη. Πηγαίνουμε μαζικά στα καζίνα της κατεχόμενης Κύπρου. Φοροδιαφεύγουμε στο χείριστο βαθμό. Χτίζουμε πάνω στο μαύρο χρήμα. Πιστεύουμε ότι για όλα τα πράγματα πρέπει να τυγχαίνουμε ιδιαίτερης (ευνοικής φυσικά) μεταχείρισης . Ο Θεός μας είναι το χρήμα. Θεωρούμε ότι είμαστε ο ομφαλός της γης. Μεταλλασόμαστε συνεχώς αναλόγως από που έρχονται τα ριάλια (Τώρα Ρωσία, παλιά Λίβανος). Μαέστροι της υποκρισίας. Συμμαχούμε και με το διάολο αρκεί να έχωμεν κέρδος.
    ΤΕΡΜΑ ΤΑ ΨΕΜΜΑΤΑ
    απάντηση615
     
     
     
    AMHN | 20/03/2013 16:03
    Λίγες, μόνο λίγες παραπάνω ιστορικές γνώσεις να είχαν ΟΛΟΙ οι Έλληνες, και να σκέφτονταν όπως ο αρθρογράφος θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα για όλους μας.... αποδεικνύεται για μια ακόμη φορά ότι η κύπρος και η ελλάδα ακολουθούν κοινή μοίρα και πορεία μέσα στον διάβα της ιστορίας...μπορεί σαν δύο ανεξάρτητα και κυρίαρχα (λέμε τώρα) κράτη, ωστόσο η πορεία τους είναι αλληλένδετη....για εμένα, όσο γραφικό και αν ακούγεται σήμερα αυτό από έναν νέο ηλικίας 28 ετών, θα έπρεπε να είναι ένα κράτος ελλάδα και κύπρος.....η ισχύς εν την ενώσει....τί άλλο πρέπει να γίνει για να νοιώσουμε μονοιασμένοι?ως πότε θα γινόμαστε βορά σε ξένους κατακτητές αλλά και εγχώριους σε ελλάδα και κύπρο δωσίλογους.??
    ΚΩΣΤΑΣ
    απάντηση2810
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Δύο Σενάρια | 20/03/2013 15:54
    Πέρα από τα οικονομικά νούμερα (που έχουν βέβαια μεγάλη σημασία) υπάρχει ένα μείζον πολιτικό γεγονός : χτες, για πρώτη φορά από την έναρξη της ευρωπαϊκής κρίσης, ένα εθνικό κοινοβούλιο κράτους - μέλους, είπε ΟΧΙ στις εντολές Βρυξελλών - Βερολίνου. Χωρίς να μιλάμε για "καλούς" ή "κακούς", υπάρχουν τώρα 2 πιθανότητες : αν Βρυξέλλες-Γερμανία υποχωρήσουν σ΄αυτό το ΟΧΙ των Κυπρίων, τότε τελειώνει το παραμύθι των "μονοδρόμων" των επιβαλλόμενων πολιτικών. Αν δεν υποχωρήσουν και βγει η Κύπρος από το ευρώ, τότε αυξάνονται οι πιθανότητες διάλυσης της Ευρωζώνης. Προσωπικά θεωρώ θετικά και τα 2 σενάρια. Φυσικά μπορεί να υπάρξει κ τρίτο σενάριο που δεν το φανταζόμαστε ακόμη.
    Αδάμος Παναγιώτης
    απάντηση182
     
     
    ΠΟΛΛΑ... | 20/03/2013 15:26
    ...τομαρια πουλημενα ,εχει ο τοπος τουτος...μου το'λεγαν και δεν το πιστευα,τωρα το βλεπω...
    Μιχαλης
    απάντηση139
     
     
    Τραπεζικά λάθη | 20/03/2013 15:19
    Εντάξει είναι εθνικό καθήκον της Ελλάδας να συμπαρασταθεί και να βοηθήσει την Κύπρο αλλά να λέμε και του στραβού το δίκιο κύριε Μαλούχο, αυτή τη στιγμή οι Κύπριοι πληρώνουν την απληστία των τραπεζιτών, διότι κύριε γιατί δανείζεις οκτώ φορές το ΑΕΠ της χώρας? Αν προσθέσουμε και την χασούρα από το Ελληνικό PSI το πρόβλημα διογκώθηκε. Και στην Ελλάδα πληρώνουν οι πολίτες τα λάθη και την πλεονεξία των τραπεζών, από την κυβέρνηση Καραμανλή και εντεύθεν ξέρει κάποιος να μας πει πόσα δις έχουν πάρει συνολικά. Κανένας δεν μιλάει γι αυτό. Από το 2008 του μεγάλου κραχ και της πτώσης της Leehman brothers βαδίζουμε σε τεντωμένο σχοινί και ιδιαίτερα οι φτώχές χώρες.
    H mastiga ton trapezon
    απάντηση187
     
-