από metereologos.gr
Σάββατο 18 Νοεμβρίου 2017
 

Αναστασιάδης στην Μέρκελ: Σας προειδοποίησα... τώρα χαιρετίσματα

Τηλεφωνική επικοινωνία του προέδρου της Κύπρου και με Ολι Ρεν
Αναστασιάδης στην Μέρκελ: Σας προειδοποίησα... τώρα χαιρετίσματα
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Τηλεφωνική επικοινωνία με τον επίτροπο Όλι Ρεν και τον στενό συνεργάτη της Άνγκελα Μέρκελ, ευρωβουλευτή Έλμαρ Μπροκ, είχε -μεταξύ άλλων- ο πρόεδρος της Κύπρου Νίκος Αναστασιάδης, μετά τη θύελλα που προκάλεσε η απόφαση για «κούρεμα» στις καταθέσεις.

Το μήνυμα Αναστασιάδη προς τους δύο ευρωπαίους αξιωματούχους ήταν κοινό και, σύμφωνα με πληροφορίες, ο Κύπριος πρόεδρος ανέφερε χαρακτηριστικά: «Όταν σας προειδοποιούσα ότι δεν υπάρχει πλειοψηφία στη Βουλή για να εγκρίνει την συμφωνία δεν ακούγατε και επιμένατε. Να δώσετε χαιρετίσματα στην κ. Μέρκελ».

Ο πρόεδρος της Κυπριακής Δημοκρατίας διέψευσε επίσης κατηγορηματικά πληροφορίες που τον ήθελαν να έχει απορρίψει πρόταση για εξαίρεση των καταθέσεων κάτω από 100.000 ευρώ από το τέλος επί των καταθέσεων.

Σε γραπτή του δήλωση, ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Χρήστος Στυλιανίδης ανέφερε ότι «αντίθετα, ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας έδωσε τη μάχη για να αποτρέψει αυτή την πρωτοφανή εξέλιξη», η οποία, όπως προσθέτει, «τελικά επιβλήθηκε με τρόπο εκβιαστικό από αυτούς που σήμερα προσπαθούν να δικαιολογήσουν τις δικές τους αποφάσεις». 

Μιλώντας στο ενημερωτικό μαγκαζίνο του ARD ο Γερμανός υπουργός Οικονομικών Βόλφγκανγκ Σόιμπλε φέρεται να κατέστησε υπεύθυνους την κυπριακή κυβέρνηση, την Ευρωπαϊκή Επιτροπή και την ΕΚΤ για την απόφαση του Eurogroup που θέλει και τους μικροκαταθέτες να συμμετάσχουν στο κόστος της διάσωσης της Κύπρου.

«Τόσο η γερμανική κυβέρνηση όσο και το ΔΝΤ, σεβάστηκαν την ρύθμιση για τη διασφάλιση των καταθέσεων», είπε ο Σόιμπλε. «Εκείνοι προέκριναν τη λύση αυτή και θα πρέπει τώρα να την εξηγήσουν στον κυπριακό λαό», πρόσθεσε ο Γερμανός υπουργός, όπως μετέδωσε η ελληνική υπηρεσία της Deutsche Welle.


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Κύπρος: Σε βαρύ κλίμα οι πολιτικές εξελίξεις - Νέα αναβολή της συνεδρίασης της Βουλής 
Διάγγελμα Αναστασιάδη: Η Κύπρος ζει τις πιο τραγικές στιγμές από το 1974 
Κύπρος-Σοκ και οργή: Δραματικές οι εξελίξεις 
Πολύ κοντά σε συμφωνία Κύπρος Ε.Ε. στο σημερινό Eurogroup 
Τσίπρας σε Αναστασιάδη: Να μην γίνει η Κύπρος Ελλάδα 
ΑΚΕΛ: Η κυβέρνηση αναλώνεται σε επικοινωνιακά παιχνίδια  
 
 
σχόλια (42)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    ΕΝΑ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΑ ΑΔΕΡΦΙΑ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΚΥΠΡΙΟΥΣ. | 20/03/2013 13:49
    Μια χαρα απαντησε στην ευρωπη ο προεδρος. Οχι σαν τους δικους μας που σκυψαν το κεφαλι σαν ζητιανακια. ΖΗΤΙΑΝΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ...ΟΧΙ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟς ΛΑΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΦΤΕΞΕ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ (ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ, ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΦΤΑΙΞΑΜΕ, ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΖΑΜΕ....ΣΥΦΜΦΩΝΩ) ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ? ΝΑ ΜΑΣ ΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΤΟ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟ ΣΚΥΛΙ...ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΤΑΝΕ ΕΝΑ ΚΟΚΑΛΟ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΚΥΠΡΙΟΥΣ, ΚΑΙ ΔΙΝΩ ΤΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΛΜΗΣΕ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΙ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ ΜΙΑ ΛΥΣΗ!!
    ΚΛ
    απάντηση73
     
     
    ποιούς προειδοποίησες ρε καραγκιόζη; | 19/03/2013 20:41
    τους ρώσους τους προειδοποίησες; τους τσύπριους;
    ولكن ما الأحمق (ma che stronzo)
    απάντηση103
     
     
    Επιστροφή στην δραχμή | 19/03/2013 19:12
    Το παράδειγμα θα μας το δώσουν οι Κύπριοι. Επιστροφη στην δραχμή, εάν δεν φύγουμε από το ευρο θα υποφέρουμε μια ζωή.
    Γιάννης
    απάντηση1115
     
     
    Πάλι με χρόνια με καιρούς, πάλι πλυντήρια θα΄χεις! | 19/03/2013 18:22
    Ακούς εκεί η Μέρκελ να μη θέλει να δανείζει επ΄άπειρον και να μας θρέφει στο τσάμπα! Τι μάνα πλεον!
    Τρια πουλάκια κάθουνταν
    απάντηση157
     
     
     
    μαρια | 19/03/2013 17:20
    η Κύπρος δεν μασάει είναι πατριώτες.. Έζησα δέκα χρόνια στην Κύπρο δεν έχουν καμία σχέση με εμάς. Θυμάμαι ένα περιστατικό στην Κύπρο εν ενεργεία υπουργός είχε καταπατήσει αιγιαλό και τον πήγανε στο εισαγγελέα. Μόνο πάνω από το πτώμα τους θα περάσουν τα μέτρα...........Αυτοί είναι πατριώτες όχι σαν εμάς που προσκυνήσαμε τους Γερμανούς και έχουν χωρίσει το λαό σε δεξιούς αριστερούς και μας έχουν βάλει και τρωγόμαστε σαν τα σκυλιά Όλα είναι μελετημένα για να μας χωρίσουν δεν υπάρχει κόμμα μόνο πατρίδα αλλά που να το καταλάβουμε!!!!!!!!!!!!!!!
    maria
    απάντηση9325
    Απαντήσεις  4 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Λίγα παθαίνουνε με αυτόν που βγάλανε... | 19/03/2013 17:11
    Έλληνες δεν είναι και οι Κύπριοι; Απατεώνα και ψεύτη πολιτικό ηγέτη ψηφίσανε. ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ στο αίμα μας να ψηφίζουμε μειοδότες και μπομπολικούς ναιναίκους. Δε σας λυπάμαι αδέρφια Κύπριοι, γιατί κάνετε ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ακριβώς βλακείες με μας. See you in hell... κι άντε χαιρετίσματα στο φυσικό αέριο... είναι ΗΔΗ Γερμανικό!
    airkats
    απάντηση1272
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Νάνοι εντολοδέκτες "ηγέτες" | 19/03/2013 16:27
    Τι σημαίνει "σας προειδοποίησα"; Σημαίνει ότι δέχτηκε να πάρει την εντολή και να προσπαθήσει να την εφαρμόσει ο ψηλός Κὐπριος αλλά νάνος ηγέτης; Δεν μπορούσε να πεί ΟΧΙ ευθύς εξαρχής;
    Αρης Π.
    απάντηση5014
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ποσο μαγκες,,,,ειναι οι κυπριοι | 19/03/2013 15:36
    νομιζω,,,τελικα οτι οι κυπριοι,,,αποδειχτηκαν πολυ μαγκες,,,σε ολη την ευρωπη,,,απο ολους,,,και το απεδιξαν,,,κανεις σε ολη την ευρωπη,,,δεν εκανε,,,κατι αναλογο,,,ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΥΣ ΚΥΠΡΙΟΥΣ,,,ΤΟΥΣ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΚΑΠΕΛΛΟ
    ποσο μαγκες,,,,ειναι οι κυπριοι
    απάντηση7817
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Παρτε τα λεφτα των Ρωσων | 19/03/2013 15:05
    Η χρεοκοπια εχει γινει . Τελος . Αν δεν γινει το κουρεμα τα λεφτα των ρωσων ( Τα 3 Δις ) θα ζητηθουν απο τους Κυπριους. Και 3 δις ειναι το 20 % του ΑΕΠ για την κυπρο. Ειναι ποσο τεραστιο . Ειναι σαν 10 χαρατσια σε σχεση με την Ελλαδα.
    Γιαννης
    απάντηση2715
     
     
     
    πολιτικοι | 19/03/2013 14:13
    Η μικρη κυπρος αντιστεκεται ελλαδιτες πολιτικοι της καρπαζιας, εσεις και τα φερεφωνα σας θα δουμε στις απολογιες σας , τι θα λετε ? βουλευτες της πλακας οι συναδελφοι σας στη κυπρο αντιστεκωνται δε μασσανε απο απειλες, το ακουτε ??? πολιτικοι νανοι ελλαδιτες ??????
    νανοι
    απάντηση4933
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    i zimia den dior8onete | 19/03/2013 13:49
    tin zimia tin ekane idi o Anastasiadis, opoia katalixi na exi afti i istoria o kosmos 8a ta travixi ta lefta apo to nisi , Anastasiadi twra xairetismata
    akis
    απάντηση246
     
     
    einai idi arga | 19/03/2013 13:41
    katestrepse to nisi me tin sigata8esi tou , opoia ekvasi na exei auti i istoria o kosmos 8a ta mazepsi ta lefta apo tin Kypro ANASTASIADI TWRA XAIRETISMATA ............
    taleporos
    απάντηση1313
     
     
     
    περιεργες συμπτωσεις | 19/03/2013 12:09
    Οι Ελλαδα (μητερα πατριδα) και η ελληνικη Κυπρος βρεθηκαν τα τελευταια 10 χρονια μεσα σε ενα κυκεωνα διεθνων επιθεσεων. Πολιτικων και οικονομικων. Ομως η συμπτωσεις ειναι τοσο καρφωτες που βγαζουν ματι. Δηλαδη, στην μεν Ελλαδα, τα χειροτερα (πτωχευση και υπαγωγη στην Τροικα) ηρθαν επι ΓΑΠ και στην Κυπρο το καταστροφικο και ληστρικο 'κουρεμα' των καταθεσεων (θα αδειασουν οριστικα ολες οι κυπριακες τραπεζες και βεβαιως η οικονομια της Κυπρου) μολις πηρε την προεδρια ο Αναστασιαδης! Τι κοινο εχουν αυτοι οι 2 ? Μα φυσικα ηταν οι μοναδικοι σε Ελλαδα και Κυπρο που ηταν αναφανδον υπερ του εξοντωντικου για τον ελληνισμο σχεδιου Αναν!!!
    Σπυρος
    απάντηση3959
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΤΟ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΦΡΑΟΥ ΜΕΡΚΕΛ,ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ "ΕΚΠΑΡΑΘΥΡΩΣΗ" | 19/03/2013 11:20
    Ο Ν.Αναστασιάδης,θα πρέπει να προσέχει τι λέει στην-ομοιδεατισσά του,μην το ξεχνάμε- φράου Μέρκελ.Ας εξασφαλίσει,ότι όταν στυλώσει τα πόδια,θα έχει και την υποστήριξη των υπόλοιπων κυπριακών κομμάτων.Υπάρχει προηγούμενο.Ο Γ.Παπαναδρέου,εκπαραθυρώθηκε από την κυβέρνηση,όταν ζήτησε δημοψήφισμα,και βρέθηκε έκθετος,χωρίς την ελάχιστη υποστήριξη,όχι από τους Μερκοζί αλλά από το ελληνικό πολιτικό σύστημα,και τους "αδούλωτους"και αθώους για την δημοσιονομική ξεφτίλα, αρχηγούς του,(βλ.Ζάππεια και ισοδύναμα μέτρα του Σαμαρά,τα δανεικά από Ρωσία και Κίνα του Καμμένου,την υστεροβουλία του Βενιζέλου,την λούφα και παραλλαγή του αγνοούμενου της Ραφήνας,και πάει λέγοντας).
    Χρ.Δ.Γκολφινόπουλος
    απάντηση7412
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Έχει θράσος | 19/03/2013 10:42
    τελικά ο αναστασιάδης - γνώριζε από μέρες ότι θα γίνει κούρεμα αλλά πίστευε σε "πολιτική" λύση. ο ίδιος πρότεινε κούρεμα μικροκαταθετών για να προφυλαχθούν οι ρώσοι μεγιστάνες. κι στο τέλος μας το παίζει κι παλληκάρι - ας προσέξει όμως γιατί οι ξένοι δεν παίζουν. αν βέβαια δεν του αρέσει η Ε.Ε. ας αναζητήσει ...αλληλεγγύη στους ρώσους μαφίοζους
    ...
    απάντηση4926
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    τον αρχιγκασμά τον Αναστασιάδη | 19/03/2013 09:43
    αυτόν που εξελέγει με την υπόσχεση πως δεν πρόκειται να δεχθεί το κούρεμα των καταθέσεων, τώρα προσπαθούν να μας τον εμφανίσουν σαν τον μάγκα εμπρός στη Μέρκελ. Αν ήσουν όντως μάγκας αγόρι, δεν θα δεχόσουν αυτά που δέχτηκες.
    Οποία γελοιότις
    απάντηση6914
     
     
    δυσκολη δουλεια | 19/03/2013 09:33
    να εισαι κυβερνητης. αν κουρεψει κατω απο 100000 θα βρει απεναντι το λαο του. αν ομως προστατεψει τους κατω των 100000 θα πρεπει να ξυρισει τους αλλους. απο δημαρχος μπαρμπερης!
    sergio
    απάντηση495
     
     
    γονατιστος | 19/03/2013 09:07
    σου στελνω χαιρετισματα μεχρι να γυρισω γονατιστος στα ποδια σου να σκυψω. η κινα και η ρωσια δινουν δανεικα; δεν νομιζω νικο!
    sergio
    απάντηση338
     
     
    σε μια κουταλια νερο , | 19/03/2013 06:24
    Κοψτε τα σκατοπαιχνιδακια σας ολοι οι πολοι εξουσιας , δεν σας ψηφιζουμε για να μας σαλαγατε , μονο για να διαχειριζεσθε προλαμβανοντας στρεβλωσεις , αν δεν μπορειτε παραιτηθειτε ναρθουν αλλοι που μπορουν , αει στο διαολο...
    αποκλειστε τους φορολογικους παραδεισους...
    απάντηση325
     
-