από metereologos.gr
Σάββατο 23 Σεπτεμβρίου 2017
 
 

Ζούμε το τέλος της ευρωζώνης;

Μέρκελ, Σόιμπλε και οι υπάλληλοί τους στις Βρυξέλλες πυρπολούν την Ευρώπη και καταστρέφουν το ευγενέστερο μεταπολεμικό πολιτικό επίτευγμα του πλανήτη - Η τιμωρία της Κύπρου πληγώνει την Γηραιά Ήπειρο και κλονίζει την εμπιστοσύνη των πολιτών
Ζούμε το τέλος της ευρωζώνης;
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Η κυπριακή περιπλοκή - αναπάντεχη πιθανώς για τους υπερόπτες γερμανούς - είναι φανερή πια διά γυμνού οφθαλμού.

Οι Βρυξέλλες και το Βερολίνο πίστευαν ότι θα ξεμπέρδευαν στα γρήγορα, σε ένα τριήμερο, με την Κύπρο, δεν υπολόγιζαν τις αντιδράσεις, πολιτικές και οικονομικές, παρ' ότι είχαν εμπειρίες από την προηγούμενη εμμονή τους για τη συμμετοχή των ιδιωτών στο κούρεμα του ελληνικού χρέους.

Όπως όλοι θυμούνται από την εμμονή του Σόιμπλε και συνολικά των γερμανών διαχύθηκε η κρίση χρέους σε όλη την ευρωζώνη.

Τότε η Γερμανία ήθελε να τιμωρήσει εκείνους που είχαν πάρει ρίσκο και χρηματοδοτούσαν αφειδώς υπερχρεωμένες οικονομίες, τώρα θέλουν να τιμωρήσουν εκείνους που μεταφέρουν κεφάλαια και πλούτο σε φορολογικούς παραδείσους.

Τότε με την εμμονή τους κατέστρεψαν την αγορά των ομολόγων και τώρα με την ίδια εμμονική στάση τους υπονομεύουν το αγαθό της τραπεζικής πίστης, πληγώνοντας καίρια τη βάση του χρηματοπιστωτικού συστήματος.

Δεν αντιλαμβάνονται μέσα στον δογματισμό και την υπεροψία τους ότι μαζί με τους ρώσους ολιγάρχες καταστρέφουν και μια πολύπαθη μικρή χώρα και μαζί της κάθε έννοια αλληλεγγύης, η οποία αποτελεί συστατικό στοιχείο του ευρωπαϊκού οικοδομήματος.

Όμως τα γεγονότα είναι αμείλικτα. Το κυπριακό πολιτικό σύστημα αντέδρασε και συνεχίζει να αντιδρά. Δεν εκτέλεσε τις αποφάσεις των Βρυξελλών εντός των προθεσμιών που είχαν τεθεί. Και πιθανώς να μην το κάνει ούτε αύριο.

Όπως προκύπτει από τους ανταποκριτές στη Λευκωσία πλειοψηφία δεν υπάρχει στο κυπριακό κοινοβούλιο γι' αυτά τα μέτρα. Ούτε είναι εύκολο να συμφωνήσει ακόμη και σε ένα λιγότερο πιεστικό πακέτο, που πιθανώς θα απαλλάσσει τους μικροκαταθέτες.

Η ζημιά ωστόσο έχει γίνει. Το κυπριακό τραπεζικό σύστημα έχει καταστεί ήδη αναξιόπιστο και μόνο ένα θαύμα μπορεί να το διασώσει.

Επιπλέον η περιπλοκή έχει ήδη μεταφερθεί στην Αθήνα. Οι εγκατεστημένες στην Ελλάδα κυπριακές Τράπεζες θα μείνουν κλειστές την Τρίτη, ίσως και την Τετάρτη και την Πέμπτη. Οι ελληνικές πιστωτικές αρχές και η κυβέρνηση δηλώνουν ότι είναι έτοιμες να εξαγοράσουν τις εδώ λειτουργούσες κυπριακές Τράπεζες, αλλά στον βαθμό που δεν υπάρχει συμφωνία και αποδοχή του πακέτου διάσωσης στην Κύπρο κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει.

Πρόθυμοι αγοραστές μπορεί να υπάρχουν προκειμένου να ασφαλισθεί κατά το δυνατόν το έτσι κι αλλιώς προβληματικό ελληνικό χρηματοπιστωτικό σύστημα,αλλά όσο δεν υπάρχουν πωλητές η περιπλοκή πρέπει να θεωρείται δεδομένη για την Αθήνα.

Τι θα γίνει αν το πρωί της Τρίτης οι Έλληνες καταθέτες της Τράπεζας Κύπρου, της Λαϊκής και της Ελληνικής Τράπεζας απαιτήσουν τα περίπου 15 δισ. που έχουν κατατεθειμένα σ' αυτές; Και οι συναλλαγές τόσων και τόσων επιχειρήσεων πως θα διευθετηθούν; Και οι περίπου 5.000 εργαζόμενοι τι θα απογίνουν;

Η Ελλάδα δυστυχώς έχει μπει σε διαδικασία περιπλοκής. Αλλά δεν είναι η μόνη. Οι Ισπανοί ανησυχούν, οι Ιταλοί το ίδιο,οι Πορτογάλοι επίσης, οι Εσθονοί που συλλέγουν και αυτοί καταθέσεις Ρώσων νοιώθουν ανασφαλείς. Κι αν είναι πρόβλημα η Κύπρος με τον υπερμεγέθη τραπεζικό τομέα, γιατί άραγε δεν ισχύει το ίδιο για το Λουξεμβούργο;

Τίποτε λοιπόν δεν σταματά το κύμα αμφισβήτησης που άνοιξαν οι γερμανοί πολιτικοί με την αμετροεπή ηγεμονική στάση και συμπεριφορά τους.

Ίσως είναι πρώιμο να υποστηρίξει κανείς ότι ζούμε το τέλος της Ενωμένης Ευρώπης. Ωστόσο είναι φανερό ότι με τέτοιες,οικονομικά αστήρικτες και πολιτικά εκδικητικές επιλογές,δεν μπορεί να περπατήσει το ευρωπαϊκό όραμα.

Η Γερμανία δυστυχώς καταδιώκεται από την Ιστορία της,σπέρνοντας και πάλι σπόρο διχασμού στην Γηραιά Ήπειρο.

Θα το πληρώσει η ίδια,θα το πληρώσουμε όλοι. Και το κυριότερο θα χαθεί το ευγενέστερο πολιτικό επίτευγμα των μεταπολεμικών χρόνων προς χάριν μικρών συμφερόντων και μεγάλων εγωισμών, που χαρακτηρίζουν μυωπικές μικρές και ασήμαντες ηγεσίες.


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

 
 
σχόλια (187)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    τα κλασσικα αρθρα πασαλειμματα... | 21/03/2013 20:48
    που γραφονται στο βημα. καντε λιγο ερευνα και σκεφτειτε τι γραφετε, μην διαλεγετε τον ευκολο δρομο της απλοϊκης βλακειας.
    ΗΣ
    απάντηση93
     
     
    Μίσος, προαγός της επόμενης δικτατορίας. | 21/03/2013 16:39
    Eίναι λυπηρόν να διοχετεύεται τα προσωπικά σας αισθήματα μίσους στους συμπολίτες μας, για τους εταίρους λαούς. Αναρωτιέμαι αν το κάνετε αποσκοπώντας σε χέρι βοήθεια στην επόμενη δικτατορία στην χώρα μας η απλά από ανευθηνότητα και ασχετοσύνη.
    Μινώταυρος
    απάντηση56
     
     
    ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΝΙΩΘΟΥΝ ΠΑΝΙΣΧΥΡΟΙ ΚΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΙ... | 21/03/2013 09:03
    Οσοι σπεύδουν να επαινέσουν την στάση των Κυπρίων και να συμπαραταχθούν στο πλευρό τους, αλλαλάζοντας πολεμικά, θα ήταν χρήσιμο να κάνουν την αυτοκριτική τους, όταν ξεδιπλωθούν οι εξελίξεις και γίνουν φανερές οι επιπτώσεις των σημερινών επιλογών τους. Και θα ήταν πολλαπλά χρήσιμο, για όλους μας, τα διδάγματα που θα εξαχθούν να αξιοποιηθούν για την χάραξη μιας ενωτικής, εθνικής γραμμής, μακριά από ιδεοληψίες αλλά και παλληκαρισμούς. Γιατί στην εποχή μας, οι πόλεμοι δεν κερδίζονται στα πεδία των μαχών, αλλά μάλλον με την σύμπτηξη των σωστών συμμαχιών.
    pp
    απάντηση77
     
     
     
    opos kai oi ellines | 20/03/2013 09:57
    oi kyprioi exoun tin periergi antilipsi, oti panta oi alloi (evropaioi) prepei na plironoun to logariasmo gia ta dika tous lathi. as pane sto diavolo!
    apo germania
    απάντηση1531
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ξυπνήστε επιτέλους ! | 20/03/2013 09:51
    Η Ευρωπαϊκή Ένωση είναι πλέον το συντομότερο ανέκδοτο, διότι ούτε Ευρωπαϊκή είναι (αλλά γερμανική), ούτε και...Ένωση (αλλά λεόντειος εταιρεία). Απομένει να δούμε πότε θα ξυπνήσουν οι ηλίθιοι ευρωλάγνοι, ώστε να μείνουν μόνοι τους οι Απόγονοι Δοσιλόγων της Κατοχής να δούμε πόσοι και ποιοί είναι !
    Αετόπουλο
    απάντηση3018
     
     
    pali ta idia | 20/03/2013 07:28
    oi germanoi exoun kapsi 2 fores thn evropi sto parel8on kai tora pane gia thn 3 fora, pote 8a katalavoume pos mono me ton fanizmo tou 8a iparxi irini sthn evropi. einai h xiroteri ratsa an8ropon
    Antonis Kalisis
    απάντηση1719
     
     
    Η δικαιωση του Γ.Παπανδρεου. | 19/03/2013 23:58
    Οταν ζητησε δημοψηφισμα για την συμβαση.μετα την αρνηση του Σαμαρα να την ψηφισει . τον αναγκασαν να παραιτηθει και εχασε την ευκαιρια ο Ελληνικος Λαός να πει το μεγαλο ΟΧΙ ομως τότε όλοι έσεις ευχαριστιθηκατε απο την προσβολη που εκαναν στον ΕΛΛΗΝΑ πρωθυπουργο η ΜΕΡΚΕΛ και ο υβριστης ΣΑΡΚΟΖΙ !!!
    ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
    απάντηση3118
     
     
    Πολυ δραμα... | 19/03/2013 23:21
    .....και λιγη ουσια απο τον αρθρογραφο....Ναι, ειναι λαθος να υποστουν κουρεμα οι καταθεσεις μεχρι 100,000 ευρω που ειναι εγγυημενες και γιαυτο εξαλλου οπως φαινεται αυτοι οι καταθετες θα μεινουν μαλλον ανεπαφοι. Αλλα δεν ειναι καθολου λαθος να υποστουν κουρεμα οι μη εγγυημενες καταθεσεις (για αυτο εξαλλου λεγονται και "μη εγγυημενες"). Κατα τα αλλα ο αρθρογραφος τα βαζει με τη Μερκελ χωρις να λεει οτι η λυση που ζηταει ειναι να πληρωσουν οι Γερμανοι φορολογουμενοι τα σπασμενα του καθε Ρωσου ολιγαρχη και την εγκληματικη αμελεια των Κυπριων να εποπτευσουν σωστα το τραπεζικο τους συστημα .....Ειναι δικαιο ayto? Δε νομιζω.
    Τα κεφαλια μεσα
    απάντηση298
     
     
     
    ΑΛΛΑΞΕΤΕ | 19/03/2013 22:16
    Έλληνες Η μόνη βοήθεια που μπορείτε να δώσετε στην Κύπρο και στον εαυτό σας ΑΛΛΑΞΕΤΕ από ΑΥΡΙΟ όλα τα ευρώ σας σε οποιοδήποτε άλλο νόμισμα Και ΔΙΑΔΩΣΤΕ το
    Panos K
    απάντηση1017
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Οι τοκογλύφοι δεν χρωστούν... | 19/03/2013 20:55
    Κάποιος είπε ως εξυπνάδα ότι το Λουξεμβούργο δεν χρωστάει ! ΄Εχετε δει κανένα τοκογλύφο να χρωστάει ? Το εν λόγω κρατίδιο δεν παράγει βεβαίως τίποτα, αλλά είναι η Τράπεζα των πλουσίων κρατών της Ευρώπης !
    Μογκοφόνγκο
    απάντηση187
     
     
    Με χαράτσια και μειώσεις μισθών τι γίνεται? | 19/03/2013 19:10
    Δεν ξέρω πως ακριβώς είναι η κατάσταση με χαρατσία και μειώσεις μισθών στην Κύπρο. Αν όμως δεν έχουν να πληρώσουν όλα αυτά, προτιμώ τον φόρο καταθέσεων. Και στην Ελλάδα το ίδιο έγινε μόνο που μας τα πήραν (και συνεχίζουν να παίρνουν) με άλλο τρόπο. Αν είχαμε μόνο το φόρο καταθέσεων θα πλήρωνα μόνο 500 ευρώ για ό,τι έχω στην τράπεζά. Μέχρι τώρα μου έχουν φύγει πάνω απο 10 000 σε μειώσεις και χαράτσια... Και τώρα πλεον δουλεύει μόνο ένας.
    Μιχάλης
    απάντηση155
     
     
    Με χαράτσια και μειώσεις μισθών τι γίνεται? | 19/03/2013 19:10
    Δεν ξέρω πως ακριβώς είναι η κατάσταση με χαρατσία και μειώσεις μισθών στην Κύπρο. Αν όμως δεν έχουν να πληρώσουν όλα αυτά, προτιμώ τον φόρο καταθέσεων. Και στην Ελλάδα το ίδιο έγινε μόνο που μας τα πήραν (και συνεχίζουν να παίρνουν) με άλλο τρόπο. Αν είχαμε μόνο το φόρο καταθέσεων θα πλήρωνα μόνο 500 ευρώ για ό,τι έχω στην τράπεζά. Μέχρι τώρα μου έχουν φύγει πάνω απο 10 000 σε μειώσεις και χαράτσια... Και τώρα πλεον δουλεύει μόνο ένας.
    Μιχάλης
    απάντηση65
     
     
    ΚΑΤΩ ΟΙ ΜΑΦΙΟΖΟΙ | 19/03/2013 18:57
    ΑΝΟΙΓΜΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΙΚΩΝ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ, ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΩΝ ΥΠΕΡΑΚΤΙΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ, ΔΗΜΕΥΣΗ ΤΩΝ ΜΑΦΙΟΖΙΚΩΝ ΠΕΡΟΥΣΙΩΝ. ΝΑ ΔΗΛΟΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ. ΝΑ ΔΙΩΧΘΟΥΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΡΩΣΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ,ΕΒΡΑΙΟΙ, ΑΡΑΒΕΣ , ΚΙΝΕΖΟΙ ΜΑΦΙΟΖΟΙ- ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝΑΔΙΑΝΟΜΗ ΤΟΥ ΠΛΟΥΤΟΥ. ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΟΒΑΡΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΕΛΛΑΔΑ. ΜΟΝΟ ΟΙ ΜΑΦΙΟΖΟΙ. ΕΞΩ ΟΙ ΠΡΑΧΤΟΡΕΣ ΤΟΥ ΠΟΥΤΙΝ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΚΥΠΡΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΔΗΘΕΝ ΦΥΛΟΥΣ ΤΩΝ ΛΑΩΝ. Η ΜΕΡΚΕΛ ΚΑΙ Ο ΠΟΥΤΙΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΠΑΛΙΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΠΑΡΟΙΜΙΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΟΥΡΗ
    ΕΚΔΙΚΗΤΗΣ
    απάντηση811
     
     
    πεστα ολα | 19/03/2013 18:33
    κυριε Καρακουση για εξηγηστεμας μας γιατι στο eurogroup μονο η Ελλαδα ηταν με το μερος της Κυπρου ολλες οι αλλες χωρες συνωμοτουσαν κατα της Κυπρου και ποιος θα πληρωσει τα χρηματα κυριε Καρακουση χωρις οι χωρες αυτες να κανουν μεταρυθμισεις εσυ δανειζεις ετσι χωρις ορους
    ο ανεργος
    απάντηση122
     
     
    Ηρεμία παιδιά | 19/03/2013 17:56
    Δεν καταλαβαίνω τελικά γιατί σκούζουν όλοι αυτοί? Επειδή φορολόγησε η Ε.Ε. τις καταθέσεις των Ρώσων και των υπόλοιπων απανταχού της Μεσογείου μαφιόζων ? Και που είναι το πρόβλημα δηλαδή ? Μήπως ξανά-μανά ανακαλύψαμε ντέρμπυ και πρέπει να φανατιστούμε και πάλι ? Ε.Ε. κατα μαφιόζων αυτή τη φορά. Και δες που μεσα στον φανατισμό και την καφρίλα μας φτάνουμε να υποστηρίξουμε ακόμα και την ωμή παρανομία. Αρκεί να είναι αντιγερμανική. Και τους έχουμε πολύ άχτι τους Γερμανούς γιατί τόλμησαν και μας είπαν το πασιφανές. Ότι το σύστημα μας εκτρέφει και επιβραβεύει κακομαθημένους και αντιδημιουργικούς μπούληδες που θέλουν μόνο να παίρνουν χωρίς να προσφέρουν. Γιατί αυτό κάναμε 30 χρόνια τώρα !
    jo
    απάντηση297
     
     
     
    ΟΙ ΖΩΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ | 19/03/2013 17:24
    Μόνο φοβισμένοι είναι δυνατόν να πιστεύυν οτι η αρχουσα τάξη της βόρειας ευρωζώνης θα διακινδυνεύσει το ευρώ, από το οποίο αποβαίνει η πλέον ωφελημένη. Απλώς, δοκιμάζει στην πράξη τις ζωές - αντοχές των αλλων.. Εάν συμβαίνει πανευρωπαικά αυτό που ολοι βλέπουμε από την απόφαση περικοπής, αναλογισθείτε τι θα γίνει οταν καταρρεύσει το τραπεζικό σύστημα της Κύπρου, με το ειδικό βάρος που εχει. Θεωρώ παλικαρίσια τη στάση του Αναστασιάδη, ο οποίος εκαψε τη "λύση". διά της πρόβλεψης καταψήφισης της. Εάν ηθελε να την υπερασπιστεί, αλλα θα εκανε. Η ομοψυχία πολιτικού προσωπικού και λαικού παράγοντα της Κύπρου θα δώσει τη λύση. Αναμένονται αντίστοιχες συμπεριφορές και στη χώρα μας.
    ΣΩΤΗΡΗΣ ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ
    απάντηση605
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Αμήν! | 19/03/2013 16:42
    Το τελος της ευρωζώνης? Αμήν!!!!
    Ανώνυμος / η
    απάντηση5639
     
     
    οσοι ονειρευονται τα μεγαλεια της ισλανδιας... | 19/03/2013 16:24
    ας διαβασουν εδω τι ακριβως εγινε... http://en.wikipedia.org/wiki/2008–2012_Icelandic_financial_crisis#Aftermath_.282012.E2.80.932013.29
    lucien gris
    απάντηση85