από metereologos.gr
Τετάρτη 26 Ιουλίου 2017
 

Διάγγελμα Αναστασιάδη: Η Κύπρος ζει τις πιο τραγικές στιγμές από το 1974

Τα bonus σε όσους αφήσουν τις καταθέσεις τους στην Κύπρο
Διάγγελμα Αναστασιάδη: Η Κύπρος ζει τις πιο τραγικές στιγμές από το 1974
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

«Ζούμε τις πιο τραγικές στιγμές από το 1974» δήλωσε ο Κύπριος πρόεδρος Αναστασιάδης στο διάγγελμά του προς τον κυπριακό λαό, απευθύνοντας έκκληση σε δραματικούς τόνους για την κύρωση της συμφωνίας στην ψηφοφορία-θρίλερ της Καθαράς Δευτέρας. Ο Κύπριος πρόεδρος δεσμεύθηκε για κινήσεις -υπό τη μορφή της διάθεσης μετοχών και ομολόγων- με στόχο την ανακοπή πιθανής μαζικής εκροής καταθέσων και δήλωσε ότι αναμένει διαφοροποίηση της απόφασης του Eurogroup για τους μικροκαταθέτες.

«Βρισκόμαστε σε κατάσταση έκακτης ανάγκης. Παραλάβαμε κράτος υπό χρεοκοπία» είναι τα λόγια με τα οποία ξεκίνησε το διάγγελμά του προς τον κυπριακό λαό το βράδυ της Κυριακής ο Νίκος Αναστασιάδης, λέγοντας ότι μπροστά στο φάσμα της άτακτης χρεοκοπίας, με τον επακόλουθο κίνδυνο της εξόδου από το ευρώ, επέλεξε τη λιγότερο οδυνηρή επιλογή.

Ο κ. Αναστασιάδης δήλωσε απευθυνόμενος στους Κυπρίους ότι με τη συμφωνία που προκρίθηκε στο Eurogroup διασφαλίζεται οριστικά και αμετάκλητα η βιωσιμότητα του δημόσιου χρέους -«και οι μελλοντικές γενιές απαλάσσονται από τα δικά μας λάθη». 

Προς αποφυγή ενδεχόμενου κινδύνου μαζικής εκροής καταθέσεων από την Κύπρο, ο Νίκος Αναστασιάδης δήλωσε πως θα παραχωρηθεί σε όσους διατηρήσουν τις καταθέσεις τους για περίοδο δύο ετών το ήμισυ της αξίας της συνεισφοράς τους σε ομόλογα συνδεδεμένα με μελλοντικά έσοδα από την εκμετάλλευση των υδρογονανθράκων.

Παράλληλα, ο Κύπριος πρόεδρος δήλωσε ότι αναμένει διαφοροποίηση των αποφάσεων του Eurogroup όσον αφορά τους μικροκαταθέτες -καθώς η συμφωνία προβλέπει κούρεμα όλων ανεξαιρέτως των αποταμιεύσεων σε ποσοστό 6,75% μέχρι του ποσού των 100.000 ευρώ.


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Έσπασε το ταμπού της εγγύησης των καταθέσεων 
Πως εξελίχθηκε ο ωμός γερμανικός εκβιασμός κατά της Κύπρου 
Σε εξέλιξη η σύσκεψη πολιτικών αρχηγών στην Κύπρο 
Κύπρος: Σε βαρύ κλίμα οι πολιτικές εξελίξεις - Νέα αναβολή της συνεδρίασης της Βουλής  
Λεπτό προς λεπτό οι δραματικές εξελίξεις στην Κύπρο - Απόφαση σταθμός της Βουλής - Καταψηφίστηκε το νομοσχέδιο για το κούρεμα 
IIF: Πολύ επικίνδυνο προηγούμενο το κυπριακό κούρεμα 
Κλ.Ρέγκλινγκ: Κίνδυνος για το ευρώ η ανεξέλεγκτη χρεοκοπία της Κύπρου 
Αναστασιάδης στην Μέρκελ: Σας προειδοποίησα... τώρα χαιρετίσματα 
ΟΤΟΕ: «Far West το Eurogroup ξεπέρασε την Άγρια Δύση» 
Διεθνής Τύπος: Ανησυχία για την επόμενη μέρα στην Κύπρο 
Γ.Ομήρου: Η απόφαση της κυπριακής Βουλής προστατεύει τους λαούς της ΕΕ 
 
 
σχόλια (43)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Μαθηματα πραγματικοτητας για λαικιστες | 19/03/2013 13:56
    -Κομπάρε Ευρωπαίε θα χρειαστώ 18 δις , δειξεν σολινταριτυ ή θα σε πάρει και θα σε σηκώσει ντοκογλύφε -Έχω μόνο 10 ,...Κάτσε ρε μεγάλε Κύπριε , ΕΧΕΙΣ ΑΕΠ 20 δις και μου ζητάς το ισόποσο και ΝΤΑΓΚΑ -ΝΤΑΓΚΑ ???? -πως πρόεκυψε ? - Επληθωριστημεν από το κολονομισμαν σας , ξευρεις πόσον πάει ο βασικός στην Κυπρον κομπάρε Ευρωπαίε ?2000 μικτά ., ξευρεις τι ζητούν οι λειτουργοί περ μανθ , εχωμεν και τα τοκοχρεολύσια από τα ρωσικά δανειαν , άσε που μας έκαναν ποστιά και ο Μαρφίν και πρέπει να τα σκασωμεν στις τράπεζες .... - Για τις τράπεζες έχουμε μηχανισμό Κύπριε , αλλά οι δικές σου μόνο τράπεζες δεν λέγονται Πιο πολύ σε πλυντήρια μοιάζουν.Άμα δεν θες μπλακ ρόκ- κόψε λαιμό η καταθεσεις
    leg
    απάντηση43
     
     
    ΚΟΥΜΠΑΡΕ.... | 18/03/2013 22:36
    Είσασταν ήδη στην γκρίζα ζώνη των πιό διεφθαρμένων κρατών-πλυντηρίων. Χιλιάδες φορές η ΕΕ σας ζήτησε να συμμορφωθήτε. Δεν μπορείτε να πήτε στην ΕΕ "ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΝ ΠΙΟ ΨΗΛΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΑΕΠ/καταθέσεων στην Ευρώπη και κυρήσουμε πτώχευση" Κάτι δεν πάει καλά κουμπάρε. Εχετε συντελεστή 1/4 την στιγμή που ο μέσος όρος στην Ευρώπη είναι 0,9/1. Είστε απλά κλεπταποδόχοι, και πλυντήρια μαύρου χρήματος. Εχετε βλάψει πολύ κόσμο και κυρίως ελληνικό. Ηρθε η ώρα να πληρώσετε. Με την υγεία σας..............
    ΚΩΣΤΑΣ
    απάντηση94
     
     
    Και συ τι κανεις; | 18/03/2013 13:54
    Χαρη σε σενα η Κυπρος ζει τις πιο τραγικες στιγμες απο το 1974. Παλι καλα που δεν εζησε και τραγικες στιγμες με το σχεδιο Αναν το οποιο υποστηριζες. Τελικα αποδεικνυεσαι μοιραιος για την Κυπρο επιμενοντας στην καταστροφικη πολιτικη σου.
    Petros A Lenas
    απάντηση1614
     
     
    Σατανιστές. Μασσόνοι και Προδότες...! | 18/03/2013 12:13
    'Ολοι θα καταλήξετε στην κόλαση χωρίς κούρεμα ποινών. Μή περιμένετε από τον διάβολο που υπηρετείτε να σας σκεφθεί ούτε καν όπως ο Σόϊμπλε. Αλλά κι εσείς αδέρφια μου Ελληνοκύπριοι, δεν ξέρατε για τον Αναστασιάδη, ότι είναι αυτός που με τον άλλον αρχιμασσόνο Jeffrey Mineiko (Papandreou) ήταν υπερ του σχεδίου Anan; Στην Κύπρο φθάνει αύριο κλιμάκιο της τρόικας μετά την απόφαση του Eurogroup. Σύμφωνα με πληροφορίες πέραν της δανειακής συμφωνίας, υπό το φώς των δραματικών εξελίξεων, το κλιμάκιο θα ζητήσει και μειώσεις σε μισθούς και συντάξεις στη Μεγαλόνησο. Καλή σαρακοστή. Ακολουθεί η Ανάσταση....!
    Α.Χ.
    απάντηση1512
     
     
    Υποτιμηση Νομισματος | 18/03/2013 11:22
    Πιστευω πως ο Αναστασιαδης ειναι και ξενοφερτος και ψευτης! Ομως, εαν η Κυπρος ειχε ακομη το εθνικο της νομισμα, και γινονταν η χρειαζουμενη υποτιμηση του 10%, το αποτελεσματα θα ηταν ακριβως το ιδιο. Αρα οι παραφιλοσοφιες εδω περισσευουν. Η Ευρωπη θα πρεπει να μαθει/αρχισει να λιτουργει σαν συνομοσπονδια ή να παψει να υπαρχει.
    βασιλης
    απάντηση156
     
     
    Διεκδίκηση αποπληρωμής Κατοχικού Δανείου = ΟΧΙ "Κούρεμα" (PSI) ομολόγων Ελλάδας = ΟΧΙ "Κούρεμα" καταθέσεων στην Κύπρο. | 18/03/2013 10:22
    Το κούρεμα των ελληνικών ομολόγων (PSI) δημιούργησε 5,5 δις Ευρώ ζημία στις τράπεζες της Κύπρου. Από το "κούρεμα" των καταθέσεων στις κυπριακές τράπεζες προσδοκούν έσοδα 5,8 δις Ε. Αν η Ελλάδα απαιτούσε την αποπληρωμή του ανεξόφλητου χρέους της Γερμανίας προς την Ελλάδα, του Κατοχικού Δανείου, (1942-44), δεν θα χρειαζόταν PSI των ελληνικών ομολόγων, που βούλιαξε τα ασφαλιστικά ταμεία, τις ελληνικές (και τις κυπριακές) τράπεζες, ιδιώτες ομολογιούχους. Δεν θα χρειαζόταν επώδυνα Μνημόνια. Με την αποπληρωμή του γερμανικού χρέους προς την Ελλάδα, το ελληνικό χρέος θα ήταν βιώσιμο. Ας διεκδικήσουμε οι Πολίτες Ελλάδας Κύπρου την αποπληρωμή του με πολύγλωσσα πανό στις αντιμνημονιακές διαδηλώσεις.
    Κωνσταντίνος Καρτσώνης (19νδ΄), Θεσσαλονίκη
    απάντηση86
     
     
    Άιντε θύμα άιντε ψώνιο... | 18/03/2013 10:03
    Jia kitakste ton kala. ax to poulaki mou. Ftistos o Samaras. Alos enas klonos tis neas taksis pragmaton. Alos enas gigas tis diapragmatefsis (proeklojika). Sto telos mas pasaroun ena stegno "mi milas, kindinewi i Ellas. Den iparxi enalaktiki lisi. Doste ke soste tis Trapezes." ... Kala re Adelfia, den kitaksate ta xalia mas sto Elladistan. ...Cyprus, welcome to the Kalamaras-Club!!!!
    για τ’ αφέντη το φαί
    απάντηση88
     
     
    Απάτη | 18/03/2013 08:37
    Τον πιστεύει κανείς; Αν ναι ήμαστε άξιοι της τύχης μας. Αν όχι καταψηφίστε το σχέδιο εξολόθρευσης της Κύπρου να πάρει και η ταινία λίγο ενδιαφέρον... Ως τώρα ψέμματα και συμφωνίες τα έχουμε ήδη δει στην Ελλάδα. Ίδο έργο, ίδια σκηνικά, παρόμοια πρόζα...
    P. Bournias
    απάντηση97
     
     
    ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ! | 18/03/2013 08:08
    Η επιβολή "κουρέματος" στις καταθέσεις - όποια ανταλλάγματα κι αν υποσχεθείς στους ζημιουμένους καταθέτες - δεν αναιρεί το βασικό πλήγμα στο πιστωτικό σύστημα μιας χώρας: Το καθιστά ΟΥΤΩΣ Η΄ ΑΛΛΩΣ ολοκληρωτικά ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΟ. Με το Κούρεμα το Σύστημα Ε.Ε. - ΕΚΤ - Γερμανία πετυχαίνουν ένα τριπλό αποτέλεσμα: Διαλύουν τη σχέση εμπιστοσύνης της Κύπρου με τους συμμάχους της (Ρωσία, Άραβες, Ισραήλ), διαλύουν το βασικό πυλώνα της Οικονομίας της Κύπρου, μετατρέπουν το πρόβλημα της Κύπρου σε πρόβλημα κρατικού χρέους-Μνημονίου, δηλ. πλήρους εξαρτήσεως από το Βερολίνο. Μη διανοηθείτε, αδελφοί Κύπριοι, ότι είναι ένα επώδυνο μέτρο που θα περάσει. Είναι η Νέα Κατοχή της χώρας σας με την πλήρη εξαθλίωσή της.
    ΗΝΙΟΧΟΣ
    απάντηση116
     
     
    Αληθινά αριστερός είναι μόνο ο Σόιμπλε! | 18/03/2013 08:04
    Και για να εξηγούμε.Ζήτησε να μην κουρευτούν οι καταθέσεις μέχρι 100000 ευρώ αλλά τμηματικά από εκεί και πάνω, να φτάνει μέχρι το 40%.Οι Ρώσοι κλέφτες που έχουν τα λεφτά τους στη Κύπρο, όπως και οι Ελληνες κλέφτες(γιατί μόνο κλέφτες βγάζουν τα λεφτά τους σε φορολογικούς παραδείσους)θα έπρεπε επιτέλους να κάψουν τα χέρια τους!Α και κάτι άλλο.Η Ρώσικη κυβέρνηση για να συμμετέχει με 1,5 δις στο πρόγραμμα διάσωσης τις Κύπρου, ζητάει το κατάλογο με τα ονόματα τον Ρώσων καταθετών που η Κυπριακή κυβέρνηση τις αρνείτο εδώ και χρόνια πεισματικά!
    Ευριπίδης
    απάντηση291
     
     
    Για πες μας τα περι 100.000€ κυριε | 18/03/2013 07:16
    Για πες μας τα περι 100.000€ κυριε. Ακουμε οτι η ιδια η Κυπρος ηταν αυτη που επεβαλε την επαλλοτριωση και για τους μικροκαταθετες κατω των 100.000€ και οχι η Γερμανια.
    Γιωργος
    απάντηση102
     
     
    ΕΥΡΩ Η ΔΡΑΧΜΗ | 18/03/2013 06:47
    Αδέλφια μας Κύπριοι σας εκλιπαρώ!Μην ψηφίσετε αυτό το νόμο.Είναι ΜΟΝΑΔΙΚΗ η ευκαιρία να δούμε και εμείς ποιος τελικά έχει δίκαιο.Αυτοί που λένε να χρεοκοπούσαμε και να ησυχάζαμε,η να εφαρμόσουμε αυτά έχουμε υπογράψει?
    Ευριπίδης
    απάντηση147
     
     
    ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ ΤΩΡΑ | 18/03/2013 03:38
    φαντάζεστε αύριο να αποφάσιζε συντεταγμένα η ΕΛΛΑΔΑ και η ΚΥΠΡΟΣ έξοδο από την Ευρωζώνη??? Ε ρε να βλεπα το Σόιμπλε να τρέχει και να μην φθάνει και ας μην πω τι να κανα μετα...
    costello
    απάντηση1511
     
     
    ψυχραιμια | 18/03/2013 03:29
    και με γεια το κουρεμα! ντροπη του του αναστασιαδη που συγκρινει κουρεμα με τραγωδια του '74.κανεις δεν συνομωτει εναντιον μας ουτε πρεπει να παμε σε φθηνο νομισμα. κουρεψαν τους μικρους για να μην στεναχωρησουν πολυ τους πλουσιους πελατες. φοβουνται μην τους χασουν. ειναι υποκριτες. ωμος αλλα πολυ σωστος ο σοιμπλε. τα χρεη με τον ενα η αλλο τροπο παντα πληρωνονται. καλη σαρακοστη!
    sergio
    απάντηση210
     
     
    ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΣΕΙΡΑ ΜΑΣ | 18/03/2013 03:18
    ΑΦΟΥ ΕΙΔΟΠΟΙΗΘΕΙ Η ΝΤΟΠΙΑ ΜΠΟΥΡΖΟΥΑΖΙΑ ΤΗΣ ΑΤΙΜΩΡΗΤΗΣ ΛΙΣΤΑΣ LAGARDE- -XΡΙΣΤΟΦΟΡΑΚΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΣΥΡΕΙ ΕΓΚΑΙΡΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΗΣ ,ΜΕ ΩΡΙΜΗ ΣΚΕΨΗ ΤΥΠΟΥ ΣΤΟΥΡΝΑΡΗ , ΘΑ ΚΟΥΡΕΥΤΟΥΝ ΣΤΑ 20-40%,ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΜΑΣ ,ΜΕ ΠΟΝΟ ΨΥΧΟΚΑΡΔΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΥΝΕΛΗ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΗ ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΧΟΝΔΡΟΠΑΣΟΚ . ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΑΟ-ΡΑΓΙΑ ΑΦΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΑΔΕΛΦΟΙ ΚΥΠΡΙΟΙ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΝ ΜΕ/ ΤΗΝ ΛΗΣΤΕΙΑ ΤΩΝ ΟΥΝΩΝ.
    N.
    απάντηση37
     
     
    Αναρωτιέμαι ... | 18/03/2013 02:35
    Δεν μου αρέσουν οι θεωρίες συνομωσίας αλλά αναρωτιέμαι αν είναι τυχαίο ότι δύο χώρες, στις ΑΟΖ των οποίων υπάρχουν τεράστια ενεργειακά κοιτάσματα, αντμετωπίζονται από τους εταίρους τους με τέτοιο τρόπο. Δεν λέω, υπάρχει το λεγόμενο cultural bias, αλλά δεν μπορεί να είναι μόνο αυτό ... Αν π.χ. η Πορτογαλία είχε τα ίδια "προικιά" θα είχε την ίδια μεταχείριση;
    Κώστας
    απάντηση93
     
     
    Λιγοι,μικροι. | 18/03/2013 02:08
    Ποσο λειπει ενας Μακαριος και ενας Καραμανλης. Ποσο λιγοι ειστε.
    Constantinos
    απάντηση618
     
     
    4% επιτόκια καταθέσεων στην Κύπρο | 18/03/2013 02:06
    Από πού και ως πού οι καταθέτες της Κύπρου απολαμβάνουν επιτόκιο 4%; Στη Γερμανία τα αντίστοιχα επιτόκια είναι κάτω από 1%. Τι θέλουμε δηλαδή, οι ξένοι να πληρώνουν τους τόκους των καταθετών στην Κύπρο; Αν η Κύπρος δεν έχει ανάπτυξη πάνω από 4% δεν δικαιολογείται τέτοιο επιτόκιο. Τα ίδια ισχύου και για την Ελλάδα.
    Γιάννης
    απάντηση114
     
     
    KSEREI KALA NA PRODONEI THN PATRIDA O EOKABITATZHS | 18/03/2013 01:54
    Η Κύπρος ζει τις πιο τραγικές στιγμές από το 1974 ONTOS KAI TO 1974 PRODONE THN KYPRIAKH DHMOKRATIA KRATONTAS OPLO STO PLEURO THS EOKA B'. TORA APO THN THESH O PRAKSIKOPHMATIAS SKOTONEI KSANA THN KYPRO
    JKS84
    απάντηση810
     
-