από metereologos.gr
Σάββατο 23 Σεπτεμβρίου 2017
 
 

Έσπασε το ταμπού της εγγύησης των καταθέσεων

Ανοιξαν την κερκόπορτα της Ευρωζώνης Βρυξέλλες και Βερολίνο - Ανησυχία για τις εξελίξεις
Έσπασε το ταμπού της εγγύησης των καταθέσεων
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Η πολιτική ηγεσία της Κύπρου δυσκολεύεται,σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις, να περάσει από την κυπριακή Βουλή τη συμφωνία των Βρυξελλών για το κούρεμα των καταθέσεων. Κατά τα φαινόμενα ο κ.Αναστασιάδης δεν εξασφαλίζει για την ώρα την πλειοψηφία των 29 ψήφων, ούτε τη συναίνεση των κυπριακών κομμάτων.

Για αυτό και αναβλήθηκαν οι συνεδριάσεις των θεσμικών οργάνων της Κυπριακής Δημοκρατίας για τη Δευτέρα,προφανώς με την ελπίδα ότι θα πεισθούν οι βουλευτές. Ωστόσο μόνο αισιοδοξία δεν επικρατεί στη μεγαλόνησο.

Δεν είναι τυχαίο ότι εξετάζεται το ενδεχόμενο να μην ανοίξουν τα υποκαταστήματα των κυπριακών Τραπεζών την Τρίτη. Όπως και να έχει το βάρος της απόφασης των Βρυξελλών είναι ασήκωτο τόσο για την κυπριακή ηγεσία όσο και για την κυπριακή οικονομία.Το μέτρο του κουρέματος καταθέσεων πρωτοφανές πλήττει τον πυρήνα των αρχών όχι μόνο του κυπριακού οικονομικού συστήματος αλλά και του συνολικά του ευρωπαϊκού.Ειδικά η επιβολή κουρέματος και σε καταθέσεις κάτω των 100.000 ευρώ θίγει την εγγύηση των καταθέσεων που είναι θεσμοθετημένη σε ολόκληρη την Ευρώπη. Κακά τα ψέματα οι Βρυξέλλες έσπασαν το ταμπού της εγγύησης των καταθέσεων,δηλαδή της λαϊκής αποταμίευσης,η οποία είναι εξαιρετικά ευαίσθητη σε τέτοιες ειδήσεις.

Προκαλεί έτσι μεγάλη εντύπωση πως οι ευρωπαίοι υπουργοί Οικονομικών έλαβαν τέτοια απόφαση ελαφρά τη καρδία,θέτοντας σε κίνδυνο την σταθερότητα του ευρωσυστήματος.Όταν πέφτουν τέτοια ταμπού όπως αυτό της ασφάλειας των καταθέσεων τι θα σκεφθούν οι αποταμιευτές στην Ελλάδα,στη Ισπανία,στην Ιταλία,στην Εσθονία, στη Σλοβενία και αλλού όπου εμφανίζονται ανάλογα οικονομικά προβλήματα.

Όταν ένα μέτρο σαν κι αυτό επιβάλλεται σε μια χώρα η καχυποψία μεταδίδεται παντού και κανείς δεν μπορεί να εμποδίσει τη διάδοσή της. Στην Αθήνα κυβέρνηση και χρηματοπιστωτικές αρχές παρακολουθούν με κομμένη την ανάσα τις εξελίξεις στην Κύπρο,παρ´ ότι κάνουν ότι είναι δυνατόν προκειμένου να ησυχάσουν οι πολίτες και να αποφευχθούν κινήσεις πανικού την Τρίτη. Η αλήθεια είναι ότι διεθνώς η ανησυχία πολλαπλασιάζεται και πολλοί περιμένουν με αγωνία το άνοιγμα των ασιατικών χρηματιστηρίων το βράδυ της Κυριακής.

Το σίγουρο είναι ότι η ευρωπαϊκή ηγεσία και ιδιαιτέρως η γερμανική με τις επιλογές τους άνοιξαν την πύλη αμφισβήτησης της ευρωζώνης. Και δεν μπορεί κανείς να πιστέψει ότι τέτοιες θεμελειωδεις επιλογές αποφασίζονται χωρίς συναίσθηση των συνεπειών. Θα πρόκειται για ατύχημα της Ιστορίας αν οδηγούνται σε τέτοιες αποφάσεις από δογματισμό ή απλώς απ´ο άγνοια κινδύνου.


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Διάγγελμα Αναστασιάδη: Η Κύπρος ζει τις πιο τραγικές στιγμές από το 1974 
Κύπρος: Σε βαρύ κλίμα οι πολιτικές εξελίξεις - Νέα αναβολή της συνεδρίασης της Βουλής 
Πολύ κοντά σε συμφωνία Κύπρος Ε.Ε. στο σημερινό Eurogroup 
Κύπρος-Σοκ και οργή: Δραματικές οι εξελίξεις 
Τσίπρας σε Αναστασιάδη: Να μην γίνει η Κύπρος Ελλάδα 
 
 
σχόλια (119)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    ΒΑΛΤΕ ΠΛΑΤΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ | 19/03/2013 20:29
    Ολοι να στηριξουμε τα ναρκοδόλαρα ,δεν θα μας καταλάβει η Γερμανια. Το τελευταιο γαλατικο χωριο με βασικο μισθο δυομιση χηνες ΚΑΙ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΜΕ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑ ΜΠΥΡΑΣ και ΦΥΣΙΚΑ αναγκες πληρωμων ισα με 2 φορες το ΑΕΠ τους
    ntek
    απάντηση00
     
     
    Πίστωση ή Credit | 19/03/2013 18:51
    Και οι δύο μεταφράσεις έχουν τη ρίζα τους στην πίστη. Το παγκόσμιο πιστωτικό σύστημα (δεν είναι μόνο Κυπριακό) πατάει πάνω στην ιδέα ότι ο δανειστής θα πληρώσει το δάνειο και ο καταθέτης θα εισπράξει την κατάθεσή του. Στο ακέραιο και με τους τόκους. Δεν μπορώ να πιστέψω τι είδους ερασιτεχνισμός επιλέχθηκε ως "φάρμακο" για το πρόβλημα της Κύπρου. Φυσικά αν οι καταθέσεις δεν είναι εγγυημένες, θα έχουμε μαζικές αναλήψεις. Φυσικά θα έχουμε φυγή καταθέσεων. Τώρα προσπαθούν να μαζέψουν τα ασυμμάζευτα. Υπάρχει ένα όριο εμπιστοσύνης το οποίο κανένας δεν δοκιμάζει. Ο οικονομικός πόλεμος είναι σχεδόν απαγορευμένος γιατί μοιάζει με τον πυρηνικό ή το βιολογικό: είναι μαζικής καταστροφής και μεταδοτικός!
    GDG
    απάντηση00
     
     
    Ο αρχικός εκβιασμός ΔΕΝ πέρασε: Σώστε το Ευρώ! | 19/03/2013 13:25
    Οι πολιτικοί ηγέτες σπάνια λαμβάνουν αποφάσεις οι οποίες, είτε με τον ένα είτε με τον άλλον τρόπο, δεν φέρνουν κάποιο όφελος στην πολιτική τους ιδεολογία και καριέρα. Η Ευρωπαϊκή Ένωση (ΕΕ) πάντοτε προχωρούσε προς την ολοκλήρωσή της με βήματα μπρος και πίσω. Το λεγόμενο πείραμα, η στρατηγική κατ' εμέ πρόταση των ευρωπαίων εταίρων μας για καθολικό κούρεμα καταθέσεων, εκμεταλλευόμενοι και τη δική μας ανικανότητα για δημιουργία στρατηγικής πολιτικής σκέψης, σκοπεί είτε στη δημιουργία προηγούμενου με τη συμπερίληψη και των μεγαλοκαταθετών, μεταξύ άλλων, στη σωτηρία του κρατικού χρέους μιας χώρας είτε στην έμμεση απομείωση του τραπεζικού τομέα της Κύπρου σε βιώσιμα επίπεδα.
    Βασίλειος Έλληνας
    απάντηση31
     
     
    Ο ΕΠΑΙΤΗΣ ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΕΙ | 19/03/2013 13:21
    Τα γεγονότα της Κύπρου επαναφέρουν με επιτακτικό τρόπο στο προσκήνιο την τραγωδία της πατρίδος μας.40 χρόνια τώρα, η άρχουσα τάξη της κλεπτοκρατικής δημοκρατίας μεταστοιχειώνει τους δημόσιους πόρους σε ιδιωτικό πλούτο εις βάρος του λαϊκού σώματος.Και τώρα που ο λαός και η πατρίδα πτώχευσαν, η πλούσια άρχουσα τάξη επαιτεί από τους διεθνείς τοκογλύφους ακόμα μεγαλύτερο δανεισμό για να "λύσει" το πρόβλημα του υπερδανεισμού που η ίδια δημιούργησε, αμνηστεύοντας αυτοβούλως τον εαυτό της για το διαρκές έγκλημα καταλήστευσης του λαού και παραδίδοντας στους δανειστές δυνάστες τις πλουτοπαραγωγικές πηγές της πατρίδας αντί πινακίου φακής.Η λύση είναι μια:100% δέσμευση των καταθέσεων των κλεπτοκρατών!
    ΙΩΝ ΦΙΛΙΠΠΟΥ
    απάντηση64
     
     
    για μια στιγμή... | 19/03/2013 13:02
    εδώ δηλαδή δεν έχουν κουρευστεί οι καταθέσεις;;; όταν έχεις πληρώσει 742 "έκτακτες" εισφορές δεν είναι κούρεμα;; απλά αντί να στα πάρουν έχεις κάνει την ανάληψη και πληρωμή ο ίδιος (όσοι πληρώνουν). επιπλέον, όταν φορολογείσαι επί αιώνες με 10%, όταν παίρνεις ετήσιο τόκο 5% και όταν έχεις ξεπλύνει ολόκληρη τη στέπα, είναι παράλογο ν' αφήσεις και κάτι στο τραπέζι και να συνεχίζει η ζωή σου;;; μάλλον δε χάνεται ο κόσμος.
    αλοίμονο σ' εμάς
    απάντηση94
     
     
    Τα ταμπού που σπάσανε είναι ΠΟΛΛΑ | 19/03/2013 11:07
    Δεν είναι το μοναδικό ταμπού που βλέπουμε να σπάει τον τελευταίο καιρό. Θα σπάσουν και πολλά άλλα ακόμη. Ωστόσο, για πολλά από αυτά ισχύει το ότι ευτυχώς που σπάσανε ή που επίκειται το σπάσιμό τους. Τα βάζουμε με τους Γερμανούς και το άσχημο παιχνίδι τους, αλλά κι αυτοί στις αμαρτίες μας βάσισαν τη νίκη τους. Μόνοι μας δεν είμασταν ικανοί να απαλλαγούμε (ενδεικτικά) από τους μαϊμού ανάπηρους, μιζαδόρους πολιτικούς, επίορκους ΔΥ (είναι σοβαρό το κράτος που δέχεται ότι έχει επίορκους στη δούλεψή του;) και Κύπριοι είχαν βολευτεί με τους Ρώσους γκάγκστερ. Πηγαίναμε γυρεύοντας. Αυτή είναι η αλήθεια και κρίμα που δεν κάνουμε ένα ένα αγώνα έχοντας 100% το δίκιο με το μέρος μας.
    Mixalhs
    απάντηση174
     
     
     
    μήπως;;;;; | 19/03/2013 01:32
    ρωτώ και εγώ η αδαής:μήπως έπρεπε και σε μας να κόψει ένα 10% από όλες τις αποταμιεύσεις , ξεκινώντας ακόμα και από το 1 ευρώ;Μήπως γλιτώναμε έτσι χαράτσια, μισθούς , απολύσεις ,ανεργία, δώρα.Γιατί αν το σκεφτεί κανείς , φθηνότερα , πολύ φθηνότερα θα μας ερχόταν!!Πάντως όλα μπάχαλο!!Αυτό που βλέπω είναι μια ωραιότατη χρεωκοπία όλων των χωρών του νότου.Εκτός αν όλες οι υπερχρεωμένες χώρες-επίσημες και κυρίως οι ανεπίσημες-σηκώσουν κεφάλι.Η Κύπρος το έκανε-είδε τα χάλια μας- πότε επιτέλους θα ξυπνήσουμε; Πότε πια;;;
    fay
    απάντηση148
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ | 19/03/2013 01:02
    Είμαι απόφοιτος ηλεκτρολόγος μηχανικός, άνεργος. Έχω 1000 ευρώ καταθέσεις και θα προτιμούσα να μου είχαν πάρει τα 100 πριν 4 χρόνια και να είχα δουλειά, ή καλύτερα, να είχα καλύτερες προοπτικές για εύρεση εργασίας σήμερα. Ίσως να είναι καλύτερα, με την προϋπόθεση ότι οι Κύπριοι πολιτικοί δεν θα "δεσμευτούν" πως αυτό θα είναι το πρώτο και τελευταίο μέτρο...
    άνεργος
    απάντηση168
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    οταν σας τα λεει η αριστερα... | 19/03/2013 00:49
    οταν σας τα λεει η αριστερα...απλως σφυριζετε...η πετατε την μπαλα στην εξεδρα αλλαζοντας ατζεντα...η ψαχνετε τη συνιστωσα της συνιστωσας κοκ...κ. δημοσιολογοι του "Β" η εισθε και εσεις μια απο την τρικομματικη απατη η επικινδυνα αδαεις...εκτος και βγειτε ανοικτα και ¨μουρμουρισετε¨οτι καποιοι μας τα λεγαν και εμαις απαντουσαμε οτι θα μας χρεοκοπησουν και θα χαθουν οι καρταθεσεις του λαου!!! ΕΥΓΕ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ...ΜΑΣ ΕΧΕΤΕ "ΦΩΤΗΣΕΙ" ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΕΣ ΣΑς!
    fch
    απάντηση1110
     
     
    agapitoi synsxoliastes, | 19/03/2013 00:22
    edo kseperasame to taboo tis Dimokratias ke tis Euimerias stin Europi, stis 100.000Euros tha kolonane?? Tecnokratikos pantos, orea idea..Anti na bazoun forous kathe trei ke ligo sta perno xondrikis ke meta an leipoun ki alla exoun ke alli boitheia na tous poulisoun. kala ksemperdemata...
    nikolas
    απάντηση31
     
     
    ΛΑΘΟΣ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΚΑΝΕΤΕ..... | 18/03/2013 22:19
    Δεν έσπασε κανένα ταμπού. Αυτό δεν πρόκαιται να γίνει σε καμμία άλλη χώρα της Ευρωζώνης. Εγινε στην Κύπρο διότι η αναλογία ΑΕΠ/καταθέσεων είναι 1/4, ενώ στην Ελλάδα είναι 0,8/1 και στην Γαλλία 0,9/1. Με δύο κουβέντες δυσανάλογη. Αυτό προδίδει αυτό που οι Ευρωπαίοι είχαν τούμπανο και οι Κύπριοι κρυφό καμάρι. Οτι δηλαδή η Κύπρος έπλενε βρώμικο χρήμα. Ας μή ξεχνάμε ότι η Κύπρος ήταν στην γκρίζα ζώνη των χωρών των πιό διεφθαρμένων στο κόσμο σάυτόν τον τομέα. Δεν νοείται να έχεις καταθέσεις 4 φορές μεγαλύτερες από το ΑΕΠ και να δηλώνεις....πτώχευση. Τάθελε η μάνα σου όπως λέμε, τάθελες και σύ......Αλλά μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά....Δυστυχώς...
    ΚΩΣΤΑΣ
    απάντηση1710
     
     
    Πρωτος ο Αματο | 18/03/2013 21:23
    Ο πρώτος που άνοιξε αυτήν την κερκοπορτα παραβιάζοντας το ταμπού της εγγύησης ήταν στην Ιταλια ο Τζουλιανο Αματο το 1994. Μέσα σε μια νύχτα απορρόφησε ένα ποσοστό απο τις καταθέσεις των ιταλών χωρις να το πάρει χαμπάρι κανένας. Κάτι ανάλογο είχα προτείνει να είχε κανει και ο Παπανδρέου την περίοδο που ξεκίνησε η κρίση ...
    Χαράλαμπος
    απάντηση44
     
     
    ΠΑΡΤΑ ΟΛΑ !! | 18/03/2013 20:09
    ΓΙΑΤΙ ΒΑΡΥΓΚΟΜΟΥΝ ΟΡΙΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΟ ΚΟΥΡΕΜΑ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ? ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑΣ ΣΩΘΟΥΝ ΟΙ ΑΓΙΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ Η ΙΔΡΥΜΑΤΑ ΚΑΤ ΑΛΛΟΥΣ ? ΜΑ ΨΟΦΗΣΟΥΝ , ΣΥΓΝΩΜΗ ΝΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΟΙ ΚΑΤΑΘΕΤΕΣ ΚΑΙ ΔΗ ΟΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΑΡΑΓΕ? ΟΙ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΟΙ ΦΟΡΟΚΛΕΦΤΕΣ ΜΙΚΡΟΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ. ΑΚΟΥ ΝΑ ΔΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕ ΦΤΑΝΕΙ ΠΟΥ ΖΟΥΝΕ ΕΧΟΥΝΕ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ !!! ΑΙΣΧΡΟ . ΓΙ ΑΥΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΕΚΑΤΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΤΟ ΚΟΥΡΕΜΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΓΟΥΛΙ 100%. ΥΓ. ΝΑ ΕΙΣΑΧΘΕΙ ΝΕΟ ΜΑΘΗΜΑ ΣΤΙΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΜΕ ΤΙΤΛΟ " Η ΑΓΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΩΚΤΙΚΟ ΜΙΚΡΟΚΑΤΑΘΕΤΗΣ"
    ΜΕΓΑΛΟΚΑΤΑΘΕΤΗΣ
    απάντηση83
     
     
    an | 18/03/2013 19:31
    Η εγγύηση των 100κ αφορά πτώχευση κάποιων τραπεζών, όχι όλων των τραπεζών(3) προφανώς. Η εισφορά είναι φόρος επι των καταθέσεων (πως λέμε 15% επι των τόκων). Και το πραγματικο πρόβλημα... τι θα γίνει μετά την Πέμπτη αν πέσουν εντολές για μεταφορα περί των xx δις, ποιό θα είναι το μέλλον της κύπρου ?
    opa
    απάντηση31
     
     
     
    Σαμποτάζ γερμανικών προϊόντων ΤΩΡΑ! | 18/03/2013 17:50
    Αν οι νότιοι συντονιζόμασταν και ρίχναμε μαζί ένα 50% κούρεμα στις Γερμανικές εξαγωγές, δηλαδή να σταματάγαμε να αγοράζουμε Γερμανικά προϊόντα έστω 1 στους 2. Περίπου το 40% των Γερμανικών εξαγωγών πηγαίνουν σε χώρες που έχουν θιγεί από τις πολιτικές της Μέρκελ, τότε θα ρίχναμε κατά 20% τις Γερμανικές εξαγωγές μονομιάς. Δηλαδή η Γερμανική οικονομία θα έχανε αυτόματα 300δις ή το 10% του ΑΕΠ. Είναι πολύ δύσκολο να γίνει, αλλά αν γινόταν θα ήταν τεράστιο πλήγμα. Και 1 στους 3 να έκοβε τις αγορές Γερμανικών προϊόντων το πλήγμα θα ήταν τεράστιο.
    Όμοιοι
    απάντηση2214
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Από το ένα λάθος στο άλλο | 18/03/2013 17:03
    Το γεγονός ότι το κράτος επεμβαίνει γιά να σώσει "αδέξιες" τράπεζες από τα λάθη τους είναι εξωφρενικό, κατά την ταπεινή μου γνώμη. Η ζημιά στην οικονομία είναι επιφανιακή. Εάν δεν γίνει κάποια καταστροφή, όπως από σεισμό, φωτιά, θάνατο, όλες οι άλλες "ζημιές" είναι απλές μετακινήσεις του πλούτου από μία τσέπη σε μία άλλη. Το οποίον είναι υγιές φαινόμενο. Η έχομε ελεύθερη οικονομία η δεν έχομε. Το να φορολογηθούν πολίτες/καταθέτες γιά να μην φαληρήσουν αδέξιες τράπεζες είναι ένδειξη ότι το κράτος, ουσιαστικά, κυβερνήται από αυτές τις αδέξιες τράπεζες.
    Nikos B.
    απάντηση61
     
     
    Που ηταν οι Ζαππειαρχες? κρυφθηκαν ? | 18/03/2013 16:29
    που ηταν οι ελληνες και τι θεση πηραν στο ευρογκρουπ?κρυφτηκαν ή επιχειρηματολογησαν υπερ της κυπρου και κατα του πανικου που θα επεφερε το προηγουμενο της αποφασης ??? ?
    Μονο απο ΡΙΚ μαθαινεις τι γινεται
    απάντηση76
     
     
    IKA Irakleiou | 18/03/2013 15:19
    O proin dioikitis tou IKA Irakleiou katafere na xeskepasei skandalo ekatommyrion euro me maimou annarotikes adeies se allodapous ergates apo or8opedikous tou IKA.O idios dioikitis timi8ike apo tin kyvernisi prin ligous mines epeidi meiose to kostos tou IKA Irakleiou kata 30%.Epeidi omos xalage tin piatsa kini8ike o gnostos mixanismos kai gnostos politikos pou prosfata exete8in giati i8ele na dosei eukairia ston k.Kasidiari na zitisei sygnomi frontise gia tin antikataskasi tou Dioikiti.Oi de giatroi a8oo8ikan panigyrika.Giati gia panigyri prokeitai me toses xiliades euro pou vgazoun se varos tou tameiou
    giatros IKA
    απάντηση101
     
     
     
    Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα, τίποτα άλλο! | 18/03/2013 13:13
    Αλλά για το σπάσιμο του ταμπού αυτού πολλά έχουν μεσολαβήσει! Σε κάθε περίπτωση η Κύπρος κατάντησε ένωση Τραπεζών με ολίγον κράτος, τώρα είναι νομίζω εύλογο ότι κανείς δεν θέλει να σώσει ένα τραπεζικό σύστημα που έσκασε σαν υπερώριμο καρπούζι... Η Κύπρος έγινε πλούσια χάριν στο "μουλωχτό" της τραπεζικό προϊόν! Αυτό τώρα τρώει την ιδια! Και παρά τις υπεραπλουστεύσεις, δεν έχουν σε όλα άδικο οι εμπνευστές της τολμηρής όντως απόφασης διάσωσης! Απλά έπρεπε να μη πειραχτεί το "εγγυημένο" των εως 100.000 € καταθέσεων. Οχι όμως να πληρώσουν οι ευρωπαίοι φορολογούμενοι για τη διάσωση των μαύρων καταθέσεων των κυπριακών τραπεζών! Λυπάμαι, αυτή είναι η αλήθεια, και όχι τα εθνοπατριωτικά ξεσπάσματα!
    το σωστό να λέγεται!
    απάντηση8326
    Απαντήσεις  3 | Εμφάνιση όλων
     
-