από metereologos.gr
Πέμπτη 21 Σεπτεμβρίου 2017
 

Εισαγγελική εντολή για έλεγχο του Αλέξη Μητρόπουλου από το ΣΔΟΕ

Αφορά υπόθεση είσπραξης αμοιβής 1.000.000 δολαρίων δίχως απόδειξη
Εισαγγελική εντολή για έλεγχο του Αλέξη Μητρόπουλου από το ΣΔΟΕ
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Εισαγγελική εντολή για διενέργεια οικονομικού ελέγχου αναφορικά με υπόθεση είσπραξης και μη έκδοση απόδειξης για συναλλαγή ύψους 1.000.000 δολαρίων από τον εργατολόγο και βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ κ. Αλέξη Μητρόπουλο, έχει δοθεί από τις δικαστικές αρχές και διενεργείται από το  ΣΔΟΕ.

Το γεγονός αυτό βεβαιώνει στο tovima.gr αξιόπιστη πηγή του ΣΔΟΕ η οποία ερωτήθηκε για τον συγκεκριμένο έλεγχο. 

Η υπό διερεύνηση υπόθεση, όπως αναφέρεται στην εφημερίδα «Τα Νέα», έχει ιστορία δεκατεσσάρων χρόνων και έγινε γνωστή από δύο συνεργάτες του Αλέξη Μητρόπουλου οι οποίοι προσέφυγαν στη Δικαιοσύνη διότι ο συνεργάτης τους δεν τους απέδωσε  το μέρος της αμοιβής που τους αναλογούσε.

Την ύπαρξη της συγκεκριμένης συναλλαγής διαβεβαιώνει και ο ίδιος ο κ. Μητρόπουλος ο οποίος εξέδοσε σχετική ανακοίνωση Τύπου:

«Αναφορικά με το σημερινό δημοσίευμα της εφημερίδας ΤΑ ΝΕΑ (στήλη το ΣΤΙΓΜΑ) όπου ψευδώς αναφέρεται ότι δεν έχω δηλώσει αμοιβή από υπόθεση που είχε χειριστεί το δικηγορικό μου γραφείο πριν 14 χρόνια ( 1999), αντί άλλης διάψευσης, καταθέτω στην ελληνική κοινή γνώμη τα παρακάτων έγγραφα:

Α) Βεβαίωση επίσημης μεταφοράς-δήλωσης του κεφαλαίου από το εξωτερικό,

Β) Επίσημες βεβαιώσεις φόρων που εισπράχθηκαν υπέρ του ελληνικού δημοσίου,

Γ) Αντίγραφο της φορολογικής μου δήλωσης του έτους εισαγωγής του συγκεκριμένου ποσού και

Δ) Πρόσφατη έκθεση ελέγχου για τα έτη 2007 - 2011 από την οποία προκύπτει ότι ουδεμία φορολογική παράβαση με βαρύνει

 Αλ. Π. Μητρόπουλος»

 Τα αναφερόμενα έγγραφα θα σας σταλούν σε επόμενο Δ.Τ. σύντομα

 11/3/2013

ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ


Τα έγγραφα που παρουσίασε ο κ. Αλέξης Μητρόπουλος


Εγγραφο 1

Εγγραφο 2

Εγγραφο 3

Εγγραφο 4

Εγγραφο 5

Εγγραφο 6

Εγγραφο 7

Εγγραφο 8

Εγγραφο 9

Εγγραφο 10

Εγγραφο 11

Εγγραφο 12

Εγγραφο 13

Στα έγγραφα αυτά δεν υπάρχει το τιμολόγιο για την συγκεκριμένη υπηρεσία που προσέφερε ο κ. Μητρόπουλος.

Συμπληρωματικά έγγραφα


Εξι νέα έγγραφα κοινοποίησε την Τρίτη ο Αλέξης Μητρόπουλος, απαντώντας σε νέα δημοσιεύματα του Τύπου σχετικά με το θέμα του ύψους του ποσού που εισέπραξε το γραφείο του ως δικηγορική αμοιβή. Τα έγγραφα αυτά είναι δυο αποδείξεις επιστροφής  στους αντιδίκους, με τα αντίστοιχα  δυο αντίγραφα επιταγών  και δυο αντίγραφα είσπραξης φόρων από την ΔΟΥ Αθηνών για αυτά.

Εγγραφο 14

Εγγραφο 15

Εγγραφο 16

Εγγραφο 17


Εγγραφο 18


Εγγραφο 19

Σημειώνεται ότι ούτε στα νεότερα  έγγραφα που κοινοποίησε  ο κ. Μητρόπουλος δεν περιλαμβάνεται αποδεικτικό στοιχείο (απόδειξη ή τιμολόγιο) για την παραπάνω συναλλαγή, ύψους ενός εκατ. δολαρίων, την οποία ελέγχουν οι δικαστικές αρχές και ο ΣΔΟΕ.




Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Πλαστά τιμολόγια και φοροδιαφυγή από επιχειρήσεις και ιδιώτες 
Εισαγγελική εντολή για έλεγχο του Αλέξη Μητρόπουλου από το ΣΔΟΕ 
ΣΔΟΕ:Στα χέρια του οι λογαριασμοί των συγγενών του Παπακωνσταντίνου 
Τα 49 πρόσωπα της λίστας Λαγκάρντ που καλεί το ΣΔΟΕ 
Προανακριτική: Επιστολή στον Στουρνάρα για την στελέχωση του ΣΔΟΕ 
ΣΥΡΙΖΑ: Επιφυλακτική «κάλυψη» στον Αλ. Μητρόπουλο για το θέμα του ΣΔΟΕ  
 
 
σχόλια (87)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Τα αριστερά λαμόγια είναι το πρόβλημα | 13/03/2013 12:23
    Για τα δεξιά λίγο πολύ το περιμένεις το ξέρεις αλλά τα αριστερά λαμόγια πόσο θράσος , πόση υποκρισία και πόση ηθοποιία χρειάζονται να διαθέτουν να κάνουν μαθήματα στη κοινωνία.
    αφελης
    απάντηση272
     
     
    Για το ΑΕΙ | 13/03/2013 11:13
    Έπρεπε να δώσει ο κ. Μητρόπουλος τον λογαρισμό του ΕΛΚΕ του ΕΚΠΑ να καταθέσουν εκεί την αμιβή του, στο σύνολό της, να παρακρατηθεί 15% για το ΕΚΠΑ, να φορολογηθεί, να, να, να, ...κι ότι έμεινε περίπου 45% να το πάρει νόμιμα ως αμοιβή την οποία όφειλε μετά να δηλώσει στη φορολογική του δήλωση. Αν ήταν έντιμος πολίτης και μέλος ΔΕΠ!
    Χαρά
    απάντηση291
     
     
    Βιογραφικό-Μητρόπουλου | 13/03/2013 11:01
    Από την ιστοσελίδα του πανεπιστημίου το πλήρες βιογραφικό του, έξτρα συνδικαλιστικό. http://www.pspa.uoa.gr/an8ropino-dynamiko/didaktiko-kai-ereynhtiko-proswpiko/tomeas-dioikhtikis-epistimhs/ale3ios-mhtropoylos.html
    Χαρά
    απάντηση141
     
     
    Ξυπνήστε | 13/03/2013 10:57
    Έλληνες ξυππνήστε!!! Ακόμα να το καταλάβετε; Τα "λαμόγια" είναι τα ίδια σε όποιον χώρο και αν "ανήκουν". Η συμπεριφορά δεν αλλάζει...
    Με αφορμή την κρίση
    απάντηση260
     
     
    ο προστατης | 13/03/2013 10:24
    ο κος καθηγητής........... ο προστάτης των φτωχών και των εργαζομένων
    sotos
    απάντηση350
     
     
    ΤσιπρΑνδρέα, σε ΤσιπροΤσοβόλα, σε ΤσιπροΒαζελίνο! Kλεφτρόνια παντού. | 13/03/2013 04:14
    Μου θυμίζει το ανέκδοτο επί χούντας, που έρχεται ο Κινέζος υπουργό και βλέπει τον δικτάτορα Παπαδόπουλο, μετά βλέπει τον υπουργό Αμυνας που είναι πάλι ο Παπαδ΄πουλος, μετά βλέπει τον υπουργό Εξωτγερικών που είναι πάλι ο Παπαδόπουλος, κι όταν γύρισε στην Κίνα και τον ρωτούσαν, είπε μα αυτοί είναι ίδιοι όλοι! Εδώ έχουμε παρελθόν παρόν και μέλλον με τον ίδιο, σε ένα πρόσωπο κατ΄επανάληψη!
    L' etat c' est moi
    απάντηση210
     
     
    Παλί "πέφτουμε" απο τα σύννεφα | 13/03/2013 03:59
    Τι έγινε, παλί "πέφτουμε" απο τα σύννεφα; Αυτός ο κύριος είναι αυτό που λέμε "ο κόσμος το είχε τούμπανο" .... παιδια οι τύποι είναι μια μεγάλη χαρούμενη συμμορία που παίζουν τρελό θέατρο. Εργολάβοι, Μεγαλοδικηγόροι, πολιτικοί, καναλάρχες, εφημεριδάρχες, τραπεζίτες, επιχειρηματίες του κόλου, πρώην στρατιωτικοί μεσάζοντες όπλων, μεγαλοδημοσιογράφοι, και λοιποί παίζουν μαζί τένις και το θέατρο της ζωής τους. Αλλος κάνει τον μνημονιακό άλλος τον αντι.. Αλλος τον Πασόκο άλλος τον συριζιώτη. Δεν κολλάνε πουθενά, και τους Χρυσαυγίτες θα προσποιηθούν αν είναι να μασήσουν. Και ο κάθε Αυτιάς προβάλει μερικούς, ποιός ξέρει γιατι.. Welcome to the adult world, καιρός είναι να ξυπνήσουμε
    Χρυσαυγήτης; γιατί όχι;
    απάντηση204
     
     
     
    Συγνώμη ρε παιδιά | 13/03/2013 01:50
    Πρέπει να κρατάμε αποδείξεις και του 1999? Εγώ δεν έχω αποδείξεις για αυτά που πλήρωσα χθες όχι το 1999...Έλεος. Το θέμα είναι να έχει δηλώσει το εισόδημα του στην φορολογική δήλωση εσωτερικού (αν έκανε εξωτερικού δεν άφορά την Ελλάδα).
    Ellinas eksoterikou
    απάντηση440
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Μα τελικά ποιός είναι υπευθυνος για ποιό στο Τσιπρομάζεμα; | 13/03/2013 01:00
    Είναι ο κ. Καθηγητής υπεύθυνος για το ξέπλυμα μαύρου χρήματος και ο Αντωνάκης, Ο Πόντικας ντέ, υπευθυνος για την φοροδιαφυγή η το αντίθετο; Και κάτι μαυρα σώβρακα που έχω, πού τα στέλνω για ξέπλυμα; στον Αντωνάκη η στον κ. Καθηγητή;
    ftoxos sans σώβρακα
    απάντηση82
     
     
    στα χνάρια του Πασόκ | 12/03/2013 22:54
    Φανταστείτε τί έχει να γίνει αμα γίνουνε και εξουσία! ΒΟΥΡ στον πατσά! λαμόγια! Ε λαμόγια! Στο λαιμό να σας κάτσουν!
    ράιχενμπαχ να ξεβρωμίσει ο τόπος
    απάντηση412
     
     
    Ο προστάτης των καταφρονεμένων και ο αμείλικτος διώκτης των φοροφυγάδων | 12/03/2013 22:28
    Αν κατάλαβα καλά: Εισέπραξε την αμοιβή (ας πούμε 1 εκ $) και την καταθέτει σε Τράπεζα του εξωτερικού. Δεν τη δηλώνει στην εφορία και δεν πληρώνει, όπως φαίνεται, τους συνεργάτες του, οι οποίοι τον καταγγέλλουν. Τότε αυτός αναγκάζεται αφενός μεν να τους πληρώσει, αφετέρου δε, όχι να δηλώσει στην εφορία την αμοιβή, αλλά να επαναπατρίσει τα χρήματα με τις ευνοϊκές ρυθμίσεις του νόμου Αλογοσκούφη, καταβάλλοντας μόνο το 3% αυτής. Κι αυτό το άτομο παριστάνει τον προστάτη των φτωχών και τον εχθρό των πλουσίων. Τέτοια υποκρισία! Ας τον χαίρονται οι συνιστώσες και τα ορφανά του ΠΑΣΟΚ. Είπε δε ότι η υπόθεση έχει παραγραφεί, δίνοντας αφορμή να χαρακτηρίσουμε την υπόθεση μη καθαρή.
    Владимир Ильич Ленин
    απάντηση531
     
     
    ....ΤΑ ΚΑΛΑ....ΤΗΣ ΤΡΟ'Ι'ΚΑΣ.... | 12/03/2013 22:17
    ..ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΣΥΝΤΡΟΦΕ.....ΤΟΣΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΕΧΟΥΜΕ....ΕΔΩ...
    toni santos
    απάντηση341
     
     
     
    TI ΑΝΑΜΙΓΝΥΕΤΕ ΤΟ ΣΥΡΙΖΑ | 12/03/2013 20:23
    Αυτά τα έκανε όταν ήταν στελεχος του ΠΑΣΟΚ
    ΚΡ
    απάντηση148
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    εαν ο Βοσκοπουλος τον ρωταγε θα γλυτωνε ? | 12/03/2013 19:38
    Α ρε βοσκοπουλε δε ρωταγες το λαμογιο καθηγητη της πλακας να σου πει να τα βγαλεις εξω και να τα ξαναφερεις με 3% και να εχεις το θρασσος και εσυ να λες οτι φορολογηθηκες για παροχη τραγουδιστικων υπηρεσιων ? Οι παπαδακοαυτιαδες και οι τροφιμοι των κουροκαναλων που τον φιλοξενουν θα επρεπε να παραιτηθους γιατι απο το λαμογιο μην περιμενεις . !
    ydraios
    απάντηση331
     
     
    ΚΑΡΑΒΟΤΣΑΚΙΣΜΑΤΑ | 12/03/2013 18:01
    ο εφοπλιστης Μανιος πεθανε δυστηχως νεος και ωραιος.δεν ειχε διαθηκη .οι κληρονομοι φτασανε στα δηκαστηρια.Μεγαλη η κληρονομια μεγαλη και η αμοιβη του μαιντανου των μιντια
    vat45
    απάντηση282
     
     
    Πανεπιστημιακά παραπτώματα? | 12/03/2013 17:19
    Ο κ Α.Μητρόπουλος είναι πλήρους η μερικής απασχόλησης? Στην περίπτωση της μερικής απασχόλησης έχουν τηρηθεί οι διαδικασίες που προβλέπονται ώς προς τις πρόσθετες αμοιβές του? Η καταδίκη του και μάλιστα τελεσίδικη από τη Δικαιοσύνη αφήνει αδιάφορες τις πανεπιστημιακάές αρχές.Δεν υπάρχουν κανόνες δεοντολογίας?
    Φτωχός πανεπιστημιακός
    απάντηση995
     
     
     
    Θα αθωωθεί στο τέλος... | 12/03/2013 17:16
    Θα καταθέσει στο δικαστήριο την Encyclopedia Britannica σε έγγραφα, θα τα δουν οι δικαστές, θα σκεφτούν ότι χρειάζονται 60 χρόνια για να διαβάσουν όλους τους τόμους και θα του πούνε στο τέλος: «Μητρόπουλε, φόρτωσε τα αποδεικτικά σου στοιχεία στην νταλίκα και φύγε. Είσαι ΑΘΩΟΣ! ΑΘΩΟΣ ΛΕΜΕ…
    πειραχτήρι
    απάντηση826
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    "ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΕ ΠΕΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ" | 12/03/2013 15:33
    @Οχετός... | 13:23 "Ειδικότερα αποδείχθηκε ότι η Ευαγγελία Μανιού κατέθεσε στις 26-4-1999: 1) 1.500.000 δολάρια Η.Π.Α. στην τράπεζα Cyprus Popular Bank (Fitzroy Branch London) στον υπ’ αριθμ. ACCT 17 – 0955 – 14 λογαριασμό, 2) 50.000 δολ. Η.Π.Α. στη Bank of Cyprus (Nikosia, Cyprus), στον υπ’ αριθμ. ACCT 0155 – 41 – 121703 – 06 λογαριασμό, 3) 50.000 δολ. Η.Π.Α. στη Bank of Cyprus (Nikosia, Cyprus), στον υπ’ αριθμ. ACCT 0155 – 41 – 121681 – 06 λογαριασμό, 4) 200.000 δολ. Η.Π.Α. στη Bank of Cyprus (Nikosia, Cyprus), στον υπ’ αριθμ. ACCT 0155 – 41 – 085561 – 06" Σαν έλληνας πολίτης, που συνειδητά δεν φοροδιαφέυγει περιμένω από τους αρμόδιους να ανακοινώσουν τα αποτ/τα της έρευνας.
    ΓΙΩΡΓΟΣ Φ.
    απάντηση813
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ | 12/03/2013 15:09
    Ο Μητρόπουλος είναι επικούρος καθηγητής κι όχι καθηγητής. Δε νομίζω να έγινε τα τελευταία 4 χρόνια με βιογραφικό από τον Αυτιά και τα ΜΜΕ. Ότι θέλει δηλώνει από την ιδιότητά του μέχρι την αμοιβή του. Με τη διαφορά πως στην ιδιότητα ανεβάζει στην αμοιβή κατεβάζει!
    Χαρά
    απάντηση968
     
-