Τρίτη 29 Ιουλίου 2014
 

Συναντήσεις Τσίπρα με Κάστρο, Λούλα, Ρουσέφ πριν την κηδεία του Τσάβες

Ο επικεφαλής του ΣΥΡΙΖΑ συλληπήθηκε την μητέρα και την κόρη του εκλιπόντος
Συναντήσεις Τσίπρα με Κάστρο, Λούλα, Ρουσέφ πριν την κηδεία του Τσάβες
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Συναντήσεις και σύντομες συνομιλίες με τον Πρόεδρο της Κούβας, κ. Ραούλ Κάστρο, τον τέως Πρόεδρο της Βραζιλίας, κ. Λουίς Ινάσιο Λούλα ντα Σίλβα, την Πρόεδρο της Βραζιλίας, κυρία Ντίλμα Ρουσέφ και τον Πρόεδρο του Εκουαδόρ, κ. Ραφαέλ Κορρέα, είχε ήδη στο Καράκας ο πρόεδρος της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ, κ. Αλ. Τσίπρας, ο οποίος θα παραστεί αργότερα την Παρασκευή στην κηδεία του Ούγκο Τσάβες.  


Τον πρόεδρο της Κ.Ο. του ΣΥΡΙΖΑ, υποδέχτηκε ο αντιπρόεδρος της Βενεζουέλας, κ. Νικόλα Μαδούρο ο οποίος και τον συνόδευσε έως τη σορό του Τσάβες. Ο κ. Τσίπρας συναντήθηκε επίσης με την μητέρα και την κόρη του εκλιπόντος προέδρου της χώρας.




Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Βενεζουέλα: Τέσσερις προκλήσεις για τον διάδοχο του Τσάβες 
Εννέα ερωταπαντήσεις για τη Βενεζουέλα μετά τον Τσάβες 
Ρίτσαρντ Γκοτ: «Ο Τσάβες με εντυπωσίασε πιο πολύ από τον Τσε» 
«Σοσιαλιστική πατρίδα ή θάνατος»: Ο Τσάβες με τα δικά του λόγια 
Δύσκολη η συνέχιση του έργου του Τσάβες μετά τον θάνατό του 
Επικρίσεις για την αγκαλιά με την μητέρα του Τσάβες δέχθηκε ο ιρανός πρόεδρος 
 
 
σχόλια (54)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Η Μεγαλή Δημοκρατική Παράταξη της Αριστεράς... | 09/03/2013 21:13
    ...με Κάστρο και Λούλα στην κηδεία του Ούγκο Τσάβεζ και οι βενιζελοσαμαράδες με τον Τόμσεν και τη Λαγκάρντ στην κηδεία του ελληνικού λαού.
    Papatsakalos
    απάντηση52
     
     
    Την Ελλάδα εκπροσωπεί ο ΣΥΡΙΖΑ!!! | 09/03/2013 19:28
    Στο MEGA έχασαν την μπάλα χθες το βράδυ....Την Ελλάδα, ειπαν, εκπροσώπησε ο Αλέξης Τσίπρας από την μεριά του ΣΥΡΙΖΑ!!!!!!! Πάει.....τους έχει ζαλίσει ο μικρός....μιλάμε για ζογκλέρ....Στο μεγάλο κανάλι νομίζουν ότι την Ελλάδα πια την εκπροσωπεί ο ΣΥΡΙΖΑ!!!!!
    ζακυνθινος
    απάντηση2011
     
     
    Την Ελλάδα εκπροσωπεί ο ΣΥΡΙΖΑ!!! | 09/03/2013 19:24
    Στο MEGA έχασαν την μπάλα χθες το βράδυ....Την Ελλάδα, ειπαν, εκπροσώπησε ο Αλέξης Τσίπρας από την μεριά του ΣΥΡΙΖΑ!!!!!!! Πάει.....τους έχει ζαλίσει ο μικρός....μιλάμε για ζογκλέρ....Στο μεγάλο κανάλι νομίζουν ότι την Ελλάδα πια την εκπροσωπεί ο ΣΥΡΙΖΑ!!!!!
    ζακυνθινος
    απάντηση1110
     
     
    Μνημόσυνο | 09/03/2013 16:25
    Δεν κάθεται και για τα σαράντα μια και καλή να μασ φέρει και κόλυβα ; Εδώ τι να κάνει τέτοια εποχή ;
    Mixalis
    απάντηση3413
     
     
     
    ποιοι απεμειναν στην γη | 09/03/2013 11:44
    Εφτιαξε άλλον ένεν επαναστάτη - comantante η αριστερα για να έχουν οι ηλίθιοι να προσκυνάνε. Σε όλη την υφήλιο οι μόνοι αριστεροι που έμειναν είναι κάτι υποανάπτυκτοι στην Κουβα, Βόρειο Κορέα και κάτι απομεινάρια στην Ελλάδα.
    AKHS MOMOLO
    απάντηση4735
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Aφρική | 09/03/2013 10:53
    Παρά Αφρική που είσθε τώρα καλύτερα Λατινική Αμερική.Θα παίζετε και καλύτερο ποδόσφαιρο
    Δρ.Σάββας Α.Σάββας
    απάντηση1811
     
     
    2013 | 09/03/2013 10:49
    2013 αλλοι λαοι εξερευνουν τον Αρη και μεις εχουμε τον Τσιπρα. Τσαβες αξιζε στην Βενεζουελα. Τσιπρα αξιζουμε και μεις
    2013
    απάντηση2922
     
     
    τι Μαο ,τι Σταλιν ,τι Τσαβες... | 09/03/2013 02:47
    Όχι, δεν είναι αλήθεια. Δεν είναι αλήθεια. Σταματήστε λοιπόν τις καμπάνες. Σταματήστε τις Ο Ουνκο Τσαβες δεν πέθανε. Είναι παρών ο Ουνκο Τσαβες στο παγκόσμιο πόστο του. Ο Ουνκο Τσαβες ανεβάζει στις επάλξεις των πέντε ηπείρων τις σημαίες της ειρήνης. Ο Ουνκο Τσαβες ετοιμάζει με το σκόρπιο αλεύρι του κόσμου Ένα ολοστρόγγυλο καρβέλι υγείας. Σταματήστε λοιπόν τις καμπάνες. Σταματήστε τις. Όσο κι αν μονόφθαλμα κανόνια στρέφουν το μαύρο ρύγχος τους ίσα κατά την υψικάμινο των ελπίδων μας ο Ουνκο Τσαβες αγρυπνεί στο παγκόσμιο πόστο του. Σώπα γιαγιά και σκούπισε με το τσεμπέρι σου τα μάτια σου. Όταν σβύνει η φωτιά σου κάτω από το τσουκάλι σου Είναι ο Ουνκο Τσαβες που σκύβει και φυσάει τη φωτιά σου ν’ ανάψει. Όταν λείπει από το τραπέζι μας το ψωμί κι από το στρώμα μας τ’ όνειρο κι απ’ το δώμα μας το λυχνάρι είναι ο Ουνκο Τσαβες που ανάβει τα μεγάλα ηλεκτρικά στον ορίζοντα κι ακούμε κάτω από τα τούνελ της νύχτας τη βοή των τραίνων που μεταφέρουν λάδι και ψωμί και κάρβουνο στους πεινασμένους. Γιατί ο Ουνκο Τσαβες είναι ο πρωτογιός των προλετάριων κι ο Ουνκο Τσαβες είναι ο πατέρας τους Για τούτο κι ο πιο μαύρος τοίχος της πιο μαύρης νύχτας Είναι γιομάτος απ’ τους σωλήνες του φωτός. Σταματήστε λοιπόν τις καμπάνες Οι αιώνες σκαρφαλώνουν στην κορυφή της ψυχής του ν’ ανασάνουν μην πείτε πως ο ήλιος ορφάνεψε. Κοιτάχτε Κάθε ήλιος και σελίδα – μέρα με την ημέρα – με τους ήλιους των 74 χρόνων του έφτιαξε ένα χοντρό βιβλίο από ατσάλι και τ’ ακούμπησε στα γόνατα του κόσμου Ουνκο Τσαβες Το έργο του: Λευτεριά Σταματήστε λοιπόν τις καμπάνες κι ακούστε Πάνου από την κόκκινη πλατεία στην εξέδρα του ήλιου Ουνκο Τσαβες μιλάει: «Υπερασπίστε, Λαοί, την Ειρήνη». Πάμε τώρα στον δεύτερο στρατευμένο ποιητή της… σταλινοσύνης, τον Τάσο Λειβαδίτη και το ποίημα «Το μεγάλο αγκωνάρι», το οποίο εγράφη επίσης μετά τον θάνατο του τέρατος: Ο Ουνκο Τσαβες δεν πέθανε Όταν οι εργάτες χτίζουν τις μεγάλες γέφυρες για να περάσει το μέλλον Ο Ουνκο Τσαβες ζει. Όταν οι κόκκινοι φαντάροι αγρυπνάνε για την πατρίδα τους κα
    Ορφανο του Τσαβες και του Μαρξ
    απάντηση2528
     
     
     
    Σπουδαίος ηγέτης που λοιδωρείται από τα κανάλια των πολυεθνικών | 09/03/2013 01:38
    Λύσσαξαν τα φερέφωνα του Πρετεντέρη .Που να φάτε τα λυσσακά σας είτε το θέλετε είτε όχι ο Τσάβες ήταν ηγέτης με αρχ......Όχι σαν κάτι μαζορέτες που χειροκροτάνε υπαλλήλους πολυεθνικών .Έτσι να σκάτε
    Νίκος
    απάντηση4452
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Φτερό στον άνεμο... | 08/03/2013 23:59
    Γυναίκας μοιάζει. Από τον Καραμανλή στον Τσάβες.
    Γιώργος
    απάντηση3120
     
     
    ιστοριες με φιδια | 08/03/2013 23:36
    τι θα γινει ρε φλωρε θα μας φερεις το φθηνο πετρελαιο που μας υποσχεθηκες απο την βενεζουελα ?
    φλωρος φλωριδης
    απάντηση5330
     
     
    δημητρωφ | 08/03/2013 22:12
    ο τσαβες σε λιγα χρονια θα εχει την τυχη του δημητρωφ προτεινω να κατασκευασουν το μαυσωλιο απο ανακυκλωσιμα υλικα
    pastitsios
    απάντηση3620
     
     
    zipriotiko orama | 08/03/2013 20:37
    OMOIOS OMOIW AEI PELAZEI........ DEN EIMASTE KAI TELEIWS OMIOI ME VENEZUELLA,ALLA ME THN BOHTHEI TOU ALEKSH THA TO KATORTHWSOUME. (EKTOS KAI TOU ARESEI TO KATHESTWS TOSO POLY KAI MEINEI EKEI GIA PANTA) TOTE VRASSE KOLYVA ELLADA,OUTE ENA MATI DEN THA MEINEI STEGNO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! APO TA GELEIA ENOEITE._
    o sarantapodaros
    απάντηση2817
     
     
    ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ | 08/03/2013 19:33
    ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΡΙΧΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥΣ ΤΥΠΟΥ ΔΟΥΡΟΥ,ΣΤΑΜΟΥΛΗ ΒΡΟΥΤΣΗ ΥΠΟΥΡΓΟΥΣ.ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ.ΘΕΛΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ?ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΚΟΛΠΑ? ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ?Η ΚΟΥΒΑ?
    THEO GREEK
    απάντηση8569
     
     
    o μαιντανός ... | 08/03/2013 19:32
    τα πάντα όλα ... σε λίγο θα σε ρίχνουμε και στα μακαρόνια αντί για κιμά.... τσιπροκιμά
    ρε ουουουουουουουοστ..
    απάντηση8558
     
     
    ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ | 08/03/2013 19:01
    Με τον Αχμαντινεζάντ; Καμία συνάντηση; Γιατί; Αυτός και αν βγάζει γλώσσα στους Αμερικάνους. Γιατί τον περιφρονεί ο Αλέξης μας; Μαθαίνω οτι θα παραστεί και στην τελετή για το θεμέλιο λίθο του Μαυσωλείου αλά Λένιν. Είναι αλήθεια; Καλά αυτοί οι Βενεζουελανοί δεν έχουν ακούσει τι έγινε με τον Λένιν; Τελικά πράγματι η ιστορία επαναλαμβάνεται σαν φάρσα.
    NICKSTER
    απάντηση8656
     
     
     
    ζητω.. | 08/03/2013 18:28
    τρεμουν τα λαμογια τηs βενεζουελαs(τσαβισταs...τρομαρα τουs!!!)τη νεα εποχη που ξημερωνει.ο βαλσαμωμενοs λαικιστηs τσαβεs θα εχει τη τυχη του λενιν σε καποιο βοθρο του καρακαs.... τα εργα του?παγκοσμιο ρεκορ εγκληματικοτηταs, 7 υποτιμησειs se 3 χρονια,ξεπουλημα των πετρελαιων για πελατειακεs σχεσειs!!!ξεβρωμισε η λατινικη αμερικη...
    confucios
    απάντηση7592
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    pios plironi.... | 08/03/2013 17:02
    ,,,,re pedia tis mikpodiakopes tou TSIPA kai ton allon pou pigan bolta?
    kpios
    απάντηση7859
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Στον Τσίπρα η ελπίδα . | 08/03/2013 16:49
    Επειδή όλοι οι σκεπτόμενοι πολίτες αντιλαμβάνονται ότι το οικονομικό τους ξεζούμισμα, μπορεί ίσως μόνο ο Τσίπρας να το σταματήσει , αργά ή γρήγορα σ'αυτόν θα ΄΄πέσουν΄΄. ΄΄Ανάγκας και οι θεοί πείθονται ΄΄
    Eνεργός Πολίτης
    απάντηση6597
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
-