Δευτέρα 28 Ιουλίου 2014
 
 

Βρετανικό κανάλι δείχνει το αληθινό πρόσωπο της Χρυσής Αυγής (video)

Προέβαλε ντοκιμαντέρ με πλάνα από τις δράσεις τους αλλά και δηλώσεις τους
Βρετανικό κανάλι δείχνει το αληθινό πρόσωπο της Χρυσής Αυγής (video)
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Αποτροπιασμό προκαλούν δηλώσεις μελών της Χρυσής Αυγής, αλλά και πλάνα από τη δράση της στις γειτονιές της Αθήνας, από ντοκιμαντέρ που πρόβαλε την Τρίτη το βράδυ (σε ώρα μεγάλης ακροαματικότητας) το βρετανικό κανάλι Channel 4.

Το ντοκιμαντέρ βασίζεται σε δουλειά έλληνα κινηματογραφιστή που ακολούθησε πέρυσι το καλοκαίρι, επί έναν μήνα, μέλη της Χρυσής Αυγής και κατέγραψε τη δραστηριότητά τους, αλλά και τις δηλώσεις τους.

Στις εικόνες εμφανίζεται υποψήφιος βουλευτής στην Α΄Αθηνών της Χρυσής Αυγής να βρίζει αλλοδαπούς και να λέει ότι για την οικονομική κρίση «ευθύνονται οι λαθρομετανάστες». Κάνει λόγο για «τρία εκατομμύρια χαραμοφάηδες, που μας πίνουν το νερό μας τρώνε το φαΐ και αναπνέουν τον αέρα τον δικό μας τον ελληνικό και μας σκοτώνουν». Χαρακτηρίζει συλλήβδην τους λαθρομετανάστες «πρωτόγονους, υπανθρώπους και μιάσματα».


Να σημειωθεί ότι το ντοκιμαντέρ γυρίστηκε στη διάρκεια της προεκλογικής περιόδου, αλλά το βρετανικό κανάλι επέλεξε να το προβάλει την Τρίτη το βράδυ. Ο υποψήφιος βουλευτής που «πρωταγωνιστεί» σ΄αυτό το ντοκιμαντέρ δεν εξελέγη.

Υπάρχει ένας όντως αποτροπιαστικός διάλογος, ανάμεσα στον ανωτέρω υποψήφιο βουλευτή της Α΄ Αθηνών (το κανάλι πρόβαλε και το όνομά του καθώς και το πρόσωπό του) με πολιτικούς τους φίλους (όλοι τους φορούσαν μαύρα μπλουζάκια) όταν ακούγεται η φράση «είμαστε έτοιμοι να ανοίξουμε τους φούρνους»! Και η παρέα με τον υποψήφιο βουλευτή να λέει στη συνέχεια, γελώντας, ότι μπορούν να γίνουν σαπούνια, αλλά όχι για ανθρώπους παρά μόνον για αμάξια ή πεζοδρόμια επειδή αυτοί είναι χημικοί και «μπορεί να βγάλουμε καμιά καντήλα». Ακούγεται στον ίδιο τόνο ότι το δέρμα των παράνομων μεταναστών μπορεί να χρησιμοποιηθεί για λαμπατέρ και τα μαλλιά τους για μπεγλέρια.
Ενα άλλο μέλος της Χρυσής Αυγής αναφέρει ότι «εάν είναι μελαψοί θα τους ασπρίσουμε πρώτα και μετά θα τους ασπρίσουμε σε κλοτσιές».

Κινηματογραφιστής είναι ο κ. Κ. Γεωργούσης, ο οποίος δήλωσε στο δελτίο του βρετανικού καναλιού ότι τα μέλη της Χρυσής Αυγής που συνάντησε και του επέτρεψαν να τους κινηματογραφήσει ήταν πολύ υπερήφανοι για τη δημόσια έκθεση της δράσης τους. Οι δηλώσεις του κινηματογραφιστή φιλοξενούνται και σε βρετανικές αλλά και σε κυπριακές εφημερίδες.

Η ΕΛ.ΑΣ. παρέδωσε το βίντεο στον εισαγγελέα
Οπως αναφέρεται σε ανακοίνωση της ΕΛ.ΑΣ, «από το Τμήμα Αντιμετώπισης Ρατσιστικής Βίας της Ασφάλειας Αττικής υποβάλλεται σήμερα Τετάρτη στην Εισαγγελία Πρωτοδικών Αθηνών, οπτικοακουστικό υλικό από ενημερωτική τηλεοπτική εκπομπή, που προέβαλε απόσπασμα ντοκιμαντέρ του Βρετανικού τηλεοπτικού σταθμού Channel 4, στο οποίο εμφανίζεται υποψήφιος βουλευτής ελληνικού πολιτικού κόμματος να απευθύνεται σε αλλοδαπούς με απειλητικές εκφράσεις, όπως: «Είμαστε έτοιμοι να ανοίξουμε τους φούρνους. Σαπούνια γιατί είναι και ωραίο», «Θα τα ‘χουμε σαπούνια για τα αμάξια, σαπούνια να πούμε για τα πεζοδρόμια …», «…κάνα λαμπατέρ να φτιάξουμε με το δέρμα τους…», «Τα δόντια να πάρουμε…».


- Την ποινική δίωξη του υποψήφιου βουλευτή της Χρυσής Αυγής, Α. Πλωμαρίτη, για ναζιστική προπαγάνδα ζητά με ανακοίνωσή της η Κίνηση «Ενωμένοι Ενάντια στον Ρατσισμό και τη Φασιστική Απειλή»








Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Aνεπιθύμητη η Χρυσή Αυγή και στη Δανία 
Η Χρυσή Αυγή επιστρέφει στα... πάτρια εδάφη 
Η βία ενισχύει τη Χρυσή Αυγή και τα «άκρα»; 
Βρεφονηπιακούς σταθμούς μόνο για παιδιά Ελλήνων θα ιδρύσει η Χρυσή Αυγή 
Παρέμβαση της προϊσταμένης της Εισαγγελίας Πρωτοδικών για το βίντεο της Χρυσής Αυγής 
29χρονη πρόσφυγας από τη Συρία: «Προτιμώ τον πόλεμο από τον ρατσισμό στην Ελλάδα» 
 
 
σχόλια (317)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    χα χα χα | 21/06/2013 19:30
    ετσι,ολοι οι εγκαθετοι εναντια στην χρυση αυγη.15% εχει φτασει το ποσοστο της...... με μαιμουδοβιντεο φτιαγμενο εντεχνα θα την φταστε στο 25%. Ενοειτε οτι οι αλλοδαποι πρπει να περνουν τον πουλο,προσφατα πακιστανος εσφαξε ανδρογυνο για να τους κλεψει και νε γυρισει στην μπανανια του.
    alexis
    απάντηση20
     
     
    Ποτέ... | 10/03/2013 09:55
    Ποτέ δεν θα βγάλει η άκρα δεξιά ´η η άκρα αριστερά κυβέρνηση αυτοδύναμη. Αυτο φαίνεται και ξεκάθαρα απο την ιστορία του τόπου. Μόνο με πραξικοπήματα ´η με βια μπορεί να δοκιμάσουν, αλλα με εκλογές δεν πρόκειται να γίνει. Γιατι απλά τα άκρα - που έχουν και πολλά κοινά - δεν θα έχουν ποτέ τα μεγάλα ποσοστά (πάνω απο 30%). Ο ΣΥΡΙΖΑ ´η Τσιριζα δεν είναι άκρο έστω και αν περιλαμβάνει ακραία στοιχεία. Στην πλειοψηφία τους οι Ελληνες είναι σοφοί και δεν θα δώσουν αυτοδυναμία εκεί που δεν έχουν εμπιστοσύνη. Λοιπών η όλη συζήτηση για την ΧΑ δεν είναι παρά μόνο για ένα ακραίο κόμμα διαμαρτυρίας. Εχουν δικαίωμα να ονειρεύονται οτι θα κυβερνήσουν, όπως ονειρεύονται και οι άλλοι...
    East
    απάντηση52
     
     
    Εντάξει το καταλάβαμε. | 10/03/2013 05:58
    Έχει πέσει σύρμα και σχολιάζουν όλα τα κομματόσκυλα της ΧΑ. Και πάλι όμως είστε λίγοι.
    αίμα τιμή της μαμάς σου...
    απάντηση44
     
     
     
    Πάμε καλά...! | 10/03/2013 04:57
    Μας πολεμούν και οι Βρετανοί; Άρα πάμε καλά...! Υ.Γ. 1 Τους τελευταίους Έλληνες που πολέμησαν οι Ευρωπέη αυτοί (με τις γνωστές "ιδιαιτερότητες" που χαρακτηρίζουν τον αντρικό πληθυσμό τους), ήταν οι Κύπριοι της ΕΟΚΑ...! Υ.Γ. Ζητώ συγνώμη για τα ...ορθογραφικά μου λάθη!
    TOM
    απάντηση43
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    To Brettaniko | 08/03/2013 19:44
    Kolokanallo as Kitaxi 30 Xronia piso, Pos petousane tous Lathro Pakis Exo apo to Londino. Ke na mi xehnane tin Gnostin tote Frasi, opos Agglikes efimarides grafane. "Unlucky Paki"
    EPI
    απάντηση2818
     
     
    Χαμπάρι δεν έχετε πάρει, οεο | 08/03/2013 18:47
    Πρώτη φορά βλέπω να προμοτάρουν τόσο αυτό που θέλουν να αποφύγουν. Με τέτοιες γελοιότητες νομίζετε ότι επηρεάζεται αυτός που ψηφίζει ή που έχει αποφασίσει να ψηφίσει στις επόμενες εκλογές Χρυσή Αυγή; ΜΜΕ και πολιτικοί κοιμάστε όρθιοι! Κάθε κουβέντα σας και νέος ψηφοφόρος της ΧΑ. Ούτε να σας είχαν πληρώσει οι χρυσαυγίτες!
    Πιο βλάκας, πεθαίνεις
    απάντηση3312
     
     
    Οι αγγλοι στην κυπρο τι εκαναν ; | 08/03/2013 15:46
    Να υποθεσω πως το εν λογο καναλι εχει κανει αναλυτικα ντοκυμαντερ για τις θυριωδιες των αγγλων στις αποικιες τους ;
    Λεωνιδας Κ
    απάντηση3916
     
     
     
    Τελευταία ενημέρωση.. | 08/03/2013 12:35
    Έγκυρες πληροφορίες από τ ανωτέρω σοβαρά ΜΜΕ αναφέρουν ότι η ΧΑ προκειμένου όπως στρατολογήσει οπαδούς προσφέρει εργασία με 800€/μ. Γυναίκα κ Σπίτι. Διευκρινίζοντας (το άρθρο είναι ακόμα υπό διαμόρφωσιν) Εκτός της προσφοράς εργασίας που είναι σε κτήματα, οι συντρόφισες συνήθως είναι του κατηχητικού οι δέ Οικίες δεν είναι ακόμα έτοιμα αλλά ωστόσο έχουν προχωρήσει στην προαγορά μεγ. έκτασης ώστε ν χτιστούν με εθελοντική εργασία τ μελών. Ιδιαιτέρως στο θέμα των συντρόφων δεν υπάρχει αυστηρότητα κρίνοντας ότι και οι αριστερές κοπέλες ενίοτε αλλάζουν ευκολώτερα πολιτικές απόψεις έναντι τ αρσενικών π γενικώς θεωρούνται ως περισσότερο δύσκαμπτοι ιδεολογικά. τ άρθρο κλείνει θεωρώντας βέβαιη τ αθρόα
    Katsikis
    απάντηση209
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    ΑΣΥΛΟ | 08/03/2013 12:33
    ΑΣΥΛΟ ΑΝΙΑΤΩΝ, ΨΥΧΑΝΟΜΑΛΩΝ, ΠΑΙΔΕΡΑΣΤΩΝ, ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΩΝ Η Χ.ΑΥΓΗ. ΣΥΝΤΟΜΑ ΕΝΑ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΚΟΝΤΑ ΣΑΣ
    ...
    απάντηση2534
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Η ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΕΠΑΚΡΟ | 08/03/2013 02:10
    -Ακούστε υποκρισία ενώ οι αριστεροί έχουν ως βασικό τους σύνθημα το ''μπάτσοι-ΤV-ΝΕΟΝΑΖΙ όλα τα καθάρματα δουλεύουνε μαζί'',ενώ βρίζουν τους ρουφιάνους δημοσιογράφους που παραπληροφορούν τον κόσμο και συνεργάζονται με την κυβέρνηση,οι ίδιοι ''αντισυστημικοί'' αριστεροί δέχονται ''αμάσητο'' το βίντεο με τους ηλικιωμένους θαμώνες ενός καφενείου να κάνουν πλάκα και να ειρωνεύονται ξεκάθαρα τον δημοσιογράφο με τους περί ...σαπουνιών και ''κομπολογιών'' αστεισμούς τους έχοντας ξεκαρδιστεί στα γέλια, δεχόμενοι την ''έγκυρη'' πληροφόρηση των καναλιών των μεγαλοεργολάβων και του ανθελληνικού CHANNEL4 το οποίο έχει κάνει και άλλες φορές προπαγάνδα εις βάρος της Ελλάδας στο θέμα του τουρισμού(περί οργίων στα Μάλλια,στην Κέρκυρα ). -Το ίδιο ακριβώς συνέβη και με το άλλο ''έγκριτο'' κανάλι το BBC που υιοθετούσαν πλήρως οι ''αντισυστημικοί'' αριστεροί τις ανοησίες του περί ''ντοκουμέντου ομολογίας'' του Λαγού της Χρυσής Αυγής που επίσης έκανε πλάκα με τον ...''βαριά ξυλοδαρμένο'' Στρατούλη που ως νέος SUPERMAN δεν είχε αμυχή απο το ...πολύ ξύλο που δήθεν έφαγε;Αποφασίστε τελικά τα κανάλια και οι δημοσιογράφοι είναι ''έγκυρα'' και ''έγκριτα'' γενικώς ή αποκτούν την ''εγκυρότητα'' τους μόνο όταν κάνουν χοντροκομμένη προπαγάνδα κατά της Χρυσής Αυγής ΥΓ:Το να προσπαθείτε να αντιμετωπίσετε όπως λέτε και οι ίδιοι τον ''φασισμό'' της Χρυσής Αυγής με Γκαιμπέλικες και φασιστικές μεθόδους τύπου ''μοντάρουμε κάποια πλάνα απο κάποιες συνετεύξεις χρυσαυγητών για να βγάλουμε διαφορετικό νόημα'' ή απομονώνοντας ειρωνικά και περιπαιχτικά σχόλια χρυσαυγητών για ένα θέμα και να το μετατρέπουμε σε ''ντοκουμέντο παραδοχής ή ομολογίας'' αυτό που καταφέρνετε είναι να τους κάνετε ποιο συμπαθής στο κοινό
    sakis
    απάντηση3418
     
     
    Πως? | 08/03/2013 01:03
    Πως δεν το ΣΚΕΦΤΗΚΑΝ ακόμη? Μετά τα κρυφά σχολεία που θα φτιάξουν, προτείνω μια πενθήμερη εκπαιδευτική, με εξοδα του συλλόγου Γονέων
    Α.Β.
    απάντηση1018
     
     
     
    Ας το πάρουμε απόφαση. Θα ζήσουμε με τη Χρυσή Αυγή... | 07/03/2013 22:55
    Ας το πάρουμε απόφαση. Θα ζήσουμε με τη Χρυσή Αυγή και κατά τα φαινόμενα θα κυβερνηθούμε από αυτήν. Το μόνο άγνωστο είναι το πότε ακριβώς θα επισυμβεί αυτό...
    Κάλχας
    απάντηση3633
    Απαντήσεις  2 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Υβριστικό | 07/03/2013 22:51
    Με αυτά και άλλα που κάνουν κάποιο πρωτοπαλίκαρα της Χ.Α. όχι μόνο δεν υπερασπίζονται την Ελλάδα άλλα είναι υποβιβασμός και ύβρις στον ελληνικό πολιτισμό.
    Panos K
    απάντηση3332
     
     
     
    Υποκρισία!!! | 07/03/2013 21:29
    Οί αναφορές τού πρωταγωνιστού τού συγκεκριμένου video,εκφράζουν τουλάχιστον τό ήμισυ τού Ελληνικού πληθυσμού,θέλετε δέν θέλετε να τό συνειδητοποιήσετε!!!
    Pamaur.
    απάντηση3623
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Κότες Χρυσαλήτες | 07/03/2013 19:42
    Θα σας θεωρούσα μάγκες ρε άν ομολογούσατε ευθέος και δημοσίος ότι ναι έχετε τετον Χίτλερ ώς ηγέτη , χωρίς να μασάτε τα λόγια σας! Χ.Α. ενα μόρφωμα που σύντομα θα τεθεί εκτός νόμου. Ερχετε η ώρα σας να γυρίσετε στα σπήλαια σας βρωμονεάντερταλ τραμπούκοι αμόρφωτοι. Γνωρίζω ακροδεξιούς - εθνικιστές που σας θεωρούν εντελώς γελοίους-ημιμαθείς και καραγκιόζηδες και έχουν απόλυτο δίκιο και τους συγχαίρω. Ειστε εγκληματίες και σύντομα το νομικό δίκαιο θα προστατευσει την δημοκρατία και θα σας διαγράψει απ την νομιμότητα που τόσο καιρό απολαμβάνετε, έρχετε η ώρα σας...
    Μόρφωση = Δύναμη
    απάντηση2728
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Τρίβω στα μούτρα σας αυτή την απόφαση... | 07/03/2013 19:14
    Σε δήλωσή του μετά το πέρας της δίκης ο Ηλίας Κασιδιάρης ανέφερε: «Μέχρι σήμερα τα τσοντοκάναλά σας με έλεγαν ότι είμαι ληστής, μαχαιροβγάλτης και εγκληματίας. Εγώ από την πρώτη στιγμή έλεγα ότι είμαι αθώος. Σήμερα η δικαιοσύνη είπε ότι είμαι αθώος. Τρίβω στα μούτρα σας αυτή την απόφαση, στα αφεντικά σας, στους εργολάβους σας, στους καναλάρχες και στους θλιβερούς πολιτικούς μας αντιπάλους, που πολλοί θα ήθελαν σήμερα η Χρυσή Αυγή να είναι στο περιθώριο. Όμως, είμαστε εδώ. Είμαστε πανίσχυροι και πολύ σύντομα θα είμαστε κυρίαρχοι», δήλωσε στους δημοσιογράφους μετά την αθώωσή από το δικαστήριο ο βουλευτής της Χρυσής Αυγής».
    Δικηγόρος
    απάντηση6054
    Απαντήσεις  5 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Στρατηγικού χαρακτήρα ήττα των πολέμιων της... | 07/03/2013 19:01
    Οι πολέμιοι της Χρυσής Αυγής υπέστησαν στρατηγικού χαρακτήρα ήττα. Προσπάθησαν να εκμεταλλευθούν πολιτικά ένα αστείο βίντεο, επένδυσαν σε αυτό και το αποτέλεσμα υπήρξε απολύτως αποκαρδιωτικό για αυτούς. Οι Χρυσαυγίτες ριζοσπαστικοποιήθηκαν, ενώ παρά πολλοί παρακολούθησαν το βίνετο και το θεώρησαν απολύτως ασήμαντο...Ως απόδειξη, επικαλούμαι το γεγονός ότι από τα 250 αναρτημένα σχόλια, για το άρθρο αυτό, τα 183 είναι υπερ της Χρυσής Αυγής και τα 67 εναντίον της.... Τα αποτελέσματα της ήττας αυτής θα φανούν εξαιρετικά σύντομα.
    Παρατηρητής
    απάντηση5253
    Απαντήσεις  4 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Να παίρνουν σειρά ένας-ένας | 07/03/2013 14:54
    Από τα "δρώμενα" της Μεταμόρφωσης και απο τους συνεργάτες του Κοντομούς υπάρχουν τουλάχιστον 7 χαυγίτες ασύλληπτοι.Πόσοι από αυτούς λέτε να είναι εδώ μέσα και να το παίζουν αντικειμενικοί σχολίαστές?
    Δένδιας
    απάντηση5542
     
     
     
    Η απόφασή μου είναι αμετάκλητη. | 07/03/2013 14:28
    Έχω επιλέξει ως φορέα πολιτικής έκφρασής μου τη Χρυσή Αυγή.Η απόφασή μου είναι αμετάκλητη. Συνεπώς, η βυσσοδόμησή σας κατά της Χρυσής Αυγής, με αφήνει παγερότατα αδιάφορο.
    Αποφασισμένος
    απάντηση80111
    Απαντήσεις  8 | Εμφάνιση όλων
     
-