από metereologos.gr
Τετάρτη 15 Αυγούστου 2018
 

Ο Παπαγεωργόπουλος ήταν μόνο η αρχή...

Πανικός στα κυκλώματα διαφθοράς από την καταδίκη - Σε εξέλιξη δεκάδες διαχειριστικοί έλεγχοι στην Τοπική Αυτοδιοίκηση και στο Δημόσιο
Ο Παπαγεωργόπουλος ήταν μόνο η αρχή...
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Από το μεσημέρι της Τετάρτης κάτι σημαντικό έχει αλλάξει στη δημόσια ατμόσφαιρα της Ελλάδας.

Η καταδίκη του πρώην δημάρχου Θεσσαλονίκης για το σκάνδαλο υπεξαίρεσης 18 εκατομμυρίων ευρώ έχει προκαλέσει ισχυρό σοκ καθώς είναι η πρώτη φορά μετά τη μεταπολίτευση που δημόσιος παράγοντας που διαδραμάτισε ως βουλευτής και ως δήμαρχος σημαντικό ρόλο στα πολιτικά πράγματα της χώρας οδηγείται στη φυλακή με τόσο βαριά ποινή.

Μετά την χθεσινή καταδίκη, που ας σημειωθεί ότι είναι για τα 18 από 51 εκατομμύρια της μαύρης τρύπας που βρέθηκε στα ταμεία του Δήμου Θεσσαλονίκης, πανικός έχει πέσει στους τοπικούς αυτοδιοικητικούς άρχοντες καθώς σε πάρα πολλούς Δήμους και Περιφέρειες της χώρας βρίσκονται σε εξέλιξη διαχειριστικοί έλεγχοι.

Πολλοί φοβούνται ότι τις επόμενες εβδομάδες ή μήνες θα δουν το φως της δημοσιότητας μεγάλα σκάνδαλα στο χώρο της τοπικής αυτοδιοίκησης, καθώς όλοι συζητούσαν για τη μεγάλη διαφθορά που υπήρχε στο χώρο αυτόν αλλά κανένας δεν προχωρούσε περισσότερο.

Τώρα όμως που φάνηκε ότι στη σημερινή πραγματικότητα της κρίσης που ανέτρεψε όλες της λογικές της διαχείρισης των δημοσίων οικονομικών της μεταπολιτευτικής περιόδου, κανένας από τους διαχειριστές δημοσίου χρήματος δεν μπορεί να κοιμάται ήσυχος.

Είναι πλέον φανερό ότι το πανηγύρι τελείωσε. Οι πολίτες που έχουν υποστεί τη μεγάλη μείωση του εισοδήματός τους που έχει φέρει πολλούς στα όρια της φτώχειας απαιτεί παραδειγματική τιμωρία για όλους όσους έφεραν τη χώρα σε αυτή την κατάσταση.

Μετά την υπόθεση Παπαγεωργόπουλου, έρχεται και η ώρα να πάρει την άγουσα προς τα δικαστήρια και η άλλη μεγάλη υπόθεση που έχει συνταράξει την βόρεια Ελλάδα. Η υπόθεση Ψωμιάδη. Και έπονται και άλλες, όπως η εκδίκαση της υπόθεσης Τσοχατζόπουλου που αναμένεται να αρχίσει σύντομα. Και εκεί τα 18 εκατομμύρια του Παπαγεωργόπουλου είναι ψίχουλα.

Είναι φανερό ότι η χθεσινή ημέρα αποτελεί σταθμό στα δημόσια πράγματα της χώρας. Αν συνδυαστεί μάλιστα και με την κατάργηση της βουλευτικής ασυλίας που συζητείται σε όλα τα κόμματα για να προταθεί στην προσεχή αναθεώρηση του Συντάγματος φαίνεται ότι η ασυλία των τρωκτικών έχει πλέον τελειώσει.


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Τα ισόβια του κ. Παπαγεωργόπουλου 
Ισόβια για υπεξαίρεση στον Β. Παπαγεωργόπουλο 
Η «πτήση» από τον Δήμο στη φυλακή του άλλοτε κραταιού Βασίλη Παπαγεωργόπουλου 
Σε δίκη ο Β. Παπαγεωργόπουλος για τη μαύρη τρύπα 51,4 εκατ. ευρώ 
Στις 2 Ιουνίου απολογείται ο Β. Παπαγεωργόπουλος για την υπεξαίρεση στο Δήμο 
Ο Γ. Μπουτάρης ζητεί τη δήμευση της περιουσίας του Παπαγεωργόπουλου  
ΣΥΡΙΖΑ: «Πρωτοφανής η πολιτική κάλυψη στον Παπαγεωργόπουλο από τον Σαμαρά» 
Ζωή Κωνσταντοπούλου κατά ΝΔ με αφορμή τον Β. Παπαγεωργόπουλο 
Θ. Πάγκαλος: Πολλοί άλλοι εν ενεργεία δήμαρχοι κλέβουν το δημόσιο 
Βασίλης Παπαγεωργόπουλος: Επιστολή με 13 ερωτήματα από τη φυλακή 
Β.Παπαγεωργόπουλος:Αποδίδει την καταδίκη του σε «απόλυτη δικαστική πλάνη» 
 
 
σχόλια (105)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Η σιωπή των ΜΜΕ | 04/03/2013 12:43
    Η υπόθεση είναι στα δικαστήρια εδώ και χρόνια και τα ΜΜΕ της είχαν δώσει απο ελάχιστη εως καθόλου δημοσιότητα. Πως το εξηγήτε αυτό;;
    Γιάννος
    απάντηση30
     
     
     
    ΠΙΣΤΕΨΕ.ΠΕΙΣΘΗΚΕ; | 01/03/2013 17:29
    Το Δικαστήριο μάλλον ΠΙΣΤΕΨΕ παρά ΠΕΙΣΘΗΚΕ για την ενοχή του Παπαγαωργόπουλου.Οι νομικοί καταλαβαίινουν τη διαφορά και κάνουν ανήσυχες σκέψεις για τη Δικαιοσύνη...
    Ανώνυμος / η
    απάντηση316
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Συγχαρητήρια | 01/03/2013 14:35
    Ένα μεγάλο μπράβο στο Δικαστήριο,πού αποκατέστησε την δικαιοσύνη στη συγκεκριμένη περίπτωση.Τα λαμόγια πρέπει 1)φοβούνται και 2) να σέβονται το δίκαιο και ηθικό.Επιτέλους Πρόεδρος Δικαστηρίου με τσαγανό και ήθος.Συγχαρητήρια και πάλι.
    ΚωστάςΠ
    απάντηση380
     
     
    Σειρα εχει ο Ακης | 01/03/2013 13:40
    Τον Ακη ποσα χριονια θα τον βαλετε μεσα? Το ΥΠΕΘΑ εχει τις πιο μεγαλες ευκαιριες για ρεμουλες και μιζες...Τα 18 εκατ.του Παπαγεωργοπουλου ειναι λιγα μπροστα σε αυτα πυ εφαγε ο Ακης!!
    I know very well..
    απάντηση243
     
     
    Διαφθορά στα πανεπιστημία | 01/03/2013 11:21
    Ψάξτε και στους πρυτάνεις των περιφερειακών πανεπιστημίων για τα τελευταία 15, τουλάχιστον, χρόνια. Πολλοί γνωρίζουν για τα χρήματα που έχουν υπεξαιρεθεί αλλά φοβούνται να μιλήσουν. Ο νόμος της ομερτά!
    syntaxiouhos panpepistimiakos
    απάντηση433
     
     
     
    KALO PODARIKO! | 01/03/2013 10:01
    OTAN O TEOS PROTHYPOURGOS ,(GAP) EIHE PEI OTI EHO NA KANO ME MIA DIEFTHARMENI HORA,PIGATE NA TON EKTELESETE.. AKOMA DEN IDAME TIPOTA... KALI SYNEHEIA...STI DIKAIOSYNI..
    Jojje Sta
    απάντηση422
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Kefalonia! | 01/03/2013 08:43
    Psaxte kai stous dimous Kefalonias!
    ls
    απάντηση320
     
     
    Το μήλο να το ρίξεις κι όχι να πέσει ! | 01/03/2013 08:29
    ο λαός πρέπει να τρέξει να προλάβει το κακό. Το Σύνταγμα πρέπει να αλλάξει με απαίτηση του Λαού και με τους όρους του και όχι να προσφερθεί με τους δικούς τους όρους (η καθεστυκία στα μαλακά) η αλλαγή από τους Μπακατσελο-Βενιζέλους της εξουσίας εθνικής ή τοπικής αλλά πάντος σάπιας και οθωμανικής.
    Ου παντός πλειν ες Κόρινθον
    απάντηση171
     
     
    Φάγανε αμείλικτα τον "δικό" τους ? χμ | 01/03/2013 08:27
    δυο φορές οι Γερμανοί κάναν κουμάντο στας υποθέσεις μας και τις δυο η Δεξιά ήταν στα πράγματα (δεν βάζω του Όθωνα στο λογαριασμό τότε παίζανε πολλοί στο γήπεδό μας). Και να που τώρα Κομμουνιστικός κίνδυνος δεν μπορεί να δειχθεί ως άλλοθι. Εϊναι λοιπόν η πρώτη φορά στο έθνος που η Δεξιά δεν μπορεί να χτυπήσει ούτε προς τα έξω ούτε προς τα μέσα. Μπρος σε αυτό το αδιέξοδο, άρχισε θεέ μου έζησα να το δω, να χτυπάει τον εαυτό της και να αυτοκαθάρεται. Τελικά μπορεί να μην ζήσει μια γενιά δύο γενιές κ μερικές φορές και κάτι παραπάνω αλλά τελικά όλα εδώ πληρώνονται. Κρίμα μόνο σε αυτούς που δεν ζουν να το δούνε με τα μάτια τους.
    Ο Λύκος κι αν εγέρασε
    απάντηση163
     
     
     
    dhmod boion lakonias | 01/03/2013 08:15
    ekei na deite fafopoti.mexri kai oi karkinoi trogane
    Ανώνυμος / η
    απάντηση130
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Κατ'αρχας συγνωμη για τους χαρακτηρισμους | 01/03/2013 02:51
    "Βλακες" και "ηλιθιοι". Ξεφυγα αλλα πρεπει να τονισω οτι δεν πηγαζουν απο ελλειψη σεβασμου, αλλα απο αγανακτηση. Αλλα δεν παυουν να ειναι αππρεπεισ. Συμφωνω οτι πρεπει να κατασχεθει η περιουσια των επιορκων. Γνωριζω οτι η ερευνα εχει τις δυνατοτητες να βρη που πηγαν ολα τα κλεμμενα μεχρι και τα ψιλα.. Επισης πιστευω πως οι χθεσινοι και ισως σημερινοι νομοθετες εχουν αδυναμιες στους επιορκους, μια και οι επιορκοι ειναι τοσο πολλοι και διαθετουν αφθονο χρημα. Πρεπει να βρεθουν οι εξης λυσεις γρηγορα α) νε επιστραφουν τα κλεμμενα και να δημευτουν οι περιουιες τους. β) Οταν λεμε ισοβια να το εννοουμε. και γ) Να υποχρεωθουν οι κρατουμενοι να παραγουν τουλαχιστον τα εξοδα κρατησης τους.
    Ενας μεταναστης
    απάντηση181
     
     
    Δηλαδή | 28/02/2013 22:15
    θα ακολουθήσουν και οι υπάλληλοι του ΙΚΑ καλιθέας ? Οχι φυσικά δοτι θελουμε ψηφαλάκια
    l.eg
    απάντηση192
     
     
     
    Παραδέχομαι εμείς οι Θεσ/νικείςότι ήμασταν χάπατα | 28/02/2013 21:27
    Δήμαρχος αυτό το λουλούδι από το 1999-2010, φανταστείτε πόσα έκλεψαν οι ΠΑΣΟΚ οι το 80-90-2000, καλά επι Καραμανλή Junior με τα ακίνητα τι έγινε, όμως τελικά εμείς οι Θεσσαλονικείς ήμασταν και πολύ χαϊβάνια, με Π/πουλο και Ψωμιάδη ενώ το υποψιαζόμασταν, το βλέπαμε, το θέμα είναι που ΠΗΓΑΝ τα λεφτά?? Μακάρι να τα πάρει ο δήμος πίσω, => ΠΡΟΤΑΣΗ όταν τελειώσει το μετρό μετά από 2 έτη (φωτός εννοώ) να αφιερωθεί στάση με τίτλο: Ο σταθμός αυτός κόστισε λιγότερο από το πλιάτσικο Παπαγεωργόπουλου.
    Η υπόθεση δεν τελείωσε!
    απάντηση372
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Ερωτηση... Τα εκατομμυρια βρεθηκανε ??? | 28/02/2013 21:13
    Εμενα με νοιαζει οτι ενω πληρωνω χαρατσια τα εκατομμυρια παραμενουν αφαντα.. Δεν με ενδιαφερουν οι ποινες τοσο, οσο η επιστροφη των χρηματων.. και ας μην κοροιδευουμε τον κοσμο.. Σε πεντε χρονια θα ειναι εξω... Δηλαδη για καθε χρονο φυλακη που θα κατσει θα αμοιφτει με 10 εκατομ. Αξιζει τον κοπο... για πολλους κλεφτες...
    χρυσοκωλος κλεφτης
    απάντηση232
     
     
     
    ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΔΙΟΓΕΝΗ! | 28/02/2013 20:46
    1. ΔΗΜΕΥΣΤΕ Ο,τι έχουν και δεν έχουνε 2. ΤΑΞΤΕ τους, πως θα βγούνε απο τη φυλακή ή ελαφρότερες ποινές, αν αρχίσουνε να ΚΕΛΑΗΔΑΝΕ ΓΙΑ ΤΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΑ ΨΑΡΙΑ ΥΠΟΥΡΓΟΥΣ, ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ, ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΥΣ, ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΣ ΥΠΟΥΡΓΕΙΩΝ! Κάντε το όπως οι Αμερικάνοι, που καθάρισαν απο τη Μαφία τις δεκαετίες 40/50 και 60! Το ίδιο πράγμα είναι! Με ΜΑΦΙΑ έχουμε να κάνουμε! ΚΑΘΑΡΣΗ ΤΩΡΑ!!!
    κάθαρση ΤΩΡΑ
    απάντηση331
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Δικά ΜΑΣ λεφτά! | 28/02/2013 20:38
    ΑΜΗΝ! ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ! ΚΑΤΑΣΧΕΣΤΕ Ο,ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ. τί να το κάνω που είναι φυλακή και την ίδια ωρα η γυναικα του ζει σαν βασίλισσα αραβικού βασιλείου με τα κλεμμένα που έφυγαν απο την τσέπη ΜΟΥ/ΣΟΥ; Eίναι δικά ΜΑΣ λεφτά!
    ΚΔ
    απάντηση263
     
     
    ΜΑΚΑΡΙ! | 28/02/2013 19:29
    ΕΠΙ ΤΕΛΟΥΣ . ΜΑΚΑΡΙ .
    Manos
    απάντηση141
     
     
    Eiste gia gelia... | 28/02/2013 19:13
    ellinares. Pigs with their snouts in the trough. The only problem with Greece is that it's full of Greeks.
    SL, Oxford
    απάντηση817
     
     
    Μπράβο!! | 28/02/2013 18:40
    Ενα μεγάλο μπράβο στην ελληνική δικαιοσύνη
    Α. Πιστικός
    απάντηση262
     
-