από metereologos.gr
Σάββατο 18 Αυγούστου 2018
 

Κ. Σημίτης: Αρνείται να συμμετάσχει στο συνέδριο του ΠαΣοΚ

Δηλώνει όμως πρόθυμος να συμβάλει σε ένα ουσιαστικό ρεύμα ανανέωσης
Κ. Σημίτης: Αρνείται να συμμετάσχει στο συνέδριο του ΠαΣοΚ
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Επιμένει ο πρώην πρωθυπουργός κ. Κ. Σημίτης στην άρνηση του να παραστεί στο συνέδριο του ΠαΣοΚ. Σύμφωνα με πηγές της Ιπποκράτους ο κ. Ευ. Βενιζέλος, του απηύθυνε θερμή έγγραφη πρόσκληση, ως πρώην προέδρου του ΠαΣοΚ και πρώην πρωθυπουργού, το όνομα του οποίου έχει συνδεθεί με μια περίοδο της πολύ πρόσφατης ιστορίας της χώρας.

Μάλιστα, ο κ. Βενιζέλος ζητούσε από τον κ. Σημίτη, αν το επιθυμούσε, να λάβει το λόγο και να απευθυνθεί όχι μόνο στους συνέδρους αλλά και γενικότερα στην ελληνική κοινωνία. Με μια ευγενική, σύντομη επιστολή του, ο κ. Σημίτης ευχαριστεί για την πρόσκληση, ενημερώνει ότι δεν θα συμμετάσχει στο συνέδριο, εύχεται καλή επιτυχία στις εργασίες του και δηλώνει πάντα πρόθυμος να συμβάλει «στην κοινή προσπάθεια ενός ουσιαστικού ρεύματος ανανέωσης».


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Παπούλιας - Βενιζέλος: Στο επίκεντρο της συνάντησής τους το συνέδριο του ΠαΣοΚ 
ΠαΣοΚ - «Κίνηση 75»: Να ερευνηθεί η ανατροπή της κυβέρνησης Παπανδρέου 
Ευ. Βενιζέλος: Πρόταση στη ΔΗΜΑΡ για κοινή κάθοδο στις εκλογές 
ΠαΣοΚ: Εξελέγη η Κεντρική Πολιτική Επιτροπή - Πρώτος ο Νίκος Ανδρουλάκης 
Κ.Σημίτης:«Η διαπραγμάτευση πρέπει να οδηγήσει σε συμφωνία» 
Σημίτης:Ορισμένοι νόμιζαν ότι θα παίζουν νταούλια και οι άλλοι θα χορεύουν 
 
 
σχόλια (28)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Κανείς δεν ασχολείται... | 24/02/2013 06:43
    ...με περιθωριακά κόμματα του 2.5%. Η πολιτική ιστορία της Ελλάδας θα αλλάξει σελίδα όταν η Μεγάλη Δημοκρατική Παράταξη της Αριστεράς θα πάρει τη σκυτάλη για την μεγάλη προοδευτική αλλαγή και θα στείλει οριστικά τα μεταλλαγμένα της κεντροαριστεράς στο χρονοντούλαπο της ιστορίας.
    Papatsakalos
    απάντηση35
     
     
    Οφείλει να συμμετάσχει | 23/02/2013 11:02
    Ο Κ. Σημίτης, τον οποίο σέβομαι ιδιαίτερα, οφείλει, σαν πολιτικός που ηγήθηκε της χώρας για 2 κυβερνητικές θητείες, να συμμετάσχει στις διαδικασίες του ΠΑΣΟΚ και να μην αποστασιοποιείται. Άλλωστε τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η χώρα και το ΠΑΣΟΚ σε μεγάλο βαθμό οφείλονται και στην αδυναμία της δικής του διακυβέρνησης να διορθώσει τα κακώς κείμενα στην διοίκηση και την οικονομία της χώρας ανεξάρτητα από τις δικές του προσωπικές προσπάθειες. Τώρα που η χώρα διέρχεται αυτήν την τερατώδη κρίση, τώρα η πολιτική τον χρειάζεται περισσότερο.
    ΙΔΜ
    απάντηση44
     
     
    Χωρίς τον Θέμελη, αυτός είναι ο Σιμίτης... | 23/02/2013 06:38
    καλός βεζύρης, κακός σουλτάνος...
    PG
    απάντηση03
     
     
     
    O Σημιτης ειναι Δημαρ | 23/02/2013 02:19
    όπως και όλο το μπλοκ του που έχει παει σουμπιτο στον Κουβέλη . Και καλως καθως όπως καταντησε το ΠΑΣΟΚ δεν υπαρχει και αλλη επιλογη - μη πει κανεις συριζα - γελαμε
    Μακραν ο καλυτερος πρωθυπουργος
    απάντηση15
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Tο Πασοκ του Αντρεα Παπαντρεου | 22/02/2013 23:25
    ...που κληρονομησε ενα ονομα απο τον πατερα του, καταστραφηκε απο το χαζο γιο του...Ενας κυκλος λαικισμου με λεφτα του εξωτερικου κλεινει για την Ελλαδα με μια δικαιοσυνη των πνευματικων νομων.Μενει τωρα ολα αυτα τα ευσημα που πηρε η οικογενεια να τα εισπραξει αναποδα
    d
    απάντηση16
     
     
    ..Ο ......... | 22/02/2013 22:00
    .......ΠΑΕΙ..ΓΙΑ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΔΗΜ/ΤΙΑΣ;;;;;;;;ΦΟΒΕΡΟ.
    toni santos
    απάντηση11
     
     
    Σημίτης: ένας σοβαρός άνθρωπος και πολιτικός | 22/02/2013 21:54
    Αποδείχνεται για μια ακόμη φορά πως ο Σημίτης είναι σοβαρός άνθρωπος και πολιτικός. Το μέλλον του σημερινού πασοκ είναι η ανυπαρξία, μια και το κόμμα ούτε αυτοκάθαρση έκανε, ούτε πολιτική άλλαξε, ούτε το αποτυχημένο οικονομικό μοντέλο βασισμένο στο πελατολόγιο και στους ΔΥ να αποζυμούν το κράτος έχει απαρνηθεί. Την καινούργια Ελλάδα - αν κάτι τέτοιο υπάρξει στο άμμεσο μέλλον - δεν θα τη φτιάξει το κόμμα αυτό.
    2λάμδα
    απάντηση36
     
     
    Πώς; | 22/02/2013 21:24
    Τώρα θυμήθηκε τον Σημίτη; Μα αν θυμάμαι καλά ακόμα στις κόλλες το ΠΑΣΟΚ του ΓΑΠ είναι διαγραμμένος! Πότε ο ΒΒ στήριξε μια από τις πολλές κατακτήσεις της 8ετίας Σημίτη; Τώρα που ψάχει να μπαλώσει τρύπες, έστελε μια επιστολή...Το ΠΑΣΟΚ κέρδισε πολλά από τη συστηματική εργασία του Κ. Σημίτη αλλά φαίνεται ότι στο κίνημα έμειναν οι μικροί και ασήμαντοι...
    λάκωνας
    απάντηση30
     
     
    Να κάνει τι στο λαϊκισμό? | 22/02/2013 20:43
    Ο άνθρωπος είναι σοβαρός προφητικός ικανός και αντιλα¨κιστής άρα δυσάρεστος τι να κάνει στο συνέδριο να τον βρίζουν οι Αυτιάδες........?Με κλίμα όλα τα κιλά όλα τα λεφτά ,Τσοβόλα δώστα όλα,ο λαός στην εξουσία και άλλα τέτοια γραφικά δεν έχουν χώρο οι υπεύθυνες απόψεις τους και το ξέρει καλά ,όταν προσπάθησε να λύσει το ασφαλιστικό με Γιαννίτση ή με το θρήσκευμα στις ταυτότητες που κατέβηκε στο σύνταγμα η μισή Αθήνα και βέβαια εκ των υστέρων δικαιώθηκε αλλά ο λαός ξεχνάει εύκολα .
    panos62
    απάντηση41
     
     
    Η απουσία | 22/02/2013 19:24
    Πρωθυπουργός που δεν έχει χαράξει άτεγκτους δρόμους δικαίου, δεν είναι και απαραίτητος.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση1031
     
     
    γερμανος εκσυγχρονιστης | 22/02/2013 19:03
    το πασοκ αλλαξε προσωπο και εγινε νεοφιλελευθερο φιλογερμανικο απο αυτον .η ιστορια μετα απο χρονια θα τον τοποθετησει και αυτον εκει που του αρμοζει
    κωστας
    απάντηση1136
     
     
    Καλά κάνει. | 22/02/2013 19:01
    Ο κύριος Σημίτης είναι σοβαρός άνθρωπος.Τι να πάει να κάνει με αυτούς που παίζουν ξύλο και θέλουν να έχουν καρέκλες επί των ερειπίων.
    litsa
    απάντηση3519
     
     
    Κρίμα κ.Σημίτη. | 22/02/2013 18:57
    Κύριε Σημίτη. Σε πίστεψα και πιστεύω ότι πρόσφερες πολλά στον τόπο .Σε πίστεψα γιατί έδειξες ένα άλλο ήθος και ύφος πολιτικό . Κυρίως έκανες έργα μακρυάαπό λαϊκισμούς.Δούλεψες με τη λογική και όχι το συναίσθημα. Τωρα όμως φοβάμαι ότι το δευτερο υπερτέρησε της λογικής. Εβαλε το προσωπικό σου πάνω από την παράταξη .Φτύνεις κατάμουτρα όλους εμάς -και είμαστε πολλοί- που σε ανεβάσαμε πρωθυπουργό . Σε τίνος το μύλο κουβαλάς νερό κ.ΠΡΟΕΔΡΕ? Δε σε εκφράζει τώρα το ΠΑΣΟΚ? Μα τώρα που το ΠΑΣΟΚ αποβάλλει το λαϊκισμό ,φευγεις μαζί με αυτούς που δεν τους ήθελες ουτε ζωγραφιστούς?(π.χ συνδ/στες) ΚΡΙΜΑ Κ.ΠΡΟΕΔΡΕ !!! υ.γ Πάντως δε μετάνοιωσα που σε στήριξα (αν και συνδ/στής)και στο ν.ΓΑΙΝΝΙΤΣΗ
    Νηλέας
    απάντηση3113
     
     
    Συνέδριο ΠΑΣΟΚ και ανάγκη ανανέωσης.... | 22/02/2013 18:27
    Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τι είναι αυτό που οδηγεί την ηγετική ομάδα σε ένα βουβό συνέδριο με συνοπτικές διαδικασίες. Ότι το ΠΑΣΟΚ του 45% και της πολιτικής ηγεμονίας έχει τελειώσει νομίζω είναι ευφυείς και το γνωρίζουν. Ότι είναι ένα πολύ μικρό πλέον κόμμα που για να γοητεύσει την κοινωνία θέλει επίπονη και συστηματική δουλειά πρέπει να το αντιλαμβάνονται. Ότι δεν είναι σωστό μια προεκλογική ομιλία του Βενιζέλου τελείως ατεκμηρίωτη στην ιστοσελίδα του ΠΑΣΟΚ να αποτελεί το υλικό διαλόγου, ελπίζω να το διαισθάνονται. Ότι αρνείται ο Σημίτης να παραβρεθεί είναι ένα μήνυμα, ανεξάρτητα αν η στάση του είναι σωστή ή όχι. Ότι ο πρώην πρόεδρος ΓΑΠ περιορίζεται στην διερώτηση γιατί 120 στην κεντρική πολιτική επιτροπή και όχι 150 είναι εξαιρετικά ανησυχητικό για το ουσιαστικό ενδιαφέρον του σχετικά με το μέλλον του ΠΑΣΟΚ Τα αποτελέσματα θα τα δούμε μετά τις 3 Μαρτίου περιμένουμε.....
    savas
    απάντηση212
     
     
    Καλός αλλά και μέτριος | 22/02/2013 18:26
    Ενας καλός ηγέτης βλέπει λίγο πιο πέρα, βάζει στόχους, τους φτάνει. Υπ' αυτή την έννοια ο Σιμίτης θα μείνει στην Ιστορία ως ένας πολύ καλός ηγέτης. Απ' την άλλη μεριά, στο τακτικό επίπεδο, έκανε βλακείες. Εφερε καλά στοιχεία όπως τον Χριστοδουλάκη και τον Χρυσοχοίδη κ.α., που έβγαλαν δουλειά, αλλά εν γνώσει του άφησε τα λαμόγια εκτός ελέγχου, έχρησε τον μέτριο Πρόεδρο, και άνοιξε τη πόρτα στον αρχιτεμπέλαρο να πρωθυπουργέψει. Συνολικά, θα μείνει στην Ιστορία σαν ένας καλός Πρωθυπουργός, αλλά όπως δείχνει και η σημερινή του απόφαση, ως ένας μέτριος πολιτικός.
    ΠΓ
    απάντηση1713
     
     
    Καλός αλλά και μέτριος | 22/02/2013 18:26
    Ενας καλός ηγέτης βλέπει λίγο πιο πέρα, βάζει στόχους, τους φτάνει. Υπ' αυτή την έννοια ο Σιμίτης θα μείνει στην Ιστορία ως ένας πολύ καλός ηγέτης. Απ' την άλλη μεριά, στο τακτικό επίπεδο, έκανε βλακείες. Εφερε καλά στοιχεία όπως τον Χριστοδουλάκη και τον Χρυσοχοίδη κ.α., που έβγαλαν δουλειά, αλλά εν γνώσει του άφησε τα λαμόγια εκτός ελέγχου, έχρησε τον μέτριο Πρόεδρο, και άνοιξε τη πόρτα στον αρχιτεμπέλαρο να πρωθυπουργέψει. Συνολικά, θα μείνει στην Ιστορία σαν ένας καλός Πρωθυπουργός, αλλά όπως δείχνει και η σημερινή του απόφαση, ως ένας μέτριος πολιτικός.
    ΠΓ
    απάντηση1210
     
     
    Ποιος Θανασης.... | 22/02/2013 18:11
    Εστειλε θερμη επιστολη ο Βενιζελος,και λοιπον?Γιατι να παει ο Σημιτης σ´ενα ανυπαρκτο πλεον Πασοκ.?Ποτε ο Βενιζελος και οι περι αυτον υπερασπιστηκε τον Σημιτη και την διακυβερνηση του?Τον διεγραψε ο Παπανδρεου,μουγκα ο Βαγγελης,δεχτηκε επιθεσεις προσωπικες το ιδιο,ακομα και σημερα βγαινουν κατι τυποι σαν καπιον ονοματι Γρηγορακο και τον βριζουν.Οχι,σ´αυτο το ξεφτιλισμενο κομμα δεν εχει θεση ο Σημιτης.Τους κερδισε δυο εκλογες απο το πουθενα και κανεις απο ολους αυτους δεν ειχε το θαρρος να τον υπερασπιστει ανοιχτα.Οπως εστρωσαν θα κοιμηθουν.Για οποιον απορεί ´δηλωση Γρηγορακου χθες ´´Τον ΚΑΝΑΜΕ (sic)Πρωθυπουργο κι αυτος σνομπαρει το συνεδριο..Απαντηση του επισημου Πασοκ?Καμια απολυτως.!
    Alma
    απάντηση3110
     
     
     
    Ποιο πασοκ | 22/02/2013 17:21
    Αυτό έχει πια πεθάνει! Στα σαράντα του να κλειστεί κι ο βρομο-παπανδρέου φυλακή μαζί με τον καταστροφέα βενιζέλο κι αυτό ήταν όλο. ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΖΗΜΙΑ ΕΚΑΝΕ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ...
    Σ.Β.
    απάντηση2150
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων