Πέμπτη 18 Δεκεμβρίου 2014
 
 

Ο Αλέξης Τσίπρας διεμβολίζει τη Νέα Δημοκρατία δια των.. καραμανλικών

Θα μιλήσει στις 6 Μαρτίου στο Μέγαρο Μουσικής για τον ιστορικό ηγέτη της κεντροδεξιάς
Ο Αλέξης Τσίπρας διεμβολίζει τη Νέα Δημοκρατία δια των.. καραμανλικών
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Με μια κίνηση έκπληξη, ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ κ. Αλ. Τσίπρας ετοιμάζεται να «διεισδύσει» … στο «καραμανλικό» στρατόπεδο, θέλοντας προφανώς να «κλείσει το μάτι» και στους μετριοπαθείς «νοικοκυραίους» ψηφοφόρους, σε μια χρονική στιγμή που κάποιοι στη ΝΔ αρέσκονται να ακυρώνουν την περίοδο της διακυβέρνησης από τον κ. Κ. Καραμανλή τα έτη 2004-2009.

Διαβάστε την πρόσκληση του Ιδρύματος Κωνσταντίνος Καραμανλής


Ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης αποφάσισε να αιφνιδιάσει και θα είναι ομιλητής σε εκδήλωση του Ιδρύματος «Κωνσταντίνος Γ. Καραμανλής», στις 6 Μαρτίου στο Μέγαρο Μουσικής για τον ιστορικό ηγέτη της κεντροδεξιάς.

Σύμφωνα με πληροφορίες, ο κ. Τσίπρας, όχι μόνο αποδέχθηκε πριν λίγο καιρό την πρόταση να παρευρεθεί στην εκδήλωση, αλλά θέλησε τελικά _όπως προκύπτει από την πρόσκληση που αποκαλύπτει σήμερα «Το Βήμα»_ να μιλήσει στην εκδήλωση με αφορμή τη συμπλήρωση 15 ετών από το θάνατο του Κωνσταντίνου Καραμανλή με θέμα: «Κωνσταντίνος Καραμανλής: Τότε και τώρα» - Δημοκρατία, Οικονομία, Πολιτισμός και Ευρώπη».

Η κίνηση του κ. Τσίπρα αποτελεί μια εντυπωσιακή κίνηση που εντάσσεται στη στρατηγική του προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ να διαχωρίσει τη σημερινή ΝΔ από την παραδοσιακή «καραμανλική» πτέρυγα που διοικούσε επί χρόνια το κόμμα.
Ο κ. Τσίπρας επιχειρεί με συνέπεια και σχέδιο να κάνει εμφανή τη διαφορά της κυβέρνησης του κ. Αντ. Σαμαρά _την οποία κατηγορεί για «ακροδεξιές εμμονές και αντιλήψεις»_ με την αντίστοιχη του κ. Κ. Καραμανλή, την περίοδο 2004-2009.

Παράλληλα, ακολουθούν και άλλα στελέχη του κόμματός του που διαχωρίζουν τους «καλούς» καραμανλικούς από τους «σκληροπυρηνικούς» σαμαρικούς.

Προ ημερών έκανε αίσθηση η αναφορά του κ. Τσίπρα στην καραμανλική παράδοση. «Ήδη, η καραμανλική παράδοση του ριζοσπαστικού φιλελευθερισμού αποτελεί μακρινή ανάμνηση για τη ΝΔ, ενώ στο ΠαΣοΚ ο όρος «σοσιαλισμός» εξαλείφεται ακόμη και από τα ανούσια, ούτως ή άλλως, κομματικά κείμενα», τόνισε ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης σε εκδήλωση του ΣΥΡΙΖΑ στο θέατρο «Ακροπόλ» για το πώς απαντάει το κόμμα στη στρατηγική της έντασης που ακολουθεί η κυβέρνηση Σαμαρά.

Είχε προηγηθεί η κίνηση του κ. Τσίπρα να συγκρίνει τον πρώην Πρωθυπουργό κ. Κ. Καραμανλή με τον κ. Σαμαρά, θέλοντας να δείξει τη διαφορά αντίληψης των δυο πολιτικών. «Ο προκάτοχός του ήταν γόνος μιας οικογένειας, του αείμνηστου Καραμανλή, ο οποίος νομιμοποίησε το Κομμουνιστικό Κόμμα στην Ελλάδα και ήρθε για να συμφιλιώσει τις δύο αντίπαλες παρατάξεις» ανέφερε ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης στο BBC.

Ο κ. Τσίπρας δεν χάνει ευκαιρία να αναφέρεται στους «καραμανλικούς», θεωρώντας ότι μπορεί να δημιουργήσει αναταράξεις στη Ν.Δ. και να ωφεληθεί και το κόμμα του. Δεν είναι τυχαίο, ότι πριν λίγες ημέρες στη συνέντευξή του στο Σκάι, αναφέρθηκε σε ένα περιστατικό που συνέβη σε περιοδεία του στις Σέρρες.

«Πριν από τις εκλογές ήμουν στις Σέρρες, στην Ελληνική Βιομηχανία Ζάχαρης και με εξέπληξε η αναφορά ενός 50άρη που κινδυνεύει να βρεθεί άνεργος. Ξέρετε τι μου είπε; "Εγώ, Τσίπρα, ήμουν 40 χρόνια καραμανλικός, τώρα θα έρθω σε σένα. Ξέρεις γιατί; Η ανάγκη με κάνει"» σημείωσε ο κ. Τσίπρας με σαφή πρόθεση να δείξει ότι ο ΣΥΡΙΖΑ μπορεί να υποστηριχθεί ακόμα και από δεξιούς που πλήττονται από το μνημόνιο.

Στην εκδήλωση, την οποία θα τιμήσει με την παρουσία του και ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας κ. Κ. Παπούλιας, θα μιλήσουν, εκτός από τον κ. Τσίπρα, ο Πρωθυπουργός κ. Αντ. Σαμαράς, αλλά και οι δυο κυβερνητικοί εταίροι, οι πρόεδροι του ΠαΣοΚ και της ΔΗΜΑΡ, οι κκ. Ευ. Βενιζέλος και Φ. Κουβέλης, ενώ θα απευθύνουν χαιρετισμούς, ο πρόεδρος του Μεγάρου Μουσικής, κ. Ι. Μάνος και ο πρόεδρος του Ιδρύματος Κωνσνταντίνος Καραμανλής, ο πρώην υπουργός και «αλεπού» της ελληνικής διπλωματίας, ο κ. Π. Μολυβιάτης.

Θα ακολουθήσει συζήτηση που θα συντονίσει ο ακαδημαϊκός και γενικός διευθυντής του Ιδρύματος Κωνσταντίνος Καραμανλής, ο κ. Κ. Σβολόπουλος και θα μιλήσουν, ο τέως Πρωθυπουργός και τέως πρόεδρος του ΣτΕ, ο δημοσιογράφος και τέως ευρωβουλευτής κ. Ι. Μαρίνος, ο πανεπιστημιακός κ. Αντ. Μακρυδημήτρης, ο καθηγητής και διευθυντής του Μουσείου Μπενάκη, ο κ. Αγγ. Δεληβοριάς και ο καθηγητής και πρόεδρος του ΕΛΙΑΜΕΠ, κ. Λ. Τσούκαλης. Τη συζήτηση θα κλείσει ο αντιπρόεδρος του Ιδρύματος, ο πρώην υπουργός κ. Αχ. Καραμανλής.


Πολιτική περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Το φλερτ Τσίπρα με Καραμανλή 
ΣΥΡΙΖΑ: «Ο Σαμαράς μετάλλαξε ιδεολογικά την ΝΔ» 
 
 
σχόλια (63)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Όσο και να χτυπιέστε... | 24/02/2013 07:02
    ...η Μεγάλη Δημοκρατική Παράταξη της Αριστεράς θα στείλει την δεξιά σύσσωμη (ΝΔ, ΧΑ, ΠΑΣΟΚ) στο χρονοντούλαπο της ιστορίας.
    Papatsakalos
    απάντηση10
     
     
    Σαν να βλέπω τον Χοντρό και τον Λιγνο στην τηλεόραση | 20/02/2013 23:37
    Μου θυμιζει την φαρσοκωμωδια με τον Χοντρό και τον Λιγνο στην τηλεόραση. Στο remake της σειράς πρωταγωνιστεί ως Χοντρος ο Κώστας Καραμανλής (γνωστός και ως καταλληλοτερος η ως Βουδας της Ραφηνας) ενώ τον βλάκα Λιγνο ενσαρκώνει ο πανίβλάκας Αλέξης Τσιπρας (γνωστός για το frozen war και άλλες ξένογλώσσες ανοησίες). Ο Χοντρος σχεδόν διέλυσε την χώρα με την ανικανότητα του ενω ο Λιγνος προσπαθεί να προσεταιριστει τον Χοντρό ώστε να αποτελειώσει τη χώρα με τη δική του ανικανότητα. Οι ψηφοφόροι σε ρόλο κουμπάρσου πιστεύουν ότι ανοησία τους λένε καθώς έχουν αποβλακωθει με τα τουρκικά σήριαλ.Μόνο που αντι για γέλια μάλλον θα έπρεπε να βάλουμε τα κλάματα για τη φαρσοκωμωδία που παίζεται εις βάρος μας
    Προβοκατορας
    απάντηση86
     
     
    Sas vlepo dipla - dipla hamogelastous... | 20/02/2013 20:53
    ...kai prospatho na anakalipso!!!!! pios einai apo tous dyo o dexioteros tou alonou.Alla sygoura to Ypourgio exoterikon ton Amerikanon, me to DNT dialexan Alexi, o Kotsos dialexe South Stream. Einai politikos.........
    A.M...
    απάντηση53
     
     
     
    Δεν υπάρχει αντίφαση | 20/02/2013 17:52
    Η ουσία είναι απλή. Η πολιτική που εφαρμόζεται έχει ξεπεράσει προ πολλού και τα πιο ευφάνταστα σενάρια των πιο ακραίων νεοφιλελεύθερων μυαλών. Υπάρχει ένα σοβαρό κομάτι της ντόπιας επιχειρηματικότητας που πλήττεται σε πολύ μεγάλο βαθμό. Σε έρευνα του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών ο ΣΥΡΙΖΑ ψηφίζεται από το 19% των επιχειρηματιών και η ΝΔ από το 23%. Δεν είναι τυχαίο.Σε αυτή την κρίση που βρισκόμαστε είναι επόμενο ο ΣΥΡΙΖΑ να προκρίνεται ανάμεσα και σε σοβαρούς Νεοδημοκράτες ψηφοφόρους που αντιλαμβάνονται ότι χρειαζόμαστε ενός άλλου τύπου ανάπτυξη ή σκέτα ανάπτυξη. Πιθανόν λοιπόν και ο Κώστας Καραμανλής να βλέπει με τον ΣΥΡΙΖΑ περισσότερες προοπτικές εθνικής οικονομικής ανάκαμψης.
    ζακυνθινος
    απάντηση1113
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Ωραίο ανέκδοτο | 20/02/2013 17:02
    διάλεξε σήμερα το Βήμα. Σιγά μην πάρει έστω 1 ψήφο ο ΣΥΡΙΖΑ απο τους οπαδούς του ''Καταλληλότερου'' . Αυτοί ψοφάνε να γυρίσει πίσω ο Κωστάκης να συνεχίσει την καταστροφή που άρχισε.
    G.D.
    απάντηση156
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    All Stars | 20/02/2013 16:31
    Μετά τα ορφανά του ΠΑΣΟΚ, τώρα στοχεύει και στα ορφανά της ΝΔ;; Ορφανοτροφείο θα τον κάνει τον συριζα... Πολιτικό σούπερ μάρκετ... Περάστε κόσμε! Και σεις καλοί είστε! Ναι, κι εσείς, κι εσείς, κι εσείς... Περάστε...
    Nikos K.
    απάντηση169
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Θα μας τρελάνετε; | 20/02/2013 16:18
    Το άρθρο ξεκινά με αναφορά σε μία πρόσκληση που απευθύνεται σε όλους τους πολιτικούς αρχηγούς για συμμετοχή σε μία εκδήλωση και κάπου αναφέρει ότι θα είναι εκεί ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας και οι βασικοί πολιτικοί αρχηγοί πλην του ΚΚΕ (κακώς) και των γελοίων. Όλα τα άλλα είναι υποβολιμιαίες εκτιμήσεις του συντάκτη
    Δημήτρης Μ.
    απάντηση72
     
     
     
    Σουπερ διδυμο | 20/02/2013 13:15
    Και οι δυο της φωτογραφιας.ειναι το παρελθον και το μελλον .......της καταστροφης.Τουλαχιστον το μελλον ειναι δυνατο να αποφευχθει.
    Aristotelis
    απάντηση278
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Power trip χωρίς αρχές! | 20/02/2013 06:32
    Eλιγμοί, τεχνάσματα, διεμβολισμοί και άλλα παιγνίδια για την κατάκτηση της εξουσίας! Έτσι χωρίς σταθερές αρχές και συνέπεια! Πρέπει η πλειοψηφία να ανατρέψει ολόκληρο το σημερινό πολιτικό σύστημα στηρίζοντας νέες πολιτικές κινήσεις με καθαρότητα απόψεων και συγκεκριμένο πρόγραμμα ( μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια ).O σύριζα είναι αποθήκη από μπλεγμένους, θολούς εγκεφάλους που τους "γυάλισε" η εξουσία!
    γιωργος σ.
    απάντηση325
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Η ΑΛΗΘΕΙΑ ! | 20/02/2013 02:03
    Απορώ για το τι θέλει να περάσει το ΒΗΜΑ. Σε όλες τις χώρες μιλάνε σε τέτοιου είδους ιδρύματα όλοι οι ηγέτες. Δηλαδή εάν στην εκδήλωση ήταν όλοι οι άλλοι και όχι και ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης δεν θα υπήρχε κάτι το μεμπτό ; Και είναι μεμπτή η παρουσία Τσίπρα ; Δηλαδή, τι τελικά είναι ο Τσίπρας ; Υποθάλπων τους τρομοκράτες ή καραμανλική κεντροδεξιά συνιστώσα ; Είναι κάτι πολύ απλό : Ο φόβος και η αγωνία του ελληνικού κατεστημένου ! Και δεν τους κάνει τη χάρη να τα παρατήσει ή να το παίξει ιδεολογικοπολιτική καθαρότητα και ορθοδοξία ! Δεν τους αφήνει να παίξουν τη μπάλα μόνη τους !!!
    Bulsara
    απάντηση1520
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    "Ο Αλέξης Τσίπρας διεμβολίζει τη Νέα Δημοκρατία δια των.. καραμανλικών" | 19/02/2013 23:52
    Exoume tous politikous pou mas axsizoun!!!!!!!!!!!!! Opos eipe o Gandi "Gine esy i alagi pou theleis na elthei"
    Vasilis
    απάντηση244
     
     
     
    Ετσι Τσιμπλα, | 19/02/2013 23:52
    μαζεψε ολη τη σαβουρα της μεταπολιτευσης.Οτι υπαρχει και δεν υπαρχει.Ολοι οι αχρηστοι αεργοι κοπριτες εχουν μαζευτει στο κομμα σου και θα πρεπει να εισαι περηφανος γι'αυτο.Σε παω ρε μαγκα.
    Ανώνυμος / η
    απάντηση2910
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    μα έτσι τον βλέπω να ξεφεύγει από το ΤσιπρΑντρέας | 19/02/2013 19:49
    και να μεταπηδά στο ΤριπρΝαπολέων! Τέτοιο μυαλό σου λεω!
    Οι πολλές μεταμορφώσεις του Che Tσίμπλα
    απάντηση316
     
     
    Τα όρια της αριστερής υποκρισίας | 19/02/2013 19:33
    Όταν κυβερνούσε ο Κ. Καραμανλής θυμάμαι τον Αλαβάνο να το κατηγορεί ως μαφιόζο και ως παίκτη Playstation (Πλαιστεσον). Την ίδια στιγμή, όμως ο Κώστας Καραμανλής έκανε προσκύνημα στον Αι Στράτη και κύρητε το νησί ώς το Πρώτο Πράσινο νησί στην Ευρώπη. Στην συνέχεια θυμάμαι τους ΑλαβανοΤσιπραίους να αναγάγουν τον άτυχο Γρηγορόπουλο σε έναν άλλο Παπαφλέσα και να ζητούν την κεφαλή επί πίνακι αυτού για τον οποίο σήμερα λένε καλά λόγια. Έλεος...φτάνει πια!! ακόμα και η αριστερή υποκρισία, έχει ΟΡΙΑ. Φυσικά οι Καραμανλικοί ΔΕΝ ΤΣΙΜΠΑΝΕ!!!
    Ανώνυμος / η
    απάντηση3010
     
     
    Αν ... | 19/02/2013 17:54
    ... αυτοί οι δύο έχουν κοινό έδαφος γεωπολιτικές με άρωμα αγγλίας πόσο ατύχημα ήταν η παρ' ολίγον άτακτη χρεοκοπία μας; Ο ένας έκανε ότι μπορούσε να μας φτάσει στο σημείο μηδέν και ο άλλος δεν είχε πρόβλημα με τον εμπρηστή αλλά με τον πυροσβέστη. Αν βεβαίως λέμε....
    ...αν
    απάντηση284
     
     
    Ο καραμανλης επιτελους δικαιωνεται | 19/02/2013 15:58
    στο επομενο ταξειδι που θα περασει απο το Λουξεμβουργο θα μαθει και ποιον αφορουσε το the party is over .
    επιτελους η αληθεια στο λαο
    απάντηση625
     
     
     
    Ὁ κ. Τσίπρας: | 19/02/2013 15:28
    Ὥς ἔκχελυς κατὰ γλοιοῦ!
    [Γλυστρᾷ] σὰν τὸ χέλι στὸν γλοιό!
    απάντηση539
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Mάσκες | 19/02/2013 14:46
    Από εδώ μπορείς να δεις και να καταλάβεις τι είδους πολιτικούς έχουμε... σκέτη απογοήτευση να βλέπεις έναν αποτυχημένο πρώην και έναν απερίγραπτο να χασκογελάνε εις βάρος μας.. una racha una faccia οι κύριοι, θαυμάστε τους....
    Γρηγορης
    απάντηση6631
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Μια φωτογραφία ένα σενάριο. | 19/02/2013 14:26
    Καραμανλής: Από τόσο δα παιδάκι σε ξέρω. Τσίπρας: Δεν είμαι δα και τόσο μικρός. Καραμανλής: Θα έρθεις να πεις καμιά καλή κουβέντα; Τσίπρας: Αφού με προσκαλείς μπορώ να αρνηθώ; Καραμανλής: Έλα και μετά θα χτυπήσουμε πιτόγυρα στον Μπαϊρακτάρη. Τσίπρας: Έχω χοληστερίνη, θα φωνάζει η κυρά. Καραμανλής: Έλα βρε, δεν θα σε καρφώσω, θα σε δουν και μαζί μου, θα πάρεις πόντους. Τσίπρας: Αν το θέτεις έτσι έρχομαι, αλλά μετά κερνάω ποτό. Καραμανλής: Μέσα μεγάλε, θα καταπλήξουμε τα πλήθη. Η συνέχεια στην οθόνη.
    Κυριάκος
    απάντηση7817
     
-